Klaus zásadne k Trumpovi: Totálne falošná Clintonová. Pokus o svetovú vojnu je desivý, sú ale schopní úplne všetkého a kopú okolo seba. Kaviareň pohŕda ľuďmi a pije mi krv

17. 11. 2016 15:30

ROZHOVOR Exprezident Václav Klaus hovorí, že pravo-ľavé štandardné témy mali zmysel do jedného jediného okamihu – kým nebola ohrozená podstata našej civilizácie. „Nechcem špekulovať, nakoľko sila amerického establišmentu nakoniec Trumpa donúti zmeniť niektoré jeho názory... Pokus vyvolať ďalšiu svetovú vojnu je desivou vecou a je to len jasnou ukážkou toho, že ten európsky a americký politický establišment okolo seba kope v zúfalstve, že prehráva. A je schopný všetkého. Mám strach, že je, bohužiaľ, schopný všetkého,“ varuje Klaus.

Klaus zásadne k Trumpovi: Totálne falošná Clintonová. Pokus o svetovú vojnu je desivý, sú ale schopní úplne všetkého a kopú okolo seba. Kaviareň pohŕda ľuďmi a pije mi krv
Foto: TASR
Popis: Bývalý český prezident Václav Klaus
reklama

Očakávali ste, že Donald Trump zvíťazí v amerických prezidentských voľbách?

Ja som si to prial. Ale taký vnútorný hlas mi hovoril: To dopadne zle.

Česká televízia zverejnila zábery, keď ste sa ešte pred časom vyjadrovali k Donaldovi Trumpovi pomerne kriticky. Zmenil sa váš pohľad v priebehu volebnej kampane?
 
Áno, myslím, že dobrá formulácia je, že v priebehu kampane. Stalo sa to v priebehu kampane a v priebehu vývoja udalostí. Donald Trump je, samozrejme, človek totálne iného razenia, než som ja. Ja spôsobom, ako hovorí on, nehovorím a hovoriť neviem a keby som sa do toho chcel štylizovať, tak by to bolo úplne trápne a zúfalé. Ja som skôr človek intelektuálneho typu, a preto tú jeho politiku vo forme prejavu neovládam.
 
Druhá vec je, že plynul čas a ďalšie a ďalšie veci sa ukazovali ako jasnejšie a jasnejšie. Tá beznádej Republikánskej strany sa obnažovala viac a viac a Trump to šikovne využíval a v tomto zmysle sa začal javiť oveľa nádejnejším, než to pre mňa vyzeralo na začiatku. A súčasne sa viac a viac ukazovala Hillary Clintonová vo svojej totálnej prázdnote a falošnosti. Takže sa to preklápalo časom v prospech Trumpa. A nielen u mňa, ale aj u americkej verejnosti.
 
Prečo si myslíte, že Trump zvíťazil? Bola to tá nepopularita Hillary Clintonovej? Trump bojoval proti médiám, mal oveľa menšie finančné prostriedky na kampaň, establišment bol na strane Clintonovej vrátane časti republikánov... Tak o čom to bolo? Bola to vzbura obyčajných ľudí?
 
Trump hlásal zmenu. Hlásal niečo, čo sa páčilo obyčajným normálnym ľuďom, proti všetkým excesom všetkých „-izmov“ a ideológií, ktoré zaplavili Ameriku a Európu. On vyjadroval názory bežných ľudí spôsobom, ktorý sa ukázal ako kongeniálny a ako neuveriteľne efektívny a ktorý tých ľudí oslovil.
 
Tomáš Halík hovorí, že pre brexit a pre Trumpa hlasovali nevzdelaní ľudia. Čo na to hovoríte?
 
Ja považujem takýto útok nielen Halíka – mne pán Halík nestojí ani za komentár – za spôsob, ktorým je často vedený útok proti brexitu aj proti Trumpovi. Je to namyslenosť, povýšenosť, frajerina pražskej, európskej a celej svetovej kaviarne namierená proti normálnym ľuďom. Je to hrubý útok, ktorý mi veľmi pije krv už dlhšie. U nás je pohŕdanie obyčajnými ľuďmi v prospech elitárstva súčasťou havlizmu. Halík je rovnaký elitár, akým bol Havel a akými sú predstavitelia európskej a americkej kaviarne.
 

Tomáš Halík (na obrázku) je podľa Klausa elitárom, ktorý pohŕda obyčajnými ľuďmi. Zdroj: Facebook, Paulinas Editora Portugal

V poslednom čase sa veľa hovorí o tom, že v realite prestáva platiť klasické delenie na pravicu a ľavicu a že to delenie je teraz na línii patrioti verzus globalisti. Keď sa pozrieme do Francúzska, tak Marine Le Penová je v ekonomike pomerne ľavicová, ale obhajuje národné záujmy. PiS Kaczyńského nie je tiež ekonomicky liberálna. Potom tu máme strany, ktoré o sebe tvrdia, že sú pravicové, ako TOP 09 a ODS, a tie sa snažia počúvať to, čo nariaďujú z Washingtonu či Bruselu, pravicová“ Merkelová víta utečencov a ľavicový“ Zeman fandí pravicovému Trumpovi a tak ďalej...
 
Je to umelé klišé, ktoré je umelo šírené, a ja s ním zásadne nesúhlasím. Spor pravica a ľavica tu je, vždy bol a len zdanlivo zmizol z jedného jediného dôvodu – pretože ľavica ten boj úplne stopercentne vyhrala a žiadna pravica tu už de facto neexistuje. Preto ani nemôže byť vedený žiaden pravo-ľavý spor. Socialisti poschovávaní vo všetkých politických stranách od údajného ľava do údajného prava ten súboj vyhrali. Vyhrali socialisti medzi anglickými konzervatívcami, vyhrali socialisti medzi americkými republikánmi a tak ďalej. Trump je výnimka. Pravica beznádejne prehrala a všetky svoje voľné polia v podstate vypratala.
 
Myslím, že to je dokonale vidieť na ODS. ODS buď ústami Němcovej bojuje proti Rusku a proti Putinovi, ústami Kuberu bojuje za výsady miest a obcí, ústami Tošenovského a ďalších sa de facto zmieruje s Európskou úniou. Čiže tam nie je nič. Takže vyhrali socialisti poschovávaní vo všetkých politických stranách – to je absolútne kľúčové oznámenie. A preto sa de facto postrácali štandardné pravo-ľavé témy.
 
Pravo-ľavý diskurz na klasické sociálno-ekonomické témy bol vždy substanciou a jadrom politiky a teraz v podstate neexistuje, pretože neexistuje nikto, kto by obhajoval niečo iné, než čo v Európe a Amerike zvíťazilo. Takže tie témy zmizli. Dnes sa už viac-menej nevedie spor o výške daní. Umreli aj environmentálne témy. Zelení sú roztrúsení vo všetkých politických stranách a tiež jednoznačne zvíťazili. Politické strany prijali zelenú ideológiu za svoju. Vrchol bol u Camerona. Už 19 rokov sa nezvýšila priemerná svetová teplota, ale alarmisti ďalej melú to isté, ako keby fakty neexistovali...
 
A nie je to teraz o tom, že tie základné kľúčové politické témy sú, či prežije národný štát a či európska civilizácia prežije v tých pôvodných kontúrach? Teda či dnes nie je naozaj tým najzásadnejším delením vzťah k nadnárodným štruktúram, multikulturalizmu a imigrácii? Nie je to dnes to najzákladnejšie delenie, ktoré vôbec ľudia vnímajú? A preto sú na vzostupe strany a politici typu Le Penovej, Hofera, AfD, Wildersa...
 
Mňa táto vaša otázka nabáda k jednej, povedal by som, kanonickej odpovedi. Posuniem trochu to, čo som povedal pred chvíľou. Pravo-ľavé štandardné témy mali zmysel do jedného jediného okamihu – kým nebola ohrozená podstata našej civilizácie. Podobne pravo-ľavé témy boli odložené napríklad v čase svetovej vojny, pretože témou bola fatálna svetová vojna a boj o prežitie. Myslím, že teraz dochádza k inej vojne – v tomto zmysle použijem rovnaké slová, ktoré používa Petr Hájek vo svojej novej knihe Smrť vo veži – k novej vojne, ktorá je bojom o záchranu samotnej podstaty našej civilizácie. V tú chvíľu naozaj to, či minimálna mzda je napr. 11-tisíc alebo deväťtisíc, je proti tomu základnému druhoradá vec (akokoľvek zvyšovať minimálnu mzdu je hlúposť).
 
 
Bavil som sa napríklad s mnohými ľuďmi z pravice a mnohí z nich hovoria...
 
... Poznáte niekoho z pravice? Ja teda veľmi nie...
 
Keď sa ešte vrátime k Le Penovej a spol., tak vo vyhlásení Inštitútu Václava Klausa sa hovorilo o možnej reťazovej reakcii po brexite a po víťazstve Trumpa. Tak ako vidíte šancu Le Penovej na jar, teraz Hofera, ďalší rok AfD?
 
Vždy som radšej mierny pesimista, aby som nebol potom nekonečne sklamaný. Prial som si brexit, ale veľmi som neveril. Dopadlo to dobre. Prial som si víťazstvo Trumpa, veľmi som v to neveril. Dopadlo to dobre. Prajem si víťazstvo Hofera, v piatok s ním budem hovoriť vo Viedni. Ale ten establišment sa vzpiera, bráni sa a kope okolo seba, a správa sa ako boxer zahnaný do rohu. Establišment dáva rany pod pás a používa všetky možné aj nemožné prostriedky. Takže mám vždy strach, že nakoniec ten establišment zvíťazí. V tých dvoch prípadoch to ale dopadlo dobre a dúfajme, že to tak dopadne aj v tom Rakúsku.
 
Vo Francúzsku vidím veľkú nádej pre pani Le Penovú, aby vyhrala prvé kolo prezidentských volieb, čo už samo osebe bude obrovský signál a zmení to francúzsku spoločnosť, a svojím spôsobom aj Európu na dlhé obdobie dopredu. Nie som si istý, či nedôjde k potvrdeniu Houellebecqovej knihy Podvolenie, kde sa všetko spikne proti Le Penovej, a či nakoniec nebude v druhom kole porazená. Mám obavu, že sa to tak stane, ale bol by som šťastný, keby som sa mýlil a Le Penová zvíťazila.
 
Pokiaľ ide o nemeckú AfD, kiežby uspela. Robím, čo môžem, aby som im pomáhal. Ale stále mám strach, že to je ešte nedostatočne pevne vybudovaná strana, že je to ešte stále len hnutie. Relatívna vnútorná slabosť je podľa mňa problém. A sila nemeckého establišmentu je obrovská a pri známej nemeckej stádovitosti hrozí, že to nedopadne dobre. Avšak AfD je v parlamentoch niekoľkých spolkových krajín a určite sa dostane aj do spolkového parlamentu, a to je krokom vpred.
 

Klaus sa netají sympatiami k nemeckej partaji AfD. Vo voľbách im praje úspech. Zdroj: Facebook, Alternative für Deutschland AfD

Aký bude mať Trump vplyv na Európsku úniu? Šéf Európskej komisie Juncker sa k nemu vyjadroval veľmi kriticky. Môže sa stať, že uvidí, že veje iný vietor, a zrušia sa napríklad aj sankcie voči Rusku?
 
Nedokážem prognózovať. Na to máme prognostikov. Pána Junckera dlhšie než štvrťstoročie poznám a v rovnakom čase sme boli obaja aj ministrami financií. Na odbornej pôde sme sa stretávali a mne sa zdal racionálne uvažujúcim človekom. Výroky Junckera voči Trumpovi sa mi zdajú takmer neuveriteľné. Trpasličia krajinka Luxembursko radí veľkej Amerike... To sa mi zdá úplne fascinujúce. On bude od Trumpa žiadať vysvetlenie.
 
Takže neviem, či sa v EÚ niečo zmení. Tá EÚ je strašne strnulá a neschopná zmeny a je zámerne vybudovaná tak, aby zmena nebola možná. To je podstata európskych štruktúr. Ja som si vždy myslel, že EÚ nemôže prežiť krízu z roku 2008/09 a následne dlhovú krízu v krajinách, ako je Grécko, myslel som si, že nemôže prežiť migračnú krízu, myslel som si, že nemôže prežiť brexit, ale vidíme, že v EÚ sa nechumelí. Naozaj sa nechumelí. My si myslíme, že sa chumelí, pretože naše dušičky poskočili, ale oni sa nepohli žiadnym smerom a v Bruseli sa naozaj nič nedeje.
 
Aký očakávate vývoj vo vzťahu USA – Rusko? To je pre nás kľúčové, pretože sa hovorí o novej studenej vojne. Ku konfliktom oboch krajín došlo v Sýrii. Upokojí sa situácia v Sýrii a na Ukrajine? Prestane eskalovať napätie?
 
To sú pre mňa zlé otázky. Ja nechcem predvídať. Ja neviem, či Trump bude dôsledný v tomto smere. Veľmi by som si želal, aby bol. Nechcem špekulovať, nakoľko sila amerického establišmentu nakoniec Trumpa donúti zmeniť niektoré jeho názory. Strašne by som si prial, aby sa tie vzťahy upokojili. Pokus vyvolať ďalšiu svetovú vojnu je desivou vecou a je to len jasnou ukážkou toho, že ten európsky a americký politický establišment okolo seba kope v zúfalstve, že prehráva. A je schopný všetkého. Mám strach, že je, bohužiaľ, schopný všetkého...
 
Opäť špekulatívna otázka. Rad ľudí hovoril, že keby Clintonová vyhrala, tak vojna je jasnou vecou...
 
O názore Clintonovej na čokoľvek sa nedá povedať nič. X-krát som s ňou hovoril, x-krát som ju videl a bol som na x akciách, kde ona vystupovala a hovorila, ale keby ste ma teraz mučili, aby som sa neflákal a neodbil to mávnutím ruky a povedal nejaký jej politický názor, postoj, iniciatívu, tak zodpovedne musím povedať, že o ničom neviem. Samozrejme, že poznám aj desiatky českých politikov, s ktorými si tiež neviem spojiť žiadny názor.
 

Klaus brojí proti establišmentu a dúfa, že nový americký prezident zostane od tamojšieho establišmentu čo najviac nezávislý. Zdroj: TASR

Aký bude mať výsledok amerických volieb dosah na takzvanú českú pravdolásku a havlistov? Hovorí sa o tom, že sú na americkej ambasáde pečení-varení, ale teraz už možno nebudú mať ten vietor v plachtách, ktorý cítili z tejto strany po celý čas...
 
Mne sa veľmi páčil výrok, myslím môjho syna, ktorý hovoril, že keby sem náhodou prišla tá Ivanka Trumpová, tak je otázkou, čo má za politické názory, ale určite by nešla v čele sprievodu Prague Pride. Už to je významná zmena. Pretože tieto -izmy boli posilňované tým, že mali podporu v americkom veľvyslancovi.
 
Zmena určite nastane. Myslím, že ľudia preceňujú rýchlosť tej zmeny. To skôr bude postupné nastoľovanie nových tendencií. Tá Amerika je ako veľká nákladná loď, ktorej trvá strašne dlho, než sa môže obrátiť. Bude trvať dlho, kým zo všetkých amerických úradov odídu tie desaťtisíce obamovských zamestnancov a prídu desaťtisíce trumpovských, ak ich Trump vôbec má. Kým sa tu vymení celá americká ambasáda, tak to bude tiež dlho trvať. Myslím, že tí naši návštevníci budovy americkej ambasády tam stále dochádzajú. Nečakajme radikálnu zmenu. Nechcem tlmiť nádeje, ale to bude všetko dlhodobejšie.
 
A na záver, čo hovoríte na to, čo sa dialo vo Švédsku po tom, čo ste dostali Európsku cenu slobody?
 
Švédsko je určite prototypom Brave new world. Cenu som dostal vo Švédsku, ale nie od Švédov. Dostal som cenu od inštitútu, ktorý je inštitútom jednej z európskych frakcií. Čiže dostal som bruselskú cenu. Vo svete som dostal 40 alebo 50 cien, ale nikdy nie z Bruselu (smiech). Pre udelenie ceny bola použitá miestnosť, kde sa od roku 1901 do roku 1929 udeľovala Nobelova cena. Strana Švédskych demokratov zaisťovala hotel a organizáciu.
 
Hovoril som si, že niektorí europeisti budú u nás naštvaní, že dostanem cenu slobody s adjektívom európsky. Čakal som krik. Menší krik bol u nás. Naši novinári pochopili, že omnoho efektívnejšie, než kritizovať, je mlčať. Úsmevné bolo, keď niekoľko politicky korektných Švédov povedalo, že už sa v tom hoteli nebudú ubytovávať. No a pokakaný“ hotel vydal úsmevné vyhlásenie, že nedomyslel, o akú akciu ide. To je naozaj niečo nedôstojné.
 
Ešte by som povedal jednu vec. Švédski demokrati boli atakovaní, hoci mi tú cenu neudelili. Táto strana je významnou súčasťou švédskeho parlamentu. V posledných prieskumoch sa vo Švédsku pohybuje striedavo na prvom a druhom mieste s podporou zhruba 20 percent. Ten, kto nesúhlasí s tým, čo tá strana presadzuje, to vydáva za extrémizmus.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
reklama

Ďalšie články z rubriky

Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

23:59 Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

Najkontroverznejší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin nevylučuje, že sa do talára vráti. “Teraz …