Prezident Kiska vraždu novinára bezohľadne využil, hovorí Klausov spolupracovník

18.3.2018 0:00

ROZHOVOR „Prezident Kiska predviedol, že je zrejme obratnejší politický hráč, než by sme čakali. Aktívne využil prvotný, médiami vyšponovaný šok slovenskej verejnosti a vtlačil mu obsah, ktorý si sám želal rozohrať. Neobratné policajné vyhlásenia zručne zovšeobecnil a vraždu, povedal by som, dosť bezohľadne využil, aby slovenskej verejnosti vnútil predstavu, že Slovensko ničí akási mafiánska politika a treba s tým urýchlene niečo urobiť,“ hovorí bývalý český europoslanec a člen správnej rady think tanku Institut Václava Klause Ivo Strejček, ktorý pred pár dňami vystúpil z ODS.

Prezident Kiska vraždu novinára bezohľadne využil, hovorí Klausov spolupracovník
Foto: Hans Štembera
Popis: Ivo Strejček

Na Slovensku zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý pracoval pre spravodajský portál Aktuality.sk. Zomrela aj jeho partnerka. Oboch zastrelili. Že ich smrť súvisí s novinárskou prácou Kuciaka, už potvrdila polícia...

Smrť dvoch mladých ľudí je strašná správa, kriminálny čin, ktorý musí byť dôsledne vyšetrený a verejnosti presvedčivo vysvetlený. Dovtedy rozhodne nemá zmysel vynášať akékoľvek súdy. O motívoch vraždy zatiaľ nič nevieme. Považujem za chybu slovenského policajného prezidenta, keď vzápätí po onom hroznom čine médiám oznámil, že vražda nejakým spôsobom súvisí s novinárskou prácou jednej z obetí, hoci z nasledujúcich dní vieme, že tamojšia polícia sleduje niekoľko vyšetrovacích verzií. Niet sa potom čomu diviť, že vynášanie predčasných súdov a zbytočná unáhlenosť vyústia do mediálnej a politickej hystérie.

Čo hovoríte na to, ako celú udalosť uchopila opozícia vrátane prezidenta Kisku?

Prezident Kiska predviedol, že je zrejme obratnejší politický hráč, než by sme čakali. Aktívne využil prvotný, médiami vyšponovaný šok slovenskej verejnosti a vtlačil mu obsah, ktorý si sám želal rozohrať. Neobratné policajné vyhlásenia zručne zovšeobecnil a vraždu, povedal by som, dosť bezohľadne využil, aby slovenskej verejnosti vnútil predstavu, že Slovensko ničí akási mafiánska politika a treba s tým urýchlene niečo urobiť. A stále majme na pamäti, že to všetko v časovej postupnosti, v ktorej nie je vyšetrené vôbec nič. Z toho usudzujem, že prezidentovi Kiskovi a opozícii ide dnes o oveľa viac ako o objasnenie smutného osudu dvoch mladých ľudí. A posledný vývoj na Slovensku tomu aj nasvedčuje. Kiska s politickou opozíciou rozohrali súboj o získanie politickej moci.

Robert Fico povedal, že „to, čo sa stalo po vražde novinára a jeho partnerky, naznačuje, že je tu pokus o totálnu destabilizáciu“, a spomenul, že Kiska sa súkromne stretával s Georgeom Sorosom...

Ja považujem za zaujímavé Ficovo naznačenie, že „prezidentov prejav nebol napísaný na Slovensku“. Tým zrejme mohol naznačiť linku na Sorosa, smutne presláveného „mecenáša politických prevratov“, ale za touto Ficovou vetou možno hľadať aj iné zdroje, ktorým môže politický chaos na Slovensku vyhovovať.

Ak sa totiž spoločnosť dostatočne vystraší maľovaním bubákov o tom, že v danej krajine je ohrozená „západná demokracia“, zmieri sa ľahšie so všetkým, čo jej tá „úžasná západná demokracia“ do krajiny importuje.

Ja pokojne pripúšťam aj to, že cez zvonku iniciovaný chaos môže byť otupený odpor k prijímaniu tisícov migrantov len preto, aby sme náhodou nevypadli z „rodiny vyspelých demokracií“. Ak sa podarí politicky destabilizovať niektorých členov V4 – v Maďarsku to nebude a v Poľsku sa to opakovane nedarí –, bude rozbitý nádejný formát, ktorý záujmom Nemecka a Francúzska dlhodobo nevyhovuje.

V Taliansku zvíťazili strany, ktoré neskrývajú odpor proti Európskej únii a proti migrácii do Európy. Ide o predel vo vývoji EÚ? Otrasie sa „Brusel“? Bude treba úplne prehodnotiť nielen politiku migrácie alebo bude EÚ ďalej stabilná? Napríklad aj preto, že Merkelová bude v Nemecku ďalej pokračovať. Budú „antisystémové“, „populistické“ a „extrémistické“ strany v Európe posilňovať alebo slabnúť?

Moje posledné ilúzie, že by občania a ich vôľa mohli v EÚ niečo zmeniť, sa definitívne rozplynuli v čase zmasakrovania výsledkov referend vo Francúzsku a Írsku, keď si euroelity aj tak presadili svoje. Odvtedy síce stále vnútri posilňuje hlas odporu proti bruselskej „verchuške“, Briti z EÚ odchádzajú, v Taliansku – zakladajúcej krajine! – víťazí úplne protibruselský hlas, ale aj napriek tomu si myslím, že sa vôbec nič nezmení.

Sem-tam sa asi naznačí nejaká tá europerestrojka, ale fakticky sa utiahnu skrutky. Odpor verejnosti zo spoločností nezmizne, takzvaní extrémisti budú posilňovať, na čo bude bruselská vrchnosť s miestnymi pomáhačmi reagovať „utužovaním disciplíny“, obmedzovaním slobôd, mazaním „nenávistných“ e-mailov a zaháňaním do húfa prostredníctvom vyrábania vonkajších nepriateľov. A keď ani to nepomôže, tak sa „majdanizáciou“ vytvorí v tom-ktorom členskom štáte revolučná atmosféra a politický chaos. No a nejaký ten protektor sa už dosadí ľahko.

Ako hodnotíte novú rakúsku vládu? Súčasťou jej programu je aj boj proti „politickému islamu“...

Premiér Kurz z Rakúskej ľudovej strany sa zatiaľ zdá, že „šliape“ bruselskú vodu a „drží bruselskú lajnu“. To mu však nemusí dlho vydržať. Vo vláde nemá rakúskych socialistov, ale slobodných. A tí budú na Kurza tlačiť. Ešte si teda počkajme.

Zľava: Sebastian Kurz (ÖVP) a Heinz-Christian Strache (FPÖ)

Zľava: Sebastian Kurz (ÖVP) a Heinz-Christian Strache (FPÖ) Zdroj: TASR

Vladimir Putin uviedol, že Rusko vlastní jadrový raketový nosič, ktorý Spojené štáty nebudú schopné zostreliť...

Ja naozaj nie som žiadny bezpečnostný analytik a zbraniam nerozumiem, ale zdá sa mi, že Američania a Západ po skúsenostiach s ruskou vojenskou výkonnosťou a efektívnosťou v Sýrii sú na svoje prekvapenie asi konfrontovaní s novou realitou, ktorú u Rusov nečakali. A nemám na mysli výhradne armádu a zbrane. Západná diplomacia dostáva ťažké údery od pružnej a sebavedomej zahraničnej politiky ministra Lavrova, hrubé zahraničnopolitické chyby Západu obratne využíva ruský prezident Putin. Nuž, vyvodzujem z toho len to, že máme čo zlepšovať najmä sami na sebe.

Zľava: Sergej Lavrov a Vladimir Putin

Zľava: Sergej Lavrov a Vladimir Putin Zdroj: SITA

Je dôvod báť sa Putina viac než doteraz? Treba prehodnotiť našu politiku voči nemu?

Bolo by chybou si záujmy akejkoľvek veľmoci idealizovať. Realistický prístup je namieste. Napriek tomu si stále myslím, že odtláčať Rusko od západného priestoru, tlačiť ho k hľadaniu iných geopolitických alternatív, ponižovať ho a myslieť si, že posilňovaním a vyhlasovaním stále ďalších a ďalších hospodárskych sankcií nakoniec Západ zvíťazí, sa predsa už nejaký rok ukazuje ako nerozumný prístup. Myslím si, že Putina sa netreba báť, treba sa báť možných dôsledkov západného štýlu „jastrabej“ politiky.

A keď už hovoríme o Rusku, ako hodnotíte spôsob, akým sa angažuje v Sýrii? Už ste niečo naznačili...

Rusi v Sýrii predviedli Američanom veľmi taktickú a účinnú zahraničnú politiku a pre Západ aj nečakane výkonné zbraňové systémy. Tentoraz v inej role, než v akej tam býval prítomný Sovietsky zväz. Rozhodnou a nedvojzmyselnou podporou legálnej sýrskej vlády Rusi medzinárodne posilnili a významne napomohli zmysluplné riešenie tamojšej situácie. Vďaka ruskej role došlo k oslabeniu či dokonca porážke najrôznejších teroristických formácií. Ruský vstup do vojny s Islamským štátom presvedčivo obnažil obojakosť aj neschopnosť americkej zahraničnej politiky v tomto priestore. Rusko sa víťazne vrátilo na Stredný a Blízky východ.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mainstreamové riešenie klimatickej zmeny je drahé s neistým koncom aj s úpadkom ekonomiky, tvrdí hydrológ

8:03 Mainstreamové riešenie klimatickej zmeny je drahé s neistým koncom aj s úpadkom ekonomiky, tvrdí hydrológ

ROZHOVOR Jednou z príčin sucha, aké na Slovensku poznáme z posledných rokov, je poškodzovanie krajin…