Najhorší spôsob teroristických útokov, aký mohla Európa čakať. Bezpečnostné zložky sú už unavené, nevedia vytriediť hrozby. Umrie ešte veľa nevinných, varuje bezpečnostný analytik Zábojník

18.8.2017 11:00

ROZHOVOR Po útokoch v španielskej Barcelone a meste Cambrils sa európski politici predháňajú v kondolenciách. Podľa bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka sú to však iba „obyčajné plytké vyhlásenia“, ktoré ničomu nepomôžu. Zábojník pre Parlamentné listy rozobral bezpečnostné hrozby, ktoré predstavuje pomerne nový spôsob páchania teroristických útokov pomocou áut a reč bola aj o zmene migračných trás do Európy, či možnostiach bezpečnostných zložiek predísť takýmto tragickým udalostiam.

Najhorší spôsob teroristických útokov, aký mohla Európa čakať. Bezpečnostné  zložky sú už unavené, nevedia vytriediť hrozby. Umrie ešte veľa nevinných, varuje bezpečnostný analytik Zábojník
Foto: TASR
Popis: Zdravotníci ošetrujú zranenú ženu po teroristickom útoku autom na ulici La Rambla v Barcelone
Španielsko zasiahli teroristické útoky, ktoré sú podľa polície pravdpodobne prepojené. Opäť boli použité autá ako už vo viacerých prípadoch z nedávnej minulosti. Dá sa takémuto druhu útokov predísť?
 
Nie, ne dá sa to, pretože je to nový model páchania terorizmu, nový model prevádzania prostriedkami, ktoré boli doposiaľ neznáme a pritom sú také jednoduché, triviálne, až by som povedal primitívne. Čo to znamená? Situácia v Európe je vážna. Je potrebné si uvedomiť, že zlyhala filozofia politikov. Došlo k ochladzovaniu bezpečnostnej politiky, ochladzovaniu Európy v tom zmysle, že sa malo predchádzať hrozbám. Je to ako v konštrukciách betónových mostov. Pokiaľ zalievate obrovské tony betónu a nechladíte ho, vznikajú pukliny a tieto pukliny vznikli aj v rámci Európskej únie, a teraz je už neskoro. Politici nevedia, čo s tým a ak sa spoliehajú na bezpečnostné zložky a spravodajské služby, tak je to úplná hlúposť, nezmysel, lebo zoberme si, že len samotní Francúzi evidujú 13 500 potenciálnych radikalizovaných ľudí, ktorí sú schopní v ktorejkoľvek hodine zaútočiť. To znamená, že to nie je v silách (bezpečnostných zložiek), či si tento človek zoberie auto z požičovne, alebo niekoho pod hrozbou zbrane, noža, pištole donúti, aby mu auto dal a hneď sa rozhodne na najbližšej promenáde naraziť do davu ľudi. Bohužiaľ, takáto je dnes Európa a s týmto sa nedá nič robiť. 
 
 Je nebezpečenstvo, že sa niečo podobné bude opakovať znova?
 
Určite. Vezmime si len čisto Španielsko. Včera som hovoril so svojím zdrojom zo Španielska. Tá osoba tam býva. Stalo sa to na promenáde pri mori a navyše sa to stalo v oblasti, kde žije veľká časť komunity z Maroka. Vezmime si Belgicko a štvrte ako Möllenbeck, kde už ani policajti nechodia, lebo sa boja o vlastné životy. Toto nie je absolútne pod kontrolou a dovolím si povedať otvorene, že Španielsko čaká veľmi ťažké obdobie ako aj mnohé iné krajiny, Francúzsko, Anglicko, Belgicko, lebo Islamský štát vyhlásil, že sa chce pomstiť. Teraz utrpel porážku v Mosule a je pomaly vytláčaný z jednotlivých regiónov, takže sa členovia IS rozpŕchnu do Európy, kde budú radikalizovať a realizovať teroristické útoky. 
 
Má podľa vás tento útok niečo spoločné s rastúcim počtom migrantov, ktorí si teraz stále častejšie vyberajú ako cieľovú destináciu Španielsko?
 
Španielsko je v hľadáčiku (teroristov), pretože momentálne sa zmenili aj trasy migrácie. Je potrebné si uvedomiť, že napríklad z Maroka sa valí neskutočné množstvo ľudí do Španielska cez Alboránske more z Maroka. To je nová trasa a, bohužiaľ, nikto s tým nič nerobí. Tak isto ako nerobí nič Frontex v Stredozemnom mori. Frontex je momentálne „taxikár a záchranár“, takže, bohužiaľ, je to veľmi zlé. Veď tá migrácia netrvá rok alebo niekoľko mesiacov. Táto migrácia z Maroka cez Alboránske more pretrváva už viac ako desať rokov, tak samozrejme, že to všetko súvisí aj s migráciou. Títo mladí ľudia, ktorí sú na tom sociálne slabšie, sa dajú zradikalizovať a sú sfanatizovaní a realizujú útoky podľa šablóny, metodiky, ktorú im dajú. Žiaľbohu, umrie ešte veľké množstvo nevinných ľudí. Ešte veľa krvi sa preleje na uliciach, na promenádach a na námestiach európskych krajín. Ja to vidím takto. 
 
V Egypte a ďalších krajinách, kde nie je práve najlepšia bezpečnostná situácia, sú hotely a turistické centrá strážené armádou. Toto bol síce útok v meste, ale myslíte si, že by pomohlo, keby Španieli do ulíc vyslali vojsko?
 
Určite by to pomohlo z preventívneho hľadiska, ak by sa tam malo niečo stať. Pretože vždy sa hľadá ľahšia forma prevedenia útoku ako narážanie na odpor. Takže ak by bezpečnostné zložky strážili nejaký rezort, bol by to odpor. Je to ako voda, ktorá si hľadá menší odpor a bude sa snažiť preraziť cez menšiu prasklinu a takto funguje aj terorizmus. Je ešte dôležité povedať, že takéto bezpečnostné opatrenia sú spojené s obrovskými nákladmi. Zoberme si, že včera uzavreli celú Barcelonu. Nasadenie neskutočného počtu policajtov, vyzývanie ľudí na darovanie krvi, množstvo tlmočníkov, ktorí prišli do nemocníc. Toto všetko sú neskutočné náklady a nehovoriac o tom, aké obrovské škody utrpeli súkromníci, ktorých okamžite vyzvali, aby pozatvárali reštaurácie, kaviarne a obchody. Kto im nahradí túto škodu? Ak by to mal nahradiť štát, tak to sú obrovské náklady a ak im to nenahradí, tak tie milióny (v škodách) sa prelejú na súkromný sektor, čiže toto všetko treba riešiť nejakým spôsobom, nejakou selektívnou voľbou a implementovať nové opatrenia v rámci prostredia európskeho regiónu. Takto sa to ďalej nedá. 
 
Čo hovoríte na reakcie európskych politikov na útoky v Španielsku?
 
Pre mňa sú to obyčajné plytké vyhlásenia. Či už je to Juncker, iní politici, alebo prezidenti. Zase je to len kondolovanie mŕtvym a „úprimná“ sústrasť. Poviem otvorene, že ja už to nemôžem osobne ani počúvať. Dokedy to takto bude, každý rok, každý mesiac tridsaťpäťkrát alebo neviem koľkokrát a stále rozprávať to isté? Toto je celé smutné a myslím si, že tadeto cesta nevedie. Včera som počúval českého ministra vnútra Chovanca. To sú vyhlásenia, ako Chovanca, tak všetkých ostatných: „Nemáme poznatky, že by sa u nás malo niečo stať v súvislosti s útokmi v .“ Ešte raz hovorím, že to sú plané reči, plané vyhlásenia. Podložené akurát tým, čo mu povie šéf tajnej služby alebo prezident policajného zboru, ale, bohužiaľ, žijeme v takých časoch, že tomuto sa nedá predchádzať ani zabrániť a nedá sa ani ustrážiť, kto si zoberie, aké auto a narazí s ním do ľudí. Toto je najhorší spôsob prevedenia teroristických útokov, aký kedy mohla Európa čakať.  
 
Pri takýchto útokoch aj pri  tých, pri ktorých nepoužili autá, sa v minulosti viac razy ukázalo, že išlo o ľudí, ktorých mali bezpečnostné zložky na muške. Prečo sa takéto prípady stávajú? 
 
No lebo bezpečnostné zložky sú už unavené. Nevedia vytriediť potenciálne hrozby a už aj keď ich majú, tak sú tu právnici, advokáti a legislatíva, takže to nie je jednoduché. Ako som povedal, keď ide o tisíce potenciálnych útočníkov, to už je také obrovské číslo, že to nevyselektuje nikto. Vezmime si to, čo sa stalo vlani v Berlíne na vianočných trhoch. V Nemecku je 16 (spolkových) republikových tajných služieb a dve alebo tri sú federálne a sám minister vnútra priznal, že si neodovzdávali poznatky. Každý sa hral na svojom piesočku. Tento človek, ktorý tam vykonal útok, bol už niekoľkokrát trestaný, mal päť identít. Je to niečo príšerné. On si odišiel pokojne do Talianska a nebyť tam konfliktu s policajtmi, tak ho možno dodnes nechytia a vezmime si, že bol možno jeden z niekoľkých tisíciek (potenciálnych útočníkov), ktorí oscilujú v rámci Európskej únie.
 
Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik
Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik (zdroj: archív J. Zábojníka)

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Svet Západu odchádza, uvádza docentka Švihlíková. A jasne hovorí, čo teraz príde

0:01 Svet Západu odchádza, uvádza docentka Švihlíková. A jasne hovorí, čo teraz príde

ROZHOVOR Ustupovať v obchodnom spore so Spojenými štátmi nebude pre Európsku úniu z hľadiska taktiky…