Profesor Keller hovorí o neuveriteľných a desivých príbehoch z Francúzska, ktoré sú spojené s imigrantmi. Ale tieto veci sa vraj naozaj stali...

13.9.2017 6:00

ROZHOVOR Český europoslanec a profesor sociológie Jan Keller v rozhovore pre Parlamentné listy opisuje desivé príbehy s imigrantmi, ktoré boli zdokumentované. „Policajt zo zásahovej jednotky hovorí o tom, že existujú štvrte, kam sa policajti neodvážia vstúpiť bez krytia zo strany zvláštnych oddielov, ktoré zaisťujú ich bezpečie. Policajti čelia otvoreným vyhrážkam. Po streľbe v redakcii satirického časopisu na nich na ulici pokrikovali: ,To je len začiatok, ešte uvidíte.‘ Iný policajt prezradil, že keď 11. júna 2013 policajti kontrolovali zahalenú ženu, boli obklopení davom 60 ľudí a zbití,“ približuje Keller.

Profesor Keller hovorí o neuveriteľných a desivých príbehoch z Francúzska, ktoré sú spojené s imigrantmi. Ale tieto veci sa vraj naozaj stali...
Foto: Hans Štembera
Popis: Český europoslanec Jan Keller

Vy sa pohybujete vo francúzskom prostredí. V poslednom čase klesá podpora prezidenta Macrona. Kde sa stala chyba?

Väčšina Francúzov volila Macrona preto, že im nikto iný neostal. Navyše mal vystupovanie hollywoodskej hviezdy, čo v dnešných volebných kampaniach zaberá. Jeho reči boli vzletné a veľmi hmlisté.

Nezabúdajme však, že volebná neúčasť bola obrovská, takže jeho volebný triumf je tak trochu optickým klamom. Macron využil znechutenie Francúzov zo socialistov. Tí stratili deväť desatín svojich poslancov a niektorí z ich prominentných politikov k nemu v pravej chvíli prebehli. Keď teraz konkretizoval svoje predstavy o modernizácii Francúzska, jeho popularita klesá rýchlejšie, ako pred rokom stúpala.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

Ako sa táto klesajúca podpora odrazí a odráža? Vzostupom Národného frontu, republikánov či inej sily?

To je presne to, čo nikto nevie. Ani Macron. Nedávno vyšla štúdia, ktorá opisuje mieru znechutenia francúzskych voličov celým politickým systémom. Viac ako štyri pätiny Francúzov sa domnievajú, že nie sú v politike skutočne reprezentovaní a že politici nedodržiavajú svoje sľuby. Až 40 percent francúzskych voličov je z politiky sklamaných, ďalších 20 percent znechutených, 13 percent cíti hnev a 9 percent prejavuje absolútny nezáujem. Zostáva 18 percent tých, ktorí sú viac-menej spokojní. Je pikantné, že v tejto situácii chce Macron poučovať krajiny strednej Európy o tom, čo je správna demokracia.

Niektorí upozorňujú, že Francúzsko je na pokraji občianskej vojny a niektoré oblasti už plne ovládajú (radikálni) moslimovia...

Bývalý vysokopostavený policajný generál Bertrand Soubelet upozornil predchádzajúcu vládu na skutočnú situáciu vo Francúzsku. Za túto otvorenosť ho zbavili funkcií a musel odísť zo služby. Napísal potom dve knižky, kde opisuje skutočný bezpečnostný stav v krajine. Okrem iného upozorňuje, že nestačí zvyšovať stavy policajtov. Policajti sú vystresovaní z toho, že veľkej časti páchateľov, ktorých odhalia, sa aj tak nič nestane. Francúzske väznice sú zúfalo preplnené, takže v niektorých oblastiach sudcovia odsudzujú páchateľov do väzenia len v prípadoch, že z väzenia práve niekoho prepustili a uvoľní sa miesto. Mnohým mladým migrantom nehrozí vôbec nič, pretože nevedia po francúzsky a polícia nemá peniaze na prekladateľa, aby s nimi mohla spísať protokol. Tak ich radšej zase pustia.

„Tí ľudia, ktorí v Španielsku organizovali demonštrácie za prijímanie imigrantov, nesú plnú zodpovednosť za útoky, ktoré sa teraz stali, nesú zodpovednosť za tých mŕtvych […]. Vedeli, že to povedie k tým vraždám a k tým útokom. To sú amorálni ľudia, ktorí vedia, že spôsobujú vraždy, vedia, že spôsobujú zabíjanie malých detí, vedia, že spôsobujú mučenie, ale aj napriek tomu je tá ich túžba po grantoch a po peniazoch taká silná, že sa nedajú zastaviť. Oni preferujú cestu, aby tak, ako sa teraz zabíjalo v Barcelone, sa zajtra zabíjalo v Prahe, Brne, Hradci, Tepliciach či kdekoľvek v Českej republike,“ povedal sociológ Petr Hampl, zakladateľ Českej spoločnosti pre civilizačné štúdiá, ktorej ste členom. To sú silné slová. Čo si o nich myslíte? Vy sám ste v súvislosti s aférou okolo Lidlu uviedli: „Vrcholom manipulácie je to, keď tí, ktorí na tento nebezpečný proces upozorňujú, sú vydávaní za neznášanlivých xenofóbov. Je to rovnaké, ako keby boli ženy obviňované z toho, že kládli odpor násilníkovi. Možno sa dočkáme aj toho.“

Kolega Hampl aj ja upozorňujeme v uvedených citátoch na jednu vec. Stúpenci nekontrolovanej migrácie si veľmi zjednodušujú pozíciu, keď rozdeľujú všetkých ľudí na dve skupiny. Tí, ktorí s nimi bezvýhradne súhlasia, tvoria vraj svet dobra. Tí, ktorí upozorňujú na to, že je to všetko trochu inak, predstavujú vraj zlo. Z toho napríklad vyplýva, že čokoľvek, čo urobí člen neziskovej organizácie, je správne, aj keby to malo (či už zamýšľané, alebo nezamýšľané) negatívne dôsledky.

Naopak, každý, kto o jedinej pravde neziskoviek pochybuje, je v lepšom prípade hlupák, v horšom xenofób alebo rovno fašista. Ja sa domnievam, že svet taký čierno-biely nie je, a preto ma isté ľavicové kruhy považujú za fašistu. Na týchto ľuďoch mi prekáža, že nie sú ani trochu originálni. Táto nová liberálna ľavica označuje tých, ktorí majú voči nej výhrady, za fašistov už od konca 60. rokov 20. storočia. Ich dnešní nasledovníci dokážu len papagájovať. Nemajú analytické schopnosti, aj keď niektorí z nich učia na vysokých školách.

Okrem toho ste spomenuli rušenie vianočných sviatkov a podobne, aby nedošlo k urážke citov moslimov. Môžete uviesť aj iné príklady?

Tento rok vyšla kniha autorského kolektívu pod vedením Georgea Bensoussana s názvom „Podrobené Francúzsko“. Obsahuje desiatky výpovedí učiteľov, lekárov, sociálnych pracovníkov, policajtov aj ľudí z radníc o tom, ako to vyzerá v mnohých štvrtiach francúzskych veľkomiest. Niektorí vypovedajú pod podmienkou anonymity. Boja sa, že budú označení za xenofóbov a že im nadriadení vytknú, že nezvládajú problémy. Štátna úradníčka, ktorá dostala umiestenku v obvode na juhu Paríža, rozpráva o tom, ako to tam vyzeralo, keď nastupovala na miesto v období ramadánu. Nielenže boli zavreté obchody v celej štvrti, ale zatvorená bola aj kantína v radnici, pretože sa úradníci báli, že by jej prevádzkou urážali moslimov.

Učitelia hovoria o tom, ako aj moslimovia, ktorí sú chudobní a poberajú sociálne dávky, odhlasujú svoje deti z verejných škôl a prihlasujú ich na súkromné školy vyučujúce islam. Školné na nich je len symbolické, ich činnosť je platená z cudziny. Sociálna pracovníčka rozpráva o tom, ako ju v jednej z takýchto štvrtí imám vykázal z trhoviska so slovami, že „u nich nemá čo robiť“. Žena zahalená v závoji jej v aute nedala prednosť na križovatke a kričala na ňu: „Tu u nás prednosť nemáte.“

Policajti hovoria o svojich moslimských kolegoch, ktorí sú v čase ramadánu preraďovaní na administratívne práce, pretože nie je bezpečné, aby hladní a smädní patrolovali v uliciach s nabitými zbraňami. Podsvetie, samozrejme, vie, že v čase ramadánu sú stavy policajtov na obchôdzkach znížené. Iní moslimskí policajti žiadajú o pridelenie miestností na modlenie sa na staniciach, aj keď podľa zákona nemá viera v policajnej službe čo robiť. Boli zaznamenané prípady, keď sa moslimskí policajti pokúsili odísť do Sýrie pomáhať Islamskému štátu.

Policajt zo zásahovej jednotky hovorí o tom, že existujú štvrte, kam sa policajti neodvážia vstúpiť bez krytia zo strany zvláštnych oddielov, ktoré zaisťujú ich bezpečie. Policajti čelia otvoreným vyhrážkam. Po streľbe v redakcii satirického časopisu na nich na uliciach pokrikovali: „To je len začiatok, ešte uvidíte.“ Iný policajt vypovedá o tom, že keď 11. júna 2013 policajti kontrolovali zahalenú ženu, boli obklopení davom 60 ľudí a zbití. Potom dostali od nadriadených príkaz, aby radšej zahalené ženy nekontrolovali. Mohol by som pokračovať ešte dlho, tá knižka je celkom hrubá.

Angela Merkelová mieri k obhajobe svojho mandátu. Na ceste k nej povedala, že „islam patrí k Nemecku a je súčasťou jeho úspechu“. Zároveň potvrdila, že neľutuje svoje rozhodnutie zo začiatku migračnej krízy. Predstavuje Merkelová vodkyňu slobodného sveta alebo je jej politika nebezpečná? Prajete si jej znovuzvolenie?

Keď bude islam patriť k Nemecku tak, ako patrí k Francúzsku, Nemci sa nebudú stačiť diviť. Väčšina moslimov si je aj vo Francúzsku ešte stále vedomá zákonov, ktoré v krajine platia. Nástup radikálov je však v ostatných rokoch veľmi prudký a aj zatiaľ tí neradikalizovaní im ustupujú, či už zo strachu, alebo z tajených sympatií. To, čo robí Angela Merkelová, je pre Nemecko samovražedné. Thilo Sarrazin už v roku 2010 napísal knihu Nemecko pácha samovraždu. Kniha má podtitulok Ako vydávame svoju krajinu napospas osudu. Sarrazin bol za túto knihu vylúčený z SPD a vyhodili ho aj z vedenia banky, kde pracoval. Ak niekto chce, aby bolo Nemecko zničené, mal by si priať znovuzvolenie Angely Merkelovej.

Angela Merkelová

Angela Merkelová. Zdroj: TASR

Český premiér Bohuslav Sobotka chce podľa informácií médií ešte v závere svojho mandátu pridružiť Česko bližšie k EÚ. Konkrétne zaistiť voľné pričlenenie krajiny k eurozóne, čím dajú Česi najavo, že stoja o euro. Je to správny krok vo svetle úvah o tom, či má byť Česko súčasťou „tvrdého jadra EÚ“? Nie je to skôr „tvrdé islamizačné jadro“? Robert Fico povedal, že životným priestorom Slovenska je EÚ a chce byť v tvrdom jadre, a to aj na úkor spolupráce s Vyšehradom...

Po skúsenostiach s dianím vo Francúzsku, v Belgicku aj v Nemecku tomu tvrdému jadru hovorím natvrdnuté jadro. Naozaj si nie som istý, či by sme sa mali snažiť stať členmi natvrdnutého jadra. Postoj Roberta Fica ma prekvapil. Bol som pri tom, keď mu členovia toho jadra vytýkali jeho odmietanie kvót. Oponoval im vtedy veľmi rozhodne. Odvtedy sa muselo niečo zmeniť a ja zatiaľ neviem, čo to bolo. Sú rôzne hypotézy, ale tie by som si radšej zatiaľ nechal pre seba.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Svet Západu odchádza, uvádza docentka Švihlíková. A jasne hovorí, čo teraz príde

0:01 Svet Západu odchádza, uvádza docentka Švihlíková. A jasne hovorí, čo teraz príde

ROZHOVOR Ustupovať v obchodnom spore so Spojenými štátmi nebude pre Európsku úniu z hľadiska taktiky…