Tieto otravy mi skôr pripadajú ako promo na ďalší diel Jamesa Bonda. Pirát Vašíček odhadzuje politickú korektnosť

2. 4. 2018 13:00

ROZHOVOR „Je celkom logické, že nie je po chuti, keď niekto ,rozvracia‘ rozprávky, ktorými nás súčasné mocenské sily balamutia. Na Ukrajine sa dnes takmer všetko rieši násilím, takže ma súčasné obvinenie Savčenkovej vôbec neprekvapuje,“ uvádza v rozhovore pre Parlamentné listy český politik Ivo Vašíček (Piráti). Tvrdo sa vyjadruje aj k Turecku.

Tieto otravy mi skôr pripadajú ako promo na ďalší diel Jamesa Bonda. Pirát Vašíček odhadzuje politickú korektnosť
Foto: Archív
Popis: Ivo Vašíček

Na Ukrajine vzbudilo pozornosť obvinenie a zatknutie ešte nedávnej hrdinky boja proti Rusku Nadiji Savčenkovej za údajnú prípravu prevratu a plánovanie útoku na parlament. Prichádza v čase, keď Savčenková začína hovoriť napríklad o tom, kto priviedol ostreľovačov, ktorí 20. februára 2014 spôsobili masaker, ktorému padlo za obeť 80 demonštrantov a policajtov. Čo si o tom myslíte?

Ostreľovači ako katalyzátor vnútorného konfliktu sú celkom osvedčenou metódou. Prvýkrát použili ostreľovačov na vyvolanie prevratu vo Venezuele v roku 2002. Vtedy bol však puč neúspešný a pučisti museli utiecť do USA. Podobné to bolo v roku 2011 v Líbyi a Sýrii, ale tam sa v dôsledku toho rozhoreli vojnové konflikty. Informácie o streľbe na Majdane prinášali nezávislé médiá prakticky bezprostredne, ale naša propaganda informácie tohto typu úplne ignorovala a v podstate to robia dodnes. Pre mňa to bolo zrejmé prakticky od začiatku. Je celkom logické, že nie je po chuti, keď niekto „rozvracia“ rozprávky, ktorými nás súčasné mocenské sily balamutia. Na Ukrajine sa dnes takmer všetko rieši násilím, takže ma súčasné obvinenie Savčenkovej vôbec neprekvapuje.

Prezidentské voľby v Rusku vyhral zase Putin. Dokonca rekordne. Ako je to podľa vás možné?

Putin háji záujmy Ruska, čo je pre západných politikov úplne nepochopiteľné, ale u voličov to má celkom logicky úspech. Putin si môže dovoliť hájiť záujmy vlastnej krajiny, pretože je dnešné Rusko od USA nezávislé.

Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: TASR

Putin vstupuje do štvrtého prezidentského obdobia. V tom treťom sa značne zhoršili vzťahy Ruska so Západom. A v tejto chvíli sú práve vyhrotené v dôsledku otravy špióna Skripaľa. K tomu ste na Facebooku napísali, že „len skutočný idiot alebo britská premiérka môže veriť tomu, že by ktorákoľvek tajná služba vraždila takým spôsobom, aby bolo hneď jasné, že za vraždou stojí“. V koho záujme je však ďalšia konfrontácia medzi Ruskom a Západom? Komu to môže prospieť?

Zhoršovanie vzťahov európskych krajín s Ruskom škodí predovšetkým európskym ekonomikám. Neeurópske ekonomiky z tohto vývoja už niekoľko rokov profitujú. Ale tieto otravy mi skôr pripadajú ako promo na ďalší diel Jamesa Bonda.

Turecko podniklo inváziu do Sýrie a dobylo severosýrsky Afrin, o ktorý turecká armáda bojovala so sýrskymi Kurdmi. Novinárka Markéta Kutilová o tom napísala: „Turecko je člen NATO a nikto ani nepípne.“ Prečo Západ mlčí?

Turecko má druhú najsilnejšiu armádu v NATO, takže mlčať musí. Turecko už mnoho rokov podporuje islamských teroristov v Sýrii, podobne ako USA a niektoré islamské krajiny. Kurdi sa neusilujú o zvrhnutie Asada (čo bol hlavný cieľ podpory tamojších teroristov), takže sú aj pre „Západ“ na odpis.

Nemali by sme (Západ) prehodnotiť svoje vzťahy s Tureckom? Alebo to nejde, lebo Erdogan drží Európu v šachu?

Myslím si, že je to len otázka času a Turecko zaútočí aj na európske krajiny. Písal som o tom už pred desiatimi rokmi a obávam sa, že som sa nemýlil. Dnes už Erdogan otvorene hovorí: „Turecko neakceptovalo svoje terajšie hranice dobrovoľne. Naši praotcovia sa narodili za týmito hranicami.“

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan Zdroj: TASR

V Taliansku vyhrali vo voľbách protieurópske a protimigračné strany. Opäť použijem váš výstižný komentár z Facebooku: „Voľby v Taliansku neprekvapili, trend je zrejmý. Veľmi mi to pripomína situáciu na konci osemdesiatych rokov. Ani vtedy tí pri moci nechápali, že sa ich éra končí a všetko bude inak.“ Ide teda o nejaký predel – alebo jeho výrazný náznak – vo vývoji EÚ?

Myslím si, že situácia v Taliansku bude mať na ďalší vývoj EÚ väčší vplyv ako brexit. Zvolení predstavitelia Talianska reprezentujú úplne odlišné až opačné názory, než sa nám už niekoľko rokov snaží vnútiť súčasná bruselská byrokracia. Napokon to je dôvod, prečo tie strany vo voľbách uspeli. Myslím si, že blížiace sa voľby v ďalších krajinách (napríklad Švédsko) sa skončia podobne.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Oldřich Szaban
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéf Transparency reaguje na útoky Smeru aj obvinenie Kisku. Vysvetľuje, prečo je Harabin transparentnejší ako exprezident

7:01 Šéf Transparency reaguje na útoky Smeru aj obvinenie Kisku. Vysvetľuje, prečo je Harabin transparentnejší ako exprezident

ROZHOVOR Beblavého manželka nie je našou zamestnankyňou, má len čestnú, neplatenú funkciu, Smer kryj…