Starosta košického Pereša: Úplný zákaz hazardu nie je riešením. Hrať sa neprestane. A mestá aj obce prídu o finančné prostriedky

9. 2. 2017 19:00

ROZHOVOR Na rozdiel od mnohých iných mestských poslancov ide dlhodobo „proti prúdu“ a nesúhlasí s úplným zákazom hazardu. Mestský poslanec za Košice a starosta košickej mestskej časti Pereš Jozef Karabin upozorňuje, že tak politici, ako aj verejnosť by mali vnímať širšie súvislosti vzniknutého problému. Podľa Karabina sa úplným zákazom hazardu nedocieli zníženie počtu patologických hráčov. Naopak, otvorí sa tým cesta pre vznik nelegálnych herní, ktoré budú pohromou nielen pre samotných hráčov, ale aj pre mestské, respektíve štátne pokladnice. Viac prezradil Parlamentným listom v exkluzívnom rozhovore.

Starosta košického Pereša: Úplný zákaz hazardu nie je riešením. Hrať sa neprestane. A mestá aj obce prídu o finančné prostriedky
Foto: mr
Popis: Jozef Karabin

Ako košický komunálny politik ste dnes vystúpili ako jeden z hostí na tlačovej konferencii pod názvom „Bratislava nechce úplný zákaz hazardu“. Súdiac podľa vašej účasti na tejto akcii, asi ani Košice nechcú úplný zákaz hazardu, však?

Za moju mestskú časť určite nie. Hovorím jednu vec, napriek zákazu budú ľudia hrať ďalej, no pôjde už o nelegálny hazard. A z tohto nebude mať príjem ani štát, ani obec, ani mesto, takisto podnikatelia nie... Skrátka nikto.

Môžete to trošku viac rozvinúť? Prečo by nebolo podľa vás správne úplne zakázať hazard?

Ako som už naznačil, hráči, ktorí chcú hrať, budú hrať aj naďalej. Samotná novela, ktorá bola koncom (minulého) roka podpísaná prezidentom Slovenskej republiky, je veľmi prísna. Už túto novelu som kritizoval, pretože mestské časti, obce i mestá prídu o výpadky vo forme daní za automaty. A druhá vec je, že podnikateľ prevádzkujúci tieto automaty alebo teda herne bude musieť nejakých ľudí prepustiť, čo je vlastne pokles pracovných miest.

No a v neposlednom rade sa tiež rozmôže nelegálny hazard. Jednoducho tí ľudia budú hrať ďalej, no peniaze, ktoré utratia, neskončia v štátnej kase alebo na účte mestskej časti, no skončia niekde, kde nebudú ani len zdanené.

My nejakým zákazom nespôsobíme to, že ľudia prestanú hrať. To je ako keby sme si mysleli, že keď zakážeme alkohol, ľudia prestanú piť. To je čistá utópia, budú piť ďalej. Akurát o tom možno viacerí nebudú vedieť, ale piť neprestanú a nechajú tam tie peniaze. A tam, kde dotyčná mestská časť zakáže alkohol, tak jednoducho príde o časť svojich príjmov. 

Aký postoj zaujíma k hazardu košický primátor Richard Raši? 

Čo sa týka názoru pána Rašiho, asi by bolo treba sa spýtať priamo jeho. V každom prípade, ak sa bude o niečom hlasovať a vznikne takáto požiadavka, tak to budú riešiť mestskí poslanci. Primátor už potom buď môže podpísať uznesenie, prípadne všeobecne záväzné nariadenie, alebo ho nepodpíše.

Ako sa predmetné spoločnosti revanšujú v miestnej komunite? Podporujú tamojšie športové kluby, krúžky či kultúrne organizácie?

Čo sa týka financií z herných prístrojov, tak v našom prípade sú tieto financie použité na chod samosprávy. Môžeme z toho opraviť komunikácie, chodníky... Čiže tie peniaze budú chýbať. Preto som zvedavý, keď tu v Bratislave príde magistrát o 3,2 milióna eur, kde ich bude naháňať“. Pretože môže zaviesť systém plateného parkovania v celej Bratislave – tie peniaze dostane od obyvateľov tak či onak – alebo potom zvýši dane za nehnuteľnosť, prípadne zvýši cenu za MHD.

Nejakou formou bude musieť ten výpadok kompenzovať. Ale to teraz nepovie nikto. Ja som prekvapený, že nikto z bratislavských mestských poslancov neprišiel obhájiť myšlienku, prečo chce hlasovať tak a tak, prečo dal podpis na petíciu alebo, naopak, nedal podpis na petíciu.

Toto mňa osobne prekvapilo. Veď keď sa (poslanec) zodpovedá svojim voličom, nemal by mať problém povedať aj na kameru, ako sa rozhodol, prečo sa tak rozhodol a čo tým sleduje.

Máte k dispozícii aj konkrétne čísla, ako tieto firmy prispievajú do mestskej, prípadne obecnej kasy? Akými finančnými objemami?

Každé mesto, každá obec, každá mestská časť samostatne rozhoduje, kde tie financie použije. Z jedného výherného herného prístroja plynie či už obci, alebo mestskej časti 1 500 eur. Ak máte desať takýchto automatov, robí to 15-tisíc eur. Pre obec, ktorá má rozpočet okolo 150- až 200-tisíc eur, je suma 15-tisíc eur dosť veľká položka na to, aby o ňu mohla prísť. A nikto nepovedal, kto nám tieto stratené finančné položky bude kompenzovať.

Pretože ministerstvo sa vyjadrilo, že to bude mať taký dosah, že do kasy príde ešte o 10 miliónov eur viac. To je v prípade, že by niektoré z tých automatov prešli do herní. Ale mnohé z týchto automatov sa do prevádzok nedostanú, lebo na herňu vám treba 12 automatov. A toto už je pre tú spoločnosť nerentabilné. To znamená, že niektoré z tých automatov nebudú využívané a mestá aj obce prídu o finančné prostriedky. 

Výherné automaty generujú obciam, prípadne mestským častiam, nezanedbateľnú časť rozpočtu. Zdroj: mr

Ako odznelo na dnešnej tlačovej konferencii, Bratislava by v prípade úplného zákazu hazardu prišla v rámci rozpočtu až o 3,2 milióna eur. O akú sumu by prišli Košice?

Takúto sumu nemám k dispozícii, keďže každá z 22 košických mestských častí má svoj vlastný rozpočet. Samozrejme, ja ako starosta v mojej mestskej časti presne viem, o koľko peňazí prídem. Už teraz viem, že mám tam aktuálne štyri automaty a nebudem tam mať potom ani jeden automat.

Domnievať sa, že niekto mi zriadi herňu, je utópia, pretože 12 automatov neznamená, že príde do mestskej časti štyrikrát viac hráčov, lebo pre tú spoločnosť sa to neoplatí. A nebudem mať z toho príjem ani ja, ani spoločnosť prevádzkujúca automaty, a napokon ani ten podnikateľ, v ktorého priestoroch sú tie automaty umiestnené. Okrem iného, ako som spomínal, môže to obmedziť tvorbu nových miest alebo môže zaniknúť daná prevádzka. V mnohých prípadoch práve ten automat kompenzoval určitý výpadok v rámci iných daní pre toho podnikateľa. Tým, že príde o ten automat, môže tú prevádzku rovno zabaliť.

Keď spomínate pracovné miesta, viete, koľko pracovných miest je previazaných na biznis hazardných hier v Košiciach, lepšie povedané vo vašej mestskej časti Pereš?

U nás máme tri prevádzky. Sú to zväčša malé, rodinné prevádzky zamestnávajúce zopár ľudí. Ale na to sú naviazané aj ďalšie pracovné miesta, ktoré priamo súvisia s týmito automatmi, takže presnú štatistiku nemám. Neviem presne určiť, koľko ľudí by mohlo eventuálne prísť o prácu, koľkí budú musieť zmeniť zamestnanie a koľkí budú od 1. 1. 2018 naďalej fungovať v nezmenenom režime.

Na záver už len doplňujúca otázka. Čo si má čitateľ predstaviť pod pojmom nadväzujúce povolania?

Tak podnikateľ má nejakú svoju prevádzku a povedzme, že už teraz má existenčné problémy. V prípade, že mu ten automat zoberieme, teda automat, ktorý mu platí časť energie a réžiu, no tak môže prevádzku vlastne zatvoriť. Lebo ak si niekto príde zahrať automaty, neznamená to, že si príde zahrať len hru. Ten človek tam takmer vždy niečo skonzumuje, niečo vypije. A toto bude majiteľovi prevádzky zákonite chýbať a bude nútený prepustiť personál. Takže takto to bolo myslené. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

23:58 Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je verejným tajomstvom, že konečným cieľom európskej integrácie je zru…