Kiska, Skripaľ, bombardovanie Juhoslávie. Miloš Zeman na PL znovu mnohým zdvihne tlak

18. 10. 2018 0:00

ROZHOVOR Šéf NATO Jens Stoltenberg sa správa alibisticky, keď sa snaží ospravedlňovať bombardovanie Srbska v roku 1999. Tá vojna Aliancie bola podľa českého prezidenta Miloša Zemana chybou. Povedal to v rozhovore pre PL.

Kiska, Skripaľ, bombardovanie Juhoslávie. Miloš Zeman na PL znovu mnohým zdvihne tlak
Foto: TASR
Popis: Prezident Českej republiky Miloš Zeman
reklama

Pán prezident, čo bolo z vášho pohľadu na summite Vyšehradskej skupiny na Štrbskom Plese najdôležitejšie alebo najzaujímavejšie?

Pre mňa bola najzaujímavejšia, a dúfam, že aj pre ostatných prezidentov, súdržnosť Vyšehradskej štvorky v témach, na ktorých sa dokázala dohodnúť, čo bola v prvom rade migrácia. Ako ste si všimli na tlačovej konferencii, nezaoberali sme sa otázkami, ktoré nás možno rozdeľovali, a ja som konštatoval, keď sa na to novinári pýtali, že také otázky neboli na programe dňa.

Zľava prezident Poľskej republiky Andrzej Duda, prezident Maďarskej republiky János Áder, prezident SR Andrej Kiska a prezident ČR Miloš Zeman

Zľava prezident Poľskej republiky Andrzej Duda, prezident Maďarskej republiky János Áder, prezident SR Andrej Kiska a prezident ČR Miloš Zeman  Zdroj: TASR

Napriek tomu o niektorých spornejších témach reč na základe otázok bola. Andrej Kiska hovoril o projekte Nord Stream 2, keď vyhlásil, že Rusku nemôžeme nikdy veriť, pokiaľ ide o jeho strategické záujmy...

To bol osobný názor Andreja Kisku, ktorý mu, samozrejme, neberiem, ale znovu konštatujem, že ja som zvyknutý na tlačovej konferencii komentovať len to, čo bolo predmetom rozhovorov.

Začínajú sa objavovať ďalšie a ďalšie správy v kauze Skripaľ. Konkrétne ide o údajných páchateľov otravy Novičokom s tým, že agenti GRU, ktorí to mali spáchať, vraj sledovali Skripaľa aj v Prahe. Vyzerá to teda na ďalšiu súvislosť s Českou republikou. Môže ten prípad smerovať k vyriešeniu?

Neviem, ja nie som agent GRU, nie som ani nadriadený agent GRU a mám o tom tak málo informácií a okrem toho nie som novinár, ktorý ochotne varí z vody. Z toho všetkého vyplýva, že sa k tomu jednoducho nevyjadrujem.

V médiách sa objavili ďalšie informácie, ktoré sa týkajú vášho čínskeho poradcu. Vraj ho obvinili z podplácania provinčného tajomníka Komunistickej strany Číny. Máte k tomu nejaké bližšie informácie?

Nemám k tomu absolútne žiadne údaje a tiež nechápem, prečo by som ich mal mať. Ja som nikoho nepodplácal, a ak podplácal on, tak je to vnútorná záležitosť Číny, ktorá sa Českej republiky vôbec netýka.

Inými slovami, nebudete zatiaľ podnikať žiadne kroky a počkáte si na prípadné rozhodnutie súdu?

Presne tak, platí prezumpcia neviny, a to aj v tomto prípade.

Bezpečnostná informačná služba vydala správu, že sa jej podarilo odhaliť sieť hackerských serverov Hizballáhu. Je to niečo, čím sa môže Česko chváliť, že sa mu podarilo prispieť k potlačeniu teroristov?

Chápem, že BIS sa potrebuje niečím pochváliť, a nechcem hodnotiť reálny prínos BIS na tomto odhalení. Úprimne povedané, niektoré hackerské útoky považujem za preceňované.

Generálny tajomník NATO bol nedávno v Belehrade, kde na diskusii so študentmi vyhlásil, že Aliancia bombardovala v roku 1999 Srbsko, aby ochránila civilistov. Pritom práve pre bombardovanie zahynulo viac ako 2 500 civilistov. Čo na to hovoríte?

Myslím si, že táto vojna bola chybou a nemali by sme alibisticky túto chybu ospravedlňovať.

Za niekoľko dní, 28. októbra, vyvrcholia oslavy 100. výročia vzniku Československa. Okrem najrôznejších spomienok možno registrovať aj názory, že je nezmyselné oslavovať výročie štátu, ktorý neexistuje, a že niet ani čo oslavovať, lebo ľudia sa nemajú nejako extra dobre. Ako to vidíte?

Ak ľudia nemajú zmysel pre historickú kontinuitu, pretože dnešná Česká republika nepochybne nadväzuje na Československo, tak ich možno poľutovať. A ak tieto hlasy dokonca zaznievajú od novinárov, tak by to svedčilo o oprávnenosti mojej kritiky ich inteligencie.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čarnogurský: Taliansku nepomáha v čase, keď sa im hromadia mŕtvoly, Európska únia. Ak po pandémii neprehodnotia sankcie proti Rusku a Číne, treba ich opľuť

20:08 Čarnogurský: Taliansku nepomáha v čase, keď sa im hromadia mŕtvoly, Európska únia. Ak po pandémii neprehodnotia sankcie proti Rusku a Číne, treba ich opľuť

Ukazuje sa, že právne výmysly, ako je Európska únia, a schválne preháňam, nie sú schopné pomôcť svoj…