Porušil práva Rómov? Oni tam boli zavretí v moči a odpade, tvrdí košický starosta, ktorý vyčistil nelegálnu usadlosť

18. 7. 2019 0:00

ROZHOVOR Náhradné ubytovanie? Veď odišli dobrovoľne, pozastavuje sa nad výzvou Európskeho centra pre práva Rómov, prečo nedal náhradné ubytovanie Rómom od privádzača do Košíc, starosta košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát. V rozhovore pre ParlamentnéListy.sk hovorí, aké životné podmienky vládli v nelegálnej usadlosti, či aké dôsledky mala kauza na vzťahy s mestom Košice.

Porušil práva Rómov? Oni tam boli zavretí v moči a odpade, tvrdí košický starosta, ktorý vyčistil nelegálnu usadlosť
Foto: TASR
Popis: Starosta mestskej časti Košice-sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát na snímke z 1. apríla 2019 v usadlosti Majetkár pri sídlisku Ťahanovce pri privádzači z Prešova do Košíc. Rómovia tu roky obývali záhradkárske chatky, ktoré úplne zdevastovali.

Ako hodnotíte výzvu Európskeho centra pre práva Rómov, ktoré vás napomína za to, že ste Rómov z okolia diaľničného privádzača do Košíc vyzvali odísť preč bez náhradného ubytovania?

Po prvé, odišli sami po dohovore a dobrovoľne na základe inteligentného dohovoru. Po druhé, výzvu centra považujem za absolútnu drzosť. Drzosť toho človeka, ktorý to písal.

Písal to od stola, absolútne nerozumie problému tejto lokality, z ktorej sa vyviezlo 240 ton odpadu za verejné financie daňových poplatníkov.

Vôbec sa nebol pozrieť, v akých podmienkach títo ľudia žili, v moči, vo fekáliách, bez vody, v kope odpadkov, bez prístupu k riadnej komunikácii, v blízkosti diaľničného privádzača, kde pri prebehovaní cez cestu vyhasli tri ľudské životy a jedno z toho bolo malé dieťa.

Pohľad na časť košickej oblasti Majetkár od diaľničného privádzača z Prešova do Košíc. Na ceste číhala smrť.

Tí, ktorí tam bývali nelegálne na cudzích pozemkoch a usadlostiach, nemajú v právnom štáte právo na žiadne náhradné ubytovanie. 

Hovorili ste, že ste stáli za plotom, nátlak ste nerobili, len ste ich upozornili na dôsledky v podobe chorôb a podobne. Ale práve nátlak vám to centrum vytýka.

Presne tak, žiaden nátlak nebol. Chodil som tam v sprievode prednostky miestneho úradu Beáty Zemkovej alebo v sprievode môjho zástupcu Miroslava Janitora. Pani Zemková bola aj pri tom, keď tam stála štátna a mestská polícia, k žiadnemu nátlaku tam nikdy nedošlo.

Sedem rokov som sa o nich staral tým spôsobom, že som im nosil vrecia, zabezpečil som odvoz odpadu ešte v roku 2013, pričom si ho platili v tom čase sami, a to stalo asi prvýkrát v histórii Košíc.

Status, ktorým komunikoval starosta Ihnát na sociálnej sieti 9. júla, keď mu napísali z Bruselu:

K odchodu z oblasti došlo po mojom dohovore, keď som mal právoplatné a vykonateľné rozhodnutie Okresného úradu v Košiciach, ktoré hovorilo, že do 30. júna 2019 musí mesto Košice vypratať odpad z tejto lokality Majetkár.

Aj na základe tohto rozhodnutia, ktoré som potom ukázal aj prokurátorovi Okresnej prokuratúry Košice, lebo vraj na Generálnu prokuratúru SR prišlo niekoľko podaní na mňa z týchto organizácií, títo ľudia pochopili, že nemôžu v takýchto podmienkach existovať a táto oblasť bude čistená.

Toho odpadu tam bolo z predpokladaných 100 ton nakoniec až 240.

Koľko vás stálo odstránenie tohto odpadu?

Mestskú časť našťastie nič, platili to Košice ako obec a podľa mojich informácií to stálo vyše 30-tisíc eur.

Vaša mestská časť disponuje sociálnymi bytmi? 

Mestská časť nemá vo vlastníctve žiadne byty. Mesto Košice má rôzne typy sociálneho bývania a časť bytov je aj v intraviláne Mestskej časti Košice-Sídlisko Ťahanovce.

Žijú tam prevažne sociálne slabšie skupiny osôb, ktoré sú však poväčšine zamestnané a majú legálny vzťah k nehnuteľnostiam, kde žijú.

V osade Majetkár napríklad žila aj rodina, ktorú už v minulosti vypratali zo sociálneho ubytovania v práve spomínanej lokalite nazývanej Demeter. Kedysi ich odtiaľ ako neplatičov vysťahovali a nelegálne sa usídlili v Majetkári.

Miloš Ihnát ukazuje na jedno z obydlí v oblasti Majetkár, ktoré roky obývali neprispôsobiví obyvatelia. Sám pomáhal, keď lokalitu čistili od viac ako dvoch stoviek ton odpadu. 

Už v minulosti sa mali podľa mňa tieto obydlia zbúrať, napríklad v čase, keď Národná diaľničná spoločnosť budovala privádzač. Dnes sú tieto „nehnuteľnosti“ bez priameho prístupu k akejkoľvek komunikácii.

Majiteľom sa postupne do nehnuteľností (mnohé sú bez listu vlastníctva) nelegálne títo ľudia nasťahovali.

Existujú dôkazy z roku 2003 majiteľov nehnuteľností, ktorí písomne prehlasujú, aby mestská časť asanovala stavby aj z toho dôvodu, že sú nelegálne osídlené. Štát na to kašľal najmä z hľadiska neustáleho zhoršovania tamojšej situácie, o čom svedčí aj to množstvo odpadu.

Len sociálka tam chodila kvôli niekoľkým deťom a tá z nepochopiteľných dôvodov dlhšie nedala podnet, že deti žijú v nevhodných podmienkach.

Takto to vyzeralo v košickej lokalite Majetkár po tom, ako sa z nej vysťahovali jej dlhoroční obyvatelia, ktorí tam bývali ilegálne.

V minulosti mestská časť robila šetrenia, pretože jednej z rodín bolo odobratých niekoľko detí a umiestnených v náhradnej starostlivosti a zistený bol katastrofálny stav bývania, a teda deti nikdy rodičom nevrátili.

Povedal som si, že stačilo, nemôžem to nechať v tomto stave, keď aj NDS položila plot tak, že ľudia nemohli odtiaľ odchádzať. Oni ho, samozrejme, viackrát prestrihli.

Ale oficiálne tam bol plot a oni tam boli v podstate zavretí v moči a odpade. Mal som to rozhodnutie, okresný prokurátor to rozhodnutie u mňa videl a na základe tohto bola usadlosť čistená.

Ako to ovplyvnilo vaše vzťahy s mestom?

S mestom máme fantastické, fungujúce vzťahy. Naša mestská časť je súčasťou 22 mestských častí v Košiciach, v našej časti je 21 675 obyvateľov s trvalým pobytom, čo by stačilo na malé mesto. S mestom sme nemali ani konflikt.

Starosta Miloš Ihnát vo svojom úrade na košickom Sídlisku Ťahanovce  Zdroj: Facebook/Miloš Ihnát

Polemika bola vtedy, keď stavebná inšpekcia napísala list, kde uvádza, že kvitujeme a pozitívne hodnotíme, že niekto, okrem Luníka 9, začal tento problém v Košiciach riešiť.

Toto primátora Jaroslava Polačeka vytočilo, lebo povolenie môže vydať len stavebný úrad a ten má pod sebou primátor. Veľmi to totiž záujem riešiť nemá. 

Zaznamenávate ako starosta na tento odchod z usadlosti nejakú reakciu občanov mestskej časti, vašich voličov?

Toto rozhodne nebol populizmus, ale činy. Vo volebnom programe som mal, že nelegálne osady budem riešiť. Hovorme o práci. O tom, že bol nejaký cieľ. Táto usadlosť je prázdna, je bez ľudí, ktorí by naďalej boli ohrozovaní a ktorí tam boli zároveň nelegálne.

Lokalita je vyčistená a ja chcem, aby bola časom aj bez týchto nehnuteľností. Tie, žiaľ, nie sú zbúrané.

Jeden z domov v košickej oblasti Majetkár. Už pri letmom pohľade na túto nehnuteľnosť je zrejmé, že ani elementárne podmienky na bývanie rodiny s deťmi zjavne nespĺňa.

A môj cieľ je tieto obydlia oficiálne cez stavebný úrad zbúrať. Súhlas jedného z vlastníkov máme. Voči voličom to vnímam ako splnenie jedného z bodov môjho volebného programu. Len oni vyhodnotia, či to vnímajú ako môj pozitívny krok v prospech ľudí. 

Takýchto osád či usadlostí je v Košiciach deväť. Ako to riešia starostovia iných mestských častí?

Záleží na starostovi, na jeho osobnosti. Sám som na tom pracoval sedem rokov. Tá odpoveď je jasná, ak s tými ľuďmi nepracujete každý deň, výsledku sa nedočkáte.

Ste právnik, do akej miery ste na hrane, hoci vy sám hovoríte, že oni odišli dobrovoľne. Centrum, o ktorom sme hovorili, sa vám vyhráža právnymi dôsledkami.

Na mňa bolo podaných niekoľko desiatok podnetov na Generálnej prokuratúre SR, že som porušil ich práva. Okresný prokurátor prišiel na miestny úrad, sadol si a položil mi otázky – aký právny titul som mal na vysťahovanie.

No žiadny, pretože oni odišli dobrovoľne. Druhá otázka, ako som búral obydlia. No tie tam stoja, žiadne som nebúral. Uznal, že to rozhodnutie, ktoré som mal k dispozícii dva roky, na základe ktorého sa čistilo, bolo zákonné. A ja som žiaden zákon neporušil. 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zavádzanie demokracie? Generál Šedivý prekvapivo o USA, Trumpovi, Iraku aj minulosti

17:29 Zavádzanie demokracie? Generál Šedivý prekvapivo o USA, Trumpovi, Iraku aj minulosti

ROZHOVOR „Ak spoločnosť akceptuje diktátora alebo diktátorský režim, tak by sme nemali hovoriť, že j…