Tajomstvo Drobovho úspechu vo voľbách? Jeho šarmantná asistentka prezrádza zákulisie kampane

21. 11. 2017 15:30

ROZHOVOR Novým županom Bratislavského samosprávneho kraja sa stal v župných voľbách na začiatku novembra kandidát pravicovej koalície zo strany Sloboda a Solidarita Juraj Droba, hoci ho pred voľbami nefavorizovali žiadne prieskumy. Čo stálo za jeho úspechom a aká bola volebná kampaň? Viac v rozhovore pre PL.sk prezrádza jeho asistentka Jana Lysáková.

Tajomstvo Drobovho úspechu vo voľbách? Jeho šarmantná asistentka prezrádza zákulisie kampane
Foto: TASR
Popis: Juraj Droba (SaS) počas osláv víťazstva volieb predsedu BSK
Ste asistentkou Juraja Drobu, ktorý prekvapil v župných voľbách a stal sa predsedom Bratislavského samosprávneho kraja. Ako to hodnotíte?
 
Veľmi sa z toho teším. Dlho sme na tom tvrdo pracovali, a tak to vnímame ako zaslúžený úspech a isté zadosťučinenie. Víťazstvo zároveň vnímame s veľkou pokorou a zodpovednosťou.
 
Očakávali ste jeho úspech?
 
Nie je tajomstvom, že málokto veril v jeho úspech. O to viac ma preto teší, že sme to všetkým dokázali. Osobne sa priznám, že som to očakávala, pretože Juraja poznám už dlho a viem, aký je. Je to skutočne dobrý človek, ktorý si to zaslúžil a ktorý vie dať kraju novú energiu a priniesť nové nápady.
 
Juraj Droba bol pred voľbami plný entuziazmu a nadšenia, aby vyhral, ale nebolo to také, že by si bol na sto percent istý. Mali sme veľmi veľa ťažkých súperov, ktorí majú známejšie mená ako Juraj. Na jednej strane si teda veril, ale na druhej uznával, že má proti sebe silných protikandidátov. V žiadnom inom kraji nebolo toľko relevantných kandidátov na župana ako práve v Bratislave. 
 
Ako ste prežívali volebnú noc?
 
Volebná noc prebiehala asi ako každá volebná noc. Na začiatku mal náš úzky tím ľudí, s ktorými sme boli počas kampane v dennodennom intenzívnom kontakte, spoločnú večeru. Smiali sme sa, že je to „posledná večera“. Potom postupne do Liberálneho domu SaS prichádzali hostia a všetci kandidáti, ktorí boli na kandidátke do župného zastupiteľstva. Bol tam tiež predseda, podpredsedovia SaS, členovia a poslanci NR SR za stranu Sloboda a Solidarita, poslanci za hnutie OĽaNO, ale aj blízki priatelia Juraja, ktorí nám pomáhali počas kampane a držali s nami.
 
Keď štatistický úrad začal zverejňovať prvé hlasy, tak sme sa na začiatku veľmi tešili, že „Droba“ vedie, potom sa to trochu obrátilo, tak sme sami zostali v napätí. Postupne, ako Jurajovi stúpali hlasy, zároveň  začali prichádzať aj správy z okrskov, kde všade vyhral, a ľudia sa začínali tešiť. Po spočítaní 80 % hlasov sme si hovorili, že by to mohlo byť už len lepšie a lepšie. 
 
Po víťazstve Juraj Droba na mimoriadnom brífingu poďakoval strane a aj koaličným partnerom. Úprimne ma potešilo, že v ďakovnej reči som sa našla aj ja osobne ako jeho  asistentka, po ôsmich rokoch spolupráce.
 
 
Oslavovali ste do rána?
 
Oslava až do rána nebola, lebo sme vedeli, že nasledujúci deň nás čakajú vystúpenia v médiách. Všetci sme si uvedomovali, že je tu určitá zodpovednosť, tak sme nechali spoločnú oslavu na neskôr. Samozrejme, celý tím mladých ľudí, ktorý s nami  pracoval  dobrovoľnícky, sa veľmi tešil. Mám za sebou už niekoľko kampaní a celý výsledok som si uvedomila až niekedy v nedeľu večer. Moja prvá kampaň bola v roku 2010, keď Juraj  kandidoval za poslanca do Národnej rady SR. 
 
Prieskumy pred voľbami kandidáta za SaS v Bratislave nefavorizovali, pričom končil zväčša na treťom mieste. Mali ste interné prieskumy v strane, ktoré vám hovorili o jeho víťazstve?
 
Nie. Nemali sme žiadne prieskumy a iba sme sledovali, čo kto zverejní. Prvý prieskum ešte  na začiatku septembra nás potešil. Podľa agentúry AKO mal byť Juraj druhý, pričom sme mali spustenú kampaň iba pár dní. Veľa ľudí nám počas kampane volalo a hlásilo nám, že im volali z agentúr a aké otázky sa ich pýtali. Z toho dôvodu sme vedeli, že prieskumy sa naozaj robia, ale stále to bolo pre nás vo fáze, že uvidíme, ako sa to celé skončí. 
 
Najväčším prekvapením bolo, keď nám volala naša kandidátka na župnú poslankyňu, ktorej volali z agentúry a pýtali sa jej, koho by volila za župana, a vôbec tam nespomenuli nášho kandidáta. Juraj to následne zverejnil aj na sociálnej sieti  a pomenovali sme to „čáry-máry s prieskumami“. Pochopili sme, že sa začala špinavá kampaň voči nám, ktorej bolo naozaj veľa. Boli sme však presvedčení, že keď zmobilizujeme ľudí a voličov SaS, tak môžeme uspieť.
 
Jana Lysáková Zdroj: Archív JL
 
Veľa politológov analyzovalo Drobovu výhru tak, že musel mať veľmi silný výtlak za posledné dva týždne pred voľbami. Zmenili ste v posledných dňoch taktiku?
 
Myslím si, že nám veľmi pomohli poslanci NR SR, ktorí sa do toho posledné dva týždne naplno „zahryzli“ a povedali si, že  ideme vyhrať. Napríklad Janka Cigániková sa dokonca dala preto aj ostrihať a na Facebooku vznikla taká iniciatíva A čo si urobil ty, aby sa stal Droba županom? Našou výhodou bolo aj to, že sme mali 49 kandidátov na župných poslancov a každý jeden mobilizoval čo najširšie okolie. Toto všetko ľudí namotivovalo. 
 
Ďalším pozitívom bolo aj to, že išlo voliť veľa ľudí, ktorí by inak nešli, ale rozhodli sa práve preto, lebo poznali Juraja Drobu.
 
Mali sme výborný finiš vďaka mobilizácii voličov.
 
Aké je zorganizovať takú kampaň?
 
Veľmi náročné. Šéfom kampane bol Braňo Masarovič, ktorý bol hlavou všetkých akcií,  ja som sa snažila tým, že poznám Juraja  viac ako osem rokov, zabezpečovať celú organizáciu. Veľakrát sme pracovali 12 až 16 hodín denne spolu s fantastickým tímom mladých dobrovoľníkov Každý presne vedel, čo treba robiť.
 
A ako sa spolupracuje s poslancom?
 
Povedali sme si, že to ideme vyhrať. Nikdy to nebolo také, že by povedal, že sa mu nechce. S Jurajom  sa veľmi dobre spolupracuje, pričom som za osemročnú prax s ním vedela presne, čo mu vyhovuje a čo už je pre neho „príliš“.
 
Čo bolo najviac demotivujúce počas kampane?
 
Určite to bola špinavá kampaň voči Jurajovi. Snažila som sa každého presvedčiť o tom, aký je v skutočnosti a ako ho poznám ja osobne. Zapájala som sa aj do diskusií na Facebooku, hoci sa to niekedy skutočne nedalo čítať. Každý, kto však Juraja v našej kontaktnej kampani stretol naživo, tak pochopil, že je úplne normálnym človekom, ktorý nie je ani povýšenecký, ani namyslený. Juraj si vie získať ľudí svojou dobrou povahou.
 
Aký je teda návod na úspech?
 
Pozitívne naladenie, pokora, nenechať sa zlomiť a veriť danému človeku.
 
Jana Lysáková Zdroj: OS
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

23:58 Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je verejným tajomstvom, že konečným cieľom európskej integrácie je zru…