Obsah novoročného listu Trumpovi. Putin tým hovorí veľmi dôležitú politickú pozíciu, osvetľuje Cyril Svoboda

8. 1. 2019 0:00

ROZHOVOR „Trump nechce podľa môjho názoru hrať rolu slobodného sveta, ktorý by viedol aj zápasy o udržanie západného spôsobu vládnutia vo svete. Tým otvára priestor iným. Potom určite prezident Vladimir Putin tento priestor využije. A urobil by chybu, keby to neurobil,“ analyzuje situáciu v Sýrii Cyril Svoboda (KDU-ČSL), bývalý český minister zahraničia. Putin podľa neho navyše v novoročnom liste americkému prezidentovi jasne ukazuje, že najdôležitejším partnerom Ruska nie je Európa, ale Spojené štáty.

Obsah novoročného listu Trumpovi. Putin tým hovorí veľmi dôležitú politickú pozíciu, osvetľuje Cyril Svoboda
Foto: Zuzana Koulová
Popis: Cyril Svoboda
reklama

Medzinárodnú diskusiu vyvolal plán Donalda Trumpa stiahnuť vojakov zo Sýrie. Trump čelí kritike, že v Sýrii uvoľňuje miesto Putinovi a Iránu, prípadne ešte Turecku. Ako hodnotíte rozhodnutie stiahnuť sa?

Rozhodnutie stiahnuť vojenskú prítomnosť zo Sýrie je podľa mňa rozhodnutie chybné, ale je v logike toho, čo Trump vo volebnej kampani povedal: Amerika na prvom mieste. A povedal: Budeme robiť, na čom mám momentálne záujem. Podľa mňa je tu nedostatok strategického pohľadu dlhodobého a ten vystriedal krátkodobý záujem pragmatický. Preto sa tiež Spojené štáty rozhodli so štátom Izrael vystúpiť z UNESCA. Je to v logike takzvane každý za seba.

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

A k samotnému plánu?

Samozrejme, že sa tým uvoľňuje priestor logicky prezidentovi Putinovi, aby mal vplyv na dokončenie vojny v Sýrii, a ja si myslím, že sa tak stane. A bude sýrsky mier, na ktorý bude mať veľký vplyv Moskva, možno Teherán, určite Irán a Turecko. Tieto tri krajiny budú nositeľmi mierového riešenia v Sýrii, Spojené štáty z tejto roly cúvajú.

Čo nám hovorí správanie Kurdov, ktorí v reakcii na Trumpov krok pozvali do nimi kontrolovaných oblastí Asadových vojakov, pretože sa boja vpádu Turkami podporovaných rebelov?

Je to logický krok, pretože prezident Asad je jediným predstaviteľom, ktorý má moc s istou mierou legitimity, lebo ho zvolili. A on je človek, ktorý je väčšou zárukou, povedzme, sekulárneho spôsobu vládnutia, teda tolerancie tých, ktorí majú odlišné názory, ako je hlavný názor vládnucich pri moci. Zatiaľ čo bojujúcich proti Asadovi spája len odpor voči Asadovi. Nikto netuší, ktorá radikálna forma v Sýrii, napríklad islamistické sily, sa dostane fakticky k moci, takže krok Kurdov je úplne logický.

Uviedli ste, že v Sýrii sa uvoľní miesto. Generál Stanley McChrystal skritizoval stiahnutie amerických vojsk zo Sýrie s tým, že kedykoľvek v posledných 60 rokoch USA niekde uvoľnili miesto, bol z toho problém a strata stability v danom regióne. Hrozí podobná vec aj v Sýrii alebo tam poriadok nastolí Rusko, prípadne niekto iný?

Som hlboko presvedčený, že Rusko má našliapnuté k tomu, aby poriadok urobilo. A pretože Trump nechce podľa môjho názoru hrať rolu slobodného sveta, ktorý by viedol aj zápasy o udržanie, povedzme, západného spôsobu vládnutia vo svete – otvorenej demokratickej spoločnosti, potom otvára priestor iným. Potom určite prezident Putin tento priestor využije a urobil by chybu, keby to neurobil.

Vladimir Putin v novoročnom liste Donaldovi Trumpovi vyzval na široký dialóg. Putin v liste zdôraznil, že vzťahy Ruska a Ameriky sú „najdôležitejším faktorom strategickej stability a medzinárodnej bezpečnosti“. Zlepšia sa v roku 2019 vzťahy medzi Ruskom a Amerikou? A čo by ich zblíženiu mohlo pomôcť?

Neviem, či budú lepšie, ale Vladimir Putin tým hovorí veľmi dôležitú politickú pozíciu. Nie je to Európa, ale je to Washington, kto je mojím partnerom. Môže to, samozrejme, byť Peking alebo Dillí, ale najdôležitejšie sú vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Tým nehovorí, že sú najlepšie ako dobre fungujúce, ale že sú najdôležitejšie, čo je neutrálne hodnotenie bez hodnotenia kvality. Tým naznačuje, že má väčší záujem, aby Európu v role partnera, ktorý by sa musel vážne vziať do úvahy, že takú Európu nechce. Chce Európu, ktorá sa bude zmietať vo svojich vlastných konfliktoch.

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

A čo ruský vplyv na kampaň amerického prezidenta? Konkrétne závery vyšetrovania zatiaľ nemáme...

Nie som schopný posúdiť, aký bol vplyv Ruska alebo ruských spravodajských služieb v kampani Spojených štátov, ale je jasné, že operujú služby všetkých veľkých štátov a mocností na svete, takže aj Ruska. Dôležité je, aby sa každý štát bránil destabilizujúcemu dosahu na fungovanie konkrétneho štátu, ale pôsobenie spravodajských služieb už patrí ku geopolitickým vzťahom. Skôr ide o to, aby každý chránil svoj národný záujem, aby neohrozoval bezpečnosť štátu, ale zase by som sa čudoval, keby spravodajské služby nemali záujem na dianí v miestach záujmu.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Zuzana Koulová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rozum zostáva stáť. Namiesto ekonómom sa načúva politrukom, Pán Boh s nami. Krádež s pekným menom, páli Šichtařová

23:59 Rozum zostáva stáť. Namiesto ekonómom sa načúva politrukom, Pán Boh s nami. Krádež s pekným menom, páli Šichtařová

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Rozum zostáva stáť nad tým, ako sa v ekonomickom tíme ústredného krízo…