Stratili sme kontakt s bežnými ľuďmi. Očakával som v rámci sebareflexie generačnú výmenu, priznáva po sneme Smeru komunálny politik Martin Borguľa

16. 12. 2017 0:00

Martin Borguľa je trojnásobným poslancom – sedí v zastupiteľstvách Starého Mesta, Bratislavy a po novom aj Bratislavskej župy. Práve v župných voľbách je jediným z kandidátov Smeru, ktorý bol zvolený a získal poslanecký mandát. V rozhovore pre PL.sk nešetrí kritikou na vedenie strany.

Stratili sme kontakt s bežnými ľuďmi. Očakával som v rámci sebareflexie generačnú výmenu, priznáva po sneme Smeru komunálny politik Martin Borguľa
Foto: TASR
Popis: Martin Borguľa
reklama

Po neúspešných župných voľbách pre Smer a po víkendovom sneme strany ste sa vyjadrili veľmi kriticky: Z výsledkov snemu som sklamaný. Výmena jedného podpredsedu, aj to z vlastnej vôle, je veľmi málo. Očakával som od vedenia strany oveľa väčšiu mieru sebareflexie. Čo ste očakávali? S čím by ste boli spokojný?

Napriek tomu, že ja som spokojný so svojím volebným výsledkom – aj keď je to trpké víťazstvo, keďže som jediný smerák v Bratislave, ktorý sa dostal do župného zastupiteľstva, pre Smer boli tieto voľby veľkým neúspechom a boli to už druhé neúspešné voľby.

V prvých voľbách prišiel Smer o viac ako 15 % voličských hlasov, v týchto voľbách prišiel o štyroch županov a polovicu svojich poslancov. Aj preto som očakával, že na sneme dôjde k zásadným zmenám.

Myslel som si, že v rámci sebareflexie po tomto volebnom neúspechu dôjde k pochopeniu, že tu je potrebná veľká generačná výmena.

Na sneme zazneli slová o tom, že mnohí z tých, ktorí sú vo vrcholových pozíciách dlhé roky, sú dnes zničení a vyčerpaní, že došlo u nich k akejsi únave materiálu. O to skôr som očakával, že vedenie strany toto vyhodnotí a pochopí potrebu omladenia „kolektívu“.

V poslednom období sa úplne stratil kontakt s bežnými ľuďmi, okresné organizácie strany sú v rozklade, sympatizanti strany sú čoraz nespokojnejší.

Ťažko si viem dnes predstaviť nového voliča, človeka, ktorý by si povedal – doteraz som volil niekoho iného, teraz ma ale presvedčili a idem voliť Smer.

Nechcem povedať, že Smer robí zlú politiku, ale tvrdím, že je opozeraný a potrebuje omladiť.

Smer jednoducho potrebuje nový vietor – nových mladých ľudí, ktorí sa s entuziazmom pustia nanovo do práce tak, ako to kedysi bolo v „starom“ Smere.

Je z tohto pohľadu, ktorý spomínate, nový podpredseda Richard Raši dobrou voľbou?

Nerád by som sa vyjadroval ku konkrétnym menám. Môžem len zopakovať, že som presvedčený o tom, že v Smere je potrebná zásadná, systémová výmena ľudí, nie zmena jedného podpredsedu.

Prirovnal by som to k hotelu – keď ho postavíte, je v ňom všetko nové, krásne a bezchybne funguje.

Po pár rokoch, ak chcete stále prinášať tú istú kvalitu ako na začiatku, musíte do neho nanovo zainvestovať – vymaľovať, zrekonštruovať, kúpiť nový nábytok, takpovediac ísť s dobou.

Po pár rokoch opotrebovania je potrebné urobiť refresh. Takýto refresh treba urobiť aj v Smere.

Vy sa inak k Smeru nejakým viditeľným spôsobom príliš nepriznávate. Pozrel som si váš web, vystupujete absolútne apoliticky, o Smere tam nie je nič. Prečo?

Ja nepôsobím vo vysokej politike. Som komunálny politik. Už dávno tvrdím, že v komunále nie je dôležité politické tričko, ale to, čo pre ľudí robíte.

Staromešťania mi často ako „svojmu“ poslancovi píšu, čo nefunguje na ich ulici, kde je katastrofálne zanedbaný parčík, zničený chodník, rozbité detské ihrisko alebo vyschnutý kvetináč. Chcú odo mňa, aby som to riešil, a je im srdečne jedno, členom akej politickej strany som.

Preto razím v komunále ideu nestraníckosti a radšej sa snažím robiť „v teréne“, napríklad riešiť problémy, ktoré som tu uviedol.

Martin Borguľa a jeho netradičný dopravný prostriedok. Zdroj: Facebook, Martin Borguľa

Sám ste napísali, že značka Smeru je v Bratislave skôr príťažou. Súvisí to aj s tým?

Nie je žiadnym tajomstvom, že Smer nie je v Bratislave, a špeciálne v Starom Meste, veľmi populárny. Takže z tohto pohľadu je pre mňa skôr príťažou. Bol som členom Mladej demokratickej ľavice, SDĽ, sociálnodemokratické myšlienky sú mi blízke, a preto som stále členom Smeru.

Ale ako som už povedal, bežní ľudia, s ktorými sa stretávam, buď oceňujú, čo na úrovni mestskej časti a mesta robím, alebo mi vynadajú, čo všetko v meste nefunguje, ale vôbec neriešia moju politickú príslušnosť.

Keď sme pri tých župných voľbách, prečo ste ako kandidát sľubovali niečo, čo župa vôbec nerieši? Myslím jednu z vašich nosných tém – opravu chodníkov v Bratislave... Vedeli ste, že zavádzate?

Predovšetkým si vyprosujem tvrdenie, že som zavádzal. To určite nie, to nikdy nerobím.

Prišiel som s ideou kompletnej obnovy chodníkov v Starom Meste po tom, čo som videl, v akom dezolátnom stave mnohé sú, a po niekoľkých rozhorčených listoch od Staromešťanov, či je normálne, aby boli chodníky v centre hlavného mesta krajiny v takom úbohom stave.

Pripravil som komplexný dokument – Program obnovy chodníkov, predložil ho pred staromestské zastupiteľstvo, ktoré ho schválilo.

Takže túto tému som riešil ako staromestský poslanec, zároveň si ale plne vedomý toho, že rekonštrukcia všetkých chodníkov v Starom Meste nebude lacná záležitosť a že župa by mohla byť v tomto smere nápomocná, a to prostredníctvom svojej dotačnej politiky.

Určite budem na pôde župného zastupiteľstva program obnovy presadzovať a bojovať za získanie finančných prostriedkov na tento projekt z rozpočtu župy.

Vyzývate predsedu BSK Juraja Drobu, aby hneď znížil počet podpredsedov župy z dôvodu racionalizácie nákladov a lepšieho hospodárenia. O koľko by sa podľa vás teda zrušením jedného alebo dvoch podpredsedov znížili za jedno volebné obdobie náklady?

Náklady na jedného vicežupana v Bratislavskom kraji predstavujú ročne 79 321 eur. V tom ešte nie je zarátaný plat vicežupana, ide „len“ o sumu na celú mašinériu okolo neho. V Bratislavskej župe máme dnes päť podpredsedov.

Je to najviac zo všetkých samosprávnych krajov, hoci počtom obyvateľov patríme k najmenším krajom. Všetky ostatné kraje majú dvoch až troch vicežupanov. Ja som Jurajovi Drobovi rovno navrhol, aby sa vrátil k počtu dvoch podpredsedov, ktorý tu bol za župana Ľuba Romana.

Myslím, že župa vtedy aj pri tomto počte úplne normálne fungovala. Ak by sme teda počet znížili zo súčasných päť vicežupanov na dvoch, za päťročné volebné obdobie by sme len na režijných nákladoch ušetrili takmer 1,2 milióna eur.

Čo si o novom županovi myslíte?

Vkladám do neho nádeje. Je to mladý manažérsky typ politika, tak dúfam, že vo funkcii župana zúročí svoje doterajšie manažérske aj politické skúsenosti a naozaj pozdvihne úroveň života obyvateľov Bratislavského kraja.

Preto mu aj ponúkam svoje myšlienky, ktoré pokladám za prospešné pre kraj, a budem rád, ak ich prijme a uplatní v praxi.

Juraj Droba počas brífingu po ustanovujúcom zasadnutí Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja. Borguľa verí, že nový bratislavský župan naplní očakávania. Zdroj: TASR

Vy ste boli za priznanie štatútu významnej investície spoločnostiam HB Reavis a J&T Real Estate?

Bol som a stále som zásadne proti, pretože udelenie štatútu považujem za neférové voči bratislavskej samospráve a Bratislavčanom. Proti sa už dávnejšie postavili viaceré mestské časti, ktoré mali zásadné výhrady voči tomuto zámeru, ale nikto ich nepočúval.

Mesto a mestské časti by udelením štatútu prišli o veľkú časť svojich kompetencií, čo je pre mňa neakceptovateľné. Takéto závažné rozhodnutie, ktoré zasahuje do právomocí samosprávy, sa predsa nedá robiť bez súhlasu mesta a bez diskusie s mestským zastupiteľstvom.

Ak to teda nemá byť v duchu teórie „o nás bez nás“.

A ako sa pozeráte na to, ako to dopadlo – teda pozastavenie snáh developerov?

Keďže som bol proti udeleniu štatútu, pozerám sa na to pozitívne. Je dobre, že spoločnosti stiahli svoje žiadosti. Uvidíme, čo sa bude diať ďalej, ale ak by malo prísť k obnove požiadavky na udelenie štatútu významnej investície, budem určite presadzovať, aby boli zámer a jeho jednotlivé náležitosti podrobne zanalyzované a prediskutované so zástupcami mesta.

Borguľa je zásadne proti udeleniu štatútu významnej investície na území Bratislavy pre silných hráčov z developerského prostredia. Zdroj: Facebook, Martin Borguľa

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…