Merkelová robí hanbu a Európa je slabá, tvrdí arménsky historik a pokračuje: Islam postupne ovláda Európu, Vatikánu to neprekáža a mlčí

18. 2. 2017 11:00

ROZHOVOR Arménsky historik a maliar Ašot Arakeljan, ktorý žije v Českej republike, hovorí, že za útoky moslimských imigrantov a ich kriminalitu nesie zodpovednosť EÚ a Angela Merkelová. Keď dnes islam postupne ovláda Európu, Vatikánu to neprekáža a mlčí. Turecko ovláda všetky politické hry a je najlepším politickým hercom na svete. "Rusko nádherne využilo situácie v správnom čase a pre svoje záujmy pomohlo Erdoganovi zostať vo vlasti a zmariť puč," hovorí.

Merkelová robí hanbu a Európa je slabá, tvrdí arménsky historik a pokračuje: Islam postupne ovláda Európu, Vatikánu to neprekáža a mlčí
Foto: Hans Štembera
Popis: Ašot Arakeljan
reklama

Aký je váš názor na teroristické útoky v Nice, podrezanie katolíckeho kňaza a útoky v Nemecku? Nie je pomaly deň, aby sa neobjavila správa o nejakom útoku moslimských imigrantov na Európanov.

To je len začiatok. Islam uznáva len jednu morálku - silu. A keď ju nevidí, bude pokračovať ďalej. Európa má slabé a nezrozumiteľné zákony, ktoré umožňujú všetko.

Kto podľa vás nesie za útoky moslimských imigrantov a ich kriminalitu zodpovednosť?

Zodpovednosť nesie slabá bruselská imigračná politika. Europarlament, Angela Merkelová a Martin Schultz so svojou primitívne nezrozumiteľnou migračnou politikou robia hanbu nielen sami sebe, ale celému kresťanskému svetu. Budúce generácie sa za nich budú musieť hanbiť.

Aj keď hľadáme vinníka inde, musíme mať odvahu priznať si, že hlavnú vinu nesú oni so svojimi "zvláštnymi" zákony. Ak majú česť a dôstojnosť, mali by odstúpiť zo svojich funkcií a dať príležitosť europatriotom. Ponechajme bokom to, že dnes islam postupne ovláda Európu. Vatikánu to nevadí a mlčí.

A ako problém nepriateľských imigrantov vyriešiť?

Po prvé - zvýšiť pôrodnosť Európanov. Po druhé - zastaviť príliv imigrantov a všetkých vrátiť tam, odkiaľ prišli, a riešiť problémy tam, ako povedal Miloš Zeman. Po tretie - tých, ktorí zostanú v Európe, donútiť, aby prijali európsku kultúru a kresťanstvo.

Pápež František povedal, že: "Nie je správne a nie je spravodlivé tvrdiť, že islam je teroristický." Islam chce podľa neho mier. To tvrdí aj Tomáš Halík.

Korán dáva každému moslimovi silu a má veľmi slušné zákony. Ale je agresívny voči iným náboženstvám, samozrejme, tiež voči kresťanom. "Vy, ktorí veríte! Neberte si za priateľov ľud, na ktorý sa Boh rozhneval, ten stratil nádej na život budúci tak, ako ju stratili neveriaci ohľadom obyvateľov hrobu." (Korán, CVIII, Súra 60, Skúšaná)

Napriek tomu kardinál Duka a arcibiskup Graubner uviedli k podrezania kňaza: "Chceme pripomenúť, že nešlo o výnimočný čin osamelého šialenca, ale o čin, ktorý len dovŕšil stále narastajúci počet útokov na kresťanské kostoly, modlitebne a synagógy po celej Európe. Útokov, o ktorých väčšinou mlčia médiá aj politici. Len vo Francúzsku bolo v roku 2014 zaznamenaných na 600 takýchto útokov podpaľačstvo, vandalizmus a podobne, ktoré v týchto dňoch vyvrcholili aj ľudskými obeťami. Medziročne išlo o 80 % navýšenie takýchto útokov. Buďme si vedomí, že je potrebné chrániť a brániť našu civilizáciu, postavenú na židokresťanských základoch." Čo by ste povedal k tomuto?

Keď Európania kolonizovali obidva americké  kontinenty, tak za 200 rokov, v 16. a 17. storočí, zavraždili okolo 30 miliónov Indiánov, pretože nechceli prijať kresťanstvo.

Útoky, podpaľačstvo, vandalizmus, znásilňovanie - a bude ešte horšie, ak nebude mať Európa silné a rozumné zákony. Vo Francúzsku a Anglicku umožnili v 50. rokoch moslimom kúpiť okolo 100 nefungujúcich kostolov a urobiť si z nich mešity. Nie je správne hovoriť "židokresťanské základy". Islamská invázia do Európy vyhovuje podľa mňa aj Židom.

Profesor a katolícky kňaz Piťha povedal vo svojom príhovore: "Čo je Európa? Európa nie je geografický pojem, ale pojem civilizačný a kultúrny. Je definovaná ako oblasť, kde je uctievaný kresťanský Boh. Európania si to uvedomili, keď boli konfrontovaní s inou civilizáciou, ktorá vyznáva iného boha. Je to zásadným spôsobom iná civilizácia, pretože medzi milosrdným, nesmierne ľudským a odpúšťajúcim Bohom, ochrancom a záchrancom a Alahom, neľútostne tvrdým bohom moslimov, je veľký rozdiel. Kresťanstvo je náboženstvo, ktoré už od Starého zákona, ktorý Kristus naplnil a dovŕšil, ale nezrušil, považuje človeka za slobodného. Dáva mu právo sa rozhodovať a žiada jeho zodpovednosť. Alah, vyžadujúci absolútnu poslušnosť človeka, robí z neho otroka. Kresťanstvo, hlásajúce pokoj, je tak zjavne náboženstvom života; islam, vyhlasujúci džihád, je naopak náboženstvom smrti. Povedal som, že Európa je územím. Územie sa musí obhajovať. Od prvej chvíle bol vzťah medzi kresťanstvom a islamom charakterizovaný vojnou o hranice dvoch náboženstiev. Od začiatku ide o džihád, boj na život a na smrť. Zabudli sme na to a zrazu si nevieme rady." Čo si o tom myslíte?

Kresťanstvo a islam sú dnes celosvetovo rozšírené preto, že sa stovky rokov agresívne šírili za pomoci sily a propagandy. Do 50. - 60. rokov minulého storočia bola väčšina sveta kolóniou Európanov (takmer celá Afrika, Amerika, India, Austrália a tak ďalej). A zo všetkých tých krajín Európania čerpali bohatstvo, nielen zlato, ale takmer všetko, čo mohli. Preto sa Európa stala bohatou.

Alexander Veľký, keď ovládol Perziu (dnešný Irán) a videl bohatstvo kráľa Dareha, plakal od radosti. Do Európy odviezol 4 500 vozov plných zlata a ďalšieho bohatstvo.

Najviac veriacich na našej planéte tvoria kresťania a moslimovia. Ale nie je to preto, že by tieto dve náboženstvá boli najlepšie a ponúkali najvyššiu pravdu. Tieto dve vierovyznania sú na rozdiel od ostatných najagresívnejšie a vždy sa v dejinách šírili "ohňom a mečom".

Takto dnes vyzerá celosvetová populácia: kresťanstvo 31,5 %, islam 23 %, hinduizmus 14 %, čínske tradičné náboženstvo 5,5 %, budhizmus 5,25 %, judaizmus 0,2 %.

Aký je váš názor na Donalda Trumpa. Je označovaný za islamofóbného Putinovho agenta.

Vo svojom čase, keď sa zblížili Ronald Reagan a Michail Gorbačov, mala z toho prospech Amerika aj Európa (rozpad Sovietskeho zväzu, nezávislosť Poľska, Československa a tak ďalej). Európa musí mať odvahu priznať si, ktoré tri krajiny sú najsilnejšie - USA, Rusko a EÚ môžu spravodlivo riešiť medzinárodné problémy.

Na druhej strane, europarlament si nesmie dovoliť diktovať svoju vôľu iným krajinám mimo EÚ. Bývalý kirgizský prezident povedal: "Páni Európania, nediktujte nám, ako budeme tancovať v našom dome, dajte nám pokoj."

Jednoduchá, ale súčasne zložitá otázka - čo sa v Turecku vlastne stalo? Objavujú sa špekulácie, že išlo o vládou zinscenovanú záležitosť, iná verzia hovorí, že pre zbližovanieTurecka s Ruskom mali v puči prsty USA. Čo si o tom myslíte vy?

Turecko sa začalo zbližovať s Ruskom až po puči. USA dali prednosť Güllenovi a chceli Ergodana odstrániť pre podozrivé politické praktiky. Rusko nádherne využilo situácie v správnom čase a pre svoje záujmy pomohlo Erdoganovi zostať vo vlasti a zmariť puč necelú polhodinu predtým, než by bol odstránený. Preto sa Erdogan tak zbližuje s Ruskom. Rusi to urobili pre svoje vlastné záujmy.

Aký bude mať puč dopad na vzťahy Turecka s USA? Turecko tvrdí, že za pučom stojí vami spomínaný v USA žijúci klerik Fethullah Güllen, a požaduje jeho vydanie. Turecký premiér Binali Yildirim uviedol, že "každá krajina, ktorá chráni Fethullaha Güllena, bude pre Turecko nepriateľom."

Jeden starý grécky filozof vo svojom čase písal: "V politike nie je večný priateľ ani večný nepriateľ. Dnešný nepriateľ sa môže zajtra stať tvojím priateľom a priateľ nepriateľom."

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, Zdroj: TASR

Aký vplyv bude mať podľa vás celá záležitosť na vzťahy s Ruskom? Bude oteplenie vzťahov s Ruskom trvajúcou záležitosťou?

Dočasne áno. Medzi Ruskom a Tureckom budú "dobré" vzťahy a Rusku to vyhovuje pre jeho bezpečnosť, aby oslabilo USA. Tomu dobre rozumie aj Turecko a momentálne potrebuje Rusko. V iných časoch sa bude potrebovať kamarátiť s EÚ a s USA. V budúcnosti bude pre Rusko najnebezpečnejší nepriateľ Turecko. Rusi sa 100 - 150 rokov snažili zlikvidovať Turecko. Nebyť Európy a jej pomoci, podarilo by sa im to. A Európa Turkov podporuje tiež pre svoje vlastné záujmy, aby sa z Ruska nestala superveľmoc.

Aký vplyv to bude mať na vzťah s EÚ a na dohodu o imigrácii? Erdogan začal ťaženie proti sudcom a opozícii. Nezhorší porušovanie ľudských práv vzťah Turecka a EÚ? Nie je to príležitosť, ako hľadať vlastné európske riešenie migračnej krízy bez Turecka?

Turecko ovláda všetky politické hry a je najlepší politický herec na svete. Turecko bude vždy udržiavať normálne vzťahy s EÚ. Stratiť EÚ a USA znamená pre Turecko otvorenie dverí ruskej expanzii. Európa ponižuje sama seba, keď sa spolieha na tureckú pomoc. Ukazuje tým svoju slabosť.

Nevyužije Erdogan súčasnú situáciu k dokonaniu "prevratu" atatürkovskej republiky na islamskú Osmanskú ríšu? A nemôže dôjsť k "diplomatickej revolúcii"? K odpútaniu sa Turecka od USA a Európy? Do akej miery USA potrebujú Turecko a naopak?

Tu nejde o "prevrat" atatürkovskej republiky na islamskú Osmanskú ríšu. Vo väčšine moslimských krajín umožňuje zákon aj "tradícia" zostať v čele štátu do konca života. Erdogan sa všetkými "zákonnými" spôsobmi snaží presadiť, aby aj on mohol byť na čele štátu do smrti.

Po nejakom čase sa bude Turecko opäť priateliť s USA a s Európou a môžem povedať, kedy to bude. O to sa nepostará Turecko, ale najviac USA a EÚ, aby nedalo Turecko prednosť Rusku. Turecko takmer vždy vyšlo víťazne z najrôznejších politických situácií. Jeden turecký historik pred 100 rokmi písal: "Raduj sa, Turek, veď Slnko šťastné je nad tvojou hlavou."

Aké sú teraz vzťahy Arménska s USA, Tureckom, Ruskom a Európskou úniou?

Arménsko má aj so svojou slabou ekonomikou najdôležitejšiu geografickú polohu. Amerika i EU udržiavajú s Arménskom hlavne formálne vzťahy, je to silná karta v hre proti Rusku. V roku 1915 pri arménskej genocíde išlo o tichú podporu zo strany Nemecka. Najlepšie vzťahy má Arménsko s Ruskom. Priateľstvo Arménov a Rusov dáva Rusom možnosť mať vplyv na Kaukaze, a tým zatvára cestu Turkom do Azerbajdžanu a do Strednej Ázie. A Arménom to zaručuje ochranu proti tureckej expanzii.

Arménsko a Turecko majú veľmi chladné vzťahy a hranica medzi nimi je uzavretá, z dôvodu arménskej genocídy z roku 1915. Arménsky ľud nikdy nezabudne na svoju bolesť a vždy bude požadovať vrátenie takmer 200 000 km2 svojho teritória. A nielen Arméni. Dnešný juhovýchod, takmer 80 000 km2, patrí Kurdom. Tí žili v susedstve Arménska 2 000 rokov pred tureckou expanziou.

Nakoniec môžem opäť povedať staré grécke príslovie. "Aby si mohol vyhrať, nesmieš sa spoliehať iba na svoju silu, aj keď vieš, že si silnejší ako protivník. Musíš poznať silné aj slabé strany protivníka." Bohužiaľ, europolitikov to nezaujíma - a prehrajú.

Ašot Arakeljan sa narodil v Arménsku. Vzhľadom na to, že všetci Arméni sú pokrstení, vyznáva aj on kresťanské gregoriánske náboženstvo. Ašot Arakeljan je čestným členom Katedry histórie Arménska Jerevanského pedagogického inštitútu, členom Únie výtvarných umelcov v Českej republike, Arménsku aj Náhornom Karabachu. V roku 1972 vyštudoval Fakultu histórie Pedagogického inštitútu v Jerevane, kde po ukončení štúdia pôsobil ako vedúci kabinetu a profesor histórie Arménska. Na tom istom inštitúte vyštudoval aj modernú maľbu. Každoročne sa zúčastňuje mnohých kolektívnych výstav v Nemecku, Taliansku, Rusku, Arménsku a na Slovensku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú vďaka Pellegrinimu a  ľuďom. Matovič vystrašil svojimi rečami o blackoute aj nadnárodné spoločnosti

17:35 Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú vďaka Pellegrinimu a ľuďom. Matovič vystrašil svojimi rečami o blackoute aj nadnárodné spoločnosti

Slovensko zvláda situáciu s koronavírusom na výbornú a to vďaka nastaveniam Pellegriniho vlády a d…