Nikdy som si nemyslel, že pravda a láska môžu plodiť takú nenávisť. Jan Veleba veľmi ostro k Miliónu chvíľok

17. 6. 2019 0:00

ROZHOVOR „Tí sfanatizovaní ľudia vlastne neuznávajú slobodné voľby, ktoré priniesol rok 1989, čo nemôže mimo Prahy a Kavčích Hôr obstáť a získať masovú podporu osem a pol milióna voličov. Tí rozhodujú, nie námestia a pochybní umelci,“ hovorí vo veci demonštrácií, ktoré sa už niekoľko týždňov konajú naprieč Českou republikou, bývalý prezident Agrárnej komory ČR Jan Veleba. V rozhovore sa vyjadril o predbežných audítorských správach Európskej komisie a padli slová zámienka, nepodarená divadelná dráma aj udanie do Bruselu. K atmosfére v spoločnosti uvádza: „Nikdy som si nemyslel, že pravda a láska môže plodiť takú nenávisť a zášť. Je čas to zastaviť, kým bude neskoro.“

Nikdy som si nemyslel, že pravda a láska môžu plodiť takú nenávisť. Jan Veleba veľmi ostro k Miliónu chvíľok
Foto: Hans Štembera
Popis: Jan Veleba
reklama

Do Českej republiky minulý týždeň dorazila druhá predbežná audítorská správa Európskej komisie, ktorá sa týka dotácií pre Agrofert. Tentoraz v spojitosti s poľnohospodárstvom. A ako tvrdia Hospodářské noviny, audit opäť, rovnako ako prvá správa, vytýka premiérovi stret záujmov. Čo si o tom ako bývalý dlhoročný prezident AG ČR myslíte?

Myslím si, že to je iba zámienka, ktorú Hospodářské noviny s chuťou im vlastnou rozpitvávajú a rozohrávajú ďalšie a ďalšie útoky proti premiérovi, respektíve proti českému poľnohospodárstvu. Nakoniec repka odkvitla a treba ďalšiu tému. Právne fakty však hovoria inak. Ak žijeme v právnom štáte, potom Andrej Babiš splnil to, čo zákonodarcovia pripravili, špeciálne pre neho, tzv. lex Babiš – vložil Agrofert do zvereneckého fondu.

Ak má tento zákon trhliny, potom by účastníci štvanice mali zvážiť svoju zodpovednosť, pretože pracovali zle. Ale oni sa namiesto toho pridávajú k ulici a zúčastňujú sa na demonštráciách proti vláde, premiérovi, de facto vzaté, demonštrujú sami proti sebe.

V súvislosti so stretom záujmov sa tentoraz hovorí aj o ministrovi poľnohospodárstva Tomanovi. Domnievate sa, že oprávnene? Minister niečo také rozhodne poprel a uviedol, že podľa neho druhý predbežný audit Európskej komisie obsahuje chyby...

Mne celé tie „predbežné audity“ pripadajú ako veľmi nepodarená divadelná dráma so stále rovnakým scenárom – udanie do Bruselu, mediálna masáž s náznakmi katastrofálnych nálezov bruselských kontrolórov, podprahové informácie zo všetkých mediálnych zdrojov 24 hodín denne o zloduchovi Babišovi živené riadeným únikom informácií, nadháňači demonštrantov v teréne (alebo azda výplata žoldu na cestu za účasť?).

Do toho všetkého vreskot opozičných politikov, medzi ktorých sa občas pridajú aj vládni z ČSSD, a nonstop titulky, kedyže bude „Václavák“, koľkože tam bude ľudí, kedyže bude Letná. Pirát sa vyhráža žalobou na Európsku komisiu, že „audit“ ide veľmi pomaly, že už mal byť hotový – ešteže má v zálohe pani Benešovú, ktorá isto-iste zničí nezávislosť justície, oni to predsa vedia, a preto treba zničiť ministerku skôr, ako začne.

Summa summarum, ja to vnímam takto a bruselským inkvizítorom, pardon audítorom, neverím. A mám dobrý pocit z toho, že im neverí väčšina ľudí za hranicou Prahy a že na tú nevieru začínajú pomaly prechádzať ľudia, ktorí nemali radi toho „arcilotra Babiša“ a ktorí po zlostných eskapádach rôznych Bartošov, Moravcov, čerstvo vyliahnutých nedoštudovaných spasiteľov a živou vodou poliatych našich milých Mirkov a Miriek pochopili a efekt nechceného sa dostavuje.

A to ten, že ľudia nie sú hlúpi, ani tá baba, ani ten dedo, ani tí chlapi v krčme, a na hry zvrhnutia vlády, diktátu kto áno a kto nie, už skrátka nepôjdu.

Štátny poľnohospodársky intervenčný fond (SZIF) napriek tomu pozastavil vyplácanie európskych dotácií holdingu Agrofert, ktoré bolo schválené po 9. februári 2017. Podobne sa rozhodol aj v prípade podnikov rodiny ministra Tomana, kde zastaví dotácie schválené od 2. augusta 2018. Je na takéto kroky podľa vás naozaj dôvod?

Zo svojho pôsobenia v Agrárnej komore ČR poznám SZIF veľmi dobre a jeho vedenie a úradníkov hodnotím ako špičku aj v medzinárodnom porovnaní. Napríklad odborne pomáhali pri zakladaní tejto platobnej agentúry v niektorých nových krajinách EÚ – Slovinsku, odborne pomáhali na Slovensku a v niektorých ďalších krajinách. Ich práca je vysoko profesionálna a kvalitná, pričom rozhodnutie o pridelení platieb je dielom rozhodnutia komisie, nikdy nerozhoduje jeden človek, podľa pravidiel, ktoré sú veľmi prísne a notifikované v Bruseli.

Mám teda názor, že je takmer vylúčené, aby agentúra SZIF schválila vyplatenie dotácií, veľkých súm, neoprávnene. Po právnej a odbornej stránke to je určite v poriadku, a ak žijeme v právnom štáte a nie v protektoráte EÚ, tak to tak aj zostane. Dodávam, že systém dotácií je veľmi zložitý a laik, ktorý navyše nepozná poľnohospodárske reálie, nemá šancu ho objektívne posúdiť a z novinových titulkov a pokynov partajných sekretariátov už vôbec nie.

Ponechajme teraz bombastické titulky a šteky mediálnych nevedkov a zdanlivo odborníkov politikov bokom a poďme k faktom tejto nepodarenej frašky, ktorá, dovolím si tvrdiť, bude mať nepríjemnú dohru. Tak teda niekoľko informácií a faktov:

Ø SZIF vypláca ročne cca 40 miliárd Kč (približne 1,5 miliardy eur, pozn. red.).

Ø Audity z EÚ sú bežnou súčasťou života úradníkov platobnej agentúry – za posledných 6 rokov ich bolo 45 (!) a zistené nedostatky, teda korekcia k vyplateným finančným prostriedkom je veľmi malá – desatiny percent.
Ø 5. 6. dostal SZIF anglickú verziu predbežného auditu za obdobie od 9. 2. 2017 (po lex Babiš), česká verzia bude do mesiaca.

Ø ČR sa k audítorskej správe vyjadrí do 2 mesiacov od dostania českej verzie. Bilaterálne rokovanie s DG AGRI (generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EK), ktoré bude preberať závery a stanoviská ČR, je plánované až na 28. 1. 2020. Až po ňom, teda o pol roka, budeme mať predstavu o tom, kam to celé smeruje, a to ešte možno.

U pána ministra Tomana požadujú audítori iba doplňujúce informácie, zrejme aby si overili informácie udavačov, pri Agroferte požadujú vyjasniť právny stav od účinnosti novely zákona o strete záujmov (lex Babiš), pričom právny výklad českej strany je v pozícii, že sú dodržané zákony ČR.

V bruselských luxusných reštauráciách a kluboch, tak dobre známych mnohým našim potentátom, pardon štamgastom, ktorí majú také schopnosti, že odtiaľ riadia aj svoju stranu, sa celá záležitosť možno javí inak. Napokon predbežní audítori sa neobťažovali navštíviť hoci jeden jediný auditovaný subjekt Agrofertu. Zvláštne, však?

Som presvedčený o tom, že bublina spľasne a že svorka bude mať starosti úplne iného typu, pretože právny stav je pre znalých odborníkov daný a jasný – SZIF pracoval a pracuje v súlade s platnými zákonmi Českej republiky. O to horšie pre odborníkov politológov, nedoštudovaných zdanlivo Vaškov, herečky a hercov, výborných kresťanov...

„Dotačná kauza“ premiéra Andreja Babiša však narastá. Poškodzuje podľa vás v tejto chvíli povesť Českej republiky v zahraničí?

Ona nenarastá, ona je nafukovaná, opatrovaná a starostlivo prezentovaná na námestiach, v spriatelených médiách na čele s „verejnoprávnou ČT“, kde už ružovolíci stučnení redaktori čakajú na každý riadený únik informácií z EK, aby vyrazili do ďalšieho útoku proti premiérovi.

V teréne behajú spravodajcovia ČT so všetkou technikou a obsluhou, ľudí má ČT naozaj viac ako dosť. Takže ak to niekoho poškodzuje, tak predovšetkým občanov tejto krajiny, ktorí toto nekonečné divadlo musia platiť. Čo sa týka premiéra Babiša, tak je aj naďalej braný v najvyšších poschodiach európskej aj svetovej politiky vážne, pozri nedávne oslavy vylodenia spojencov v Normandii.

Hovorí štyrmi jazykmi, je úspešný biznismen, ešte úspešnejší politik, ktorý vyhral všetky voľby. Skôr sa v zahraničí musia diviť, ako poškodzujú našu krajinu bonzáci a udavači, ktorí dodávajú vietor do plachiet porazeným zo série slobodných volieb v pomaly končiacej poslednej dekáde. Reč je o voľbách prezidentských, komunálnych, parlamentných vrátane nedávnych eurovolieb.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

A podľa vášho názoru, je alebo nie je Andrej Babiš celkovo vo veci dotácií v strete záujmov? Napríklad prezidentov hovorca Jiří Ovčáček v rozhovore pre PL už po prvej správe Európskej komisie uviedol, že nie je. Povedal: „Podľa českých zákonov, a my žijeme v Českej republike, nie je v strete záujmov. Návrh auditu navyše doručili do republiky odporne nedôstojným spôsobom, bez podpisu, do akejsi podateľňe. Ako nejakému paholkovi. Ponižujú našu vlasť a tomu tlieska napríklad ODS!“

Mám rovnaký názor, aký prezentoval Jiří Ovčáček, a k nemu by som azda doplnil, že bežní a slušní občania sa cítia skutočne ponížení a nechápu, čo sa to tu rozohráva a kto to rozohráva. Kam sa dnes vyberiem, teraz je veľa odborných akcií na poliach v teréne (tento týždeň som navštívil 2 a jedna na Valašsku ma ešte čaká), ľudia sa ma pýtajú, ako dlho sa budú na tie potemkiniády pozerať.

Nechápu, ako je možné zvolávať demonštrácie mestským rozhlasom. Nechápu, ako je možné, aby KDU organizovala zvážanie ľudí do Prahy a niekto zase z Prahy do Pardubíc. Pred pár dňami som dostal e-mail, ktorý vypovedá o nálade v tejto krajine:

„Vari ste všetci takí hlúpi a žeriete im tie organizované a materiálne zabezpečené demonštrácie... Podľa mňa je to snaha o zvrhnutie vlády, prezidenta a hodnotím to ako vlastizradu. To nemá s demokraciou nič spoločné... Čo robí minister vnútra?“

Pán, ktorý mi to poslal, je veriaci, roky ho poznám a vyzýva mňa osobne: „Pán Veleba, my všetci slušní ľudia, ktorí sme radi za slobodné voľby, bime na poplach! S. P.“

Mimochodom, čo poviete na slová Andreja Babiša, ktorý už po prvej správe okrem iného uviedol, že Komisia Česko skrze dotácie trestá za to, že sa postavilo proti migračným kvótam a drží sa Vyšehradu? Je podľa vás niečo také pravdepodobné?

Je to veľmi pravdepodobné, veď Česká republika je vyhnaná pred európsky súd, a ak rovnako odmietavý postoj k migračných kvótam zaujíma Maďarsko a Poľsko, tak, samozrejme, Vyšehrad Bruselu prekáža a o to viac hľadá nástroje, ako neposlušných politikov skrotiť. Len si spomeňte, čo robili s Orbánom, ako ho nazývali fašistom, ako ho škandalizovali. On však neustúpil a maďarský volič to ocenil. Rovnaké to bude aj u nás. Navyše Andrej Babiš je politik, ktorý v Bruseli nemlčí a neohýba chrbát.

Podnet na prešetrenie možného konfliktu záujmov vlani do Bruselu poslala česká pobočka Transparency International spolu s Pirátsku stranou. Ako sa pozeráte na fakt, že česká politická strana posúva problém premiéra svojej krajiny na nadnárodnú úroveň do Bruselu?

Pre mňa to nie je podnet, ale vopred starostlivo pripravený útok na odstavenie premiéra, zvrhnutie vlády a nasledoval by štátny prevrat. Aby sme si vyjasnili pojmy – podnet rovná sa podanie žiadosti o preverenie, ak chcete prešetrenie, a potom sa skrátka musí počkať na výsledok, ktorý vypadne z kontrolného orgánu, ktorý podnet preveruje.

Nič také sa v tomto prípade nestalo a pre mňa je to udanie. Zvlášť po tom, ako postupne vychádzajú na povrch informácie, že šéf Transparency International mal namierené do politiky a neuspel. Možno si myslí, že po tomto to skúsi znovu.

No a čo sa týka roly českej politickej strany v tomto kontexte, tak mne osobne to nápadne pripomína zradcov z konzervatívneho krídla KSČ (Biľak, Indra, Šalgovič), ktorí v období Pražskej jari informovali listom Brežneva, že u nás prebieha kontrarevolúcia, a požiadali o zásah. Ako to dopadlo, všetci vieme.

Už niekoľko týždňov sa naprieč Českou republikou konajú protivládne demonštrácie. Na nedávnej akcii na Václavskom námestí sa podľa organizátorov údajne zúčastnilo približne 120-tisíc ľudí. Majú teda organizátori dôvod na spokojnosť?

Priania a počty organizátorov sú jedna vec a skutočný počet účastníkov bez turistov vec iná. Napokon minister vnútra udal číslo asi o 30-tisíc ľudí nižšie. Aj tak ich bolo veľa a musí to stáť veľa peňazí, pričom v ostrom kontraste sú počty na rovnakých akciách v ostatných veľkých mestách ČR. Tam je účasť o niekoľko rádov nižšia a dalo by sa predpokladať, že keď nemusia ďaleko cestovať, že to bude inak, a ono to tak nie je.

Nie je navzdory všetkej snahe ČT, ktorá to tlačí do ľudí všetkými spôsobmi a ľudí to veľmi nezaujíma. Navyše premiér sa vyjadruje jasne – demonštrácie nebudú určovať, aká tu bude vláda, to rozhodnú slobodné voľby. Rovnaký názor má aj prezident republiky s mandátom 2,8 milióna hlasov v priamej voľbe a navyše ho podporuje 50 % občanov, čo je ešte oveľa vyššie číslo. A presne to je nočná mora novodobých zdanlivo organizátorov nového novembra 1989, teda v ich hlavách.

Demonštranti nesú české zástavy počas masového protestu za demisiu premiéra Andreja Babiša, českej ministerky spravodlivosti Marie Benešovej a za nezávislosť justície na Václavskom námestí v Prahe

Demonštranti nesú české zástavy počas masového protestu za demisiu premiéra Andreja Babiša, českej ministerky spravodlivosti Marie Benešovej a za nezávislosť justície na Václavskom námestí v Prahe. Zdroj: TASR

Je namieste porovnanie týchto demonštrácií s rokom 1989?

Ani náhodou, aj keď by si to organizátori, teda skrachovaný študent a jeho vodiči, priali a vo svojom kalkule na to zrejme stavili. Lenže česká spoločnosť už spoznala „dobrodenie“ pravdy a lásky, je vyliečená a len tak na niečo neskočí, najmä keď jej to prezentujú ľudia, ktorí za sebou nič nemajú, a médiá, ktorým neveria, Českej televízii zvlášť.

A to hlavné, tí sfanatizovaní ľudia vlastne neuznávajú slobodné voľby, ktoré priniesol rok 1989, čo nemôže mimo Prahy a Kavčích Hôr obstáť a získať masovú podporu osem a pol milióna voličov. Tí rozhodujú, nie námestia a pochybní umelci.

Na demonštráciách vystupujú aj známe tváre, ktoré z javiska hovoria k účastníkom akcií. Či už sú to napríklad Jiří Mádl, Anna Geislerová, Marta Issová, Tomáš Hanák, alebo najnovšie aj Jitka Čvančarová. Má pre ľudí to, že ich oslovujú známe osobnosti, väčšiu váhu? A prečo podľa vás práve umelci majú potrebu vyjadrovať sa týmto spôsobom k politike?

Známe tváre, ako pre koho. A osobnosti? Ja ich tak nevidím, pre mňa to žiadne skutočné osobnosti, ktoré by vzbudzovali úctu a boli vážené a národom uznávané, určite nie sú. A ak pre niekoho áno, potom už má latku veľmi nízko. Z tých, ktoré uvádzate, mi niečo hovorí Geislerová.

Áno, keby tam vystupovali umelci ako napríklad Zdeněk Troška, František Ringo Čech alebo Karel Gott, tak to by bola iná káva. To sú umelci, ktorých ľudia berú, ktorých majú radi a ktorých si vážia. A tí sa práve neprepožičajú na to, aby išli proti svojmu národu. V tom vidím zásadnú a gruntovnú skutočnosť, ktorá rozhodne.

„Nie ste ľahostajní, chcete žiť krásne svoj život. Ste introverti, ktorým nerobí dav dobre, a ste tu, nie ste niekde na plavárni, klaniam sa vám,“ povedala ľuďom na Václaváku Jitka Čvančarová. Niektoré slová smerovali priamo k Andrejovi Babišovi. „Pán Babiš, naše srdce, česť a slobodu si nekúpite,“ odkázala premiérovi a v modliacej sa pozícii vyzvala prítomných, aby vydržali, pretože to všetko potrvá ešte dlho. Čo na jej prejav hovoríte?

Musím vás sklamať, ale na citovaný prejav nehovorím nič. „Švancarovú“ nepoznám a odkaz premiérovi pokladám za značne hlúpy. A že sa klania? Na to je zvyknutá, tá sa klania z pódia kdekomu a prijme akúkoľvek rolu. Hlavne keď to sype.

K tomu, čo sa odohralo na Václavskom námestí, sa vyjadril napríklad aj prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Ten poznamenal, že zatiaľ čo v roku 1989 sa na námestí pod koňom skandovalo „slobodné voľby“, teraz sa tam demonštruje naopak proti slobodným voľbám. Na súčasných protestoch vidí Ovčáček päť zásadných bodov: útok na slobodu a demokraciu, fanatizmus s nenávisťou, vplyv zahraničia v podobe politických neziskoviek, angažovanú agitáciu novinárov a nakoniec smiešny pátos vystupujúcich umelcov. Súhlasíte s jeho slovami?

Jiří Ovčáček je okrem iného brilantný a britký glosátor, ktorý sa pri pánovi prezidentovi veľmi vypracoval. K jeho slovám nie je veľmi čo dodať, azda by som len pripojil šiesty bod: angažovaná agitácia Českej televízie, Václava Moravca zvlášť. Nuž, každá doba má svojich Moravcov, nie?

A čo poviete na jeho porovnanie aktuálneho protestu s demonštráciami vo februári 1948, keď k nadšeným davom hovoril Klement Gottwald a komunisti na 40 rokov prevzali moc? Je aj toto „namieste“?

S februárom 1948 by som súčasné demonštrácie neporovnával a s takým porovnaním nesúhlasím. Komunisti a Gottwald boli vďaka dejinným udalostiam, ktoré poznamenali český národ, na vrchole vplyvu a politika sa u nás stočila k Moskve. Na začiatku bola zrada západných spojencov, Mníchov, protektorát a státisíce mŕtvych a ponížených.

Dnešné konzekvencie sú úplne odlišné a organizátorom protivládnych demonštrácií, aj tým zahraničným, ide o reparát novembra 1989 a zastavenie víťazného Babiša, ktorý vyhráva každé voľby, a takisto prezidenta Miloša Zemana.

Atmosféra v spoločnosti očividne hustne, možno to vidieť nielen na sociálnych sieťach, ale napríklad aj na tom, že člen RRTV Ladislav Jakl bol vraj nedávno na verejnosti dvakrát napadnutý. Zatiaľ sa vždy hovorilo, že nenávisť vyvolávajú stúpenci Okamuru, Zemana... O čom však vypovedajú útoky na Jakla?

Asi vás prekvapím, ale Tomio Okamura už konečne vyzrel a je momentálne poistkou vlády Andreja Babiša pre prípad, že strečkovanie ku dnu smerujúcich sociálnych demokratov presiahne hranicu únosnosti. Prvú hranicu už prekročili, drvivo prehrali eurovoľby.

Ale k meritu vašej otázky. Jednoducho – kto seje vietor, žne búrku. Každý spoločenský otras, pokus o prevrat sa začína nejakým atakom. Označením, zaradením do zoznamu nepohodlných či rovno nepriateľov, potom príde slovný a fyzický útok. Nikdy som si nemyslel, že pravda a láska môže plodiť takú nenávisť a zášť. Je čas to zastaviť, kým bude neskoro.

O „hrubnutí“ spoločnosti svedčí aj nedávny výrok dnes už bývalého člena ODS Martina Langa, ktorý sa veľmi nevyberavo vyjadril o prezidentovi Zemanovi, citujem: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podrezať ako sviňu.“ Ako na také slová reagovať?

Na také výroky sa ťažko hľadajú slová, môže ich vysloviť iba duševný mrzák a ľudský netvor. Napokon jeho niekdajší najvyšší partajný šéf hovoril o noci dlhých nožov. To všetko sú symptómy a myšlienkové postupy, na ktorých sa kedysi rodil fašizmus.

Na záver sa spýtam, ako by podľa vás mali premiér aj prezident reagovať na súčasnú situáciu v spoločnosti. Mal by premiér prijať výzvu na diskusiu v televíznej debate a čo by mal robiť prezident? Keď sme spolu pred rozhovorom hovorili, spomenuli ste, že by mal prehovoriť k národu...

Premiér by určite nemal ísť do televíznej debaty s organizátorom demonštrácií, v opačnom prípade by ho postavil na svoju úroveň, a tým by aj legitimizoval jeho aktivity. Okrem toho si neviem predstaviť, o čom by tak asi spolu hovorili. Čo sa týka pána prezidenta, tak on sa vyjadril celkom jasne v nedeľu na Frekvencii 1 a určite sa bude vyjadrovať priebežne ďalej.

O Milošovi Zemanovi je známe, že veci má dobre premyslené na niekoľko ťahov dopredu a ja verím, že až príde čas, tak zahrá na politickej šachovnici ťah, ktorý rozhodne a ktorý bude správny. V tom je jeho sila, na ktorej využitie má nespochybniteľný mandát voličov a občanov tejto krajiny.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

Summa summarum na záver – hra, ktorú rozohrávajú, je nebezpečná a väčšina občanov ju neprijme. Nie sme Slovensko – Zeman nie je Kiska, nie sme Ukrajina, sme ešte stále vzdelaný a chytrý národ a na tom sa minimálne jednu generáciu nič nezmení!

autor: David Hora

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…