Obyvateľ Bašternákovho bytu má traumu, tvrdí Galko v rozhovore

19. 6. 2019 0:00

ROZHOVOR Republiková rada SaS rozhodla, že post podpredsedu NR SR bude po Lucii Ďuriš Nicholsonovej, ktorú zvolili za europoslankyňu, zastávať Ľubomír Galko. Ten tvrdí, že liberáli vyberali z viacerých kandidátov, medzi ktorými sa objavilo aj jeho meno. „Nenavrhol som sa sám," zdôrazňuje Galko. O tom, ktorí konkrétni politici boli v SaS ďalšími kandidátmi na spomínanú vysokú funkciu, však hovoriť nechce. „Tieto informácie sú internou záležitosťou strany," argumentuje exminister obrany.

Obyvateľ Bašternákovho bytu má traumu, tvrdí Galko v rozhovore
Foto: PH
Popis: Ľubomír Galko

Ako vnímate rozhodnutie Republikovej rady SaS, ktorá vás nominovala za kandidáta na podpredsedu NR SR?

Vážim si prejavenú dôveru členov Republikovej rady SaS. V prípade zvolenia som pripravený vykonávať funkciu podpredsedu parlamentu zodpovedne a pristúpiť k nej s plnou vážnosťou a pokorou, ako som pracoval doteraz – v prospech ľudí.

Bola to vaša osobná ambícia alebo ste až následne prijali rozhodnutie Republikovej rady?

Na rokovaní Republikovej rady padlo viacero návrhov. Jeden z návrhov bolo moje meno, nenavrhol som sa sám, ale s kandidatúrou som súhlasil.

Mohli by ste aj konkretizovať, kto boli ďalší kandidáti na funkciu podpredsedu parlamentu?

Tieto informácie sú internou záležitosťou strany a nepovažujem za správne ich vynášať do médií. Bolo nás viac.

Z koalície zaznievajú rozporuplné reakcie. Napríklad Robert Fico povedal, že za vás nikdy nebude hlasovať. Podobnú rétoriku zvolil Ľuboš Blaha či Erik Tomáš. Môže sa skutočne stať, že neprejdete? Rátate aj s touto možnosťou?

Obyvateľ Bašternákovho bytu má traumu z toho, že ma SaS nominovala na funkciu podpredsedu parlamentu, ktorá patrí SaS ako najsilnejšej opozičnej strane. Ak ma v histórii ako prvého opozičného kandidáta nezvolia, práve zásluhou Smeru – SD, lepšie vysvedčenie o mojej robote ani nemôžem dostať.

Viete, ak by ma politici ako Fico a Tomáš v akejkoľvek funkcii vítali, musel by som sa nad sebou zamyslieť. Post patrí opozícii a koaliční politici nemajú čo diktovať, koho vyberieme.

Pripomínam, že v roku 2010 patrilo opozícii, konkrétne Smeru, na základe výsledkov volieb jedno miesto vo vedení parlamentu.

Smer navrhol Roberta Fica a to dokonca iba pár týždňov po tom, ako sa tento politik navždy diskvalifikoval nahrávkou, v ktorej hlas podobný Ficovi tvrdí, že peniaze na chod strany získal "vlastnou hlavou".

Opozícia na čele so Smerom však nemala dostatočný počet hlasov v parlamente, ale koalícia vrátane SaS si ctila politickú kultúru. Kandidát na podpredsedu parlamentu Robert Fico tak získal v tajnej voľbe dostatočný počet hlasov.

Čo by spravila SaS, ak by vás nezvolili? Skúsili by ste nominovať napríklad Janu Kiššovú alebo by ste nechali podpredsednícke kreslo neobsadené?

Naša pozícia je jasná – nenecháme si diktovať naše nominácie.

Pripomínate situáciu z roku 2010, keď aj SaS hlasovala za Roberta Fica na post podpredsedu NR SR. Mala by sa teda ctiť takáto politická kultúra bez ohľadu na to, kto je nominovaný stranou, ktorej tento post patrí?

Myslím si, že zvykové pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali. Ak raz platí, že miesto podpredsedu patrí opozícii a konkrétne SaS, je len našou vecou, kto ho bude zastávať. Koalícia by si mala ctiť politickú kultúru, nielen vtedy, keď jej to vyhovuje.

Ak tak teraz Smer – SD po prvýkrát v histórii nespraví, s najväčšou pravdepodobnosťou sa mu to raz v budúcnosti vráti.

Budete viesť rokovania o vašom zvolení s ostatnými stranami?

Rokovať jednoznačne nebudeme s ĽSNS, pretože ju nepokladáme za súčasť demokratickej opozície. V úmysle to nemáme ani s vládnou SNS alebo Mostom, ten sa už navyše vyjadril, že jeho poslanci ma podporia.

Čo sa týka demokratických opozičných strán, OĽaNO aj Sme rodina sa už vyjadrili, že ma podporia, čo oceňujem.

S predstaviteľmi PS a Spolu a nezaradenými poslancami oficiálne rokovania iniciovať takisto nebudeme, som však pripravený prísť kedykoľvek na ich poslanecký klub a zodpovedať im akékoľvek prípadné otázky.

Kedy by ste sa mohli ujať tejto funkcie?

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa od 1. júla ujme mandátu v Európskom parlamente. Do tohto mandátu sa vzdá mandátu poslanca v NR SR.

Od priebehu júnovej schôdze bude teda závisieť, či voľba podpredsedu NR SR prebehne ešte pred letnými prázdninami, alebo až v septembri.

Ak by ste boli napokon zvolený za podpredsedu parlamentu, kto by vás nahradil na poste predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ?

Určite by to bol poslanec za SaS, ale kto konkrétne, o tom by opäť rozhodovala Republiková rada strany SaS.

Autor: mb


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

23:58 Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je verejným tajomstvom, že konečným cieľom európskej integrácie je zru…