Nová podoba Dublinskej dohody je neprijateľná. Prekážkou je aj príliš široká definícia pre zlučovanie rodín azylantov, uvádza europoslanec

7. 2. 2018 14:00

ROZHOVOR „Táto podoba je neprijateľná. Predovšetkým mi tam prekáža široká definícia rodiny, to zlučovanie, permanentné kvóty, pokuty pre tých, ktorí neprijímajú. Čo si tam presadili predovšetkým socialisti, zelení a komunisti. Za takýto návrh nikdy hlasovať nebudem a vždy budem vystupovať systematicky proti tomu,“ hovorí o Dubline IV český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Nová podoba Dublinskej dohody je neprijateľná. Prekážkou je aj príliš široká definícia pre zlučovanie rodín azylantov, uvádza europoslanec
Foto: Hans Štembera
Popis: Tomáš Zdechovský
reklama

Ľudí zaujíma, ako je to s tým Dublinom IV. Môžete to vysvetliť?

Úplne na začiatku bolo prvé hlasovanie na príslušnom výbore LIBE (Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci – pozn. PL.sk), kde ho nejakým spôsobom odsúhlasili. Myslím si, že bolo kľúčové, že sa nám podarilo dostať hlasovanie na plénum a oslabiť ten mandát. Odpor proti Dublinu IV bol v Európskom parlamente naprieč politickým spektrom, naprieč politickými stranami i krajinami. Nie je to len Vyšehradská štvorka. Je to veľmi kľúčový moment. Preto pevne verím, že ak budeme mať stabilnú a silnú vládu a premiéra, tak sa podarí dohodnúť také podmienky, aby to v podobe, ako to navrhol výbor LIBE, neprešlo.

Ste teda proti tej pôvodne navrhnutej podobe?

Áno. Celý čas som systematicky vystupoval proti tomu, podarilo sa tam presadiť aj niekoľko bodov, ktoré niečo zmenili. Ale táto podoba je neprijateľná. Predovšetkým mi tam prekáža široká definícia rodiny, to zlučovanie, permanentné kvóty, pokuty pre tých, ktorí neprijímajú. Čo si tam presadili predovšetkým socialisti, zelení a komunisti. Za takýto návrh nikdy hlasovať nebudem a vždy budem vystupovať systematicky proti tomu.

Aj keď s Dublinom IV Česká republika nebude súhlasiť, nemôžu ju prehlasovať?

Nemôžeme byť prehlasovaní, ak naši politici budú veľmi dobre pripravení a vezmú to ako svoju prioritu. Keď som nedávno sledoval vystúpenie niektorých poslancov a poslankýň v snemovni, pripadal som si trochu ako na Marse, kde sa vlamujú do otvorených dverí, riešili veci, ktoré už dávno neplatia. Samotné bulharské predsedníctvo povedalo, že sa budú snažiť hľadať kompromis. Nedávno som osobne hovoril s bulharským premiérom Bojkom Borisovom, ktorý mi hovoril, že prehlasovanie za jeho predsedníctva EÚ nebude. Ak zvolíme dobrú stratégiu, vysvetlíme si to s ďalšími krajinami, ktoré odmietajú povinné kvóty, tak sme schopní návrhy – ktoré nám nevyhovujú – z toho dostať.

Bojko Borisov

Bojko Borisov Zdroj: TASR

Čo v tom môže urobiť napríklad prezident?

Prezident pri politických rokovaniach s veľvyslancami krajín EÚ má dávať najavo náš postoj a propagovať ho. On prijíma veľvyslancov, pravidelne sa s nimi stretáva. Musí to však robiť kultivovaným spôsobom, nemôže to robiť ako hulvát. A nemôže to robiť v prípade, keď nie je fyzicky úplne vo svojej koži.

Veľa sa v Česku hovorí aj o eure a nadväzujúcom vstupe do jadra EÚ. Lenže Česi sú k euru nedôverčiví, takže to nie je na programe dňa. Kedy bude, ak vôbec?

Téma eura je témou premiéra Českej republiky. My nemáme v súčasnosti premiéra, ktorý by ho podporoval. Nemyslím si, že euro v tejto chvíli prejde. Najbližšie štyri roky, ak bude na čele Českej republiky Andrej Babiš, sa žiadna diskusia o prijatí eura viesť nebude.

Akým smerom sa bude EÚ vyvíjať? Vznikne napríklad európske ministerstvo financií a zjednotenie daní a sociálnych dávok?

Je to jedna z možností. V súčasnosti sa však táto možnosť nepreferuje. Je to na začiatku akejsi diskusie. Myslím si, že v najbližších desiatich rokoch tento smer nie je reálny.

Ako to vlastne vyzerá s povinnými kvótami, pre ktoré chcú Českú republiku žalovať? Čo sa v tom bude robiť?

To je otázka len pána premiéra, ktorý sa môže s Európskou komisiou dohodnúť tak, aby to nedošlo na Európsky súd. Môže urobiť nejaké gesto, ktoré ukáže, že Česká republika je schopná plniť svoje záväzky. Je to jednoducho o rokovacej technike premiéra, bohužiaľ, to neprislúcha nikomu inému. Musí to vyriešiť s predsedom Európskej komisie Junckerom. Počuli sme, že sa o to pán Babiš pokúsi. Ale myslím si, že v tomto smere neurobil vôbec nič.

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: TASR

Je to teda len v kompetencii premiéra? Prezident to nemôže nejako ovplyvniť?

Nie. Prezident nemôže ovplyvniť, či budeme, alebo nebudeme prijímať migrantov. Môže sa k tomu vyjadriť, ale je to v kompetencii premiéra.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Oldřich Szaban
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

23:59 Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

Najkontroverznejší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin nevylučuje, že sa do talára vráti. “Teraz …