Tajomstvá práce tajných služieb, ale aj ich slabiny odhalil pre PL.SK bývalý šéf rozviedky SIS Igor Cibula

2. 10. 2015 20:45

Úloha tajných služieb v spoločnosti, nezastupiteľnosť spravodajských informácií v boji proti svetovému terorizmu, ale aj SIS pod drobnohľadom odborníka naslovo vzatého. To všetko v exkluzívnom rozhovore s dlhoročným bezpečnostným expertom a bývalým šéfom rozviedky SIS Igorom Cibulom.

Tajomstvá práce tajných služieb, ale aj ich slabiny odhalil pre PL.SK bývalý šéf rozviedky SIS Igor Cibula
Foto: SITA
Popis: Igor Cibula
reklama

Pracujú v tichosti, verejnosť nevie o ich činnosti takmer nič, no napriek tomu zohrávajú v existencii každej spoločnosti nenahraditeľnú úlohu. Reč je o tajných službách. Na Slovensku sa neobjavujú názory bývalých príslušníkov tajných služieb na verejnosti často, no o to zaujímavejší je ich pohľad na súčasnú situáciu u nás aj vo svete.

Bývalý šéf rozviedky SIS Igor Cibula poskytol Parlamentným Listom exkluzívny rozhovor, v ktorom okrem iného povedal: “Aktuálnou úlohou spravodajských služieb je získavanie informácií o nových rizikách, nebezpečenstvách a hrozbách. Zmyslom ich aktivít je predovšetkým predísť strategickému prekvapeniu, poskytovať vládam dlhodobé prognózy, podporovať politické postupy a získavať utajené informácie o potrebách, zdrojoch a metódach potenciálneho protivníka. Ak v takomto kontexte v súčasnosti hodnotíme výsledky činnosti spravodajských služieb – a to nielen v Európe – potom môžeme byť oprávnene na pochybách, či spravodajské spoločenstvo euroatlantickej aliancie funguje tak, ako to od neho očakávame. Stačí, ak spomeniem ako príklady súčasné migračné cunami v Európe alebo vojenské aktivity tzv. Islamského štátu na ilustráciu konštatovania, že tieto udalosti našli Európsku úniu nepripravenú aj z toho dôvodu, že spravodajské služby neposkytli dostatok informácií, aby sa politici v predstihu mohli pripraviť na vývoj, ktorý v súčasnosti zažívame," povedal Igor Cibula.

Celý rozhovor, v ktorom poodhaľuje rúško mnohých tajomstiev práce tajných služieb, ale vyjadruje sa aj k súčasnej úlohe SIS, o našich i svetových politikoch a o mnohých ďalších súvislostiach vývoja vo svete, k migračnej kríze, aj k hrozbe islamu, to všetko podrobne už tento víkend. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jozef Hübel
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Beňová: Cítim sa trochu trápne za niektorých kolegov… O čo ide? Čo očakáva od Fica. A čo od Pellegriniho

23:59 Beňová: Cítim sa trochu trápne za niektorých kolegov… O čo ide? Čo očakáva od Fica. A čo od Pellegriniho

Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová priznala, že sa za niektorých kolegov cíti trochu trápne. Os…