Škoda, že tu nemáme radar USA. Rusko a Nemecko? Predtým Ribbentrop-Molotov, dnes Nord Stream, hovorí Tomáš Pojar

28.10.2018 10:20

ROZHOVOR Český diplomat, bezpečnostný analytik a prorektor vysokej školy CEVRO Institut Tomáš Pojar sa pre PL vyjadril k aktuálnemu zvýšeniu napätia medzi USA a Ruskom. Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že má v úmysle odstúpiť od zmluvy o odzbrojení, ktorá zakazuje pozemné balistické a riadené strely. USA už niekoľko rokov tvrdia, že Rusko zmluvu porušuje. Tomáš Pojar upozorňuje na významnú rolu, ktorú v celej záležitosti hrá Čína.

Škoda, že tu nemáme radar USA. Rusko a Nemecko? Predtým Ribbentrop-Molotov, dnes Nord Stream, hovorí Tomáš Pojar
Foto: Hans Štembera
Popis: Tomáš Pojar

Americký prezident Donald J. Trump chce odstúpiť od zmluvy INF, ktorá reguluje raketový arzenál Spojených štátov a Ruska. Je to vážny problém? Do akej miery sú tieto rakety nátlakovým prostriedkom, nakoľko ide o reálneho „strašiaka“?

Je to adekvátna odpoveď na dlhodobé porušovanie zmluvy zo strany Ruska. Môže viesť aj k novej zmluve alebo k jej reštartu.

Ikonická zmluva INF podpísaná Reaganom a Gorbačovom vydržala svetu 30 rokov. Po jej podpise sa zničilo do začiatku 90. rokov niekoľko tisíc rakiet. Možno povedať, že táto zmluva pomohla zastaviť preteky v zbrojení, prípadne priniesla svetu mier?

Prispela ku krachu Sovietskeho zväzu. Po vystupňovaní pretekov v zbrojení prispela k sovietskej implózii.

Ronald Reagan a Michail Gorbačov

Ronald Reagan a Michail Gorbačov  Zdroj: TASR

Ruský prezident Vladimir Putin sa už v roku 2007 vyjadril v tom zmysle, že zmluva INF už naďalej neslúži ruským záujmom. Je možné, že Rusko od tohto okamihu nebralo zmluvu vážne?

Ruský prezident vyhlásil, že považuje za najväčšiu katastrofu minulého storočia zrútenie Sovietskeho zväzu, a táto zmluva bola súčasťou tohto pre svet oslobodzujúceho procesu. Vymanenie sa z tejto zmluvy a jej porušovanie bolo pre Rusko logickým krokom v rámci úsilia znovuobnoviť slávu zaniknutého impéria.

Ako by mal Západ na Trumpovo odstúpenie od zmluvy reagovať? Sme de facto v studenej vojne s Ruskom aj v kombinácii s hybridnou vojnou? Mal by Západ začať investovať do pretekov v zbrojení, uvaliť na Rusko embargá?

Západ by mal v prvom rade seriózne investovať do vlastnej obrany, dlhodobo tie dve percentá HDP – to nie sú žiadne preteky v zbrojení, ale základné udržovanie bojaschopnosti vlastných armád. Ak bude Západ silný, k vojne s Ruskom nedôjde.

Čo presne Rusi vyvíjajú?

Rusko systematicky investuje do modernizácie celej armády vrátane modernizácie rakiet aj iných nosičov jadrových zbraní. Rusko berie na rozdiel od nás svoju obranu vážne.

Rusi tvrdia, že Američania vyvíjajú protiraketový systém v Rumunsku a v Poľsku a že tieto protiraketové strely sa môžu v rámci tohto systému okamžite zameniť za strely stredného doletu.

Protiraketový systém je systémom obranným a presne preto sa buduje. Zároveň existuje mnoho iných možností, ako a kam prípadne rozmiestniť strely stredného doletu. Rusku ide v prvom rade o to, aby v Poľsku ani Rumunsku neboli spojeneckí vojaci a aby sa Poľsko s Rumunskom pokiaľ možno nemohli brániť.

Má takáto argumentácia Ruska zmysel? Majú Američania tieto kapacity?

Ak by chceli Američania na Rusko zaútočiť, žiadne kapacity v Poľsku ani Rumunsku na to nepotrebujú.

Keď porovnáme argumenty oboch strán, ako sa to dá technicky vysvetliť? Ktorá z tých hrozieb je opodstatnenejšia?

Podstatné je, kto začal zmluvu skôr spochybňovať a porušovať. Citovali ste ruského prezidenta, tam hľadajte odpoveď. Donald Trump nechce byť v tomto prípade znevýhodňovaný zmluvou, ktorú druhá strana nerešpektuje.

Nie je vo svetle nových skutočností škoda, že v Česku nedošlo k vybudovaniu americkej radarovej základne?

Je to škoda. A o to dôležitejšie je, aby sa celý systém vybudoval aspoň v Poľsku a Rumunsku. Obe krajiny na tom môžu len získať a v rámci kolektívnej bezpečnosti je to dobré aj pre nás.

Motiváciou Američanov môže byť aj to, že Čína, keď sa rozhodne, si môže vybudovať obrovský raketový arzenál. Nie je možné, že USA chcú tú dohodu zrušiť nie pre Rusov, ale pre Číňanov?

Čínsky uhol je v takýchto otázkach vždy dôležitý. Spojené štáty už dlhší čas vyhodnocujú Čínu ako z dlhodobého hľadiska súpera, ak chcete, potenciálneho nepriateľa číslo jeden.

Snaží sa Čína narušiť pozíciu USA ako svetovo dominantnej vojenskej sily?

Samozrejme. Čína je zároveň trpezlivá a vie, že sa tak nestane zajtra. Peking však chce byť nepochybne superveľmocou, ideálne tou najvýznamnejšou – s najväčšou ekonomikou aj vojenskou silou.

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas povedal, že Trumpov úmysel odstúpiť od dohody je poľutovaniahodný. Pristupuje Nemecko k Rusku inak ako USA?

Veľmi často. A o nemeckých sociálnych demokratoch to platí dvojnásobne. Nemecko je dnes do značnej miery pacifistickou krajinou a v Nemecku zároveň vždy existovali špecifické predstavy o nemecko-ruských vzťahoch. Z ruskej strany to platí rovnako. Nechcem porovnávať neporovnateľné – dnešné Nemecko s tým nacistickým a Rusko so Stalinovým Sovietskym zväzom. Faktom však je, že v minulosti boli nemecko-ruské vzťahy symbolizované paktom Ribbentrop-Molotov a dnes je tým symbolom plynovod Nord Stream. Nie je náhoda, že ani jedna z týchto dohôd sa Spojeným štátom nepáčila. A zďaleka nielen im.

Heiko Maas a Sergej Lavrov

Heiko Maas a Sergej Lavrov  Zdroj: TASR

So Spojenými štátmi sa líšime v pohľade na Čínu. EÚ v nej stále vidí strategického partnera, zatiaľ čo USA strategického súpera, ako povedal bývalý eurokomisár Štefan Füle. USA vypovedúvajú všetky obchodné dohody a snažia sa uvaliť clá na Európu a Čínu. Môže aktuálne vybudenie ruského nebezpečenstva znamenať, že USA pripomenú Európe, že má byť lojálna hlavne k nim a obmedziť „bratanie“ s Čínou?

Nie som si istý, že EÚ vidí v Číne skutočného strategického partnera. Aj Európa začína mať z Číny obavy, akurát to európske precitnutie je o niečo pomalšie ako to americké. Čo nie je nič nové.

Do akej miery sa máme obávať hrozby vystupňovania vojenského konfliktu medzi USA a Ruskom?

Netreba prepadať panike.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

autor: Marek Korejs

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Škripek: Potrat je zabitie. EÚ zabúda na svoje židovsko-kresťanské korene

0:00 Škripek: Potrat je zabitie. EÚ zabúda na svoje židovsko-kresťanské korene

ROZHOVOR Každý deň pre svoju vieru umiera osem kresťanov, upozorňuje europoslanec a kandidát do Euró…