Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú. Matovič vystrašil svojimi rečami aj medzinárodné spoločnosti

9. 4. 2020 17:35

Slovensko zvláda situáciu s koronavírusom na výbornú a to vďaka nastaveniam Pellegriniho vlády a disciplíne a súdržnosti ľudí, vyhlásila pre ParlamentéListy.sk bývalá ministerka vnútra, poslankyňa NR SR Denisa Saková. Matovičove reči napríklad o blackoute považuje za škodlivé. „Sama som mala niekoľko telefonátov od bývalých kolegov, ktorí pracujú v privátnej sfére v zahraničných spoločnostiach. A vyjadreniami premiéra o blackoute boli ich zahraniční manažéri zaskočení, dokonca vystrašení,” uviedla Saková.

Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú. Matovič vystrašil svojimi rečami  aj medzinárodné spoločnosti
Foto: TASR
Popis: Denisa Saková
reklama

Aktuálne Slovensko rieši desiatky nakazených občanov v rómskych osadách. Premiér  Matovič k tomu uviedol: „Nuž, krutá realita a sen o rušení obmedzujúcich opatrení sa nateraz rozplynul… Dali sme päť celých osád do okamžitej karantény. Veľmi ma mrzí, že táto ťažká situácia nemusela vôbec nastať, ak by Pellegrini so Sakovou nerozhodli, že Rómovia z osád vracajúci sa vlastným autom nemusia ísť do povinnej štátnej karantény, kde by boli aj testovaní.”

Isteže sme aj my rátali s takouto možnosťou, bola to súčasť možných variantov, či už ide o  rómsku osadu, alebo o uzavretie menšej obce. Tam by sme postupovali rovnakým spôsobom – uzavretie do karantény na niekoľko dní, zabezpečiť dodávky potravín, dodávky lekárskej starostlivosti v prípade potreby. Na to slúžili aj rýchlotesty, ktoré sme kupovali, aby sme po uplynutí karantény či už 14-, prípadne 21-dňovej, závisí od rozhodnutia hygienika, otestovali izolovaných a rozhodli, či osadu ešte nechať uzavretú, alebo ju otvoriť.

A čo hovoríte na to, že premiér viní konkrétne vás a Petra Pellegriniho?

Prvý prípad potvrdený v osade bol 6. 4., to je po dvoch týždňoch od nástupu novej vlády. A mimoriadna situácia znamená, že dennodenne vyhodnocujete každú informáciu a krízový manažment dennodenne na základe vyhodnotených informácií operatívne prijíma rozhodnutia. Krízový manažment je od slova – kríza. Ak si niekto vyhodnotil, že krízový manažment pri vyhlásení mimoriadnej situácie prijme rozhodnutia a tie budú nemenné počas nasledujúcich mesiacov a nebude sa reflektovať na žiadnu inú vzniknutú situáciu, tak sa veľmi mýli. A ešte k tomu, ak niekto nie je naučený pracovať pod tlakom a zvažovať fakty a rozhodovať, tak nemôže byť manažér spoločnosti, firmy, štátnej inštitúcie.

 

Žijeme teraz v období obmedzenia pohybu nariadeného vládou, ktoré trvá počas veľkonočných sviatkov. Tak sa zdá, že mnoho ľudí obišlo toto nariadenie tým, že odcestovali skôr… Čo si myslíte o tomto nariadení vlády, pri ktorom nesúhlasili navzájom ani všetci koaliční  partneri, či je  nutné zapájať do toho políciu  a armádu?

Bývalá vláda na čele Petrom Pellegrinim zaviedla prísne opatrenie proti šíreniu koronavírusu na 6. deň od prvého potvrdeného výskytu koronavírusu u pacienta na Slovensku. Boli sme prvou krajinou v Európe, ktorá takto promptne a efektívne reagovala, aby uchránila zdravie a životy svojich občanov v čo najväčšom rozsahu. Naši občania tieto všetky naše kroky chápali a ku všetkým opatreniam sa stavali veľmi disciplinovane. Začali nosiť rúška aj na verejnosti, hoci neboli povinné. Snažili sa menej pohybovať na verejnosti. Zdržiavali sa v obchodoch v čo najnevyhnutnejšej miere.

A vzhľadom na ich doterajšie disciplinované správanie a postoj k opatreniam si myslím, že stačilo slušné upozornenie. Keby v dôsledku prichádzajúcich veľkonočných sviatkov boli občania slušne upozornení a premiér by ich poprosil, aby obmedzili rodinné stretávanie počas sviatkov, tak by sa dosiahol aj lepší výsledok v porovnaní s tým, čoho sme boli svedkami v týchto dňoch na území celého Slovenska.

Ale ak sa vláda rozhodla, že s verejnosťou sa nedá inak dohodnúť iba cez armádu, políciu a zákaz vychádzania, tak rozhodnutie vlády môžem, resp. musím len rešpektovať. 

 

Politici SaS Sulík a Viskupič volali v stredu po zdravom rozume, keď stáli v  niekoľkohodinových dopravných zápchach, lebo policajti kontrolovali každé auto na  hranici okresov a zapisovali si osobné údaje vodičov. Veronika Remišová zo Za ľudí takisto uviedla, že sa stalo, čo predpovedali a prečo ona nepodporila vládne uznesenie o obmedzení pohybu. Čo si myslíte o týchto nezhodách vo vláde, ktoré veľmi situáciu neupokojujú, ale naopak v ľuďoch, ktorí sú často nervózni a v panike zo súčasnej situácie, a ešte viac rozvirujú vášne?

Vždy treba hľadať riešenie, ktoré prináša konsenzus čo najväčšieho počtu zúčastnených. Správny manažér vo vrcholových pozíciách firmy, podniku, ale aj v štátnej inštitúcii musí neustále prijímať spätnú väzbu od kolegov a podriadených, aby vedel zvážiť všetky argumenty, fakty, skúsenosti, ktoré on sám nemusí mať dostupné a môžu vo veľkej miere ovplyvniť finálne rozhodnutie.

 

Boli ste ministerkou vnútra. Sledovali sme zaujímavú situáciu, keď premiér Matovič  vyzval policajného prezidenta Lučanského, aby sa vyjadril k sabotáži vládneho uznesenia policajnými hliadkami. Lučanský vyhlásil, že policajti  dodržiavali vládne uznesenie. Minister vnútra Mikulec sa ľuďom vo videu ospravedlnil. Ako to celé vnímate vy?   

Všetko má pravidlá. Pri mimoriadnych situáciách zasadá krízový štáb, ktorý má svoje  zodpovednosti, kompetencie a právomoci, v rámci ktorých vydáva rozhodnutia. Pokiaľ rozhodnutia prevyšujú právomoci, uskutočňujú sa na vláde uznesením vlády a tie sa pretavujú  do konkrétnych úloh jednotlivých ministerstiev a ich organizačných zložiek. Takže keď rozhodnutie o obmedzení pohybu občanov medzi okresmi počas veľkonočných sviatkov vydala vláda, tak je pre mňa nepochopiteľné, ak niekto z toho viní vedenie Policajného zboru, že si „samovoľne takéto opatrenia vymyslel“. Tisíce policajtov a stovky vojakov, ktorí plnia tieto opatrenia vlády by tiež radšej strávili sviatky doma so svojou manželkou a deťmi, ako stáť na cestách po celom Slovensku. Ale uznesenie vlády je záväzné.

Denisa Saková (vľavo). Zdroj: TASR

Premiér Matovič nedávno vyhlásil, že uvažuje aj o takzvanom blackoute. Bola to len jeho úvaha v priamom prenose, keďže o ničom neboli informovaní ani jeho koaliční partneri, a neskôr začal popierať, že pojmom blackout myslel lockdown, lebo malý blackout vlastne už žijeme a tak ďalej… Igor Matovič je  však predseda vlády a každé jeho slovo sa berie globálne veľmi vážne. Váš názor na avizovaný blackout?

Slovensko je krajina s otvorenou ekonomikou. To znamená, že naše hospodárstvo je  vo veľmi vysokom percente závislé od fungovania ekonomík hospodársky rozvinutejších krajín, najmä Nemecka. A napriek pandémii, viacero slovenských firiem alebo zahraničných firiem so sídlom na Slovensku stále nezastavilo produkciu a drvivú časť svojej produkcie vyvážajú do zahraničia. Ak vypneme krajinu na pár týždňov a nebudeme exportovať produkciu, títo zahraniční odberatelia si určite budú musieť hľadať dodávateľov v iných krajinách, aby pre náš blackout nemuseli zastaviť svoju produkciu. A ak krajinu aj po pár týždňoch otvoríme a produkciu rozbehneme, tak nie je  dôvod, prečo by sa zahraniční odberatelia obrátili späť k našim produktom. Budú mať dodávky od nových producentov z iných krajín. A úprimne poviem, že sama som mala niekoľko telefonátov od bývalých kolegov, ktorí pracujú v privátnej sfére v zahraničných spoločnostiach. A vyjadreniami premiéra o blackoute boli ich zahraniční manažéri zaskočení, dokonca vystrašení. A dôvody boli presne tie isté, ako som uviedla v mojej odpovedi. Blackout by bol absolútne likvidačný pre slovenskú ekonomiku.

 

Stretli ste sa vy ešte vo funkcii ministerky počas krízy s nejakými číselnými dátami, analýzami, prepočtami dosahu opatrení na ekonomiku štátu? Aby ste vedeli, koľko peňazí by štát stáli zatvorené prevádzky na také a také obdobie, koľko by stál spomínaný blackout atď.?

To je skôr otázka pre kolegov z ministerstva financií a Inštitútu finančnej politiky.

 

Ako Slovensko zvláda podľa vás situáciu s koronavírusom? 

 

Vďaka rýchlym  opatreniam vlády Petra Pellegriniho a vďaka disciplíne a súdržnosti slovenského národa na výbornú.

 

Po rokoch strávených v exekutíve na ministerstve vnútra ste teraz poslankyňou NR SR. Zrejme ide o iný typ práce? 

 

Úplne iný. Nie je to hektická exekutíva. Ale na druhej strane je to psychicky náročné, vďaka „kultúre správania“, ktorá roky vládne v našom parlamente.

Autor: Lucia Balichová

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

15:35 Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

Prepad cien z dôvody koronakrízy nehrozí, ale ich dynamický rast je na chvíľku minulosťou, hodnotí s…