Nesúhlasím s pokračovaním demonštrácií! Zakladateľka žltých viest zásadne prehovorila pre PL o tom, čo sa práve deje vo Francúzsku

17.1.2019 9:30

EXKLUZÍVNE Prezident Emmanuel Macron vládne Francúzsku tak, akoby bola krajina nejakým malým začínajúcim podnikom. V občanoch z toho rastie pocit veľkého sklamania. To povedala PL päťdesiatjedenročná Jacline Mouraudová, ktorá stála pri zrode hnutia žltých viest vo Francúzsku a dnes ju považujú za zástupkyňu umierneného krídla. Táto rozvedená matka troch detí z bretónskeho Ploërmel vystupuje ako hudobníčka s ťahacou harmonikou, ale je aj terapeutkou využívajúcou hypnózu.

Nesúhlasím s pokračovaním demonštrácií! Zakladateľka žltých viest zásadne prehovorila pre PL o tom, čo sa práve deje vo Francúzsku
Foto: TASR
Popis: Demonštranti so žltými vestami počas demonštrácie pod Víťazným oblúkom v Paríži

Hnutie žltých viest nie je veľmi jednotné vo svojich požiadavkách a aktivitách. Vy ste umiernená, napríklad šofér nákladiaku Eric Drouet je radikálnejší. Prečo?

Po minuloročnom 17. novembri sa hnutie rozdelilo na niekoľko menších skupín. Eric Drouet bol síce pri zrode hnutia, ale teraz si myslí, že mu žlté vesty patria a môže rozkazovať všetkým, ktorí sú doň zapojení. Jeho skupina, ktorú nazýva La France en colère, teda Nahnevané Francúzsko, sa vyznačuje tým, že všetkým ostatným zakazuje sa k čomukoľvek verejne vyjadrovať. Sme teda vlastne rukojemníkmi tejto malej skupiny.

V súčasnosti protestujete necelé dva mesiace. Čo pre vás bude dôvodom na zastavenie protestov?

Na demonštrácie chodia aj radikáli. To oni v súčasnosti požadujú demisiu prezidenta Emmanuela Macrona. Je zrejmé, že nerešpektujú štátne inštitúcie. Je tiež zrejmé, že prezident rozhodne demisiu nepodá. Preto sa protesty takto vlečú. A aj preto, že požiadavky nie sú vládou dostatočne akceptované.

Oficiálna charta žltých viest obsahuje dvadsaťpäť návrhov ako východisko z krízy. Napríklad likvidáciu zadlženosti, prepísanie ústavy, zavedenie referenda na základe ľudovej iniciatívy, frexit, vystúpenie z NATO a tak ďalej. Nemyslíte si, že by sa presadením väčšej časti návrhov úplne zmenil politický systém Francúzska?

Charta žltých viest rozhodne nie je dokumentom všetkých žltých viest. Napokon ju nemôžem komentovať, pretože som ju ani nečítala.

Na Elyzejských poliach to občas vyzerá ako uprostred občianskej vojny. Rozbité výklady, zapálené autá, zranení ľudia. Nemáte obavy, že toto radikálne správanie hnutie zdiskredituje v očiach Francúzov, ale aj svetovej verejnosti?

Tí, ktorí počas demonštrácií ničia a zapaľujú v uliciach obchody, samozrejme, spochybňujú a znehodnocujú celé hnutie. Čo sa týka mňa, nesúhlasím s tým, aby sa ďalej pokračovalo v pravidelných sobotných demonštráciách. Ohrozuje to našu krajinu a jej obraz v zahraničí, samozrejme, tiež.

Na Elyzejských poliach vyrástli barikády

Na Elyzejských poliach vyrástli barikády. Zdroj: Jan Rychetský

Niektorí prirovnávajú vaše protesty k študentskému hnutiu z roku 1968. Čo vy na to?

Štrajky z roku 1968 boli úplne rozdielne. Na začiatku sa do nich zapojilo len pár hnutí, boli to hlavne študenti. Teraz sú v uliciach všetky odbory. V roku 1968 nebol rozbitý žiadny výklad a žiadny obchod nebol vyrabovaný. Aj kontexty boli rozdielne. Rešpekt medzi ľuďmi a rešpekt k majetku bol vtedy ešte posvätný.

Do akej miery vlastne spolupracujete s aktivistami zo zahraničia?

Žiadne kontakty s inými podobnými hnutiami v zahraničí neudržiavame.

Na niektorých cudzincov to pôsobí tak, že Francúzi sú zmätení. Najprv ste si zvolili Macrona a teraz ho chcete zvrhnúť. Vysvetlite, prosím, tento obrat...

Prezident Macron vytvoril vo Francúzsku určitú nádej na politickú zmenu. Osemnásť mesiacov po jeho zvolení však v občanoch rastie pocit veľkého sklamania, pretože Francúzsku vládne tak, akoby krajina bola nejakým malým začínajúcim podnikom. Je to finančná sféra, kto má vládnuť, alebo ľud?

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron  Zdroj: TASR

Nedávno ste ohlásili založenie novej politickej strany. Čo od tohto kroku očakávate?

Cieľom Les émergents (do slovenčiny je tento výraz plnohodnotne ťažko preložiteľný, ale znamená to – vznikajúci, objavujúci sa, rodiaci sa či nástupcovia – pozn. red.) je ponúknuť ľuďom novú a konštruktívnu politickú stranu. Stranu, ktorá vznikla od srdca, je ľudská a dokáže, že občan bude uprostred rozhodovacieho procesu. Ako povedal Konfucius: „Ten, kto prenáša hory, je ten, kto začne prenášaním malých kameňov.“

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jan Rychetský
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Generál NATO:  V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

0:00 Generál NATO: V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

ROZHOVOR Vnímať obranu len ako tanky, lietadlá a lode je chybné. Bezpečnosť totiž priamo súvisí aj s…