Putin ako skúsený rozviedčik dobre vie, akú majú Trumpove výroky cenu, hovorí uznávaný český profesor. Prišlo aj na chválu Merkelovej

8.1.2017 19:00

ROZHOVOR Kresťanstvo aj islam sú náboženstvá, ale bojovať môžu len ozbrojenci. Niektorí z nich sa na svoj islam odvolávajú, väčšina spoluveriacich ich však považuje za šialencov a zločincov. To hovorí profesor Ján Sokol. Európska únia, ako v rozhovore pre Parlamentné listy tiež uvádza, zatiaľ pobrexitovú situáciu zvláda dobre hlavne vďaka Angele Merkelovej.

Putin ako skúsený rozviedčik dobre vie, akú majú Trumpove výroky cenu, hovorí uznávaný český profesor. Prišlo aj na chválu Merkelovej
Foto: TASR
Popis: Vladimir Putin

Presúva sa blízkovýchodné napätie do európskeho priestoru?

Odvtedy, čo sa každý väčší malér alebo masaker okamžite vysiela po celom svete, sa napätie, samozrejme, šíri s ním. Teroristi sa však spoliehajú na to, že sa bude všade šíriť aj strach, a túto radosť by sme im rozhodne robiť nemali. Oni totiž dosť dobre vedia, na čo by im ten strach bol dobrý. Aby nás oslabil a poškodil. Na to nesmieme naletieť.

Do akej miery je zavádzajúce zužovať blízkovýchodný konflikt a terorizmus v Európe a USA na neustály boj medzi kresťanstvom a islamom?

Kresťanstvo aj islam sú náboženstvá, ale bojovať môžu len ozbrojenci. Niektorí z nich sa na svoj islam odvolávajú, väčšina spoluveriacich ich však považuje za šialencov a zločincov. Pre nás je rozhodujúce, na ktorú stranu sa pridáme. Mali by sme si ale dať sakramentsky pozor, aby sme niekoľko tisíc násilníkov nestotožnili s miliardou mohamedánov, ako sa občas hlúpo deje.

o

Jan Sokol; zdroj: Hans Štembera

Ako by mala EÚ zareagovať na brexit a turbulentnú situáciu v Taliansku, aby z udalostí posledného roka vyšla silnejšia, než bola predtým?

Predovšetkým pokojne a s rozumom, čomu zodpovedá tá jej lepšia tradícia. Bolo by zvlášť hlúpe, keby sa európski politici teraz chceli Britom nejako „pomstiť“, ako si to predstavujú tí, ktorí EÚ vytýkajú „slabosť“. To je myslenie puberťákov, lenže tu nejde len o nejakú tú facku, ale o osud pol miliardy Európanov. Zatiaľ to vedúci európski politici – hlavne vďaka pani Merkelovej – zvládajú dobre a nie div, že niektorí ju za to nemôžu ani vystáť.

Myslíte si, že sa s Donaldom Trumpom na čele začnú USA zbližovať s Ruskom?

O pánovi Trumpovi je ťažké si niečo myslieť, pretože on sám dáva hlasno najavo, že zajtra si bude myslieť niečo iné. Pánovi Putinovi sa tým odvďačil za jeho podporu, lenže ten ako skúsený rozviedčik dobre vie, akú majú Trumpove výroky cenu.

Stojíme na prahu nejakého nového usporiadania sveta?

To je otázka pre prognostikov, a to ešte tých menej svedomitých. Ja mám len dojem, že sa tou bohatšou časťou sveta pod pláštikom „absolútnej slobody“ predsa len šíri nezodpovednosť a nesvedomití pseudopolitici sa nás snažia ticho presvedčiť, že „anything goes“ (niečo ide, pozn. red.). V starých Aténach tomu hovorili hybris (po slovensky je to pýcha, pozn. red.) a už vedeli, čo po nej nasleduje.

Z čoho máte do budúcnosti najväčší strach?

Z verejného klamstva, za ktoré sa niektorí politici prestali hanbiť, a zo súkromnej ľudskej zbabelosti. „Nebáť sa a nekradnúť,“ – kto to len hovoril?

Profesor Jan Sokol je český filozof, vysokoškolský pedagóg a publicista. Bol poslancom Federálneho zhromaždenia, ministrom školstva a posledným protikandidátom Václava Klausa vo voľbách prezidenta ČR vo februári 2003. Patrí medzi výrazných predstaviteľov súčasných českých kresťanských intelektuálov. Prednáša aj v zahraničných univerzitách.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jan Rychetský

Ďalšie články z rubriky

Keby chceli skutočne zabíjať, tak obetí nebudú desiatky, ale tisíce. Izraelčanom nezostávalo nič iné, vraví analytik Samson

0:01 Keby chceli skutočne zabíjať, tak obetí nebudú desiatky, ale tisíce. Izraelčanom nezostávalo nič iné, vraví analytik Samson

ROZHOVOR Tvrdenie, že hlavný problém na Blízkom východe je Izrael, je ľahko vyvrátiteľné. V Afganist…