Mikloš porovnal Ukrajinu s Ruskom: Ukrajina je stále chudobnejšia, ale má perspektívu. Rusko je skorumpovaný štátny kapitalizmus

21.4.2019 0:00

Rusko tento týždeň zastavilo export benzínu a nafty na Ukrajinu, čím jej spôsobí výrazné ťažkosti. Tá totiž približne 35 percent týchto palív kupuje od svojho východného suseda. Pre V Kyjeve to povedal šéf tímu ekomomických poradcov ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.

Mikloš porovnal Ukrajinu s Ruskom: Ukrajina je stále chudobnejšia, ale má perspektívu. Rusko je skorumpovaný štátny kapitalizmus
Foto: TASR
Popis: Na snímke hlavný ekonomický poradca predsedu ukrajinskej vlády Volodymyra Hrojsmana a bývalý minister financií SR Ivan Mikloš

"Rusko chce pred voľbami destabilizovať situáciu. Rusko neustúpi z Krymu, neustúpi ani od podpory separatistov v Donbase. Môže sa pokúsiť o kybernetické útoky, ale oveľa viac urobiť nemôže," vyhlásil Mikloš.

Vstup Ukrajiny do NATO a EÚ v najbližšom horizonte nie je reálny

Moskva podľa Mikloša výrazne stratila vplyv na Ukrajine od udalostí na Majdane pred piatimi rokmi.

"Predtým bola Ukrajina rozpoltená – východná časť vždy viac inklinovala k Rusku, západná viac k EÚ. Jej geopolitická orientácia bola nejasná. Putin svojou agresiou vytvoril jednotný politický národ Ukrajincov a zjednotil ich v tom, že väčšina Ukrajincov chce, aby Ukrajina patrila do EÚ a NATO. Putin získal Krym, ale stratil Ukrajinu," zhodnotil Mikloš. 

Pripustil, že vstup Ukrajiny do NATO a EÚ v najbližšom horizonte nie je reálny. "Ale kľúčové je, aby urobila všetko, aby bola pripravená. Na to treba urobiť reformy," povedal. 

Riešením sú pokračujúce sankcie voči Rusku

Ukrajina medzičasom podpísala asociačnú dohodu s EÚ a pristúpila k takzvanej Hlbokej a komplexnej zóne voľného obchodu.

"Ťažko do NATO a EÚ môže vstúpiť krajina, ktorá nekontroluje svoju vonkajšiu hranicu," zdôraznil Mikloš s tým, že politiku ruského prezidenta Vladimira Putina na východe Ukrajiny, ale aj v moldavskom Podnestersku a gruzínskom Abcházsku vidí najmä v tomto svetle.

"Jediné riešenie je, že Ukrajina bude úspešná a silná ekonomicky i vojensky, a že Západ zotrvá v pevnom postoji na sankciách voči Rusku," zdôraznil.

Ruský ekonomický model je dlhodobo neudržateľný

Ukrajina je stále chudobnejšia než Rusko, avšak podľa Mikloša má lepšiu perspektívu. "Po prvé, Ukrajina má demokraciu, Rusko ju nemá. Ukrajina mala demokraciu od získania nezávislosti – nikdy nebolo jasné, kto bude prezidentom. Voľby boli viac-menej slobodné, aj keď peniaze a moc oligarchov tam hrali veľkú rolu," hovorí Mikloš.

"Skorumpovaný štátny kapitalizmus z definície nemôže byť úspešný a Rusko je skorumpovaný štátny kapitalizmus," tvrdí bývalý slovenský minister financií.

Sankcie Západu voči Rusku sú podľa neho efektívne a výrazne obmedzujú ruský ekonomický rast. Ruská ekonomika zároveň stojí najmä na nerastných surovinách, pričom inovatívne technológie, nové možnosti ťažby ropy a rozvoj elektromobilov ukazujú, že ruský ekonomický model je dlhodobo neudržateľný, dodal Mikloš.

Ukrajinské médiá vlastnia oligarchovia, tí si idú po krku

Ukrajina má na rozdiel od Ruska demokraciu a tiež slobodu a pluralitu médií. Väčšinu z nich síce vlastnia oligarchovia, ale keďže títo si navzájom idú po krku, na svojich súperov vytiahnu všetko, čo nájdu, povedal  ekonomický poradca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.

Okrem médií kontrolovaných oligarchami sú v krajine aj nezávislé médiá a tiež silná občianska spoločnosť a mimovládne organizácie.

Zmeniť súdnictvo a prokuratúru nie je ľahká vec

Favorit nedeľňajších prezidentských volieb Volodymyr Zelenskyj, ktorý kandiduje proti úradujúcemu prezidentovi Petrovi Porošenkovi, si bude podľa Mikloša musieť dať predovšetkým pozor, aby naplnil očakávania verejnosti v oblasti boja proti korupcii.

"Zmeniť súdnictvo a prokuratúru nie je ľahká vec. Aby súdnictvo a prokuratúra fungovali, musia byť nezávislé," tvrdí Mikloš.

Avšak tí, čo v súčasnosti na Ukrajine kontrolujú tieto zložky, sa ich nechcú vzdať zo strachu, že sa ich zmocnia ich rivali a zneužijú ich proti nim, upozorňuje Mikloš.

Nádejou na Ukrajine je špeciálny protikorupčný súd

Za posledných päť rokov došlo podľa Mikloša na Ukrajine k významným zmenám v boji proti korupcii, i keď tento proces prebieha pomaly. Bola zavedená súdna reforma a vznikol Národný protikorupčný úrad (NABU).

Ten si získal dobré meno, ale mnohé ním vyšetrené kauzy zahrali do autu súdy.

Na základe tlaku zo zahraničia vrátane Medzinárodného menového fondu (MMF) však nedávno vznikol na Ukrajine špeciálny protikorupčný súd, ktorý podľa Mikloša dáva nádej, že korupčné kauzy budú mať aj súdnu koncovku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ja byť Kiskom, behám od radosti na Gerlach, hovorí známy politický marketér

0:00 Ja byť Kiskom, behám od radosti na Gerlach, hovorí známy politický marketér

ROZHOVOR Politici kedysi uverili, že premení aj vodu na colu. Na kampani pre HZDS zarobil milióny, s…