O Putinovi kolujú fámy, že vraj zomrel. Nestor českej novinárčiny Milan Syruček má k tomu pár poznámok

20. 6. 2019 0:00

ROZHOVOR Kanada, USA, Brusel. Tam mieria prvé zahraničné cesty nového ukrajinského prezidenta. Na tom by nebolo nič divné, keby sa však akoby nezabudlo na susedné štáty, členov Vyšehradskej štvorky. Napokon právne v nich, ako uvádza v rozhovore pre Parlamentné listy novinársky nestor a autor mnohých publikácií literatúry faktu Milan Syruček, pracuje najviac legálnych aj nelegálnych pracovníkov z Ukrajiny. Rusko, respektíve Moskva, je v „cestovateľskom zápisníčku“ Zelenského škrtnuté. Napokon nového prezidenta Ukrajiny si škrtol aj Vladimir Putin, ktorý mu ani nezagratuloval k zvoleniu. Apropo, teraz sa už v Moskve zase špekuluje o úmrtí hlavy štátu a Kremľa. Odpoveď môže byť oveľa prozaickejšia a logickejšia – Vladimir Putin si nadmieru chráni svoje súkromie a práve táto skutočnosť je príčinou „sezónnych“ špekulácií, keď sa nejaký týždeň neobjaví v médiách. A keď je tam potom skoro každý deň, kritici zo Západu hovoria o „preputinovaní“ a diktátorstve. Ako je to teda v skutočnosti?

O Putinovi kolujú fámy, že vraj zomrel. Nestor českej novinárčiny Milan Syruček má k tomu pár poznámok
Foto: Jan Rychetský
Popis: Knihu preložil spisovateľ Milan Syruček
reklama

Prvé zahraničné cesty novozvoleného prezidenta sú vždy istým lakmusovým papierikom jeho politickej orientácie. Vykročí do novej funkcie ľavou či pravou nohou? V prípade novozvoleného ukrajinského prezidenta to znamená – pôjde do Moskvy?

U nás je to jednoduché: novozvolený prezident, ak je Čech, mieri na Slovensko, ak je Slovák alebo Slovenka, ide do Prahy. V prípade Ukrajiny bývala takým prvým cieľom Moskva. Tú Zelenskyj vylúčil: s Putinom sa stretne, až sa Rusi stiahnu z Krymu a z východných častí Ukrajiny, čo tak rýchlo nebude, ledaže by sa v Rusku zmenil režim, ako dodáva väčšina komentátorov.

Rusko teda Zelenskyj zo svojich cestovných plánov vylúčil. Ani Vladimir Putin nepočíta s tým, že by sa v dohľadnom čase stretol so Zelenským, naopak bol jedným z mála štátnikov, ktorí ukrajinskému prezidentovi nezagratulovali k jeho zvoleniu.

Ruský opozičný novinár Saša Sotnik na svojom portáli Obozrevatel napísal, že „Moskva sa plní povesťami, že Putin už nie je medzi živými“.

Čert vie, čím sú vyvolané podobné bulvárne špekulácie. Že sa neobjavujú nejaké podrobnosti o jeho súkromnom živote? Tie sa však neobjavovali takmer nikdy, dokonca jeho ochranka strážila všetko, čo by len mohlo poslúžiť na nejakú analýzu, ako je to s jeho zdravím a podobne.

Nepripustila, aby niekde zostávali stopy po jeho slinách alebo odtlačky jeho prstov na pohári vína pri recepciách. Pracovníci ochranky sa na druhej strane tešia mnohým privilégiám, napríklad z ich radov sú menovaní gubernátori jednotlivých oblastí. Potvrdil to jeho hovorca Peskov.

Na jednej z tlačových konferencií dostal otázku, prečo bol odvolaný gubernátor Archangeľskej oblasti, tiež bývalý pracovník ochranky Sergej Morozov. Peskov odpovedal, že nestratil dôveru, ale bude pracovať v Moskve. Na doplňujúcu otázku, či sa Kremeľ nezrieka doterajšej praxe menovať gubernátorov výlučne z radov ochranky, Peskov nielenže potvrdil, že sa tak bude pokračovať, ale ešte dodal, že Putin „považuje túto skúsenosť za veľmi užitočnú“.

Je to určite vyššia forma odmeny za ich služby a najmä mlčanlivosť. Ako niektorí komentátori ironicky dodávajú, po smrti štátnikov však budú stáť v Hollywoode rady so svojimi námetmi na scenár o živote tých, ktorých ochraňovali.

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

...ale predsa len, čo najbližší príbuzní, zvierací miláčikovia a tak ďalej?

Zatiaľ čo iní štátnici netaja svoje manželky, dokonca domácich miláčikov, u ruského prezidenta sa nevie, či a s kým vlastne žije. Svoju ženu Ľudmilu nebral na svoje zahraničné cesty ani predtým, než sa s ňou v roku 2014 rozviedol. V roku 2008 denník Moskovskij korespondent informoval o údajnom vzťahu prezidenta s bývalou olympijskou víťazkou v gymnastike Alionou Kabajevovou, čo nielen Kremeľ poprel, ale krátko nato denník prestal vychádzať, vraj z finančných dôvodov.

Pomerne nedávno sa objavila správa, že Ľudmila sa v roku 2016 znovu vydala za Artura Očeretného. Rovnako sa nepísalo o jeho dvoch dcérach, Marii a Jekaterine, kým agentúra Reuters nezverejnila správu, že mladšia Jekaterina je úspešná vedkyňa na moskovskej štátnej univerzite a je tiež podnikateľkou s väčšími príjmami, ako má jej otec.

Posledné fotografie Vladimira Putina sú z polovice mája zo Soči, kde hral hokej a strelil osem gólov. Takže sa cíti fit a chystá sa na summit G20.

Vráťme sa k ukrajinskému prezidentovi: kam teda už do zahraničia išiel alebo sa chystá vycestovať?

Prvé zahraničné pozvanie dostal Zelenskyj z Kanady na 2. júla, keď sa tam koná každoročná konferencia o obchode s Ukrajinou. Jeden z prvých rozhovorov bol s nemeckou kancelárkou Merkelovou o možnom pokračovaní v minských schôdzkach a tiež o tom, že by Zelenskyj mohol priletieť do Berlína ešte do konca júna.

O tom sa má Zelenskyj dohovoriť na plánovaných schôdzkach s ministrami zahraničia Nemecka a Francúzska, ako o tom informoval námestník ukrajinského ministra zahraničia Vasilij Bodnar. Prvá zahraničná cesta Zelenského však smerovala do Bruselu, kde v sídle NATO potvrdil, že „strategické smerovanie Ukrajiny k plnohodnotnému členstvu krajiny v EÚ a NATO, čo je zakotvené aj v ukrajinskej ústave, zostáva nemenné“.

A keď stál po boku generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, znovu mu sľúbil, že urobí všetko pre to, aby sa jeho krajina priblížila k vstupu do tejto organizácie. To iste súviselo s tým, že samo NATO zatiaľ nie je pripravené na priame prijatie tak Ukrajiny, ako Gruzínska – nenáhlia sa totiž s prijatím bývalých sovietskych republík aj vzhľadom na vzťah s Ruskom, v mene ktorého sa už Gorbačov dohodol, že sa NATO nebude rozširovať smerom na východ. Ako sa to skončilo, vieme.

Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj  Zdroj: TASR

A Spojené štáty? Nezostanú bokom? To by predsa bolo viac ako divné...

Medzi prvými zahraničnými hosťami u Zelenského bol americký republikánsky senátor zo štátu Ohio Robert Portman, s ktorým prezident rokoval viac ako hodinu. Ako uviedol sám senátor pri svojom vystúpení v Senáte po návrate z Kyjeva, rokovalo sa predovšetkým o tom, že Ukrajina potrebuje nové zbraňové systémy.

To bolo vo chvíli, keď americký Senát prerokúval návrh zákona o poskytnutí pomoci Ukrajine v ochrane jej nezávislosti a územnej celistvosti. Súčasne Zelenskyj dostal pozvanie amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštevu USA. Termín nebol stanovený, ale predpokladá sa, že to bude krátko po summite G20 koncom júna, na ktorom sa má Trump stretnúť s Vladimirom Putinom. Informovalo o tom okrem iného Zerkalo nedeli s dodatkom, že „Ukrajina je hracou kartou na stole americko-ruských rokovaní“.

Už z tohto krátkodobého programu Zelenského zahraničných stykov vyplýva, aká asi bude jeho hlavná zahraničnopolitická orientácia. Je zaujímavé, že sa zatiaľ neobjavila žiadna informácia, že by sa nový ukrajinský prezident chcel tiež vypraviť do krajín geograficky aj inak Ukrajine bližších, napríklad do Poľska či ďalších štátov Vyšehradskej štvorky.

Možno už len preto, že sú bezprostrednými susedmi Ukrajiny a že v nich pracujú – legálne aj nelegálne – tisíce Ukrajincov, o ktorých by sa mal tiež zaujímať. Pritom prezident Miloš Zeman vo svojom pozdravnom posolstve Zelenského uistil, že Česko bude ďalej napomáhať ukrajinským reformným snahám a podporovať európske smerovanie Ukrajiny.

„Zasadím sa o to aj ja osobne, pretože mi veľmi záleží na pozitívnom vývoji Ukrajiny a prehlbovaní vzťahov medzi našimi krajinami vo všetkých oblastiach,“ napísal a pozval svoj ukrajinský náprotivok na oficiálnu návštevu do Českej republiky.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Václav Fiala
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…