Možno to zafungovalo na Slovensku, ktoré zvolilo outsidera Kisku, keď chcel Fico všetku moc sám pre seba. Ale v Česku je situácia odlišná, hovorí bývalý disident

16. 11. 2017 7:00

ROZHOVOR Bývalý disident a niekdajší český minister zahraničia Alexandr Vondra nie je spokojný s tým, ako sa skončili voľby do Poslaneckej snemovne. „Českú krajinu mám rád, vážim si slobodu a demokraciu a som presvedčený, že na ich uchovanie potrebujeme štandardné, systémové politické strany. Vzostup nesystémových strán a tzv. hnutí typu ANO alebo SPD ma znepokojuje. Ale nie je dôvod vešať hlavu...“ naznačuje. Vo svojom zamyslení sa nad povolebnou situáciou v Českej republike sa vyjadril aj k prezidentským kandidátom. „Neprajem to ani českému národu, ani Milošovi Zemanovi,“ uviedol na otázku, či by ho potešilo, keby Zeman vyhral prezidentské voľby. Naopak, kandidatúra Mirka Topolánka mu urobila radosť: „Mám konečne koho voliť, keď to Jaroslav Kubera vzdal. A ukazuje to, že chlap s guľami má odvahu.“

Možno to zafungovalo na Slovensku, ktoré zvolilo outsidera Kisku, keď chcel Fico všetku moc sám pre seba. Ale v Česku je situácia odlišná, hovorí bývalý disident
Foto: Hans Štembera
Popis: Alexandr Vondra
reklama

Cítite spokojnosť s výsledkom volieb do Poslaneckej snemovne? Čo vás prekvapilo, čo vás potešilo, čo vás sklamalo?

Nie som spokojný. Českú krajinu mám rád, vážim si slobodu a demokraciu a som presvedčený, že na ich uchovanie potrebujeme štandardné, systémové politické strany. Vzostup nesystémových strán a tzv. hnutí typu ANO alebo SPD ma znepokojuje. Ale nie je dôvod vešať hlavu. Po prvé: nesystémové strany nemajú ani s komunistami ústavnú väčšinu a v Senáte nemajú ani väčšinu jednoduchú, takže zničenie liberálneho ústavného poriadku nehrozí. A po druhé: úspech Babiša, Okamuru, ale aj pirátov je tak trochu odrazom momentálnej slabosti tradičných strán. Dnešná situácia nech je podnetom na tvrdú prácu na ich obnove. Musia sa viac otvoriť, spružniť svoje rozhodovanie, nastoľovať aktívne témy, otvorene a bezprostredne komunikovať s ľuďmi a na sociálnych sieťach a ísť odvážne do zásadných politických stretov.

Vládu zostavuje Andrej Babiš, ale pravdepodobne to bude o menšinovom kabinete. Pritom ešte nedávno Babiš hovoril o ODS, s ktorou by mal dohromady nadpolovičnú väčšinu hlasov v Poslaneckej snemovni, tá ho však tvrdo odmietla. Postupuje vedenie ODS dobre?

ODS a Babiš sú dve úplne rozdielne záležitosti. Pred pár rokmi bola ODS na dne a dnes je ešte len na polceste k obnove svojej pôvodnej veľkosti. Nemá v parlamente dostatok hlasov, aby rozdávala karty. Na druhej strane, Andrej Babiš má obrovský konflikt záujmov. Ktorákoľvek strana s ním pôjde do otvorenej alebo skrytej koalície a nebude ochotná prevziať zodpovednosť za tento jeho konflikt, musí nielenže presadiť svoje programové priority, ktoré sľúbila voličom, ale zároveň nedopustiť, aby ANO ovládalo ministerstvá financií, vnútra, spravodlivosti a poľnohospodárstva, kde je tento konflikt záujmov najvyšší. Babiš vyhral voľby, on musí hľadať väčšinu. Zatiaľ som si nevšimol, že by ODS ponúkol kompletné zrušenie EET, vzdal sa všetkých spomínaných rezortov a ako trestne stíhaný človek netrval na funkcii premiéra, ktorý riadi spravodajské služby. Takže zásadový postoj ODS je namieste.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Ako už zaznelo, Babiš hovorí o menšinovej vláde doplnenej o expertov. Pozorovatelia hádajú, že by ho Zeman mohol nechať vládnuť aj bez dôvery. Mali by ste k tomu výhrady?

Myslím si, že prezident skôr blafuje. Sám dobre vie, že nechať vládu vládnuť dlho bez dôvery je v rozpore s ústavou. Už to aj sám priznal.

Prajete si, aby Zeman vyhral prezidentské voľby?

Neprajem to ani českému národu, ani Milošovi Zemanovi. Zeman si s ohľadom na svoje chatrné zdravie a dávne zásluhy zaslúži pokojný odpočinok a krajina si po piatich rokoch jeho prezidentovania z Pražského hradu zaslúži menej hanby a viac solídnej reprezentácie a rešpektu k ústavným pravidlám.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

Čo hovoríte na kandidatúru Mirka Topolánka?

Osobne mi jeho oznámenie urobilo radosť. Po prvé: mám konečne koho voliť, keď to Jaroslav Kubera vzdal. Po druhé: bol to pre mňa nečakaný, prekvapivý ťah, ktorý ukazuje, že chlap s guľami má odvahu. A po tretie: vďaka svojej odvahe je dnes Topolánek jediný prezidentský kandidát, ktorý je schopný postaviť sa mocenskému duopolu Zeman – Babiš. A je tiež schopný vyvolávať emócie. Bez nich nie je možné voľby vyhrať. Predstava, že niekto vyhrá voľby len preto, že sa ľudia zdvihnú a pôjdu voliť proti niekomu (Zemanovi), je ilúziou. Možno to zafungovalo na Slovensku, ktoré zvolilo outsidera Kisku, keď chcel Robert Fico všetku moc sám pre seba. Ale u nás je situácia odlišná, Zeman s Babišom si to v tichej spolupráci parcelujú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Olga Böhmová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

23:58 Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je verejným tajomstvom, že konečným cieľom európskej integrácie je zru…