Mainstream a konšpirátori? Nevidím dve strany, len biznis a súboj záujmových skupín o korisť, tvrdí filmárka Piussi

18. 10. 2019 20:31

Nahnevala mainstreamových novinárov, že sú vo filme Ukradnutý štát postavení na úroveň akože novinárov z tzv.konšpiračných webov, tiež sudcov Špecializovaného trestného súdu, ktorým sa na okamih objavili ich tváre, čo je zo zákona zakázané. Zuzana Piussi dva roky nakrúcala film o tom, ako sa vlastne šíria informácie, ako pracujú novinári, kto ich informáciami zásobuje a že sme vlastne podľa filmu obeťami manipulácií a preto treba myslieť. Paradoxne, to nenahnevalo nikoho. V rozhovore pre ParlamentnéListy.sk Zuzana Piusii uviedla, že nevidí mainstream a konšpirátorov. „Vidím iba záujmy a biznis. To nie je súboj medzi dobrom a zlom, ale súboj medzi záujmovými skupinami a každá chce svoj podiel na koristi, a tou korisťou sme my,” vyhlásila Piussi.

Mainstream a konšpirátori? Nevidím dve strany, len biznis a súboj záujmových skupín o korisť, tvrdí filmárka Piussi
Foto: TASR
Popis: Režisérka Zuzana Piussi, tlačová konferencia.
reklama

Nahnevala mainstreamových novinárov, že sú vo filme Ukradnutý štát postavení na úroveň akože novinárov z tzv.konšpiračných webov, tiež sudcov Špecializovaného trestného súdu, ktorým sa na okamih objavili ich tváre, čo je zo zákona zakázané.

Zuzana Piussi dva roky nakrúcala film o tom, ako sa vlastne šíria informácie, ako pracujú novinári, kto ich informáciami zásobuje a že sme vlastne podľa filmu obeťami manipulácií a preto treba myslieť.

Paradoxne, to nenahnevalo nikoho. V rozhovore pre ParlamentnéListy.sk Zuzana Piusii uviedla, že nevidí mainstream a konšpirátorov.

„Vidím iba záujmy a biznis. To nie je súboj medzi dobrom a zlom, ale súboj medzi záujmovými skupinami a každá chce svoj podiel na koristi, a tou korisťou sme my,” vyhlásila Piussi.

Film Ukradnutý štát je o tom, ako sa šíria informácie, o novinároch, ktorí ich spracúvajú,  o  tom, čo sa dostane ako informácia o dianí k verejnosti. Máte pocit že ste vystihli vo filme pointu?

Snažila som sa tým filmom niečo povedať, podľa reakcií divákov si myslím, že sa mi podarilo vystihnúť niečo podstatné. Film je predovšetkým o tom, ako sme neustále manipulovaní spravodajskými hrami, vôbec netušíme, čo sa okolo nás deje, žijeme vo svete, kde nechápeme súvislosti. Nerozumieme realite, v ktorej žijeme, furt nám niekto ukazuje nejaké informácie, každý deň je nejaký únik zo spravodajských zdrojov a my nevieme overiť, čo je pravda. Filmom som chcela povedať hlavne to, aby ľudia rozmýšľali nad tým, čo čítajú a boli kritickí. Jednoduché riešenia používajú populisti a, bohužiaľ, nefungujú.

Úprimne – ja som odchádzala z kina s pocitom nedopovedaného. Možno za to môžu moje prehnané očakávania. Neviem, chýbal mi taký záver zistení. Vy ste ako autorka spokojná s výsledkom, či dodatočne by ste možno niečo zmenili?

Odpovede chýbajú aj mne, pretože ich nemá nikto. Tiež pátram po odpovediach a nemám ich.

Zuzana Piussi pózuje s ocenením Za kamerou, ktoré jej udelila odborná porota 24. júna 2017 na Medzinárodnom filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach. Zdroj: TASR

Zachytila som, že vám mainstreamoví novinári vyčítali veľký priestor pre konšpirátorov. Z čoho ste vychádzali?

Hľadala som ľudí, ktorí ovplyvňujú verejný priestor a dala som priestor skoro všetkým aktérom súčasného diania.

Bolo dosť paradoxné vidieť tam bývalého siskára Pavla Forischa, za ktorým chodili tak mainstreamoví novinári pre tipy, a zároveň má dosť priestoru (mal – pred pár dňami ho zatkla polícia – pozn. PL.sk) aj u tzv. konšpirátorov. Ako to vnímate?

Išla som po stopách Kuciaka a narazila som na Forischa a Žiarana, tí ľudia poskytovali informácie novinárom aj politikom. Tie informácie sú relevantné a mnohé z nich sa dajú overiť.

Počas pojednávania s Marianom Kočnerom v afére zmeniek ste sa ako jediná prihlásila, že chcete využiť ponuku Mariana Kočnera stať sa na pojednávaní jeho dôverníkom a môcť tak sledovať aj výpoveď utajeného svedka Petra Tótha, a dozvedieť sa tým pádom viac. Túto možnosť odmietli napríklad novinári zo SME aj TV Joj či z Denníka N. Ako ste vnímali túto situáciu?

Je to bulvár, keď novinár nechápe termín procesného postavenia v súdnom pojednávaní. Ak tomu niekto nerozumie, nie je to moja chyba.

Ako vidíte vy po sonde do hlbín šírenia informácií oba brehy: mainstream a tzv. konšpirátorov? Porovnajte plusy, ak vidíte, a aj mínusy oboch strán.

Ja nevidím dve strany. Vidím iba záujmy a biznis. To nie je súboj medzi dobrom a zlom, ale súboj medzi záujmovými skupinami a každá chce svoj podiel na koristi, a tou korisťou sme my. Lebo my platíme dane.

S akými reakciami bežných ľudí sa po filme stretávate? Pochopili váš dokumentárny film či sú podobne kritickí ako časť novinárskej obce?

Veľmi ma potešilo, že film ocenili bežní ľudia, že nepodsúvam žiaden názor a film nie je manipulatívny.

Na snímke M. Kočner   Zdroj: TASR

Popri záplave  respondentov a ich vyjadrení sú osviežením vo filme viaceré drobné vtipné momenty ako napríklad rovnaké privítanie s pohárikom alkoholu u bývalých zamestnancov tajnej služby, jednoduché obrázky namiesto fotiek, hudobné vystúpenie ľudí z Občianskeho tribunálu…

To je forma filmu. Film musí mať viac vrstiev.

Vaše outfity súvisia s filmovým imidžom či vás vystihujú?

Moje outfity ma vystihujú. Nosím, čo sa mi páči a v čom sa dobre cítim, nesúvisí to s filmom. Šaty si šijem sama, voľakedy som robila kostýmové výtvarníctvo, moja dcéra v tom pokračuje, študuje na pražskej UMPRUM. Ten farebný kabát, čo mám na sebe vo filme, šila ona.

Ako vy vidíte po nakrúcaní dokumentu smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice? Rodičia oboch sú presvedčení, že Kočnerom by sa to skončiť nemalo.

Vyšetrovanie nie je ukončené, nie som policajt. Neviem.

Autor: Lucia Balichová

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

15:35 Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

Prepad cien z dôvody koronakrízy nehrozí, ale ich dynamický rast je na chvíľku minulosťou, hodnotí s…