Pročko: Neviem, čo chce Matovič odo mňa. Držím sa zásady – ak sa spojíš so sviňou, budeš musieť žrať z jej válova

4. 12. 2019 16:40

ROZHOVOR Do politiky som nechcel, „presvedčila ma“ však nahrávka Dobroslava Trnku s Jánom Počiatkom, hovorí k okolnostiam svojej kandidatúry za OĽaNO v nadchádzajúcich parlamentných voľbách zabávač a moderátor Jozef Pročko. V akom výbore by chcel v prípade zvolenia za poslanca pracovať? Aké si dal podmienky pri súhlase s kandidatúrou a čo od neho chce Igor Matovič?

Pročko: Neviem, čo chce Matovič odo mňa. Držím sa zásady – ak sa spojíš so sviňou, budeš musieť žrať z jej válova
Foto: ReproFoto: Facebook/Jožo Pročko
Popis: Jožo Pročko vo videu o rodinkárstve v BBSK

Ešte pred šiestimi dňami priniesol jeden spravodajský web informáciu, že napriek ponuke z nemenovanej strany do politiky nepôjdete, že ste sa tak rozhodli aj po prečítaní ohlasov od fanúšikov. Dnes vás predstavili ako kandidáta OĽaNO do parlamentných volieb. Išlo o nepresnú informáciu, zavádzanie, prehodnotenie na poslednú chvíľu alebo len vaša hra?

Rozhodol som sa v sobotu na obed po pozretí si nahrávky Počiatek – Trnka. To, čo som tam uvidel, ma zamrazilo. Minister financií priznal, že vládni činitelia ukradli dve miliardy, a ešte aj Fico chudák nedostal svoju sľúbenú polovicu.

Vzápätí mi volal Igor a spýtal sa ma, či teda naozaj nechcem aj aktívne odstrániť takéto svinstvo z politiky. Spýtal sa, či chcem sedieť doma, alebo priamo v parlamente mu pomôcť skončiť s korupciou. Prijal som to.

Od vstupu do politiky ste sa viackrát vyhraňovali, hovorili ste, že do politiky nevstúpite, ani keby vám ponúkli zvoliteľné miesto – to ste povedali v januári tohto roka. Prečo ste takto zásadne zmenili názor? Bolo to len pre duo Počiatek Trnka?

Presne pre to, čo sa začalo objavovať. To svinstvo, čo sa dostáva, a verím, že bude dostávať na povrch, žiadneho slušného človeka nenechá chladným. Chcem aktívne pracovať svojimi rukami na čistení Augiášovho chlieva.

Rozhovor exministra financií Jána Počiatka (na snímke) s bývalým genrálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom bol pre Joža Pročka impulzom pre vstup do OĽaNO.

Politik nemá byť populárny, dlho by som v nej nevydržal – nerobím kompromisy. Aj to ste vtedy povedali. Politika je o kompromisoch, čo však spravíte, keď príde niekto z klubu OĽaNO a bude chcieť podporu zákona, s ktorým nesúhlasíte? Zahlasujete podľa svojho presvedčenia?

Nebudem vám tu rozprávať sľuby. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, aký som a takých ľudí je na Slovensku, dovolím si tvrdiť, státisíce. Od roku 1995 som pochodil Slovensko krížom-krážom.

Ak by som chcel byť za vodou cez politiku, tak už som. Pomáhal som SDKÚ, SOP, ANO, KDH dať dole Mečiara, tak ak by som chcel, tak už mám dotácie a svojich príbuzných v štátnych dozorných radách. Zostal som však stále ten istý človek.

Prečo práve OĽaNO?

Pozrite si kandidátku, ukážte mi jediného skorumpovaného človeka.

Poslednú, rozhodujúcu ponuku vám dal pán Matovič teda tesne pred uzávierkou kandidátok, kedy vás však začal spracovávať?

On tak priebežne jemne od mája, ale od septembra pritvrdil. Igor je bojovník a jeho fakt vyhodíte oknom a vráti sa komínom, ak je presvedčený o dobrej veci.

Čo ste pri rozhodovaní zvažovali? Aké boli plusy a mínusy?

Mínusy neboli, ak pôjdem, tak pomôžem nezištne, ak nepôjdem, pomôžem tak isto.

Mali ste nejaké podmienky?

Áno, že nemusím nosiť kravaty. Splnili.

OĽaNO sa zameriava na protikorupčné témy. Chce od vás Igor Matovič spoluprácu aj v tejto oblasti?

Neviem, čo chce Matovič odo mňa, ja chcem, aby bola politika bez korupcie.

A boli aj iné ponuky pred blížiacimi sa voľbami?

Áno, teraz štyri veľké a dve malé strany, a pred voľbami do europarlamentu to boli štyri veľké a štyri malé strany.

Boli ste zástancom spájania sa opozičných strán?

Bol by som rád, ak by bola nejaká jedna veľká strana, ktorá by mala aj pravicový, aj ľavicový charakter (smiech), zlatá stredná cesta.

Ktoré koalície vám prípadne dávali zmysel?

Všetky, ktoré budú bez korupčných a klientelistických ambícií.

Vaše podnikanie v Haliči je dosť (napr. podľa ohlasov na stránke) naviazané na vašu osobnosť, ľudia si vážia, keď s nimi podebatujete. Nebude vám to chýbať?

Nie, ja stále zostávam Jožo Pročko, v montérkach si opravím strechu a s mikrofónom odmoderujem program pre postihnuté deti.

A nebude to chýbať vášmu biznisu, keď budete často v Bratislave?

Som v Bratislave od pondelka do štvrtka a v Haliči som od piatku do nedele, ak nemoderujem a nehrám divadlo. Môj život je veľmi pestrý, aktívny a popri tom si sám organizujem kurzy, stretnutia, akcie, divadlo a tak ďalej.

Akým témam by ste sa chceli venovať? V ktorom výbore by ste chceli byť v prípade úspechu zaradený?

Mám vzťah k sociálnym témam, k environmentálnym veciam, ku kultúre a rozumiem ekonomike ako každý jednoduchý človek, to, čo zarobím, ak nepreflákam, nerozdám a neprepijem, mi zostane a budem sa mať dobre.

Určite nebudete prvým zabávačom v našom parlamente. S ktorým z nich z tohto volebného obdobia by ste chceli sedieť v poslaneckých laviciach a ktorý je až taký dobrý, že by vám tam radšej ani nechýbal?

Zabávačov je tam odprava až doľava plno, len po ich zábave vám idú slzy cez smiech.

Čo hovoríte na nahrávky, ktorými sme vďaka Kočnerovej Threeme zavalení? Tam to vtipné veľmi nebolo. Ktorá vás najviac šokovala?

Tá, v ktorej Kočner hovorí vo februári, „že ide študovať Prčka“. 

Kto by už mal podľa vás sedieť?

No minimálne Trnka a Počiatek.

Idete do politiky aj s vedomím, že aj vás bude chcieť niekto niekde nahrať? Dnes je to dosť v móde.

Idem s vedomím toho, aby sa nahrávala len skrytá kamera, na ktorej sa pobavíš, žijeme v štáte, kde nás odpočúvajú, kde nám kontrolujú emaily, správy a kde politik na politika vie veci, pre čo sa nič nerieši. Držím sa zásady – ak sa spojíš so sviňou, budeš musieť žrať z jej válova, ak si slušný človek, najedz sa so slušnými za stolom.

Inak samotné nahrávanie svojho času dosť spopularizoval Igor Matovič... To vám neprekáža?

Hahaha, prekážalo to najmä Procházkovi a aj zo zákona – ak sa niekto dopúšťa trestného činu, máte právo si ho nahrať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

23:58 Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je verejným tajomstvom, že konečným cieľom európskej integrácie je zru…