Petr Robejšek pre PL: Merkelová nemala v roku 2015 odvahu zatvoriť hranice. Ale ešte horšie rozhodnutie urobila pri záchrane eurozóny

8. 11. 2018 11:00

ROZHOVOR „Štýl vládnutia Angely Merkelovej aj v menej napätých situáciách možno opísať aj ako extrémne opatrný a podriadený tomu, aby jej rozhodnutia neohrozili jej mocenskú pozíciu. Na sklonku leta 2015 sa bála, že by nemecké bezpečnostné sily na hranici použili násilie,“ vysvetľuje politológ a mentor českej strany Realisté Petr Robejšek v rozhovore pre Parlamentné listy dôvody jej fatálneho rozhodnutia. „Nešťastné je to, že Merkelová vládne najsilnejšej európskej krajine a jej chyby majú väčší vplyv na osud kontinentu ako dajme tomu myšlienky luxemburského premiéra. Na nálade nepridá ani to, že obaja argumentujú prakticky rovnako.“

Petr Robejšek pre PL: Merkelová nemala v roku 2015 odvahu zatvoriť hranice. Ale ešte horšie rozhodnutie urobila pri záchrane eurozóny
Foto: Archív: PR
Popis: Petr Robejšek, český politológ, ekonóm, komentátor a publicista žijúci v Nemecku

„Kariéru Angely Merkelovej ukončilo to, že na sklonku leta 2015 nemala odvahu zatvoriť hranice,“ píšete vo svojom texte pre MF Dnes publikovanom 31. októbra. To sa mi zdá ako veľmi výstižné a vypovedajúce. Čo ju však viedlo k tomuto fatálnemu rozhodnutiu?

O tom, čo sa v rozhodujúcich hodinách v zákulisí odohrávalo, existujú nejaké, ale iste nie všetky informácie. Zaujímavé pohľady poskytuje kniha, ktorú napísal nemecký žurnalista Robin Alexander. Aj on bol však len kronikár a pozorovateľ. V jeho knihe som našiel informácie, ktoré potvrdzujú moje vlastné závery o dôvodoch jej rozhodnutia. Ale úplnú pravdu vie len ona sama.

Keď sa snažím vysvetliť jej vtedajšie konanie, opieram sa aj o to, čo sa vie o pozadí rozhodovania o záchrane bánk v roku 2008. A nielen z týchto dvoch kríz, ale už pred nejakým časom som nadobudol dojem, že štýl vládnutia Angely Merkelovej aj v menej napätých situáciách možno opísať aj ako extrémne opatrný a podriadený tomu, aby jej rozhodnutia neohrozili jej mocenskú pozíciu. Mnohokrát som už napísal, že Merkelová používa svoju moc predovšetkým na to, aby udržala svoju moc; jednoducho moc pre moc. Ak to všetko zhrniem do jednej vety, tak by som povedal, že sa na sklonku leta 2015 bála, že by nemecké bezpečnostné sily na hranici použili násilie. A to bol podľa môjho názoru hlavný, aj keď asi nie jediný dôvod jej rozhodnutia.

Angela Merkelová

Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Bolo práve toto jej najchybnejšie rozhodnutie?

Bola to veľmi závažná chyba a jej dôsledky doteraz nemôžeme skutočne zmerať. Ale podľa mňa bolo ešte horšie rozhodnutie zachraňovať banky v roku 2008, respektíve neurobiť aspoň následne dosť pre to, aby sa finančnému priemyslu znemožnilo spojenie tradičného bankingu a špekulatívnych operácií pod jednou strechou. Ďalšia veľmi závažná chyba bola, že od roku 2010 zachraňuje eurozónu v jej pôvodnom zložení, doslova za každú cenu.

O Angele Merkelovej píšete, že jej politiku často ovplyvňovala váhavosť a nečinnosť. Znamená jej koniec určitú symboliku v tom, že Európa, a nielen ona, sa dostala do historickej etapy, keď potrebuje iných politikov, rozhodných, odvážnych a aktívnych?

To je téma na esej o vodcovstve v zmäkčilej a prevažne kramársky uvažujúcej európskej spoločnosti dneška. Nešťastné je to, že Merkelová vládne najsilnejšej európskej krajine a jej chyby majú väčší vplyv na osud kontinentu ako dajme tomu myšlienky luxemburského premiéra. Na nálade však nepridá ani to, že obaja argumentujú prakticky rovnako. Keby v Európe neexistovali racionálne konajúci vodcovia, ako je Orbán a najmä rakúsky kancelár Kurz, tak by sme mohli ľahko nadobudnúť dojem, že celá európska elita myslí a koná dekadentne. Európa dnes zúfalo potrebuje vodcov rozhodných, odvážnych a chápajúcich svoju úlohu predovšetkým ako ochranu svojich národov.

Aký ďalší vývoj sa dá očakávať na nemeckej politickej scéne? V Česku možno sledovať súmrak takzvaných tradičných strán; najskôr pred pár rokmi zažila strmý pád ODS, teraz je ešte v horšej situácii ČSSD. Dá sa niečo podobné očakávať v Nemecku, teda že budú aj naďalej strácať podporu dve najsilnejšie zoskupenia CDU/CSU a SPD?

V Nemecku sa začal tento vývoj skôr ako u nás. A na tom má Angela Merkelová najväčší podiel. Jednak tým, že trvalo preberala prvky sociálnodemokratickej politiky, a oslabila tak nielen nemeckú ľavicu, ale aj jej vlastnú stranu. Tú totiž pripravila o tie vlastnosti, ktoré CDU charakterizovali ako konzervatívnu stranu. Oboje je názorný príklad toho, čo som povedal pred chvíľou. Merkelová presadí alebo opustí ľubovoľnú tému, keď to pomôže udržať jej moc. A tak vytvorila dopyt po strane, ktorá sa hlási ku konzervatívnej politike a ktorá zároveň priťahuje tých voličov, ktorí chcú vyjadriť protest proti politike etablovaných strán. Tou je AfD.

Ako protireakcia na politiku Merkelovej, ale aj ďalších, sa dá vysvetliť nárast preferencií AfD. Oveľa väčší – a asi úplne najväčší – však majú Zelení. Ako je to možné?

Noví voliči Zelených prichádzajú z dvoch čiastočne sa prekrývajúcich množín obyvateľstva. Jednak sú to materiálne uspokojení ľudia, často z veľkých miest. A druhá, trochu menšia množina, sú bývalí voliči sociálnej demokracie, ktorí odmietajú to, že SPD dlhodobo slúžila Merkelovej ako úslužný koniar, ktorý jej vytrvalo pomáhal vysadnúť do sedla.

Angela Merkelová má k Česku osobný vzťah, v krajine študovala. Zmenia sa nejako vzťahy Českej republiky s Nemeckom, keď bude kancelárom niekto, kto k Česku nemá taký blízky osobný vzťah?

Nevšimol som si, že by niekedy Angela Merkelová brala zvláštne ohľady na naše záujmy. Jej útek od jadra nás dokonca výrazne poškodil a dodnes poškodzuje. Napokon počítať s nostalgiou by bolo nielen u Merkelovej, ale aj u každého iného politika absolútne nemiestne očakávanie. Všeobecne platí, že každý nemecký kancelár nás bude vnímať ako malú krajinu, ktorej význam súvisí s jej napojením na nemecké firmy. Na to, aby sme boli tiež politický partner, sme príliš malí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Oldřich Szaban
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Remišová nech mlčí! Kiskove pozemky musia zaujímať NAKA, hoci nikto nechce zhadzovať bývalého prezidenta. Tvrdí Jaroslav Paška

9:19 Remišová nech mlčí! Kiskove pozemky musia zaujímať NAKA, hoci nikto nechce zhadzovať bývalého prezidenta. Tvrdí Jaroslav Paška

O čom tá dáma rozpráva? Veronika Remišová zavádza pri prezentovaní neviny svojho straníckeho šéfa, b…