Kotlebovci klamali, nech sa spamätajú. Hlasujeme možno za 80 percent ich návrhov, hovorí Kollár. Bratislavským kandidátom posiela drsný odkaz

26.10.2017 6:00

ROZHOVOR České voľby ho príliš neinteresovali, skôr sa zaujíma o dianie na Slovensku a o osudy tunajších ľudí. Na blížiacich sa župných voľbách sa zúčastní, no meno konkrétneho kandidáta, ktorému dá hlas, prezradiť nechcel. Nemal však problém prezradiť, koho určite nepodporí a čo mu prekáža na politike ĽSNS. Líder Sme rodina Boris Kollár sa v rozhovoroch nezvykne vykrúcať, odpovedá priamo a často aj okamžite a bez prípravy. Tak ako aj v nasledujúcom interview.

Kotlebovci klamali, nech sa spamätajú. Hlasujeme možno za 80 percent ich návrhov, hovorí Kollár. Bratislavským kandidátom posiela drsný odkaz
Foto: pk
Popis: Boris Kollár.

Nedávno sa skončené parlamentné voľby v ČR dopadli dosť veľkým úspechom aj pre tzv. nesystémové strany, pričom za neštandardné sa označuje aj vaše hnutie Sme rodina. Vidíte potenciál zabodovať podobne ako niektoré české strany u domáceho voliča v najbližších voľbách a získať vysoký volebný zisk?

Predpokladám, že narážate na Babiša... Len viete, pri ňom si ale nie som istý, či je štandardným alebo neštandardným politikom, respektíve stranou. 

Lebo pri všetkej úcte, my máme jasne uvedené, že štandardné strany sú všetky tie, ktoré klamú, kradnú a podvádzajú (úsmev).

Stačí jeden z týchto bodov, nemusia „spĺňať“ všetky. No a u pána Babiša neviem už úplne naisto, či už nie je náhodou stranou štandardnou.

Takže z tohto pohľadu to minimálne aspoň komicky dopadlo. Keď si vezmeme, že tam vyhral Slovák a Japonec. Dúfam, že na Slovensku to takto nebude (smiech).

Narážam skôr na to, či si nemyslíte, že tá voličská základňa je tu podobná...

Musím povedať, že je pravda, že väčšinou sa vždy v nejakom časovom slede prenášajú isté politické nálady aj na Slovensko. Nemyslím si ale, že v tom je konkrétne priama súvislosť. Kopírujeme však akýsi vývoj a podľa mňa sa môže niečo také udiať aj na Slovensku, že ľudia povedia štandardným stranám: „Už dosť!“

Našli ste v stranách, ktoré v nedávnych českých parlamentných voľbách zabodovali, aj čosi inšpiratívne, čo by ste  si ako hnutie mohli vziať za príklad?

Pozrite sa, ja som Boris Kollár, nie som Babiš. My si ideme svojou vlastnou cestou a inými stranami sa neinšpirujeme.

Robíme skrátka len veci, ktoré sme ľuďom sľúbili, a keď raz niečo sľúbime, tak to ideme dodržať. A nebudem sa pozerať na to, čo urobil marketingovo tamten alebo onen, aby som z toho mohol vyťažiť.

Politiku robíme s čistým srdcom a keď ľuďom niečo predostriem, že pozrite, toto chcem urobiť, tak si idem za tým. A tí ľudia mi buď veria, alebo mi neveria.

Keď získate ich dôveru a uvidia, že ste ich neoklamali, nezaviedli a že to, čo ste povedali, aj reálne plníte, tak potom sa pre nich stávate dôveryhodným a máte šancu dostať o to viac hlasov. Ale aby som voličom marketingovo „zahral na strunu“ a premýšľal nad stratégiami, tak to ani nie.

Prejdime na domácu tému, konkrétne na župné voľby v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Prečo Sme rodina nevyjadrilo podporu ani Jánovi Lunterovi, prípadne jeho konkurentovi Marianovi Kotlebovi?

My tam nemáme favorita. Principiálne ani jeden z kandidátov za nami neprišiel. Keby za nami došli a požiadali by o podporu, ja by som neodmietol ani pána Luntera, ani pána Kotlebu.

Predstavili by svoj program a pokiaľ by sme sa s tým programom stotožnili, tak sa o tom môžeme baviť. Lenže ani jeden za nami neprišiel a my naozaj nie sme ovce, aby sme za niekým bežali, že „tu máte našu podporu a ešte si do nás aj utrite nohy“. To nie! Keď niekto dačo chce, nech príde.

Viete, nie ste prvý, kto sa ma pýta, prečo som nevyjadril podporu Lunterovi alebo Kotlebovi. Ale prečo by som to mal robiť? Ešte raz opakujem, keď niekto niečo žiada, nech príde. 

Áno, boli aj iné prípady, no napr. pani (Eriku) Jurinovú poznám z parlamentu a viem, aká je – že to je čestný človek, ktorý pomáha ľuďom, a zakaždým, keď sme sa dohodli, dodržala slovo a bola kooperatívna. A keď vidím, že to robí s čistým srdcom, tak hovorím, že pokiaľ by som býval v Žiline, volím Eriku Jurinovú. Lenže s ňou sme sa stretli a bavili.

Keď však za mnou neprišiel ani pán Lunter, ani pán Kotleba... Pritom ja nedávam na nejakú vedľajšiu koľaj ani Mariana Kotlebu.

Pre drvivú väčšinu poslancov je však osobnosť Mariana Kotlebu neprijateľná...

Je to relevantne zvolený kandidát národnej rady a keď má niekto niečo proti nemu a myslí si, že Kotleba koná nezákonne alebo protizákonne, tak nech jeho stranu zákonom zrušia.

A pokiaľ ich zákonom nezrušili, tak nech dajú (Kotlebovi kritici – pozn. PL) všetkým pokoj. 

Takže nevidíte problém v tom, keby pán Kotleba obhájil svoje víťazstvo v BBSK?

Ja nevidím problém v tom, že ľudia sa rozhodnú pre nejakého kandidáta. Rešpektujem vôľu ľudí. Slovensko tvoria rodiny a ľudia, pričom títo ľudia majú z ústavy právo voliť kohokoľvek, kto je relevantný a splnil určité predpoklady. A keď to pán Kotleba spĺňa, tak potom, o čom sa tu bavíme?

Keď to nebude spĺňať a bude mu dokázané, že je fašista, no tak ho pokojne aj zavrime. Ale pokiaľ mu zatiaľ nič dokázané nie je, tak ľudia majú právo ho voliť. A ja ako politik nemôžem túto skutočnosť dehonestovať. To by som potom dehonestoval Ústavu SR a rozvracal celý systém. Keď s ním (Kotlebom) majú problém, nech ho dajú zavrieť! A keď naňho nič nemajú, tak potom ma to nezaujíma.

Kotlebovci sú ale vnímaní prinajmenšom ako nekonvenčná strana. Vy ste sa však smerom k ĽSNS nedávno vyjadrili, že už sú štandardnou demokratickou stranou...

To musím uviesť na pravú mieru, dali sme im len také politické zaucho, pretože my neskáčeme do opozičných strán, lebo máme spoločného nepriateľa.

Problém je ten, že v ĽSNS zavádzali, a to mi prekáža. Pritom to nie je prvýkrát.

(Milan) Mazurek vykrikoval, že v NR SR ich nikto nepodporuje a nehlasuje za ich zákony. Nech sa teda pozrie lepšie – naša strana hlasuje možno za 80 % ich návrhov. My podporíme každý zákon, ktorý je v prospech ľudí. A je nám úplne jedno, či je z pera Mariana Kotlebu, SaS, SNS, Mosta-Híd alebo Smeru.

Buď to je dobré pre ľudí, alebo nie. My nepolitikárčime. To neznamená, že keď to je Smer alebo Kotleba, tak to preto nepodporíme. Vôbec nie. Pokiaľ je to v prospech ľudí, tak prečo nie?

Ale prekáža mi, keď Kotleba alebo jeho ľudia o nás klamú a zavádzajú niekde na mítingoch. Minule nás dal medzi ostatné štandardné strany, ktoré podporili Luntera. No my sme ho teda nepodporili!

A keď používa takéto klamstvo na politickú reklamu, tak potom, čo sú za stranu? Potom mi vychádza, a preto som to aj povedal, že sú štandardnou stranou.

Nech sa teda veľmi rýchlo spamätajú a zídu späť z tejto krivej cesty.   

Spomenuli ste, že pán Lunter za vami neprišiel. Dá sa však predpokladať, že neprišiel ani za smerákmi, no tí ho napriek tomu podporili. 

To sa musíte spýtať Smeru, prečo to urobili. Nebudem komentovať vnútorné politické rozhodnutia ostatných strán. Neviem ale, čo ich k tomu viedlo.

Či sa boja, lebo nie sú schopní vygenerovať jedného silného župana, ktorý by dokázal poraziť Kotlebu, a je to z ich strany alibizmus... Možno Lunterovi chceli poškodiť. Lebo mám názor, že normálnemu kandidátovi takáto otvorená podpora od Smeru skôr uškodí. Možno Smer nechce, aby vyhral Lunter, a preto mu dal túto podporu (smiech).

Vy osobne ste však Bratislavčan. Chystáte sa vlastne 4. novembra voliť? 

Jednoznačne.

A ako teda vnímate bratislavských kandidátov na župana? Máte tam kandidáta, pri ktorom už viete, že tomu odovzdáte svoj hlas?

Pôvodne sme rozmýšľali, že by som išiel ja kandidovať za župana, aby sme na menšom území ukázali, ako to chceme robiť na celom Slovensku. Aby sme mali akúsi menšiu výkladnú skriňu, kde by sme ukázali, že takto sa to dá správne robiť.

Keď som si ale uvedomil, koľko času a energie by ma stálo pôsobenie na poste župana, tak by som nemal už žiaden priestor viesť aj svoju stranu do ďalších volieb.

To znamená, že keď chcem pre ľudí presadiť zákony, aby sa im zlepšil život, tak to nepresadím na župe. To musím riešiť v parlamente. Preto je pre mňa prioritou vysoká politika a rozhodol som sa za župana nekandidovať.

A koho budem voliť? Určite pravicového kandidáta, keďže som pravicový volič. Určite nebude mojím favoritom bývalý komunista, to mi môžete veriť. 

Čiže pán Ftáčnik váš hlas nezíska, však? 

V žiadnom prípade. Pán Ftáčnik tu už bol párkrát na scéne a ukázal, ako sa dá „riadiť“ mesto a nič neurobiť a nerozhodnúť. To nie je riadenie, to je stagnácia. Nejaký vývoj v tom meste musí byť a jemu osobne ja neverím.

Podivné mi to príde aj u pána Kusého a v oblasti jeho financovania kampane. Lebo to sú státisíce eur a aby mu to dal otec... Tá jeho kampaň je pritom fakt nákladná.

Zaujímalo by ma, kto ho „drží za gule“. Darmo sa bude na bilbordoch usmievať a vyzývať, aby sme sa všetci usmiali na krajinu.

Na záver otázka na vašu stranu. Na čom Sme rodina momentálne najintenzívnejšie pracuje?

Pripravujeme sa na ďalšiu programovú konferenciu, ktorá bude v januári, pričom nosnou témou bude pôdohospodárstvo, potravinová sebestačnosť a doprava.

Programovú konferenciu chceme mať každého pol roka. A týmto spôsobom chceme kráčať až do parlamentných volieb v roku 2020.

Tiež sme rozbehli odborné skupiny. Či už zdravotníctvo, pôdohospodárstvo, alebo ekonomika. Všade máme nejakých tímlídrov, ktorí nám ošetrujú dané témy.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

0:01 Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Víziu budúcnosti Európskej únie, ako ju počas svojho prejavu pred Euró…