Kollár: Experti hovorili, že sa v živote nedostaneme do parlamentu. Nebudeme sa opičiť. Máme pozíciu veľmi chcenej nevesty

24. 11. 2019 10:59

ROZHOVOR Posledná nedohoda opozičných strán? Bolo to Kiskovo divadlo, hodnotí predseda opozičnej strany Sme rodina Boris Kollár. Je táto nedohoda pre jeho stranu dobrou či zlou správou? A chce byť v budúcej vláde?

Kollár: Experti hovorili, že sa v živote nedostaneme do parlamentu. Nebudeme sa opičiť. Máme pozíciu veľmi chcenej nevesty
Foto: TASR
Popis: Boris Kollár
reklama

Možnosť veľkej opozičnej predvolebnej koalície definitívne padla, v hre už nie je ani štvor-, ani päťblok, ani jednotná koalícia šiestich strán, medzi ktoré vás v podstate od začiatku neprizývalli. Ako hodnotíte rozhodnutie ostatných opozičných strán ísť do volieb samostatne?

Beriem to ako divadlo Andreja Kisku. Chcel sa spájať do koalície všetkých, hoci vedel, že KDH chce ísť do volieb samostatne. Podľa mňa sa len chcel zbaviť zodpovednosti do budúcna pre prípad, keby sa nespojenie ukázalo ako problém.

Mne je však v zásade jedno, či idú spolu, alebo bez seba.

Čo to znamená pre Sme rodina? Vyhovuje vám tento model každý za seba, alebo ste chceli, aby takáto koalícia vznikla?

O druhých sa nestaráme, máme svoj kvalitne spracovaný program, môžete si ho nájsť na našej stránke, je na 120 stranách. Mali sme programovú konferenciu, chceme ľuďom pomôcť.

Náš program je vyslovene zameraný na pomoc občanom, vnímame ho tak, že ak má prísť zmena, nebude to preto, kto je väčší či menší demokrat, kto je nová či stará tvár.

Ale program je nastavený tak, že zmena môže nastať vtedy, keď sa politici prestanú zaoberať sami sebou, a začnú sa na ľudí pozerať cez srdce, budú chápať ich problémy.

Zmena môže nastať, keď politické strany nebudú mať za sebou oligarchov, lebo potom sa znova budú riešiť len ich problémy a ich biznis.

Vaše postavenie v rámci akceptácie zo strany druhých strán pripomína Ľudovú stranu Naše Slovensko, s ktorou tiež nikto nechce vytvárať žiadne dohody. Súhlasíte s touto paralelou?

Nesúhlasím s týmto tvrdením. Naša pozícia je teraz najlepšia, aká môže byť. Je to pozícia veľmi chcenej nevesty a ani jedna z tých strán, ktoré sa dnes s nami nejdú spájať, nás nevylúčila. Sme prijateľní pre jednu aj druhú stranu.

Vy vôbec uvažujete o nejakej predvolebnej spolupráci? Oslovujete pre to nejaké subjekty alebo chcete ísť do volieb vyslovene sami? Času je málo, na odovzdanie kandidačných listín ostáva už len čosi vyše týždňa.

Nie, určite sa spájať nejdeme. Máme svoj program, politickú líniu, štruktúry, svojich členov. Nepotrebujeme sa s nikým spájať a vytvárať mačkopsa. Keď také niečo vytvoríte, potom to bude chytať myši alebo mačky?

Nebudeme sa opičiť podľa toho, čo robia druhí. Myslíte si, že to robia dobre? Sú to nezmysly, každý nech si robí svoju politiku.

Nedávno vám nepriamo dal ponuku na rokovanie aj Štefan Harabin, no vy sa do spolupráce s jeho Vlasťou nehrniete. Znamená to definitívne nie alebo by ste na takéto pozvanie prišli? 

Nie, nemám potrebu sa s nikým spájať.

Myslím, či by ste prišli na stretnutie. V minulosti ste hovorili, že sa stretnete s každým.

Aktuálne v tom nevidím žiadny zmysel, lebo pán Harabin jasne deklaroval, že do volieb pôjde samostatne. Tým pádom je táto otázka irelevantná.

Boris Kollár necíti potrebu sa s nikým spájať. Ani so Štefanom Harabinom. Zdroj: TASR

Myslíte si, že budete aj vzhľadom na svoju pozíciu jazýčka na váhach v budúcej vláde? Je to pre vás priorita?

Samozrejme, že je to pre mňa priorita. Ak chceme meniť veci, musíme byť vo vláde. Preto je priorita dostať sa do vlády.

Analytici poukazujú na možný povolebný pat, existuje viacero alternatív, no ani jedna nie je presvedčivo väčšinová alebo stabilná. Aký vývoj očakávate? Podarí sa vôbec zostaviť vládu?

Nezaujímajú ma experti, ktorí toto rozprávajú. Experti hovorili, že sa v živote nedostanem do parlamentu a ja v ňom som. Tí experti hovorili kopec nezmyslov, že nevydržíme, že padneme, a stále máme stabilné čísla.

Reči expertov nebudem počúvať, pretože tí nič nevedia.

Podľa posledného prieskumu MVK máte šesť a pol percenta, čo je určite komfortnejšia pozícia ako má SaS, ktorá padla na úroveň 4,4 percenta, či pozícia Mosta-Híd, ktorý dosahuje ešte menej. Ste s tým spokojný tri mesiace pred voľbami?

To sú informatívne čísla. SaS mala v posledných voľbách 4,9 a spravila 12 percent. Zoberte si Procházkovu Sieť, tá mala 15 a spravila päť.

O tom sa ani nemusíme baviť, je to skôr pre novinárov, aby sa mali čo pýtať, ale v princípe to vnímam inak.

Autor: Ľudovít Kusal

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…