Šándor: Porovnávať Putina s Hitlerom, to je fakt sila. Zvláštne, že sa nikto nepýta na istú vec týkajúcu sa Skripaľa

31. 3. 2018 10:30

ROZHOVOR „Treba si položiť otázku: Komu by to prospelo? Nedáva vôbec žiadny zmysel, aby ruské oficiálne miesta takto reagovali,“ hovorí k pokusu o vraždu agenta Skripaľa a jeho dcéry český brigádny generál v zálohe, teraz bezpečnostný poradca Andor Šándor. Ruská stopa sa síce ponúka, ale mali by sme podľa neho pracovať na základe nejakých dôkazov. „Tvrdenie Borisa Johnsona, že na to dal Putin osobne príkaz... Johnson pri tom osobne bol? Alebo majú odposluch Putinovej kancelárie? Ako sa to dozvedel? Myslím si, že je to ťažká nechutná rana mimo vyhlásiť, že Putin zneužije majstrovstvá sveta vo futbale na propagáciu svojej krajiny ako Hitler olympiádu v roku 1936. Prirovnávať to k Hitlerovi, to je fakt sila,“ dodáva v rozhovore pre Parlamentné listy.

Šándor: Porovnávať Putina s Hitlerom, to je fakt sila. Zvláštne, že sa nikto nepýta na istú vec týkajúcu sa Skripaľa
Foto: Hans Štembera
Popis: Andor Šándor

Už 22 krajín oznámilo, že vyhostí ruských diplomatov pre pokus o vraždu dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovo-paralytickou látkou Novičok. Česko sa rozhodlo vyhostiť troch diplomatov, čo je vzhľadom na veľkosť krajiny silnejšia reakcia. Je to aj preto, že Rusko naštvalo Českú republiku obvinením, že Novičok je možno aj odtiaľ?

Myslím si, že to bola zásadná chyba, že Rusko označilo Česko za možného pôvodcu plynu Novičok. To prehnali. Aj keď si myslím, že to tak nemysleli. V každom prípade to tak vyznelo. Premiéra to dosť rozčúlilo, takže to asi v tom počte hralo rolu. S nami porovnateľné veľké krajiny vyhostili jedného diplomata, čo môžu v Moskve považovať za symbolické gesto. Nič, čo by malo poškodiť vzájomné vzťahy. Stále sa pohybujeme na úrovni toho, že reagujeme na žiadosť Veľkej Británie. Nevideli sme a bohvie, či vôbec uvidíme, nejaký dôkaz. Postavilo sa to do polohy solidarity s Veľkou Britániou. Áno, označenie Novičok verzus Česká republika stálo za tým momentom, že sme vyhostili viac diplomatov, než by sme vyhostili, keby tam nebola konotácia na tento bojový plyn.

Prezident Zeman poveril Bezpečnostnú informačnú službu ČR (BIS), aby pátrala, či bol na území Česka vyvíjaný alebo skladovaný nervový plyn Novičok. Mnohí to interpretujú ako ďalší prezidentov proruský krok, ale dá sa vylúčiť, že za minulého režimu bol tento nervový plyn v krajine? Napadá mi, že možno o tom majú Rusi väčší prehľad ako Česi...

Chyba bola, že sa to medializovalo. Malo to zostať v tajnom režime. Keď je to v tomto režime, nikto sa k tomu nevyjadruje a zostane to v rovine špekulácií. Treba pripomenúť, že pán prezident môže zo zákona úkolovať BIS s vedomím vlády. Či v tejto veci vláda zasadala alebo nie, to ja neviem. Ale vláda preberá zodpovednosť za rozhodnutie prezidenta. To si mala vláda uvedomiť, pokiaľ túto vec odsúhlasila, pretože prezident podľa zákona 153 z roku 1994 nemá právomoc úkolovať tajné služby, môže to robiť len s vedomím vlády. Dokážem si predstaviť, že vláda zasadala, vzala to na vedomie a zodpovedá za toto rozhodnutie, ktoré je minimálne z hľadiska medializácie nešťastné. Pokiaľ ide o Novičok z čias boľševika – samozrejme, nedá sa vylúčiť vôbec nič. Vždy sme tvrdili, že na našom území neboli jadrové zbrane. Otázka je, či sme o tom vedeli, že tu boli alebo neboli. Myslím si však, že argumentovať o Novičoku presne v kontexte pokusu o vraždu Skripaľa je úplne chybné a treba to veľmi rázne odmietnuť ako nepodloženú vec. Aby to naozaj neposkytovalo možnosť interpretácie, že sme stáli, hoci nepriamo, za pokusom o vraždu Skripaľa. To je veľká chyba Rusov a musíme ju príkro odmietnuť.

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: Hans Štembera

Z čisto technického hľadiska je správne, že Zeman poveril BIS? Nemali by mať viac informácií napríklad armádni chemici?

Veľmi ma mrzí, že to dôjde vám a nedôjde to tým, ktorí rozhodujú. Ak pán prezident chcel vedieť čokoľvek oficiálne o Novičoku, tak mal tú úlohu zadať pani ministerke obrany. Prostredníctvom armádnych chemikov sa pán prezident mohol dozvedieť to, čo potreboval. Interpretoval som si úlohu BIS tak, že má túto vec preveriť mimo oficiálnych štruktúr ministerstva obrany. Aj keby to chcel dať tajnej službe, tak to malo byť podľa mňa súčasťou Vojenského spravodajstva a jeho kontrašpionážnej súčasti. Ako som už však povedal – armádni chemici by mali byť najlepším zdrojom odpovedí, ako to vyzeralo s bojovými a inými látkami, pokiaľ ide o históriu Československej armády či Armády Českej republiky.

Ako vy vnímate celý ten útok na Skripaľa? Rusi sú z neho síce vysoko podozriví, ale žiadne priame dôkazy nie sú. Potom je tu otázka, či k tomu útoku došlo so súhlasom najvyššieho ruského vedenia, pretože sa to stalo tesne pred ruskými prezidentskými voľbami, čakajú nás majstrovstvá sveta v Rusku. Trošku to nedáva logiku...

Písal som o tom vo svojom článku v sobotňajšej Mladej fronte. Treba si položiť otázku: Cui bono? Komu by to prospelo? V situácii, keď Skripaľa zatvoríte, v roku 2006 mu dáte trinásť rokov – čo nie je taký veľký trest za zradu, mohol pokojne dostať tridsať rokov –, inými slovami Ruská federácia vyjadrila týmto trestom vnímanie miery poškodenia záujmov Ruska Skripaľom. V roku 2010 ho vymeníte a potom čakáte osem rokov, aby ste ho zabili. Aký to má zmysel? Nedáva to vôbec žiadny zmysel, aby ruské oficiálne miesta takto reagovali. To, že ho mohli zabiť samotní príslušníci GRU ako odplatu za zradu, ktorej sa Skripaľ dopustil – to sa ponúka ako variant. Zvláštne, že sa nikto nepýta a nedebatuje, čo vlastne robil Skripaľ od roku 2010 do roku 2018. Vieme, že chodil na ruskú ambasádu a prosil Putina o milosť. Prečo sa nepýtame, ak je Novičok schopný vo forme plynu zabiť päťsto ľudí v lete, ako je možné, že Skripaľ a jeho dcéra sú ešte nažive? Ak sú nažive, podal im niekto nejaké antidotum? Ak áno, ako dlho trvalo, než sa vedelo, že je to Novičok? Alebo niekto nosí antidotum len tak vo vrecku? Tých záhad okolo toho je veľa a myslím si, že sa aj tak nikdy nedozvieme odpoveď, ako k tomu došlo.

Ruská stopa sa však ponúka...

Samozrejme, že áno. Ale musíme pracovať na základe nejakých dôkazov. Nemožno povedať – urobil to Rus, pretože je to Rus. Nerobím si ilúziu o Rusoch ani o ich zahraničnej politike, ktorú nemám rád. Ale predsa len sa tu dosť formujú vzťahy medzinárodného spoločenstva verzus Ruská federácia, ktoré by sa mohlo dostať do polohy vytvorenia veľkého silného štátu, ktorý bude stáť mimo slušných štátov. Myslím si, že tendencie takto ďalej pokračovať podľa mňa nemôžu prispieť k riešeniu medzinárodných problémov, na čo Rusko potrebujeme. Je to nebezpečný trend, ktorý by sa mal držať v rámci nejakého normálu. Pokiaľ sa nepreukáže, že to Rusi oficiálne skutočne urobili, rovnako ako tvrdenie Borisa Johnsona, že na to dal Putin osobne príkaz... Johnson pri tom osobne bol? Alebo majú odposluch Putinovej kancelárie? Ako sa to dozvedel? Myslím si, že je to ťažká nechutná rana mimo vyhlásiť, že Putin zneužije majstrovstvá sveta vo futbale na propagáciu svojej krajiny ako Hitler olympiádu v roku 1936. Každý využíva takéto veľké športové akcie na propagáciu svojej krajiny. Prirovnávať to k Hitlerovi, to je fakt sila.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Oldřich Szaban
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hnus v ČR, robte niečo. Masaker v Ostrave: Generál Šándor o príčine, akčných filmoch a nezmysloch, ktoré padajú

0:02 Hnus v ČR, robte niečo. Masaker v Ostrave: Generál Šándor o príčine, akčných filmoch a nezmysloch, ktoré padajú

ROZHOVOR „Poviem jednu vec – my sme si mysleli, že sa to k nám nepresunie, lenže to tu už máme,“ hov…