Prieskumy robí množstvo liberálnych a ľavicových médií. Možno majú nejaký záujem... Analytik zhodnotil britské voľby

8.6.2017 6:00

ROZHOVOR Briti si volia poslancov do parlamentu a vládni konzervatívci Theresy Mayovej dúfajú v posilnenie pozície v zákonodarnom zbore. Cieľom je pevnejšia pozícia na vyjednávanie o brexite a analytik Martin Reguli z Nadácie F. A. Hayeka v rozhovore pre Parlamentné listy rozoberá aj ďalšie témy, ktoré Britov zaujímajú. „Rozvod“ s EÚ je však prioritou a s ním je spojených množstvo ďalších tém vrátane bezpečnosti.

Prieskumy robí množstvo liberálnych a ľavicových médií. Možno majú nejaký záujem... Analytik zhodnotil britské voľby
Foto: osobný archív Martina Reguliho
Popis: Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka
Voľby vo Veľkej Británii vypísala premiérka Theresa Mayová a ako jeden z dôvodov uviedla, že chce pre Konzervatívnu stranu širšie parlamentné zastúpenie, aby mal Londýn lepšiu pozíciu pri vyjednávaniach s Bruselom o brexite. Myslíte si, že sa jej podarí posilniť svoju pozíciu?
 
Možno sa mýlim, ale osobne si myslím, že prieskumy, ktoré dávajú konzervatívcom a labouristom takmer vyrovnané pozície, sú trochu skreslené. Áno, myslím si, že sa jej podarí zvýšiť svoju parlamentnú väčšinu, ale možno sa mýlim. Očakávam, že voľby budú pre premiérku Mayovú lepšie ako tie v roku 2015.
 
Brexit je jednou z hlavných tém volieb v Británii, akú veľkú úlohu to hrá pre voličov?
 
S postupom predvolebnej kampane sa dôležitosť tejto témy znižuje a rezonujú domáce britské témy, ako napríklad zdravotnícky systém (NHS), ale aj iné otázky zahraničnej politiky alebo domácej bezpečnosti po nedávnych teroristických útokoch. Samozrejme, že téma brexitu je hlavnou, ťažnou témou Konzervatívnej strany, ktorá sa zdá byť jedinou schopnou viesť rokovania s Bruselom a má na to aj potrebnú stabilitu. Práve opozícia však konzervatívcov tlačí k tomu, aby sa diskutovalo o viacerých témach, než je len brexit.
 
Spomenuli ste niektoré ďalšie témy britských volieb. Čo nám o nich viete v skratke povedať?
 
Myslím si, že postupne sa téma bezpečnosti preniesla aj do klasických tém migrácie a možno aj postavenia Británie ako strategickej geopolitickej mocnosti po vystúpení z Európskej únie. To sa však stále bavíme v rámci brexitu, ale sú tu potom témy ako zdravotníctvo, pretože Briti majú verejný zdravotnícky systém NHS, ktorý je trochu v kríze, a hovorí sa skôr o tom, ako reformovať tento sektor. Ďalšie témy sú lokálne. Starostovia aj poslanci väčších regiónov sú volení lokálne a za každý jeden volebný obvod je zvolený jeden poslanec, takže vždy sa objavujú aj lokálne témy. Čo sa týka tých veľkých problémov, tak je to skôr o diskusii voči Európe. Liberálni demokrati sú ako jediná strana silne proti brexitu a na tom stavali kampaň. Labouristi apelujú na silnejšie sociálne opatrenia. Súčasná vláda aj tá bývalá pod vedením Davida Camerona spustila vlnu škrtov a úsporných opatrení, ktoré sa dotkli veľkej časti obyvateľstva. Študentom sa zvýšili poplatky na školné a to sú témy dôležité pre konkrétne voličské a záujmové skupiny v britských voľbách, ktoré môžu nie rovno rozhodnúť voľby, ale posilniť jednu či druhú stranu.
Pred samotnými voľbami sa rozdiel v prieskumoch verejnej mienky medzi konzervatívcami a labouristami výrazne znížil. Čím to je?
 
Nechcem byť falošným prorokom, ale osobne si myslím, že sú za tým dve veci. Prvá vec je, že prvotné prieskumy som vždy bral optimisticky v prospech Mayovej v kontexte toho, že opozícia nebola až taká silná. Keď sa začalo diskutovať o volebných programoch, tak tam labouristi a Liberálni demokrati možno získali. Druhá vec spočíva v tom, že v uplynulom roku tieto prieskumy robí množstvo liberálnych, ľavicových médií a agentúr, ktoré na tom možno majú nejaký záujem, pretože až v minulých voľbách boli prieskumy vyrovnané a nakoniec konzervatívci vyhrali, rovnako pri brexite. Preto si myslím, že na prieskumoch sa odráža tendenčnosť, aby sa presadzovali hlasy, ktoré sú, povedal by som, umiernenejšie, a teda aj bližšie k Labouristickej strane, ale možno sa mýlim. Nechcem to povedať s istotou, ale stále si myslím, že konzervatívci to vyhrajú a budú mať viac poslancov než doteraz. Možno to nebude väčšina o 100 kresiel, ale väčšina o 50 kresiel, a pokiaľ bude mať Theresa Mayová väčšinu a pokiaľ bude mať stabilnú vládu na 5 rokov, tak potom už len samotný fakt, že nemusí 5 rokov čeliť voľbám, je pre ňu podľa mňa víťazstvo.
 
Premiérka Mayová sľubuje tvrdý postoj v rokovaniach s Bruselom a aj hlavný britský vyjednávač o brexite David Davis povedal, že Londýn je pripravený odstúpiť od rokovaní, ak bude EÚ trvať na vyplatení miliárd do spoločnej európskej kasy a projektov. Môže sa teda stať, že sa Brusel s Londýnom nedohodnú na obchodnej dohode, alebo šlo len o predvolebnú rétoriku?
 
Podľa toho, ako sa k vyjednávaniam postavila EÚ, ktorá robí, povedal by som, až arogantné a podrazácke kroky tým, ako zverejňuje niektoré veci z rokovaní alebo aké tvrdé vyjadrenia dáva, neexistuje iná reakcia britskej vlády než táto. Robia to, aby sa reálne pripravili na to, že vyplatenie sa im jednoducho neoplatí už len preto, koľko by z toho mohli získať späť prostredníctvom obchodnej dohody. Theresa Mayová povedala veľmi jasne, že „žiadna dohoda je lepšia než zlá dohoda“, a toto je podľa mňa veľmi silný signál pre Európsku úniu, že keď bude Britov tlačiť do nevýhodnej dohody, tak do nej britskí konzervatívci nepôjdu. Majú alternatívu, na ktorú sú už teraz pripravení, ak tá dohoda skutočne nebude. Myslím si, že stanovenie si psychologickej hranice zo strany konzervatívcov, že nepôjdu do zlej dohody a pripravia sa na to, čo robiť v prípade, že dohoda nebude, im dáva o dosť lepšiu vyjednávaciu pozíciu v kontexte toho, čo sa momentálne deje.
 
Aký vplyv budú mať na hlasovanie Britov teroristické útoky, ktoré v uplynulých mesiacoch opakovane zasiahli britské mestá?
 
Sú tu dve možnosti. Jedna je tá, že na jednej strane môžu vyznieť zle pre súčasnú vládu konzervatívcov a vyvolať otázky, či je schopná zabezpečiť ochranu obyvateľstva. Na druhej strane môžu byť, práve naopak, vodou na mlyn Konzervatívnej strane, pretože práve to je strana práva a poriadku (law and order party), ktorá aj tým, že ide do brexitu, môže povedať: „Toto by sa nedialo, keby sme mali kontrolu nad vlastnými hranicami.“ Viem, že by to bol veľmi lacný politický marketing, ktorý by asi dobrotu nenarobil, pretože by mohol voči konzervatívcom vypáliť veľmi zle. Ale keby túto správu zvláčnili, dali jej nejaký diplomatický punc, tak by mohla rezonovať, pretože tradične práve teroristické útoky, agenda obrany a poriadku boli vždy agendou konzervatívnych strán aj v minulosti.
 
Ako sa výsledky britských parlamentných volieb podpíšu na bilaterálnych vzťahoch medzi Veľkou Britániou a USA?
 
Realisticky neočakávam víťazstvo labouristov, bol by to pre mňa osobne nepríjemný šok, ale ak by, hypoteticky, vyhral Jeremy Corbyn, tak by vzťahy so súčasnou americkou administratívou výrazne ochladli a bol by to výrazný problém pre ďalšiu britskú stratégiu vyjednávania. Pokiaľ vyhrá Theresa Mayová, tak si myslím, že vzťahy môžu byť dobré a môžu čerpať z toho spoločného odmietavého postoja voči Európskej únii.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Na summite Trump – Putin bol ešte jeden zaujímavý moment, týkal sa vyšetrovania prípadného ruského zasahovania do volieb v USA, hovorí bývalý diplomat

0:00 Na summite Trump – Putin bol ešte jeden zaujímavý moment, týkal sa vyšetrovania prípadného ruského zasahovania do volieb v USA, hovorí bývalý diplomat

ROZHOVOR Na schôdzke prezidenta Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Helsinkách je podľa Jaroslava Ba…