Takto by vyzeralo Slovensko, keby mu vládol Kotleba. Analytik prezrádza viac

24. 6. 2017 15:00

ROZHOVOR Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) vo svojej najnovšej analýze vyčíslil fiškálne dosahy programu Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. V programe navrhuje Kotleba napríklad znížiť počet poslancov, zrušiť financovanie strán z verejných zdrojov alebo nevyplácať dávky pre Rómov. „Všetky úspory v Kotlebovom programe by ušetrili v rozpočte dokopy necelých 400 miliónov eur. Táto úspora by nestačila ani na pokrytie hneď prvého Kotlebovho sľubu vo forme predĺženia materskej dovolenky na tri roky,“ hovorí pre PL analytik INESS-u Róbert Chovanculiak.

Takto by vyzeralo Slovensko, keby mu vládol Kotleba. Analytik prezrádza viac
Foto: TASR
Popis: Marian Kotleba
reklama
Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) vo svojej najnovšej analýze vyčíslil fiškálne dosahy Kotlebovho programu. Ako by teda dopadlo Slovensko, keby vládli kotlebovci?
 
Na základe našich odhadov, keby chcela strana Mariana Kotlebu splniť všetky body v programe, musela by si najskôr požičať približne 11 miliárd eur na investičné výdavky. To by malo stačiť na zoštátnenie strategických podnikov a výdavky na obranu dané vystúpením z NATO a neutralitou Slovenska. Plus by každoročná prevádzka štátu vzrástla približne o päť miliárd eur. Za rok 2017 by to znamenalo celkový deficit verejnej správy na úrovni 6,3 miliardy eur. Len pre porovnanie, za 6,3 miliardy dnes verejný sektor zaplatí celé základné, stredné a vysoké školstvo a zdravotníctvo. Ide tak o skutočne vysokú sumu.
 
Tento vysoký deficit je výsledkom toho, že Marian Kotleba plánuje šetriť v zanedbateľných položkách ako znižovanie počtu poslancov či zrušenie financovania politických strán zo štátneho rozpočtu. Na druhej strane plánuje zvyšovať výdavky v extrémne drahých oblastiach ako dôchodky, politika nezamestnanosti, obrana, sociálna politika alebo zoštátňovanie podnikov.
 
Ako ste postupovali pri tejto analýze?
 
Pri analýze sme najskôr z volebného programu Mariana Kotlebu vyselektovali všetky návrhy, ktoré mali nejaké fiškálne dosahy, či už išlo o šetrenie, zvyšovanie výdavkov, alebo znižovanie daní. Následne sme všetky tieto položky vyčíslili. Pri nejasných formuláciách, ako „zvýšime dotácie“, sme vychádzali z predpokladu, že Marian Kotleba zvýši existujúce dotácie o 50 percent. Alebo napríklad pri položke sľubujúcej zamestnať všetkých nezamestnaných sme predpokladali, že sa Kotlebovej strane podarí zamestnať len polovicu dlhodobo nezamestnaných, teda zhruba štvrtinu celkového počtu nezamestnaných, a bude im platiť len minimálnu mzdu.
 
To všetko sú pomerne mierne nastavené predpoklady, ktoré skôr znižujú nákladovosť navrhovaných opatrení, a tak by sa pokojne mohlo stať, že by boli ešte oveľa nákladnejšie. Pri odbornejších témach ako zdravotníctvo a obrana sme konzultovali odhady s odborníkmi na tieto témy (inštitúty HPI a SSPI).
 
V správe sa venujete príjmom rozpočtu, ktoré by chcel Kotleba presadiť. Znamenalo by to v konečnom zúčtovaní, že by nastal reálny pokles príjmov pre štátnu kasu?
 
Marian Kotleba navrhuje zaviesť rovnú daň na úrovni 15 percent. Ak politik navrhuje takéto opatrenie, musí rátať buď s extrémnym dynamickým vplyvom zníženia sadzby na ekonomický rast, alebo s výpadkom príjmov, a teda musí šetriť vo výdavkoch. Program Mariana Kotlebu však postupuje úplne opačne a ešte výdavky zvyšuje.
 
Pri výpočte celkového dosahu sme počítali s troma scenármi. Prvý bol statický a jednoducho sme znížili celkový príjem zo všetkých daní (priame dane a DPH) o rovnaký podiel, ako sa znížia daňové sadzby. V druhom a treťom scenári sme počítali s dynamickým efektom zvýšenia ekonomickej aktivity z dôvodu nižšieho daňového zaťaženia. To by prinieslo do štátnej kasy o desať respektíve a dvadsať percent navyše. V celkovom výpočte sme nakoniec do „Kotlebovho deficitu“ zahrnuli stredný scenár. Konkrétne výpadok dve miliardy eur.
 
 
Analytik Róbert Chovanculiak, Zdroj: Archív RCH
 
Z hľadiska výdavkov rozpočtu by na základe Kotlebovho programu prišlo k zrušeniu sociálnych dávok pre Rómov, znížil by sa počet poslancov a zrušil  by sa poplatok do NATO. Kde by sa však, naopak, zvýšili výdavky najviac?
 
Všetky úspory v Kotlebovom programe by ušetrili v rozpočte dokopy necelých 400 miliónov eur. Táto úspora by nestačila ani na pokrytie hneď prvého Kotlebovho sľubu vo forme predĺženia materskej dovolenky na tri roky. Aj keď celkové výdavky očistíme o úsporu na strane rodičovského príspevku, ktorý nebude potrebné vyplácať. Medzi ďalšie výdavky patrí následne zníženie veku odchodu do dôchodku (339 miliónov eur), odchod z EÚ (1,4 miliardy eur), financovanie obrany (688 miliónov eur) či politika nezamestnanosti (205 miliónov eur).
 
V prípade zahraničnopolitickej orientácie sa kotlebovci stavajú do pozície, že by vystúpili radi z EÚ aj NATO, pričom by to znamenalo aj obnovenie ochrany štátnej hranice, obnovenie slovenskej koruny či vybudovanie kvalitnej armády. Sú tieto ciele aj z hľadiska finančných možností Slovenska dosiahnuteľné?
 
Tento plán by znamenal pre rozpočet potrebu požičať si najskôr sedem miliárd eur na obranu. To znamená vybudovanie protiraketovej ochrany na viacerých úrovniach, vybavenie pozemných vojsk a nakúpenie vzdušnej techniky ako stíhačky a bombardéry. Následne by bolo potrebné zdvojnásobiť výdavky na prevádzku armády, čo by stálo rozpočet ďalších viac ako 600 miliónov eur ročne.
 
INESS plánuje v najbližších dňoch pripraviť aj podrobnejšiu štúdiu. Čoho sa to bude týkať a v čom bude táto analýza rozšírená?
 
V podrobnejšej analýze predovšetkým predstavíme našu metodológiu, výpočty a predpoklady, z ktorých sme vychádzali. Na záver je potrebné uviesť to, že Kotlebova strana nie je jediná, ktorej programové sľuby výrazne prevyšujú možnosti rozpočtu. Mnoho iných strán má podobné problémy v programoch, aj keď pravdepodobne nie v takej výške.
 
Celá správa INESS-u je zverejnená tu: Fiškálne dopady Kotlebovho programu.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…