Koľko vás mesačne stojí dieťa? Tento kandidát KDH to má vyrátané. Čo myslíte, nesekol sa?

17. 2. 2016 9:00

NOVÉ TVÁRE V POLITIKE Darius Anton Hatok, ktorý kandiduje za KDH, dlhodobo skúma skutočné náklady rodín na dieťa a podľa zistení je rodina, ktorá prijme dieťa, naozaj vystavená náročným finančným podmienkam. Analýzy ukazujú, že priemerné mesačné náklady na dieťa sú 150 eur. Aj na základe týchto analýz je pripravený návrh na zmenu legislatívy. Je to úprava nezdaniteľnej časti základu dane. KDH navrhuje, aby bolo zriadené „nezdaniteľné minimum na dieťa“ vo výške 150 eur mesačne.

Koľko vás mesačne stojí dieťa? Tento kandidát KDH to má vyrátané. Čo myslíte, nesekol sa?
Foto: Archiv D. H.
Popis: Darius Anton Hatok

Prečo idete do politiky?

Počas môjho života som pracoval vo viacerých oblastiach a spolupracoval na mnohých projektoch. Všade som stretol skvelých ľudí, od ktorých som sa veľa naučil. Pochádzam z prostredia silných spoločenstiev a rodín s deťmi. Všade hovorím to, čo cítim: som jeden z vás a v parlamente chcem bojovať za vás.

Čo bude mať Slovensko alebo volič z toho, ak vy budete sedieť v parlamente?

Niekoľko rokov sa venujem výdavkom rodín, špeciálne nákladom na deti. V spolupráci s Nadáciou Antona Tunegu sme vo februári 2015 vyrobili a spustili aplikáciu PreBuducnost (pre mobily aj web), ktorou zbierame od stoviek rodín dáta o nákladoch na dieťa v rodine. Preto je jednou z mojich agiend návrh na zavedenie nezdaniteľného minima na dieťa. Je to odpočítateľná položka priamo zo základu dane. Pracujúci rodič s troma deťmi si tak môže prilepšiť až o 1 000 eur ročne. Viac o projekte na www.prebuducnost.sk.

Ako ste sa dostali na kandidátku?

Bol som nominovaný okresnou radou ako jednotka za okres. Následne som bol nominovaný krajskou radou a na Celoslovenskej rade KDH som bol potvrdený ako kandidát.

Ak sa stanete poslancom, na akú oblasť sa budete zameriavať?

Som ekonóm. Je teda prirodzené, že budem chcieť pôsobiť v ekonomických výboroch a v týchto oblastiach budem chcieť byť aktívny. Ale blízka mi je aj oblasť vnútra, pod ktoré spadá verejná správa.

Prečo by mal volič dať krúžok vám a nie niekomu inému?

Primárne hovorím o hlase pre KDH. Stotožňujem sa s hodnotami a programom, ktorý je ekonomicko-sociálne vyrovnaný. Ak si volič vyberá podľa osobných preferencií, nechávam na ňom, koho si vyberie. Napríklad aj po prečítaní tohto rozhovoru (smiech).

S kým z kandidátky máte najlepšie vzťahy?

So všetkými (smiech).

Priznáte svoj majetok? Ste vlastníkom nejakých firiem, nehnuteľností alebo akcií? Čo konkrétne a v akej hodnote vlastníte?

S manželkou vlastníme rodičovský dom a náš rodinný dom. Bol som vlastníkom firmy, ktorú sme spolu so spoločníkmi predali už v roku 2012. Teraz nepodnikám, keďže som hlavným radcom v národnej rade a z tejto pozície nie je možné mať živnosť a podnikať.

Prezradíte, z akých pomerov pochádzate?

Z rodinných pomerov. Otec, mama, traja súrodenci.

Čo považujete za svoj najväčší životný úspech?

Že mám takých úžasných rodičov, súrodencov, širokú rodinu a priateľov. Že mám manželku a dve krásne deti. Som rád, že som pomáhal pri zakladaní TV LUX, pri štarte niekoľkých hodnotových portálov, mal som živnosť, firmu, riadil som firmu. Bol som manažér v nadnárodných spoločnostiach. To všetko považujem za úspech aktívneho života.

A naopak, čo bolo vaším najväčším neúspechom? Resp. čo vás najviac mrzí?

Vďaka Bohu nemám v pamäti nejaké výrazné neúspechy.

Ktorý politik Slovensku najviac škodí?

Nechcem na nikoho útočiť. Za posledných dvadsaťpäť rokov sa v slovenskej politike premlelo veľa ľudí. Urobilo sa veľa dobrého aj veľa chýb. Treba sa z nich poučiť. Ja sa chcem pozerať skôr dopredu a hľadať riešenia.

Ktorý slovenský politik je najužitočnejší?

Nerád by som robil poradie, ale užitočný je každý, kto sa snaží o zlepšenie postavenia a pomoc rodinám s deťmi. Celkovo si myslím, že úloha politikov sa príliš preceňuje. Poznám množstvo ľudí, ktorí denne tvrdo pracujú – pre svojich najbližších, komunity, spoločenstvá. Každý na svojom mieste, každý naplno. Vďaka tomuto zdanlivo neviditeľnému úsiliu sa Slovensko každý deň posúva vpred. Týchto pracantov treba maximálne podporovať, pretože na nich stojí naša spoločnosť. Ja sa o to budem maximálne snažiť.

Ste novou tvárou KDH. Myslíte si, že táto strana ešte má šancu vo voľbách? Jej preferencie v posledných mesiacoch klesajú...

Úspešnosť strany určia voliči pri voľbách. Kresťanská demokracia nie je o honbe za úspechom. Pre mňa sú hodnoty základom ostatných politík. Kresťanská demokracia má v slovenskom parlamente nezastupiteľné miesto.

Ľudia váš program nájdu na stránke Jeden z nás. Čo sú hlavné atribúty vašich myšlienok?

Zakotvený v hodnotách a tradícii navrhujem prorodinné opatrenia.

Vašou prioritou je ekonómia. Hovoríte, že dlhodobo skúmate skutočné náklady rodín na dieťa. Aké teda sú?

Podľa zistení je rodina, ktorá prijme dieťa, naozaj vystavená náročným finančným podmienkam. Analýzy ukazujú, že priemerný mesačný náklad na dieťa je 150 eur. Skúste si vyrátať ročné náklady.

Hovoríte, že ste realizovali výskum. Na akej vzorke, ako dlho trval a čo všetko doňho bolo zahrnuté?

Výskum stále prebieha. Je to zber dát na dennej báze. Vyrobili sme aplikáciu na androidy, Iphony aj webovú aplikáciu. Do projektu sa zapojili stovky rodín a zapájajú sa ďalšie. Takže dáta vyhodnocujeme priebežne. Prieskum sa začal vo februári 2015 a stále prebieha.

Ak by ste mohli, čo by ste z pohľadu rodiny v tomto štáte zmenili? Máte naplánované aj legislatívne zmeny?

Už spomenutý návrh je pripravený stať sa legislatívnou úpravou. Je to úprava nezdaniteľnej časti základu dane. Navrhujeme, aby bolo zriadené „nezdaniteľné minimum na dieťa“ vo výške 150 eur mesačne.

Navrhujete výhody pre pracujúcich rodičov v závislosti od počtu detí. Myslíte si, že by to u nás mohlo fungovať?

Ak nastavíte systém, funguje to. Táto úprava je z hľadiska legislatívy veľmi jednoduchá. Čo sa týka rozpočtu, je potrebné rátať s tým, že časť dane nepríde od rodín s deťmi štátu priamo, ale cez inú spotrebnú daň, DPH z potravín a tovarov a dane z príjmu iných subjektov, u ktorých si služby a tovary rodiny objednajú.

Ste zakladateľom a bývalým, druhým riaditeľom kresťanskej televízie TV Lux. Čo vám táto práca dala a čo naopak vzala?

TV LUX bola tvorená ako firma a ľudia v nej boli a sú zamestnanci. Ale na rozdiel od firmy je atmosféra v TV LUX rodinná, ľudia sa snažia si vzájomne pomáhať a vychádzajú si pracovne aj ľudsky v ústrety. Práca mi dala ukážku možného modelu dobre riadenej firmy na základe priateľských vzťahov na profesionálnom poli. Vzala mi len ten čas, ktorý som v TV LUX bol a ktorý nebudem nikdy ľutovať. Takže mi táto práca dala mnoho do ďalších dní.

Riadili ste aj vydavateľstvo Don Bosco, dokonca ste pracovali ako manažér a tiež v reklamnom biznise. To je vskutku úspešná kariéra na takého mladého človeka...

Nevnímam to tak. Som dynamický človek. Rodičia ma vychovali k aktivite, nie pasivite. Keď vidím, že sa niečo môže posunúť k lepšiemu, snažím sa pomôcť.

Máte mnoho blízkych a podporovateľov. Veríte si, že sa „prekrúžkujete“ do parlamentu?

Nebude to vôbec jednoduché. Ale s pokorou sa uchádzam o hlas svojich rodákov, susedov, priateľov, rodín s deťmi. Som jeden z vás a chcem vás zastupovať aj v parlamente.

Ste veriaci človek... Myslíte si, že do vysokej politiky dnes idú poctiví ľudia?

Neplánoval som byť poslancom. Mám ale cieľ, chcem presadiť nižšie dane pre pracujúcich rodičov podľa počtu detí a chcem ho naplniť.

Keď som v roku 1998 stopoval s bratom a išli sme do Švajčiarska, zastavil nám jeden katolícky kňaz. Na naše veľké prekvapenie nám hovoril, že bol niekoľkokrát na Slovensku, videl Tatry. A na záver nám dodal: „Máte takú krásnu krajinu, prečo chodíte k nám do Švajčiarska?“ Túto myšlienku si pamätám a dodnes vo mne rezonuje. Naozaj – Slovensko je prekrásna krajina. Máme hory, jazerá, sme veľmocou s pitnou vodou, máme úrodnú pôdu. Už i kvôli tomu sa oplatí zlepšovať život na Slovensku a pomáhať Slovákom!

Slováci sú z politikov sklamaní, nedôverujú im. Čím by ste ich chceli presvedčiť vy?

Svojou prácou, odhodlaním a zápalom meniť veci k lepšiemu. Navrhujem zlepšenie životnej úrovne pracujúcich rodičov s deťmi. Chcem, aby rodičia pocítili, že štát si váži ich dennú obetu, pretože vychovávajú budúce generácie Slovákov. Bez nich náš národ zanikne.

Naša spoločnosť je rozdelená na dva tábory, čo sa týka témy odluky cirkvi od štátu. Aký je váš postoj?

To je vysoko odborná, ale aj veľmi citlivá téma. Argumenty pre a proti treba vážiť na lekárenských váhach, aby nebol ani jeden subjekt poškodený a aby bol výsledok na prospech celej spoločnosti. Najdôležitejšia je vzájomná dohoda všetkých zúčastnených. Ja ju budem, samozrejme, rešpektovať.

Myslíte si, že by katolícka cirkev dokázala fungovať na Slovensku aj bez finančnej podpory štátu?

Jednoznačne. Viera nie je o peniazoch. Je o hlbokom vnútornom presvedčení.

Keď utečenecká kríza vrcholila, Svätý Otec povedal, že každá fara by mala vziať k sebe jednu rodinu a postarať sa o ňu. Poznáte také prípady, že by sa tak na Slovensku udialo?

Solidarita na Slovensku je veľká. Aj my s manželkou sme niekoľko rokov finančne pomáhali deťom v zahraničí. Takých rodín sú stovky. Na Slovensku máme približne 400 000 občanov Rómov, s ktorými potrebujeme nájsť vhodný spôsob komunikácie. Toto je výzva pre Slovensko dnešných a budúcich dní. Ak to zvládneme, Slovensko sa posunie dopredu. Bol som formovaný prostredím saleziánov. Tí sa venujú Rómom v Bardejove na Poštárke, aj v Košiciach na Luníku IX. Vedia, čo pomáha ku vzájomnému dialógu.

V súčasnosti zažíva Slovensko turbulentné obdobie – nie je to len štrajk zdravotných sestier, ale aj štrajk učiteľov. Vidíte riešenia v týchto problematických situáciách?

Za štyri roky vlády R. Fica sa na ministerstve školstva vymenili traja ministri. Predpokladám, že žiaden z nich si nestihol problematiku hĺbkovo naštudovať, nieto ešte navrhovať riešenia.

Akú predpokladáte účasť vo voľbách? Nemyslíte si, že ľudia už nemajú dôveru v politikov a bude slabá účasť?

V parlamentných voľbách je účasť vždy viac-menej rovnaká. Stále sú ľudia, ktorí nechodia voliť, negativisti, a ľudia, ktorí voliť chcú. Ak nemáme dôveru v politikov, navrhnime iný systém demokratického zriadenia. Pokiaľ navrhnutý nie je, snažme sa, aby boli politici schopní, aktívni a počúvali názory občanov.

Saleziánsky odchovanec Darius Anton Hatok kandiduje za stranu KDH s číslom 52. Je spoluzakladateľom TV Lux, vo svojom programe prezentuje nižšie dane pre pracujúcich rodičov a špecializuje sa na ekonómiu. Z pozície ekonóma a človeka, ktorý pracoval v médiách, marketingu a reklame, prijal ponuku pracovať ako hlavný radca podpredsedu Národnej rady SR Jána Figeľa.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Anna Weiss
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Baránek: Mne informácia, že Fica idú stíhať, pripomenula 80. roky. Zúri tu vojna medzi konzervatívcami a neomarxistami, žiadni liberáli

0:01 Baránek: Mne informácia, že Fica idú stíhať, pripomenula 80. roky. Zúri tu vojna medzi konzervatívcami a neomarxistami, žiadni liberáli

ROZHOVOR Obvinenie expremiéra Roberta Fica nepovažuje za dobrú správu. „Informácia, že Fica idú stíh…