Takmer 35 miliónov? Verím, že postačia, hovorí starosta obce pod hradom Krásna Hôrka. Reaguje aj na podporu pre Notre-Dame zo Slovenska

8. 7. 2019 0:00

ROZHOVOR Je to už sedem rokov, ako sa dvaja rómski chlapci pokúšali zapáliť si cigaretu a spôsobili požiar trávnatého porastu hradného kopca, ktorý spustošil národnú kultúrnu pamiatku hrad Krásna Hôrka. Sobota 10. marca 2012 sa tragicky zapísala nielen do histórie hradu z 13. storočia, ale aj do histórie a života obce Krásnohorské Podhradie. V stredu (3. 7.) vláda schválila návrh ministerky kultúry na finančné zabezpečenie komplexnej revitalizácie hradu. Ako sa na tento posun pozerá starosta Podhradia Peter Bollo? Verí mu? Pre ParlamentnéListy.sk hovorí aj o tom, ako sa cítil, keď slovenské samosprávy solidárne posielali peniaze na opravu parížskej katedrály Notre-Dame, zatiaľ čo na „jeho“ hrad myslel málokto.

Takmer 35 miliónov? Verím, že postačia, hovorí starosta obce pod hradom Krásna Hôrka. Reaguje aj na podporu pre Notre-Dame zo Slovenska
Foto: TASR
Popis: Na snímke starosta obce Krásnohorské Podhradie Peter Bollo.

Jedenásť rokov po požiari by mohol byť hrad Krásna Hôrka opäť otvorený pre verejnosť. Podarí sa ho dokončiť v roku 2023, ako s tým po včerajšku počíta ministerstvo kultúry?

Pevne v to dúfam a verím tomu. A veríme tomu nielen my, občania Krásnohorského Podhradia, ale myslím si, že aj každý súdny človek, každý, kto si váži a ctí kultúrne dedičstvo.

Bude tých necelých 35 miliónov eur dostatočných?

Nie som stavbár ani rozpočtár, neviem na to presne odpovedať. Ide však o dosť rozsiahlu rekonštrukciu, o veľký objekt a verím, že tie prostriedky postačia. A keď nie, že sa nájdu ďalšie.

Ste spokojný s termínom ukončenia prác a sprístupnenia hradu v roku 2023?

Termínov už bolo mnoho, preto je ťažké sa k nejakým ďalším vyjadrovať. Bol by som veľmi rád, keby sa dodržal. A pokiaľ by neboli časové prieťahy s verejným obstarávaním, ktoré predlžujú tieto termíny, tak by sa to podľa mňa dalo zvládnuť.

Ako celkovo hodnotíte doterajšiu pomoc či záujem zo strany štátu?

To by som radšej nekomentoval. Negatívne vnímam zbytočné legislatívne prieťahy práve s verejným obstarávaním.

Poviem príklad: keď sa vybrala projektová spoločnosť, tak k podpisu zmluvy došlo až po desiatich mesiacoch od výberového konania.

Požiar hradu Krásna Hôrka 10. marca 2012. (zdroj: TA SR)

Celé sa to naťahuje, zdržuje, pritom by sa tak nemuselo, napríklad zhotoviteľ, ktorý robil strechu, termín dodržal, dielo odovzdal dva mesiace pred termínom. Ale to sú len čiastkové veci.

Ročne vaša obec prichádza pre uzavretie hradu len na daniach a poplatkoch o 35-tisíc eur. Dá sa vyčísliť, o čo všetko ste prišli pre požiar za tie roky? Aké projekty, stavby sa nerealizovali?

Turistický ruch sa úplne pozastavil. Keď k nám prídu turisti, zdržia sa krátko, nafotia si hrad a odídu. Máloktorý ostane v miestnej reštaurácii alebo dokonca v ubytovacích zariadeniach.

Keď započítame dieru po parkovnom a ďalších poplatkoch a službách, tak ročne prichádzame o takú sumu, akú ste spomenuli. Trpia tým aj miestni podnikatelia.

Ako ste reagovali na správy, podľa ktorých po požiari parížskej katedrály Notre-Dame vyjadrovali slovenské samosprávy podporu a snažili sa, aj keď finančne len symbolicky, pomôcť obnove tejto pamiatky? Napríklad mesto Ružomberok poslalo do Paríža vybraté vstupné z Vlkolínca z veľkonočného víkendu.

Bolo mi to ľúto. Aj u nás, keď zhorel hrad, dostal som toľko všelijakých prísľubov... Ten nám pomôže z Kanady..., v noci mi volávali, pošleme vám peniaze a v konečnom dôsledku sa z tých sľubov naplnilo len mizivé percento.

Vás niekto po udalostiach na hrade Krásna Hôrka kontaktoval zo samospráv? Bola aj vtedy takáto solidarita?

Na snímke turisti počas prehliadky hradu 13. augusta 2010. (zdroj: TA SR)

Konkrétne zo samospráv ma ani nikto nekontaktoval, jedine vyšší územný celok.

Veríte po včerajšku, že sa tento príbeh rekonštrukcie raz skončí?

Som veľmi rád, že financie schválili. Je to už len na Slovenskom národnom múzeu a manažmente, ako to rýchlo pôjde. Je to v ich kompetencii.

V týchto etapách sa bude rekonštruovať hrad Krásna Hôrka

1. etapa:

 Infraštruktúra (siete + parkoviská + ostatné technológie podhradia)

Infocentrum hradu Krásna Hôrka

občianska vybavenosť podhradia (stánky, toalety a pod.).

Ukončenie 1. etapy – 31. 12. 2021

2. etapa: 

Dolný hrad (tzv. Kasárne, vrátane 1. a 2. nádvoria)

Stredný hrad (Františkino múzeum, Rákocziho trakt a objekt Pekárne/Kuchyne, vrátane 3. a časti 4. nádvoria, toaliet severne od hradnej kaplnky, požiarnych únikových trás a Parkánu).

Ukončenie 2. etapy – 31. 12. 2022

3. etapa: 

Horný hrad (vrátane tzv. Delovej terasy, Severovýchodnej bašty, Arkádovej chodby, 5. nádvoria a hradnej studne).

Ukončenie 3. etapy – 31. 12. 2023

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zavádzanie demokracie? Generál Šedivý prekvapivo o USA, Trumpovi, Iraku aj minulosti

17:29 Zavádzanie demokracie? Generál Šedivý prekvapivo o USA, Trumpovi, Iraku aj minulosti

ROZHOVOR „Ak spoločnosť akceptuje diktátora alebo diktátorský režim, tak by sme nemali hovoriť, že j…