Trump jasne určil nepriateľa. Čaká nás kľúčový zápas. Západ sa snaží odstrániť Putina z tohto dôvodu. Čína začína ovládať svet. Konzervatívny mysliteľ o tom, čo nás čaká

1. 1. 2017 19:00

ROZHOVOR Konzervatívny mysliteľ a spisovateľ Vlastimil Podracký sa domnieva, že nastáva zápas nacionalistov a globalistov. Globalizácia ide proti demokracii, štáty strácajú právomoci a zvolené orgány sa tak stávajú akosi zbytočnými, vládu preberá únijná administratíva a oligarchovia. „Čína začína ovládať svet, skúpila africké prírodné bohatstvo a investuje tam veľké peniaze. Tým, samozrejme, tento kontinent ovládne. Ak si to Trump rozhádže s Čínou, bude potrebovať spojencov," hovorí Podracký.

Trump jasne určil nepriateľa. Čaká nás kľúčový zápas. Západ sa snaží odstrániť Putina z tohto dôvodu. Čína začína ovládať svet. Konzervatívny mysliteľ o tom, čo nás čaká
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
Aké veci považujete za kľúčové v zahraničí v končiacom sa roku 2016?
 
V zahraničí je kľúčový antiglobalizačný proces. Ten sa už začal akýmsi separatizmom v Poľsku a v Maďarsku, nacionalizačnými procesmi vo všetkých európskych krajinách, ktoré sa dostali v Británii cez hranicu 50 percent. To isté je aj zvolenie Donalda Trumpa.
 
Rok 2016 priniesol niekoľko prevratných a pre mnohých tiež nečakaných zmien. Predovšetkým ide o brexit a víťazstvo Donalda Trumpa, ktorý bol ešte na začiatku primárok všeobecne považovaný za outsidera. S Britániou mimo EÚ sa už tak nejako všetci zmierili, ale aké konkrétne dôsledky pocítime?
 
Nastáva zápas nacionalistov s globalistami. V tomto roku vlastne akosi pretiekla hrádza. Demokracia predsa len zafungovala a ľudia rozhodli, že už sa nenechajú balamutiť globalistami. Je to len posledná vzpruha umierajúceho nacionalizmu alebo je to začiatok jeho obrody a víťazného procesu? Neviem, aké konkrétne dôsledky pocítime, pri brexite asi nič podstatné, skôr záleží na tom, ako budú antiglobalizačné sily postupovať ďalej.
 
A pokiaľ ide o Trumpa, už bolo oznámené, že ministrom zahraničia sa stane Rex Tillerson, označovaný ako "proruský", napríklad je proti sankciám. Čo všetko môže Trumpova vláda priniesť svetu a tiež strednej Európe? Skončí svet, aký sme doteraz poznali, ako niektorí tvrdia?
 
Starý svet, ktorý by sme mohli nazvať "americký mier", sa určite končí. Trump reálne uznal opozičné sily Číny, Ruska a islamských šejkov, a tým aj to, že sa opäť vytvoril multilaterálny svet. Lepšie je viesť rokovania. Pokus rozvrátiť Rusko a získať ruské prírodné bohatstvo do rúk západných oligarchov stroskotal a nádej, že sa to zmení, už umrela. Čína by to už rovnako nedovolila, aj keby to azda ešte šlo. Predvídať však niečo konkrétne sa nedá, akurát už len USA nebudú robiť bezplatného "ochrancu" európskych národov.
 
 
Aj táto snímka z roku 2012 jasne dokazuje, že Rex Tillerson má s Ruskom, respektíve Putinom vynikajúce vzťahy. Zdroj: TASR
 
Dočkáme sa výraznej "ruskej stopy" v politike budúceho prezidenta Donalda Trumpa?
 
Zatiaľ prevládala politika "zničenia Ruska" obchodnou vojnou. Sankcie a zablokovanie vkladov. Budú európske štáty naozaj také hlúpe, že by z ideologických dôvodov nekupovali lacný ruský plyn a ropu, ale drahý americký kvapalný plyn a arabskú ropu, ktorá by sa stala monopolnou a neúmerne drahou? Čo keď Rusko a Čína vytvoria zlatý štandard na svoje meny a odmietnu dolár? Trump zrejme vyhodnotil, že konfrontácia nie je cesta. Pre nás je to výhoda, najskôr nebude obchodná vojna, ktorá nás poškodzuje.
 
Putin sa na Trumpovo vládnutie iste náležite pripravuje, a hoci ruská ekonomická situácia je stále krízová, popularita šéfa Kremľu stúpa do rekordných výšin. Čo čaká Európu? Majú sa menšie štáty, vrátane Česka a Slovenska obávať, že budeme "novou" Amerikou obetovaní a skončíme v ruskej sfére vplyvu, ako varujú mnohé komentáre?
 
Trump nás určite nepustí rovno do Putinovho hrtanu, ale bude za ochranu niečo chcieť. Ďalší blok Temelína od americkej firmy? Kupovať drahý americký kvapalný plyn namiesto ruského? Výzbroj armády čisto od amerických firiem? Protiraketovú základňu? Byť politikom, pripravím sa na tieto rokovania. Ale hlavne musím vyhodnotiť, do akej miery ruská vojenská hrozba existuje a čo je v hre. To je veľmi náročné. Pritom si myslím, že súčasná česká vláda je celkom schopná obstáť. Bude tak však tiež v budúcom období?
 
Experti predpovedajú, že z Trumpovho víťazstva sa rozhodne neraduje Ukrajina, ktorú nový americký prezident hodí cez palubu a prestane ju podporovať. Čo sa teda stane s Ukrajinou? Krym je zrejme nenávratný, ale čo konflikt na východe krajiny a stav Ukrajiny ako takej, kde takmer nič nefunguje, nie sú peniaze a nie je tam vlastne nič?
 
Na Ukrajine vládnu nacionalisti a ich bojovky nedovolia slobodné voľby, zastrašia každú opozičnú silu. Janukovič je stále v hre ako sila, ktorá by mohla Ukrajinu zjednotiť opäť ako štát samosprávnych regiónov. Kto však zničí nacionalistických ozbrojencov a urobí naozaj slobodné voľby pod medzinárodnou kontrolou? Krym je nevratný celkom určite. Vývoj na Ukrajine naozaj nemožno predvídať. Trump nebude mať záujem v tom niečo robiť, jedine výmenou za nejaké ruské ústupky.
 
 
Ukrajinské tanky prechádzajú neďaleko mesta Mariupol v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Zdroj: TASR
 
Keď si zhrnieme to celé zhoršenie vzťahov s Ruskom, ktoré sa ťahá od tzv. Majdanu, bolo to logické, lebo Putin by rovnako bol na Západ agresívny? Bola to chyba? A prehnal to Západ alebo to prehnalo Rusko?
 
Západ bol agresívny na Rusko už od chvíle, keď Putin prekazil predaj ruského prírodného bohatstva západným firmám a tunelárskym zlodejom surovinové firmy opäť znárodnil. Na Západe bol prezentovaný ako komunista, zločinec a podobne. Nastal tlak zo Západu, aby Putina odstránili. Putin sa bránil, väčšinou nedemokratickými spôsobmi a tak sa to preťahovalo, až sa podarilo Západu urobiť prevrat na "Majdane". Tu bol Putin postavený pred problém, že stratí základňu na Kryme. Asi nevidel inú možnosť, než Krym obsadiť. Bolo to však proti medzinárodným záväzkom. Odvtedy sa vedie proti Rusku obchodná vojna. Informačná vojna už bola vedená skôr, teraz len nabrala na obrátkach.
 
Možno povedať, či bola americká podpora kyjevskej moci po prevrate z "obamovských" idealistických dôvodov, alebo pre niečo iné?
 
Myslím si, že západoukrajinskí nacionalisti boli podporovaní zo Západu, hlavne Poľskom a Litvou. Západné tajné služby v tom určite hrali svoju úlohu. Keď Janukovič nepodpísal asociačnú dohodu s EÚ a uvažoval o vstupe do Euroázijskej únie, ľudia asi nepotrebovali príliš podporu, aby proti tomu protestovali. Tieto protesty sa týkali tiež iných vecí a celkovú nespokojnosť využili nacionalistické skupiny. "Majdan" prevzali tieto skupiny privezené autobusmi zo západu Ukrajiny. Ďalšie už poznáme. Išlo o to, aby sa Ukrajina s Ruskom nejako nespojila.
 
Zásadnou pre medzinárodnú scénu bude aj Trumpova politika voči Číne. Už teraz veľa hrá pre scenár, že sa dohovorí s Rusmi proti Číňanom. Nezvyčajne volal taiwanskej hlave štátu, naštval tým Peking a potom ešte povedal, že nevie, prečo by USA mali držať politiku jednej Číny a za jej uznanie bude najskôr žiadať ústupky. Príde obchodná vojna? Budú sa Číňania musieť podrobiť? A s akými kartami vlastne Trump môže hrať? Pripomína sa množstvo amerických dlhopisov, ktoré Peking drží...
 
To je kľúčové otázka. Trump jasne určil svojho nepriateľa - Čínu. Dôvod je jasný. Čína dodáva lacný tovar na americký trh a ničí americký priemysel. Čína kupuje americké podniky a zisky odvádza domov. Čína začína ovládať svet, skúpila africké prírodné bohatstvo a investuje tam veľké peniaze. Tým, samozrejme, tento kontinent ovládne. Ak si to Trump rozhádže s Čínou, bude potrebovať spojencov. Rusi nie sú takí nebezpeční a tak sa môže s nimi nejako spojiť. Ale ak by Rusi opustili Čínu, vkročia do neistej situácie. Asi to len tak ľahko neurobia. Trump má však svoje tromfy. Jedným z nich je Ukrajina a vôbec východná Európa. Ak by tieto krajiny nechal Rusom, možno by zradili Čínu.
 
Keď ešte zostaneme pri Trumpovi... Veľa toho povedal k tomu, že chce dať znovu prácu americkým robotníkom, vrátiť výrobu späť do krajiny. Je to však vôbec reálne? Aké páky môže voči veľkým firmám použiť, aby ich nalákal späť do USA?
 
Možno postačia veľké clá na čínsky tovar. Ale to by potom muselo byť aj na tovar z ostatných štátov, aby ich Čína cez tieto štáty nedodávala. Preto vypovedal obchodnú zmluvu s EÚ. Bude to dosť problematické hlavne s Mexikom, a či sa Kanada pripojí. Ale iná cesta nie je.
 
Všeobecne sa v priemysle očakáva skôr úbytok pracovných miest vzhľadom na nové technológie, robotizáciu a tak ďalej. Sme na takú situáciu vôbec pripravení? Kde budú za päť, desať a viac rokov ľudia brať pracovné miesta, ak sa "na počet ľudí" priemysel výrazne zredukuje?
 
Tento problém nevidím ako pálivý, lebo služby robotizovať nemožno a robotizované technológie vyžadujú veľké investície. Sú trendy, ktoré pôsobia v opačnom smere: Jednak je to vymieranie európskych etník, to znamená nedostatok mladých a veľké množstvo starých a chorých. Ďalšou je lacná pracovná sila v zaostalých krajinách. Bojím sa práve toho, že bude skôr nedostatok pracovných síl a nutnosť prisťahovalectva.
 
Približujeme sa finančnej kríze, ako varujú niektorí ekonómovia? Môže to vo svetovej ekonomike a finančníctve opäť "buchnúť"? Ktoré scenáre sú podľa vás reálne, a dokážeme sa na niečo také pripraviť? Ako si vôbec momentálne svetový kapitalistický poriadok počína?
 
Kapitalizmus vyžaduje morálny poriadok, ktorý je nadriadený trhovej ekonomike, určuje pravidlá a stráži menu. K tomu musí existovať štátny útvar, kde sú pravidlá vymáhateľné štátnym aparátom. Zahraničný obchod bol síce vždy, ale vždy to bol akýsi výmenný obchod. Ak bola mena krytá zlatom, obchodovalo sa vlastne zlatom ako platidlom - tovar za zlato, zlato ako rezerva. Lenže dnes máme papierové peniaze ničím nekryté. Pre obchodovanie v rámci štátu to neprekáža. Vo svetovom priestore však nie sú vymáhateľné pravidlá a doláre ako rezervná mena sa stali papierikmi, ktorých cenu určuje jeden štát, teda USA, ktorý ich môže ľubovoľne znehodnocovať a vlastne ich držiteľa vo svete okrádať. Preto to môže "buchnúť" kedykoľvek. Stačí, keď sa v USA niečo prihodí.
 
 
Dnes už zlatom nie sú meny chránené, čo je podľa Podrackého z hľadiska svetového obchodovania vážnym problémom. Zdroj: Facebook/Trust N Gold
 
Európa stále nevyriešila migračnú krízu. Podľa expertov môžeme po skončení zimy opäť očakávať obnovenie migračných vĺn, ktoré môžu oproti minulým obdobiam výrazne posilniť z územia Afriky. Nechá to Európa vyšumieť a bude čeliť opäť ďalším teroristickým útokom? Zatiaľ nebola sila s tým niečo urobiť - čo sa musí stať, aby európski lídri začali konať razantne?
 
Je vlastne otázka, čo robiť? Ako na mori zabrániť lodiam doplaviť sa k pobrežiu, ako ich vracať, keď predvolená krajina ich neprijme? V Austrálii ich umiestnili v utečeneckom tábore v púšti, kde dostávali len základné potraviny. Potom ich vracali. V Európe ich vítajú, umiestňujú v luxusných destináciách a dávajú štedré podpory. U nás to nerobíme, tak k nám nejdú. Prílev vlastne zastavil plot na macedónskej hranici a správanie Bulharov, ktorí ich vracali hneď do Grécka. Keď videli, že sa do Nemecka nedostanú a skončia v tábore v Grécku, tak už cestovať prestali. Pohybujú sa len cez Taliansko, ktorá je stále ústretové.
 
Nakoľko sa dá povedať, že udalosti ako brexit či práve voľba Trumpa ukázali, že multikulturalizmus je mŕtva idea? Odmietli to ľudia aj prostredníctvom spomínaného referenda a volieb? A do akej miery bude podľa vášho názoru tento trend budúci rok pokračovať?
 
Multikulturalizmus zavádzali globalisti, ktorých vláda už sa na mnohých miestach skončila. Záleží na tom, ako opoziční nacionalisti budú postupovať. Vyroja sa staré rozpory medzi národmi? Nedá sa len záporne vyjadrovať, je nutné mať nejakú kladnú ideu. Podľa mňa je potrebné obnoviť ideu domova, to som opísal vo svojej knihe Návrat k domovu.
 
Výrazná terajšia téma je takzvaný boj s dezinformáciami, fake news, ruská propaganda a tak ďalej. Ide vo väčšine, podľa vás, skutočne o úprimnú snahu vykoreniť propagandu, ktorá zahŕňa nevedomých ľudí myšlienkami? Akú úlohu v tom môže zohrávať politický boj? Môžu tieto snahy skutočne niečo docieliť?
 
Základom je vždy pravda. Kde je pravda? Ľudia chcú mať pravdivé a ucelené informácie. Kde ich nájdu? Keď hlavné médiá s nimi manipulujú a pravdu im nehovoria, hľadajú ju na internete. Za komunistického režimu sme hľadali pravdu na Slobodnej Európe. Na internete nájdu tri druhy informácií: banálne, teda z informačného hľadiska bezcenné, ďalej pravdivé a vyrovnané, a nakoniec dezinformácie. Pokiaľ nemá prísť totalitná cenzúra internetu, potom je nutné v hlavných médiách hovoriť pravdu a nie robiť propagandu.
 
Akým spôsobom môžeme porovnať preukázanu činnosť ruských informačných agentúr, ako sú Sputnik alebo Russia Today, ktoré pôsobia a ovplyvňujú verejnú mienku na Západe - a naopak činnosť organizácií spadajúcich do portfólia miliardára Sorosa a podobných ďalších neziskoviek, ktoré naopak vyvíjajú činnosť skôr na Východe?
 
Západné dezinformačné agentúry iste pôsobia v Rusku a na Ukrajine vo veľkom meradle. Opozičné sily v Rusku sú celkom iste ich agentmi a prijímajú nemalé sumy. U nás sa o to Rusi snažia tiež, ale ich úspech je mizivý. Nevidím nikde výsledok. Najhoršie však je, že sú ostrakizované nezávislé a pravdivo sa vyjadrujúce weby, lebo sa nezaradili do informačnej vojny, neklamú a ešte majú nejakú novinársku etiku. Bojím sa, že tlak na ne bude veľký a nakoniec skončíme v totalite.
 
A pokiaľ ide o prezidentské voľby vo Francúzsku na jar a v Nemecku o parlamentné voľby na jeseň...
 
Nacionalistické sily určite posilnia, ale výsledky si netrúfnem predikovať.
 

Ing. Vlastimil Podracký (* 5. septembra 1940 Praha) je český spisovateľ, konzervatívny mysliteľ a publicista. Je synom československého legionára, ktorý bol komunistickým režimom odsúdený v roku 1949 na 23 rokov väzenia a v roku 1960 omilostený. Podracký v šesťdesiatych rokoch vyštudoval diaľkovo odbor meracia technika na VUT v Brne.

V roku 1968 a od roku 1990 bol členom Klubu angažovaných nestraníkov, v roku 2005 sa stal členom Konzervatívnej strany a neskôr aj členom jej predsedníctva.

Napísal knihy: Pozor na tunelovanie, Občianska obroda, Návrat k domovu, Hrdinom sa neďakuje (životný príbeh antikomunistického disidenta Vladimíra Hučína), Žlté nebezpečenstvo, Posledný človek, Temná komora, Sodoma Gomora a Nadčasový humanizmus. Teraz mu vychádza kniha Návrat k domovu - riešenie pre Európu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík

Ďalšie články z rubriky

Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

23:58 Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je verejným tajomstvom, že konečným cieľom európskej integrácie je zru…