Macron skončí, z jeho rečí sa ľudia nenajedia. Docent Eichler, znalec Francúzska, má jasné informácie. Drahota, prezident bohatých, ľudové hnutie odporu. Ide to rýchlo

3.12.2018 14:30

ROZHOVOR Macron je prezidentom bohatých, má rekordný prepad popularity, asi už nebude chcieť znovu kandidovať. Parlamentným listom to po masových protestoch vo Francúzsku povedal český politológ a expert na medzinárodné vzťahy docent Jan Eichler. Pripomína, že išlo o spontánne akcie, do ktorých sa zapojila stredná trieda, pretože je zúfalá. „Macron je skvelý rečník, ale z toho sa ľudia nenajedia. Tempo, akým sa prezident diskredituje, je hrozne vysoké,“ myslí si.

Macron skončí, z jeho rečí sa ľudia nenajedia. Docent Eichler, znalec Francúzska, má jasné informácie. Drahota, prezident bohatých, ľudové hnutie odporu. Ide to rýchlo
Foto: Hans Štembera
Popis: Jan Eichler

Pán docent, Francúzsko nedávno zasiahli masové protesty, ulice dokonca horeli. Čo bolo rozbuškou? Išlo o bežné demonštrácie, ktorými je Francúzsko preslávené, alebo je to vážnejšie?

Vážnejšie to je, lebo Macron rozhodol, že sa zvýši DPH na pohonné hmoty, a to už bolo trochu priveľa. Cena dávno prerástla jedno euro za liter a Francúzi sú s tým hrozne nespokojní. Nadávajú prezidentovi, že je prezidentom bohatých. Macron zase tvrdí, že je prezidentom zamestnávateľov a vychádza v ústrety tým, ktorí ponúkajú pracovné príležitosti a potrebujú úľavy na podnikanie.

Tu nastáva ten stret. On je na strane podnikateľov a ľudia, ktorí majú čoraz väčšie problémy, mu nadávajú, že je prezidentom bohatých a je potrebné, aby myslel aj na chudobných alebo chudobnejších. Dokonca jeden z hovorcov toho hnutia žltých viest ho nazval Máriou Antoinettou dnešných dní. Mária Antoinetta vtedy ľuďom odkázala, že keď nemajú na chleba, nech si kupujú koláče. Toto dnes hovoria o Macronovi. Navyše mu vyčítajú, že proti nim postavil ozbrojené sily, hlavne žandárstvo a tiež hasičov, pričom parížski hasiči sú vojaci z povolania. To sú skutočne ozbrojené sily. A ľudia prezidentovi Macronovi hovoria, že je teraz v mráčiku zo slzného plynu obklopený policajtmi a hasičmi, ktorí tam nikoho nepustia. Demonštranti chceli ísť protestovať do okolia prezidenta, ale dnes nemá nikto šancu sa tam dostať.

Francúzsko teraz veľmi vrie a je zaujímavé, že je to spontánne hnutie. Najprv sa všetko šírilo po sieťach. Ľavica zaspala, zaspali aj ľavicové odbory, ktoré sa do toho sprvu nezapojili a stále hľadajú, aký k tomu zaujať prístup, ale dnes sú až druhí.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron  Zdroj: TASR

Čítal som niekde analýzu, ktorá práve spomínala aj túto skutočnosť, že protesty neboli vyvolané odbormi alebo ľavicovým hnutím, ale že do ulíc vyšla stredná trieda, ktorá sa do značnej miery cíti zradená aj prezidentom, pretože sa od nich chcelo, aby vo veľkom kupovali dieselové autá, a teraz im niekto hovorí, že majú prejsť na ekologické riešenia, ktoré sú drahé...

Áno, toto je tam veľmi silné. Nezabúdajme, že vo Francúzsku je na všetkých diaľniciach veľmi drahé mýto, čo je dnes zhruba 60 percent ceny benzínu alebo nafty, a tým sa všetko násobí. Veľa Francúzov dochádza do práce vlastnými autami. Je tam síce systém vlakového spojenia, po Paríži je vynikajúce metro, ale mnohým ľuďom to nestačí, pretože potom musia dochádzať ďalej. Znie tam teraz požiadavka, aby sa nielen späť znížilo DPH na pohonné hmoty, ale aby sa tiež zamestnávatelia podieľali na nákladoch svojich zamestnancov na dochádzanie do práce, ľudia volajú po benefitoch.

Francúzsky minister vnútra obvinil z vyvolania nepokojov pri protestoch „ultrapravicových buričov“. Zaznamenal som aj snahu spojiť to celé s Marine Le Penovou. Bolo to tak?

Minister vnútra nie je dlho vo funkcii, jeho predchodca bol podstatne skúsenejší. Marine Le Penová sa tomuto bránila. Vyjadrila sa na podporu demonštrantov, to áno. Ako jedna z prvých političiek zacítila príležitosť, že by sa k tomu mohla pripojiť, ale hneď sa dištancovala od násilností, ktoré protesty sprevádzali, od rozbíjania luxusných predajní, od rabovania, zapaľovania a podobných udalostí. Celé to však po 50 rokoch začína pripomínať slávny rok 1968, ktorý tam bol. Jar 1968 tam takisto prepukla veľmi spontánne. Ani komunisti do toho sprvu neboli zapojení, a že to vtedy ešte nebola okrajová partaj, ale silná strana, ktorá mala v tom čase vyše 20 percent vo voľbách. Aj komunisti si k tomu vtedy chvíľu hľadali vzťah, a kým ho našli, bolo po všetkom. Dnes už je francúzska komunistická strana úplne okrajovou, ale prekvapivé bolo, že ani odbory do toho najprv neboli zapojené a boli zaskočené.

Marine Le Penová

Marine Le Penová  Zdroj: TASR

Možno povedať, že to, čo teraz vo Francúzsku prebehlo, bol začiatok nejakého dlhšieho procesu alebo to odznelo a bude nejaký čas pokoj, kým ľuďom zase neprasknú nervy?

Zatiaľ sa zdá, že vrchol, keď v jednej chvíli ich bolo 200-tisíc, majú za sebou. Teraz už to išlo pod 200-tisíc. Ale je to otázka. Barikády tam boli prvýkrát po 50 rokoch. Prekvapilo ma, že to nebolo v tom starom, historickom Paríži, kde sú ešte úzke uličky a dajú sa tam dobre stavať barikády, ale oni to začali robiť na Champs-Élysées a podobných bulvároch, ktoré sú 40 – 60 metrov široké, tam sa barikády stavajú horšie. Zapaľovanie áut, rabovanie a poškodzovanie luxusného tovaru, to k tomu patrí.

Pôvodne bola snaha demonštrantov odkázať na Marsove polia pod Eiffelovu vežu, kde by ich naša ambasáda mala hneď pod svojimi oknami, ale oni tam nechceli ísť. Naopak chcú protestovať tam, kde je centrum luxusu, pýchy a rozožranosti.

Čo toto celé vypovedá o pozícii prezidenta Macrona? Ako to s ním vyzerá do budúcna a ako je na tom, aj čo sa týka popularity v porovnaní so svojimi predchodcami?

Macron mal po prvom roku ešte väčší prepad popularity ako Sarkozy, ešte ho prekonal. Predchádzajúci prezidenti taký veľký prepad nemali. François Hollande, ktorý bol pred ním, si prepad popularity spôsoboval svojím nevhodným správaním v osobnom živote. Toto je oveľa vážnejšie, nejde o osobný život, ale ide o niečo horšie. Je to o systéme a spôsobe výkonu funkcie prezidenta.

Tiež som nebol veľkým stúpencom Macrona a stále si k nemu hľadám vzťah, ale musím uznať, že je to mimoriadne inteligentný človek, skvelý rečník a nikdy predtým nemal žiadnu funkciu, nebol ani starostom, ale dokáže štátnicky prehovoriť. To sa musí nechať. Lenže z toho sa Francúzi veľmi nenajedia. Keď potom ľudia vidia, ako im pred očami narastajú životné náklady, už toho začínajú mať dosť a jeho skvelý prejav prestáva pôsobiť.

Prezident Macron to podľa vás nevníma alebo je mu to jedno? Ak sú problémy také vážne, nemôže tým pod sebou on aj celá vládnuca trieda píliť konár?

Do hláv im nevidím. Emmanuel Macron si jasne vybral už ako kandidát. Vybral si, že bude na strane podnikateľov. Zdôvodňuje to tak, že je na strane tých, ktorí vytvárajú nové pracovné príležitosti, a vyzerá to, že od toho neustúpi. Jeho premiér mu je hlboko oddaný, nezaoponuje mu a ostatní ministri tiež nie. O Francúzsku sa hovorí, že je to poloprezidentský režim, ale teraz už je to skôr trištvrteprezidentský režim.

Pokiaľ ide o Macronovu budúcnosť, do akej miery dnes môžeme odhadnúť, či má šance na druhé zvolenie? Alebo je na takéto súdy ešte skoro?

Možno tak skoro nie je. Tempo, akým sa Macron diskredituje, a tempo, akým stráca podporu, je hrozne vysoké a rýchle. Na jeho obranu by som povedal, že Francúzsko si roky žije nad svoje pomery, žije na dlh. Raz musel radikálny rez prísť a práve to teraz padá na Macrona. Hollande tieto nepopulárne veci trochu odďaľoval a na Emmanuela Macrona, ja mu hovorím Emanko, na Emanka to teraz padá. Bude to padať čoraz výraznejšie a rýchlejšie, takže si myslím, že za tri a pol roka už asi nebude kandidovať.

Nakoľko možno povedať, kam sa prelieva podpora, ktorá mu mizne?

Znovu sa do hry vracia Jean-Luc Mélenchon. Znovu vystupuje, znovu hovorí, že mal pravdu a Macronovi to všetko vyčítal už dávno predtým a všetko sa potvrdzuje. Mélenchon založil hnutie Nepodrobené alebo Nepoddajné Francúzsko a hovorí, že tieto protesty sú konkrétnym prejavom nepodrobeného Francúzska, ktoré sa hlási o svoje práva a o svoje slovo. Možno ho to zase vráti do hry, aj keď on sa blíži k sedemdesiatke, to je problém. Ale medzi mladšími nikto taký výrazný nie je. Socialisti prehrali strašným spôsobom, mali mladých politikov, napríklad Manuel Valls, ale úplne zhoreli.

Jean-Luc Mélenchon

Jean-Luc Mélenchon  Zdroj: TASR

Môžeme očakávať, že protesty Francúzov budú pokračovať alebo sa objaví niečo ďalšie?

Možno to na chvíľku opadne, ale môže to vybuchnúť zase niekde inde. Francúzsko sa blíži k desiatim percentám nezamestnanosti. Oproti Francúzsku sme my svojím spôsobom s dvoma percentami rajom na zemi. Čo by oni za to dali. Nezamestnanosť môže vo Francúzsku ďalej narastať a môže to viesť k ďalším problémom, prebieha delokalizácia výroby, ktorú okrem iného niekedy pošlú aj do Českej republiky, niekedy do Rumunska alebo ešte ďalej, kde je lacnejšia pracovná sila. Nemožno vylúčiť, že potom niekomu začnú tiecť nervy, až sa napríklad dozvie, že sa zatvára veľký priemyselný podnik a sťahuje sa niekam na východ.

autor: Radim Panenka

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Katastrofálna politika USA, triumfálny nástup Ruska. Turecko sa už dávno nespráva ako člen NATO. Expert Šándor sa obáva rozšírenia vojny a hovorí o svetovej skaze

0:00 Katastrofálna politika USA, triumfálny nástup Ruska. Turecko sa už dávno nespráva ako člen NATO. Expert Šándor sa obáva rozšírenia vojny a hovorí o svetovej skaze

ROZHOVOR „Nemáme žiadnu istotu, čo a kto udrží Erdogana na uzde, aby vo svojej obsesii proti Kurdom …