Matovičovo ďalšie odhalenie. Prezradil, kto podrazil svojich voličov a už je dohodnutý s Ficom

22. 9. 2015 13:15

ROZHOVOR Nikto tak pravidelne nečerí politické vody na Slovensku ako poslanec NR SR a šéf OĽaNO Igor Matovič. Pritom jeho hlas nepočuť v najpálčivejšej téme týchto dní, utečeneckej kríze. Prečo je to tak a ako hodnotí svoje stabilné, no nerastúce predvolebné preferencie po ohlásení koalície s NOVA, prezradil pre PL.

Matovičovo ďalšie odhalenie. Prezradil, kto podrazil svojich voličov a už je dohodnutý s Ficom
Foto: SITA
Popis: Líder hnutia OĽaNo Igor Matovič

Boli ste v nedeľu na Národnom pochode za život?

Bol som, tak ako som bol pred dvoma rokmi v Košiciach, bol som aj v Bratislave. S celou rodinou.

Ako ste s ním boli spokojný? Plánujete sa nastoleným otázkam viac venovať s blížiacimi sa voľbami?

Čo sa týka počtu ľudí, bol som veľmi milo prekvapený. Očakával som možno 20-tisíc ľudí, čiže som veľmi pozitívne prekvapený. Na stretnutí vzniklo veľa návrhov na riešenia konkrétnych vecí, veľa z nich je zmysluplných, takže predpokladám, že viaceré si osvojíme.

Ktoré konkrétne máte na mysli?

Je ich tam viacero, nemá zmysel niektoré z nich vyťahovať. Analyzujeme ich, prediskutujeme a zaradíme tie, ktoré pomáhajú matkám v krízovej situácii, aby pomohli riešiť otázku počatého života.

Preferencie OĽaNO a NOVA sa zatiaľ príliš nezmenili, neprecenili ste svojho koaličného partnera?

Je pravda, že naše preferencie sú približne konštantné, ale netreba veriť prieskumom doslova. Uvidíme, aký potenciál nám spolupráca s NOVA prinesie. V každom prípade si myslím, že Daniel Lipšic je politik, ktorý by mal ostať v politike, aj preto som sa rozhodol k tomuto kroku. Ale áno, je možné, že zatiaľ sa to môže zdať ako kontraproduktívne pre nás.

Politici sa v týchto dňoch predbiehajú vo vyjadreniach o utečencoch. Je dosť možné, že to bude jedna z rozhodujúcich tém v budúcoročných voľbách. Váš hlas však v tejto veci nie je príliš výrazný, vyhľadávate skôr iné témy... Prečo?

Pretože najviac je počuť politikov, ktorí tému využívajú na vlastnú populistickú agendu ako napríklad Roberta Fica. Aj my, teda OĽaNO, odmietame kvóty, kvóty nie sú dobré a vieme si predstaviť, že by sme sa spolupodieľali na finančnom záväzku pomoci riešiť utečeneckú krízu. Čiže som za finančnú spoluzodpovednosť Slovenska, ale rozhodne nie za kvóty, ktoré nám nasilu niekto presadzuje.

Ako by ste celkovo navrhovali riešiť túto vec?

Veď ako práve hovorím, práve tak, aby Slovensko finančne spolupracovalo na záchrannom systéme, aby sme finačne prispeli na riešenie utečeneckej krízy. Ale nikto nám nemá čo prikazovať cez kvóty.

Budete od kandidujúcich za OĽaNO opäť žiadať detektor lži?

Ja som o to nežiadal ľudí na kandidátke ani pred poslednými voľbami, len som chcel, aby sme predsedovia strán, teda ja, Palko za KDS a Zajac za OKS išli na detektor, nakoniec som naň išiel len sám.

Na viacerých spolupracovníkov ste v politike nemali dobrý čuch, rozkmotrili ste sa s Hlinom, s vašimi vlastnými kandidátmi pred voľbami 2012. Môžu vám vaši vlastní voliči veriť, že podobné personálne problémy nebudete opäť riešiť?

Nerozkmotril som sa s vlastnými kandidátmi, len som navrhoval detektor. A k pánovi Hlinovi by som sa už nerád vyjadroval. Neveril som pochybovačom, ktorí ma upozorňovali, že on nevydrží v strane dlhšie a to sa aj potvrdilo. To je všetko.

Radoslavovi Procházkovi ste dali verejnú ponuku snov: pôžičku tri milióny eur bez úrokov a bez ručenia na predvolebnú kampaň. Už zareagoval?

Nie, len v tom zmysle, že sa vyjadrili, že si radšej zoberú pôžičku v banke. Pritom ja som žiadal len o jediné: Od strany som za to požadoval, aby na internete zverejnila každú objednávku a faktúru strany aj Procházku z kampane tak, aby ľudia mohli kontrolovať ich financovanie. Radšej budem platiť kampaň konkurenčnej strane, ako by som sa mal prizerať, ako sa zamotáva do chápadiel oligarchov a finančných skupín. Zaujímavé je, že odmietli a pritom som chcel len to jediné.

V ostatných týždňoch to pomyselne schytávate z každej strany. Bugár, Beblavý a množstvo politických komentátorov sa zhodujú v tom, že tretia vláda Roberta Fica je na dosah ruky, pretože zodpovedne vládnuť s vami, so šéfom štvorčlennej strany, sa jednoducho nedá. Čo si o tom myslíte?

Zaznamenal som tieto reakcie zo strany Siete a Mosta-Híd, paradoxne zo strán, ktoré sa najmenej vymedzujú voči možnému spoluvládnutiu s Robertom Ficom a pritom ktorých voliči si najviac neželajú spoločnú koalíciu so Smerom. Preto mi z toho vyplýva, ako keby už niečo bolo dohodnuté...

Stále to vyzerá tak, že vládu bude po voľbách zostavovať Robert Fico, vaša akcia konto z  Belize s jeho preferenciami nezamávala. Ako to oznámenie, ktoré ste učinili na verejnosti, hodnotíte po pár týždňoch?

Nechcel som zatriasť s preferenciami Roberta Fica, takže z tohto pohľadu to ani nehodnotím.

Server regionPRESSu vám už polícia vrátila, aký dosah malo pre vás jeho zadržanie okrem meškajúcich výplat zamestnancov, čo už bolo medializované?

Okrem spomínaných výplat nemám informáciu o inom konkrétnom dosahu. Ale obvinenie z krátenia daní... Za 19 rokov regionPRESS na daniach a odvodoch odviedol štátu asi 20 miliónov eur.

Na jeseň ohlasované referendum stíchlo, nič o ňom nenájdeme ani na stránke OĽaNO. Bude? Má šancu zaujať v tieni súčasnej utečeneckej krízy?

Uvidíme, či bude, je to možné.

Masívne hĺbkové referendum na opravu a ochranu Slovenska pred zvrátenými chúťkami politikov a riešenie problémov a otázok, na ktoré politici nenachádzajú riešenie. Aj také malo byť spomínané referendum. Dokonca malo byť aj o návštevách v domácnostiach. Už ste na nejakej boli?

Nie, hovorili sme o tom, že podpisová kampaň za vypísanie referenda prebehne aj v domácnostiach, ešte to teda nie je aktuálne.

Zvolebnieva sa, politici využívajú každú šancu prihovoriť sa občanom, ale vaša aktivita na blogu je mizerná. Prečo?

Akú máte konkrétne na mysli?

Napríklad tú na stránke denníka SME...

 Odkedy kúpila denník SME finančná skupina, ktorej názov sa spomína v spise Gorila, nemám chuť publikovať svoje názory na tomto blogu...


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

23:58 Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je verejným tajomstvom, že konečným cieľom európskej integrácie je zru…