Majú spojencov v médiách, ovládli školstvo. Deti sú totiž tvárne... Kechlibar o tom, ako sa v Nemecku derú na výslnie Zelení

7. 6. 2019 0:00

SÚVISLOSTI MARIANA KECHLIBARA Nevyhrala ani Le Penová, ani Macron. Hlas euroskeptikov v Európskom parlamente však po týchto voľbách zosilnie, myslí si vedec a spisovateľ Marian Kechlibar, ktorý sa obzerá za výsledkami májových eurovolieb. Hovorí aj o tom, ako sa mení volebná mapa v Británii alebo v Nemecku, kde tradičné strany utrpeli vážnu porážku. Prečo v Nemeckej spolkovej republike slávili Zelení? A prečo spolkové krajiny bývalej NDR hlasujú inak ako zvyšok Nemecka? Podľa Kechlibara ide aj o dedičstvo Angely Merkelovej...

Majú spojencov v médiách, ovládli školstvo. Deti sú totiž tvárne... Kechlibar o tom, ako sa v Nemecku derú na výslnie Zelení
Foto: Archív MK
Popis: Český publicista Marian Kechlibar
reklama

V minulosti dochádzalo často k tomu, že spolkové krajiny bývalej NDR hlasovali vo voľbách výrazne inak ako tie západné. Prejavilo sa to aj v tohtoročných eurovoľbách, napríklad pri euroskeptickej AfD. Čím možno tento jav vysvetliť?

Tento trend veľmi zosilnel počas posledných desiatich rokov a po tom, ako ho západonemecké médiá dosť dlho ignorovali, sa teraz predháňajú s rôznymi vysvetleniami.

Podľa môjho názoru tam hrá obrovskú rolu skutočnosť, že východné Nemecko, s výnimkou niekoľkých málo miest (ako sú Drážďany), dodnes významne zaostáva svojou ekonomickou úrovňou za západnou časťou krajiny a ani sa to nezlepšuje.

Bývalá NDR bola v podstate deindustrializovaná. Po roku 1990 boli tamojšie štátne podniky hromadne sprivatizované a mnohé z nich zatvorené, zhruba 2,5 milióna ľudí prišlo o prácu. Šéfa privatizačnej organizácie Treuhand dokonca zastrelila Frakcia Červenej armády (RAF). Dodnes sa ekonómovia hádajú, či bola tá privatizácia zle a nekompetentne vykonaná, alebo boli podniky po štyridsiatich rokoch vlády jednej strany v takom stave, že sa ich už nedalo zachrániť.

Podstatným efektom bolo, že veľa ľudí, zvlášť tých mladších a vzdelanejších, odišlo za prácou do západných krajín NSR, a bez nich nemôžu východné štáty ani pomýšľať, že by začali doháňať Bavorsko alebo Bádensko. Investície z federálnej kasy síce dokázali zaistiť pomerne kvalitnú dopravnú infraštruktúru, ale preháňajú sa po nej kamióny z Poľska. Kvalitní ľudia sa pomocou dotácií vyčarovať zo zeme nedajú.

No a skutočnosť, že Angela Merkelová je „Ossi“, ale za jej dlhej vlády sa na východ dosť kašľalo, viedla k silnému pocitu odcudzenia medzi obyvateľstvom, ktoré tam ešte zostalo. Pridajte k tomu prílev Arabov, Afričanov a Afgancov v posledných rokoch a máte recept na silnú negatívnu reakciu.

Angela Merkelová

Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Mimoriadny úspech v Nemecku dosiahli tamojší Zelení. Získali skoro 21 % hlasov. Čo je však zaujímavé, úspech ľavicovej strany ťahali mladí voliči do 25 rokov, v tejto skupine obyvateľov Zelení rozdrvili všetku konkurenciu a pripísali si podporu 34 %. Prečo mladým v Nemecku Zelení tak imponujú?

Úspech Zelených v skutočnosti ťahali všetky vekové kategórie od 18 do 60 rokov. Mladých voličov je v NSR pomerne málo, pretože krajina začala vymierať už oveľa skôr ako Česká republika, zhruba o dvadsať rokov. Len medzi ľuďmi nad šesťdesiat Zelení nevyhrali.

Zelení majú veľa spojencov v médiách. Prieskumy medzi nemeckými novinármi ukázali, že už pred desiatimi rokmi ich 35 % volilo Zelených, ktorí pritom vtedy veľmi silní neboli. Veľmi silné je zelené hnutie aj v školstve. Keď si vezmete ich kandidátne listiny, je to samý učiteľ.

Všimnite si, že aj u nás chceli Zelení pri svojej účasti vo vláde ihneď ministerstvo školstva, pričom ODS im ho dosť krátkozrako dala. Všeobecne aktivisti vedia, že ak chcú zmeniť ideovú orientáciu spoločnosti, zbytočne by plytvali energiou na „starých bielych mužov“. Deti sú tvárnejšie a menej spochybňujú autoritu.

V západnom Nemecku prebieha tento proces už štyridsať rokov a dnes priniesol výsledky, klimatické zmeny sú tam témou číslo jeden. Vo východnom Nemecku, kde na to toľko času nebolo, majú Zelení polovičné až tretinové výsledky.

Ešte jedna dôležitá korelácia – Zelených volia disproporčne obyvatelia bohatších štvrtí veľkých miest, na vidieku takú podporu nemajú. Napríklad v Bavorsku sú Zelení stranou mestských obyvateľov. Vidiečania sú oveľa konzervatívnejší a v roku 2014 dokonca pretlačili zákaz stavby veľkých veterných mlynov, ak nie sú aspoň desaťnásobok svojej výšky od najbližšej obytnej budovy, čo v prípade dvestometrového veterného mlyna znamená dva kilometre od najbližšieho domu. Takých miest už v Bavorsku nie je veľa, takže je to fakticky zákaz, pretože v chránených územiach sa tiež nesmie stavať.

Oba tradičné subjekty, teda CDU/CSU a sociálnodemokratická SPD, v eurovoľbách krvácali. Strana Angely Merkelovej síce vyhrala, ale oproti roku 2014 si pohoršila o takmer sedem percentuálnych bodov, SPD prišla dokonca o 11,5 percentuálnych bodov. Čo taká blamáž ukazuje? Chýli sa tradičná dominancia týchto dvoch strán ku koncu?

Voličská aj členská základňa CDU a SPD sú ľudia nad 65 rokov a tí pomaly vymierajú. Medzi nimi majú stále vyše 40 percent, ale už to nestačí na dominanciu ako predtým. A schopnosť získavať si mladších voličov je v prípade oboch strán extrémne slabá.

V strednej vekovej kategórii okolo 40 rokov sú pomery medzi stranami o dosť vyrovnanejšie a u mladých pod 30 rokov jednoznačne dominujú Zelení.

Áno, povedal by som, že CDU a SPD čaká rovnaký osud ako ich francúzskych alebo talianskych kolegov. Ale pre nás to znamená riziko zelenej spolkovej vlády v priebehu 5 – 10 rokov. Vzhľadom na previazanosť českej ekonomiky s nemeckým automobilovým priemyslom to môže byť značný otras.

A nezabudnime na azylovú a migračnú politiku nemeckých Zelených. Práve líderka ich kandidátky do EP, Ska Kellerová, navrhovala v roku 2017 presídľovanie celých sýrskych dedín do východnej Európy – aby tam ďalší Sýrčania mierili ochotnejšie.

Ska Kellerová

Ska Kellerová  Zdroj: TASR

Vo Francúzsku zvíťazila Marine Le Penová pred Emmanuelom Macronom o jeden percentuálny bod. Je to úspech Le Penovej alebo skôr vyhral Macron tým, že udržal veľmi tesný odstup? Môžu francúzski europoslanci z Národného združenia tvoriť v Bruseli významnú silu?

To nie je veľmi veľké víťazstvo ani pre jedného z nich. Francúzsko by potrebovalo dôkladnú ústavnú reformu, súčasné usporiadanie dvojkolových väčšinových volieb vedie k tomu, že ľudia hlasujú „za menšie zlo“ a veľká časť elektorátu je potom vo volených orgánoch úplne nezastúpená. Keby francúzske vnútroštátne voľby prebiehali rovnako ako voľby do EP, musel by Macron uzavrieť nejakú koalíciu a hľadieť oveľa viac na to, čo si o jeho politike myslia aj voliči iných strán.

Všeobecne bude strany ako RN v Európskom parlamente oveľa viac počuť, najmä vďaka posilneniu talianskej Legy, ktorá na rozdiel od Le Penovej skutočne môže povedať, že vo svojej krajine slávila drvivé víťazstvo. Na druhej strane, skeptici všetkého druhu majú okolo štvrtiny hlasov EP, to nie je blokačná menšina.

Za významný dôsledok však považujem perspektívu, že koncept „spitzenkandidáta“ bude možno konečne odložený na smetisko dejín. To, že by sa Nemec Weber stal šéfom Európskej komisie, je teraz dosť nepravdepodobné. Slušné šance má dánska politička Margrethe Vestagerová, ktorá pomerne tvrdo presadzovala antitrustové zákony. Podpora konkurencieschopnosti by bola žiaduca, skostnatených gigantov tu máme príliš veľa.

Ako sa pozeráte na aféru Heinza-Christiana Stracheho? Zničila vládny potenciál rakúskej pravice? Škandál inicioval rakúsky právnik iránskeho pôvodu Ramin Mirfakhrai. Mal pravdu Jan Zahradil, keď povedal, že odteraz sa týmto spôsobom budú likvidovať tí, ktorí sú „politicky nepohodlní“?

Podľa môjho názoru FPÖ nespadne pod pätnásť percent. Strache si vliezol do pasce, dosť krátkozrako, od tejto chvíle si budú ďalší politici dávať veľký, veľký pozor, kým sa s niekým stretnú.

Nový predseda FPÖ Norbert Hofer je ich bývalý prezidentský kandidát, ktorý získal takmer 50 percent hlasov rakúskych voličov – domnievam sa, že pre širší elektorát je možno aj prijateľnejší ako Strache, ktorý rád provokoval.

Skutočne nebezpečné by pre slobodných bolo, keby sa rozvadili medzi sebou. To už sa stalo začiatkom storočia, keď sa od nich odtrhlo Haiderovo krídlo a založilo novú stranu BZÖ. Na také štiepenia, vyhnania a vylučovania, zvlášť ak sú motivované osobnými spormi, nereagujú voliči dobre. Však to vidíme na našej českej pravici, kde je to „samý náčelník, žiadny indián“. Ale video natočené so Strachem postihovalo skôr jeho a jeho kolegu Gudenusa ako stranu ako celok. Keby celé strany zanikali len pre korupciu svojich čelných predstaviteľov, vymenila by sa celá politická scéna dvakrát za desať rokov. A to sa nedeje. Navyše tu si môžu skalnejší priaznivci strany hovoriť, že to bola práca niekoho zvonku.

Predčasné voľby v Rakúsku budú na jeseň. Bývalý kancelár Kurz podľa môjho názoru nemôže dúfať v to, že by FPÖ pretiahol dajme tomu polovicu voličov. Štvrtinu možno áno, polovicu nie. Ak by voľby vyhral, môže si vybrať buď veľkú koalíciu s SPÖ – ale tá bude nepopulárna. Alebo možno extrémne tesnú koalíciu s malou liberálnou stranou NEOS, ale na väčšinu v parlamente by im to dohromady skôr nestačilo, zvlášť ak do neho znovu vstúpia Zelení.

Alebo povie Kurz smerom k FPÖ „dobre, čo sme si, to sme si, vy ste si vymenili predsedníctvo, skúsime to znova“. To je scenár, ktorý aktuálne považujem za najpravdepodobnejší.

Sebastian Kurz

Sebastian Kurz  Zdroj: TASR

Nebolo by to tak prvýkrát, za bývalého kancelára Schüssela (ÖVP) sa po veľkých sporoch FPÖ a ÖVP zase dohodli na spolupráci (2003) po ďalšie volebné obdobie.

Keď sa pozrieme na výsledok v Británii a na drvivú výhru Nigela Faragea a jeho strany s jasným názvom The Brexit Party, na blamáž labouristov, ktorí skončili tretí, a konzervatívcov, ktorí sa dokonca prepadli až na piate miesto – ide o jasný signál britských voličov, že chcú brexit? Očakávate, že sa teraz dajú veci do pohybu?

Robiť závery z volieb, ktorých sa zúčastnilo 37 % britských voličov, je trochu zradné. To je na britské pomery veľmi nízka účasť. Referendum o brexite malo podstatne vyššiu účasť, 72 percent. Takže porovnávame hrušky a jablká.

Ale keď už sme pri tom porovnávaní: na brexitovej strane je najvýraznejšia osobnosť Nigel Farage, zatiaľ čo „remaineri“ (zástancovia zotrvania UK v EÚ) sú rozptýlení do niekoľkých strán a hnutí. Farage nie je práve konštruktívny typ, jemu ide oveľa ľahšie „buntovať rebéliu“, ale v tom má zase talent ako nikto v Európe.

Nigel Farage

Nigel Farage  Zdroj: TASR

Hlavným signálom týchto volieb bolo hlavne to, že ani tristo rokov stará Konzervatívna strana so solídnou základňou vo vidieckych a malomestských regiónoch nemôže počítať s tým, že by automaticky skončila prvá alebo druhá. V prípade konzervatívcov došlo k veľkému rozštiepeniu medzi špičkami strany a jej voličmi. Radoví voliči sú výrazne za brexit, zatiaľ čo poslanci boli skôr za zotrvanie, hlavne pre obavy z toho, aké by boli ekonomické následky. Táto schizofrénia sa prejavila aj vo vláde, veď odchádzajúca premiérka Mayová hlasovala sama za „remain“ a potom mala dohovárať odchod. Taký rozkol je vždy nebezpečný.

Považujem za dosť pravdepodobné, že nový premiér bude „hard brexitár“, niekto ako Boris Johnson alebo Jacob Rees-Mogg. Ale viac by som to tipoval na toho prvého, Johnson dokáže byť ľudovejší a má viac sympatií. Jacob Rees-Mogg oproti nemu pôsobí ako karikatúra snobského lorda z viktoriánskych čias (aj keď je nešľachtic).


Marian Kechlibar je autor kníh Zapomenuté příběhy a Zapomenuté příběhy 2, ktoré si môžete kúpiť na jeho e-shope Kechlibar.net.

    

Autor: Marek Korejs

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rozum zostáva stáť. Namiesto ekonómom sa načúva politrukom, Pán Boh s nami. Krádež s pekným menom, páli Šichtařová

23:59 Rozum zostáva stáť. Namiesto ekonómom sa načúva politrukom, Pán Boh s nami. Krádež s pekným menom, páli Šichtařová

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Rozum zostáva stáť nad tým, ako sa v ekonomickom tíme ústredného krízo…