Len kecy. Nech si Macron zametie pred vlastným prahom. Marseille už je viac moslimské než kresťanské, neudržal sa hudobník

16.5.2017 11:00

ROZHOVOR „Le Penová by to riešila. Žiadnu Úniu by neopúšťala, ale nútila by ju k zmene,“ myslí si hudobník, politika publicistaFrantišek Ringo Čech, podľa ktorého je Európska únia odsúdená k skaze. Prehovoril aj o manželstve Emmanuela Macrona s o 25 rokov staršou ženou.

Len kecy. Nech si Macron zametie pred vlastným prahom. Marseille už je viac moslimské než kresťanské, neudržal sa hudobník
Foto: youtube.com
Popis: Emmanuel Macron
Ako hodnotíte výsledky francúzskych prezidentských volieb? Boli podľa vás naozaj také jasné, ako hovorili rôzne prieskumy, že vyhrá Emmanuel Macron?
 
Ako som už niekoľkokrát zdôraznil, ja neverím žiadnym prieskumom. Macron evidentne viedol, ale nie tak, ako si francúzski slniečkari predstavovali alebo ako nás lživo informovali. Ale, samozrejme, mal náskok.
 
Čím si voliča získal? Ako by ste charakterizovali voliča Emmanuela Macrona?
 
Myslím, že ešte jedno volebné obdobie sa nebude nič diať. Ľudia sa boja zmeny. Ľudia chcú status quo, lebo napriek všetkým prúserom sa im nedarí tak zle a to pravé haló sa ešte nezačalo. Čiže oni volia odklad. To, že volili v Rakúsku, ako volili, to, že volili vo Francúzsku, ako volili, to je jednoducho ukážka, aká zlá je situácia. Aby som to prirovnal - je to, ako keď máte pod stoličkou vrecúško a vy ho riešite aspirínom. Odkladáte to. Hoci inteligentní politici a inteligentní ľudia vedia, že jedného dňa ten zápal nakoniec bude tak bolieť, že ani nepôjde umŕtviť. Tak vyzerá teraz Európa. Prosto neriešia problém, len ho odsúvajú. Títo ľudia, ktorí to celé vedú, nakoniec zmiznú v prepadlisku dejín a mela, ktorú spôsobili, bude nakoniec, bohužiaľ, bez nich. Oni pri tom nebudú. Schovajú sa vo svojich vilách a nechajú to vyžrať občanom.
 

Fotogaléria: - Francúzske voľby 2. kolo

Na snímke manželka prezidentského kandidáta hnutia...
Prezidentský kandidát Emmanuel Macron hádže volebn...
Na snímke pravicová prezidentská kandidátka Marie ...
Na snímke žena prichádza voliť vo volebnej miestno...
Na snímke voliči vo volebnej miestnosti počas druh...
Na snímke voliči vo volebnej miestnosti počas druh...
A práve toto odsúvanie problému, ako hovoríte, spôsobilo, že Le Penová utrpela tú porážku?
 
Ona tak veľkú porážku zase neutrpela. Myslím, že ona veľmi získala, pretože jej strana je na vzostupe a na vzostupe budú všetky strany, ktoré budú chcieť ten problém a tú kritickú situáciu Európy riešiť. Tento týždeň sa v tlači objavilo (a tá veľká radosť francúzskych slniečkarov), že Le Penová odstúpila. Ale to bola jej neter, ktorá sa chce venovať rodine a odišla z politiky. Ale ako sa to hneď vydáva, aké je to strašné - pozrite... Nie! Ja jej veľmi fandím.
 
„Dnes sme zvíťazili, dnes zvíťazilo Francúzsko,“ hlásal Macron pred zhromaždením svojich priaznivcov krátko po svojom zvolení. Hlavne na rôznych sociálnych diskusiách sa však ozývajú hlasy, že je to naopak koniec Francúzska. Ako to podľa vás je?
 
Ja by som mu na to odpovedal - milý Macron, ešte tú (rozprávku) o Smolíčkovi, tú by sme radi počuli. Ale ja by som chcel citovať redaktora Varyša z MF Dnes, ktorý napísal: „V Bruseli zavládlo nadšenie nad víťazstvom Emmanuela Macrona. Ide však o tanec na vlastnom hrobe. Pretože Európska únia nie je ochotná sa meniť, mieri do záhuby. V súvislosti s možným víťazstvom Marine Le Penovej sa hovorilo o ohrození samotnej existencie Európskej únie. Skutočným ohrozením Únie je však Macron a politici držiaci status quo, ako sú šéf Európskej komisie Juncker alebo súperi o post nemeckého kancelára, teda Angela Merkelová a Martin Schulz. Je to práve ich politika, ich postoj a ich rétorika, ktoré vyhnali z Únie Veľkú Britániu a ktoré stavajú množstvo európskych voličov proti ich vládam a ženú ich do náručia antisystémových hnutí.“ Plne sa pod to podpisujem. Povedal to úplne precízne a jasne.
 
A ak by bola zvíťazila Le Penová, čo by to znamenalo pre Európu?
 
Pre všetkých veľký zisk. Konečne by sa niečo riešilo. Le Penová by to riešila, žiadnu Úniu by neopúšťala, ale nútila by ju k zmene. Ale pretože tí ´bambulovia´, ktorých sme predtým vymenovali, zmenu nechcú, tak, samozrejme, by nakoniec uvažovala, že z Európskej únie odídu. Ale Európska únia je odsúdená ku skaze.
 
Macron už dopredu avizoval, že ak bude zvolený, tvrdo zatočí s Maďarskom či Poľskom. Hovoril o tvrdých sankciách voči týmto krajinám. Okrem iného narážal na postoj týchto krajín k migračnej politike. Ako toto jeho "varovanie" hodnotíte? A bude podľa vás chcieť podobne "zatočiť" aj inými krajinami?
 
Profesor Kapusta nezatočí vôbec s nikým. Jednoducho to sú všetko kecy. Nech si zametie pred vlastným prahom. Oni si tam migrantov pozvali. Ich niektoré mestá, ako napríklad Marseille, už sú viac moslimské než kresťanské. Nech mlčí a stará sa o to, čo má doma. Profesor Kapusta!
 
My už sme o tom hovorili, že po zvolení Macrona sa vlastne posilnila pozícia Merkelovej. Myslíte si, že to v podstate znamená podporu príchodu ďalších migrantov?
 
Ale žiadnu podporu. Veď oni ich pripravili, oni ich pozývajú. Prednedávnom opäť bola dobrá správa. Talianske námorníctvo zachránilo šesťtisíc migrantov. Aká radosť, ako sa tešia na novú Európu! Čo nám to pripravili? Do čerta s nimi!
A práve v tomto kontexte, ako si vysvetľujete, že Macrona toľko ľudí volilo? Vo Francúzsku je čím ďalej viac migrantov, sú teroristické útoky...
 
No tak ľudia sa boja riešiť problém. Začnú problém riešiť, až ho budú mať predo dvermi. Utečenci sa teraz sústreďujú do táborov, ale to nebude stále. Tábory sa pretrhnú a začne sa to. A potom nech profesor Kapusta ukáže, čo vie.
 
V druhom kole volieb nebola žiadna z tradičných strán. O čom to svedčí?
 
Ľudia o ne stratili záujem. Nemajú čo povedať. Je to ako u nás - politika bez vízie. Je to prosto rad pri pokladni v parlamente.
 
Po zvolení Macrona Petr Robejšek okrem iného napísal: Nový francúzsky prezident síce nemieni eurozónu opustiť, ale chce nechať Nemecko platiť francúzsku ekonomickú mizériu. Macronovým cieľom - a popravde aj jediným realizovateľným riešením ekonomických problémov jeho krajiny - je spoločný rozpočet EÚ a parlament eurozóny. Má podľa vás pravdu a ako to celé nakoniec bude pôsobiť na vzťahy medzi Francúzskom a Nemeckom?
 
Ja by som sa chcel zmieniť o osobe Petra Robejška, ktorý ma zaujal založením novej politickej strany a svojimi názormi. Ja sa s ním úplne stotožňujem. Robejšek však nemenoval Taliansko, ktoré číha za dverami s ďalším problémom. Španielsko, ktoré stojí za dverami s ďalším malérom... Európska únia sa nedá zachrániť a ja si dokonca myslím, že ani vylepšiť. Z gruntu zmeniť a vybudovať znova. Tak, ako sme si to predstavovali my, čo sme pre ňu zdvihli hlas. Viete, Robejšek je podľa mňa okrem Miloša Zemana jediný politik, ktorý teraz hovorí pravdu, stavia sa k tomu a má v tej veci jasno. Ja by som mu chcel ale prostredníctvom Parlamentných Listov odkázať jednu vec, ktorá ma pobavila. Jeden z jeho zástupcov síce hovoril veľmi dobre, ale povedal, že majú jasný program (v tom s ním súhlasím) a že si ho každý môže prečítať. A ten program má 40 strán! Prosím vás, politik, ktorý má program, ktorý má 40 strán, je buď naivný, alebo blázon. Predstava, že budú voliči čítať štyridsaťstránkový program strany, je šialenstvo. Nech mi Robejšek zavolá, ja mu to zoškrtám na jednu stranu A4.
 
Tak možno sa naozaj ozve. A keď sa vrátime k Macronovi, nakoniec mi nedá neopýtať sa, o čom mnohí ľudia pred voľbami i teraz po voľbách diskutujú. Čo si myslíte o tom, že sa Emmanuel Macron oženil so ženou, ktorá je o 25 rokov staršia ako on a ktorú navyše spoznal ako študent svoju učiteľku? Mnohí ho za to odsudzujú, niektorí dokonca špekulujú, či týmto zväzkom netají homosexuálnu orientáciu.
 
Pozrite, možné je všetko. Do profesora Kapustu ja nevidím. Ale zastávam ten názor, že ak je šťastný so svojou učiteľkou, tak je to v poriadku. Ale ktovie, čo sa odohráva v jeho makovici. Možno, až začne trestať Maďarov, Poliakov a Čechov, tak ho učiteľka opustí a nájde si niekoho ešte mladšieho.
 
 
autor: David Hora

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Víťazia „elity“, ktoré tvoria naleštení panáci. Produkty politického marketingu. Je to desivá prázdnota, hovorí politológ Zálešák

0:01 Víťazia „elity“, ktoré tvoria naleštení panáci. Produkty politického marketingu. Je to desivá prázdnota, hovorí politológ Zálešák

ROZHOVOR Čo znamenali protesty Za slušné Slovensko pre stav demokracie u nás? Aké máme na Slovensku …