Spor Kisku a Fica sa vyostrí a bude ďalej gradovať. Vznik koaličnej krízy je doslova lotéria. SNS sa bude pokúšať stavať na zadné, predpovedá budúci rok analytik

22. 12. 2017 16:20

ROZHOVOR Pokiaľ budú preferencie Smeru klesať, o to intenzívnejšie bude pnutie v koalícii. To, ako je LGBTI počuť a akého priestoru sa im v médiách dostáva, nezodpovedá ich reálnej politickej podpore. Ak si v Progresívnom Slovensku myslia, že touto agendou naberú veľa voličov, nie je to pravda, myslí si politický analytik Ján Baránek. Volebná podpora nových strán sa podľa neho môže začať oslabovať, ak budú len ad hoc reagovať na podnety, ale nebudú im predchádzať. ĽSNS má dosť silné voličské jadro a ak sa poučila z volieb do VÚC, výsledok v komunálnych voľbách môže byť pre kotlebovcov iný.

Spor Kisku a Fica sa vyostrí a bude ďalej gradovať. Vznik koaličnej krízy je doslova lotéria. SNS sa bude pokúšať stavať na zadné, predpovedá budúci rok analytik
Foto: TASR
Popis: Sprava predseda vlády SR Robert Fico, prezident SR Andrej Kiska a predseda NR SR Andrej Danko si podávajú ruky po stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov na Bratislavskom hrade
reklama

Bude sa v budúcom roku vyostrovať konflikt Kisku a Fica?

Nie je dôvod, aby sa nevyostroval, lebo sa blížia prezidentské voľby. Aj keď Fico kandidovať nebude, neznamená to, že Smer nenasadí nejakého kandidáta. Ich konflikt bude dosť závisieť aj od toho, či bude kandidovať Kiska. Ale nemusí ohlásiť kandidatúru na prezidenta a môže prejsť do nejakej politickej strany. Ak by sa tak stalo, bude to na Slovensku nová situácia. Platí však to isté, čo v prvom prípade. Určite sa ten spor vyostrí, bude ďalej gradovať.

Vyzerá to, že Fico by podporil Lajčáka. Je priestor pre niekoho iného, silného vyzývateľa? Kto by to mohol byť?

Samozrejme, že je priestor. Zaregistroval som špekulácie okolo Marka Maďariča. Samozrejme, pokiaľ Fico podporí Lajčáka, Maďarič by musel ísť ako nezávislý, to je úplne jasné. Prezidentské voľby generujú množstvo kandidátov, no čo sa týka zhodnotenia vlastných šancí, do veľkej miery sú nepríčetní. Tie voľby sú o jeden aj štvrť roka, kandidát už by musel začať hneď teraz. Kiskovi to tiež trvalo nejaké dva roky. Zatiaľ sa nikto taký neukazuje, ak nerátame bonmoty Lucie Nicholsonovej. Myslím si, že nakoniec dôjde k pretlaku, ale čím menej času do volieb, tým známejšia tvár to bude musieť byť. Viem si predstaviť, že keď niekto dostane päť, osem, desať miliónov eur, že sa dokáže spopularizovať aj za menej ako rok, ale to už sú extrémne situácie.

Čo možno očakávať od zápasu v rámci komunálnych volieb? Už teraz KDH nie je spokojné s prístupom SaS a OĽaNO, Galko sa vyjadril, že v hre sú aj nové strany.

Ja si myslím, že KDH by malo byť spokojné a vôbec sa nepchať do takejto koalície. Keď utvoriť koalíciu, tak s OĽaNO. Nevidím dôvod, prečo by kresťanské strany ako OĽaNO a KDH mali vstupovať do koalície so stranami, ktoré majú v programe LGBTI agendu. Pre voliča to môže byť mätúce. Okrem toho, pokiaľ pôjde KDH do komunálnych volieb samostatne, tak si relatívne presne odmeria svoju silu. Bude skrátka vedieť, ako na tom je.

Skôr by som bol za to, aby OĽaNO nešlo do koalície s SaS, ale s KDH. Môžeme to zadefinovať ako chybu, lebo to by bola logickejšia koalícia. Ale stalo sa, čo sa stalo, takže KDH neostáva nič iné, len zabojovať samo. Nevidím to ako niečo zásadné, skôr KDH bude vedieť, ako na tom je, a nebude zaťažované nejakou koalíciou. To je na druhej strane výhoda.

Danko mal dosť náročný rok, podľa prieskumov došlo k preferenčnému poklesu SNS. Čo budú národniari v tejto situácii robiť, budú lojálnym koaličným partnerom alebo sa začnú stavať na zadné?

Určite budú skúšať, veď prečo by neskúšali. Možno už nie v takej podobe, ako to urobili. Ich postoje by som aj pochopil, ale spôsob realizácie bol katastrofou. Oni asi tušia, že Smer nie je len koaličným partnerom, ale aj obrovským súperom, ktorý im môže ozaj preberať voličov, ako sa to už stalo v minulosti. Určite aj preto tam boli pnutia, len treba to robiť omnoho profesionálnejšie. Nie takto bezhlavo, premyslieť len prvý krok a ostatné už nie. Ich vzťah bude pokračovať v takej istej podobe, ťažko očakávať, že by sa tam niečo menilo. Predpoklad, že Smer sa môže usilovať o voličov SNS, ostáva. Pokiaľ budú preferencie Smeru klesať, o to intenzívnejší tento tlak bude. Takže nevidím dôvod, prečo by sa vzťahy mali meniť k lepšiemu. Bude ešte dobré, ak ostanú na úrovni, na akej sú.

Ako vidíte pravdepodobnosť vzniku ďalšej koaličnej krízy?

Je to doslova a dopísmena lotéria. Vidím to v pravdepodobnosti 1:1. Je to ako hod kockou. Koaličnú krízu môže spustiť čokoľvek, o čom my dnes nevieme.

Ján Baránek Zdroj: Reprofoto: Teraz.sk

Čo možno čakať od opozície? Zdá sa, že Matovič a Sulík súperia o líderstvo v opozícii.

Zatiaľ neexistuje líder opozície, lebo môžete byť lídrom zoskupenia len na základe nejakej dohody. Parlamentná opozícia nie je nič také, je na základe vynútenia. Bavme sa o najsilnejšej opozičnej strane, ktorou ostáva SaS. Či je Matovič druhý alebo tretí, nie je v tomto kontexte podstatné. Vznikajú tu nové strany, ktoré môžu brať hlasy. Progresívne Slovensko do istej miery môže brať liberálnych voličov SaS. Proklamujú sa ako ľavicová strana, skôr by teda mali byť konkurenciou Smeru. Keď hovoríme o liberalizme v tomto konkrétnom prípade, máme na mysli iba časť agendy, a to ľudskoprávnu a menšinovú agendu.

Keďže Progresívne Slovensko sa hneď zadefinovalo, že chce zastupovať aj LGBTI, tak môže zobrať časť SaS. To však nie je nejaká veľká skupina voličov, nebol by to veľký odliv. To, ako je ich počuť a aký priestor táto menšina dostáva, vôbec nezodpovedá ich politickej podpore. Ak si v Progresívnom Slovensku myslia, že touto agendou naberú veľa voličov, nie je to pravda. Ale budú tu aj iné strany, ktoré sa môžu ozaj stať konkurenciou OĽaNO, KDH, konzervatívnejším stranám. Predpokladám nejaké posuny, samozrejme, závisí to v prvom rade od lídrov týchto novovznikajúcich strán a potom aj od finančnej podpory. Progresívne Slovensko zrejme nemá problém s financiami. Odkiaľ sú, neviem, to už je otázka na nich.

Došlo k porážke kotlebovcov vo voľbách do VÚC, môžu podľa vás ešte prekvapiť?

Zaiste dopadli horšie, ako predpokladali, a dopadli aj horšie, ako som si myslel ja. Je fakt, že išlo o zápas všetkých proti nim. Najlepšie to bolo vidno v Banskobystrickom kraji, kde sa dokonca aj Smer spojil s ostatnými stranami. Ale na základe týchto volieb sa nedá determinovať výsledok napríklad parlamentných volieb. Treba si navyše uvedomiť, že voľby, ktoré nás čakajú, sú väčšinové. Parlamentné voľby sú iný typ volieb, majú pomerný volebný systém. Takže nejaké porovnávanie treba brať s obrovskou rezervou. Ale predpokladám, že ĽSNS si zachová pozície, ktoré má. Neočakávam nejaký zásadný pokles. Ak sa poučila z týchto volieb, tak výsledok v komunálnych voľbách môže byť pre ĽSNS iný. Nevidím to však pre túto stranu nejako tragicky, voličské jadro má dosť veľké a silné.

Kollárovcom sa zvyšujú preferencie aj členská základňa. Bude ich vzostup pokračovať?

Ťažko povedať u takejto strany, je to nová strana. Nové strany všeobecne nemajú vytvorené pevné voličské jadrá. Presuny voličskej podpory sú u nich omnoho dynamickejšie aj ich možnosť je omnoho väčšia. Bude to dosť závisieť od toho, aké strany s akými programami vzniknú. Môže to byť potom konkurencia práve pre taký typ strany, ako je Sme rodina. Sú ohrozenejšie a vystavené väčšiemu riziku fluktuácie voličov. Je to výzva pre členov takýchto strán a pre ich poradcov, aby zvážili fakt, že vzniknú nové strany, a boli na to pripravení. Keď budú pasívne čakať, čo sa stane, a len ad hoc reagovať na podnety, ale nebudú im predchádzať, tak sa volebná podpora môže začať oslabovať. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Ani v Zimbabwe by pre Lipšica nemenili zákon

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Ani v Zimbabwe by pre Lipšica nemenili zákon

„Buď ako buď, on je právoplatne odsúdený. To by sa nemohlo stať ani v Zimbabwe, aby taký človek bol …