Keller o Ukrajine: Majdan ukázal, že krvavý štátny prevrat spolufinancovaný zo zahraničia vedie ku všetkému možnému. Len nie k budovaniu demokracie

10. 3. 2018 0:01

ROZHOVOR „Myslím si, že k žiadnemu czexitu nedôjde. Tie krajiny, ktoré by v nás stratili fantasticky lacnú pracovnú silu a zároveň konzumentov svojich často nie práve najkvalitnejších potravinárskych a iných prebytkov, jednoducho v záujme civilizácie czexitu zabránia. Ak by niekomu nebolo jasné, čo myslím tým ,záujmom civilizácie‘, nech si znovu pozrie film o cisárovom pekárovi a pekárovom cisárovi,“ hovorí sociológ a český europoslanec Jan Keller.

Keller o Ukrajine: Majdan ukázal, že krvavý štátny prevrat spolufinancovaný zo zahraničia vedie ku všetkému možnému. Len nie k budovaniu demokracie
Foto: Hans Štembera
Popis: Jan Keller
reklama

„Ak Česko podľahne blúznivcom presadzujúcim czexit, bude to ekonomická a civilizačná katastrofa,“ hovorí komentátor Petr Honzejk a vôbec nie je sám, kto vidí len katastrofické scenáre, ak by k vystúpeniu Českej republiky z EÚ došlo. Prezident Hospodárskej komory ČR Vladimír Dlouhý predpokladá po czexite krach firiem, prepúšťanie, a to možno aj na desaťročia. Už samotný začiatok debaty na túto tému podľa viceprezidenta Zväzu priemyslu a dopravy ČR Radka Špicara vydesil japonských investorov, ktorým musel údajne vysvetľovať aktuálnu politickú situáciu. Čo si o tom myslíte?

Ja si myslím, že k žiadnemu czexitu nedôjde. Tie krajiny, ktoré by v nás stratili fantasticky lacnú pracovnú silu a zároveň konzumentov svojich často nie práve najkvalitnejších potravinárskych a iných prebytkov, jednoducho v záujme civilizácie czexitu zabránia. Ak by niekomu nebolo jasné, čo myslím tým „záujmom civilizácie“, nech si znovu pozrie film o cisárovom pekárovi a pekárovom cisárovi.

Nielen o kríze liberálnej demokracie hovoril profesor Tomáš Halík v relácii Otázky Václava Moravca. Populizmus ponúka podľa neho nový politický model, ktorý spochybňuje model liberálnej demokracie a právneho štátu a prichádza s modelom priamej demokracie, „ktorá by znamenala likvidáciu právneho štátu a kultúry, ktorá tu vznikala od osvietenstva“. To všetko súvisí aj so sociálnymi sieťami, kde si ľudia „maznajú svoj tekutý hnev“, čo populisti využívajú. Zmeniť by sa podľa neho mali aj médiá. „Nejde o to, aby boli zastúpené všetky názory, ale aby tam boli ľudia, ktorí majú čo povedať,“ konštatoval. Čo na to hovoríte?

Obávam sa, že páter Halík má pevne našliapnuté na cestu do pekla, a ako ateista mám v slabých chvíľkach nutkanie pomodliť sa za jeho úbohú dušu.

Kancelárka Angela Merkelová vo videoodkaze účastníkom neformálneho summitu EÚ pripomenula, že niektoré štáty z rozpočtu EÚ čerpajú viac, než do neho prispievajú, aby podporili svoj hospodársky rozvoj. Pritom nechcú utečencov. Vyzvala opäť na prejavenie solidarity. Aká by mala byť reakcia na tieto apely?

Na to by mali reagovať predovšetkým poradcovia Angely Merkelovej. Mali by jej už konečne prezradiť, že európske štrukturálne fondy neboli zriadené na to, aby s ich pomocou mohli jedny štáty vydierať štáty druhé. Štruktúrne fondy majú aspoň čiastočne vyvažovať nerovnováhu medzi centrom a perifériou. Príliš sa im to nedarí a ak ich Angela Merkelová vo svojej pomstychtivosti ešte viac obmedzí, bude sa Európska únia o to rýchlejšie dezintegrovať. Nemecká kancelárka by mohla na oplátku prezradiť, ako chce úspešne integrovať migrantov do čoraz viac dezintegrovanej Európy. Myslím si, že to opäť nedokáže.

Angela Merkelová

Angela Merkelová. Zdroj: TASR

Michael Žantovský upozornil na slová predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. Tam Juncker prišiel s požiadavkou rozšíriť princíp väčšinového hlasovania v Európskej rade na otázky európskej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky. „Podľa Junckera Európska únia nemôže vystupovať na medzinárodnej scéne ako náležite silný partner, ak nebude v týchto otázkach vystupovať jednotne, a to aj za cenu uplatnenia názoru väčšiny proti nesúhlasiacim členským krajinám,“ poznamenal Žantovský a všimol si Junckerove slová o tom, že takýto posun je možný aj bez zmeny Zmluvy o Európskej únii. Podľa Žantovského je to natoľko zásadná vec, že by si zaslúžila referendum...

Je veľmi dobré, že to Jean-Claude Juncker povedal práve v Mníchove. Aspoň bezpečne vieme, na čom sme. To mesto mám osobne celkom rád, ale matne si spomínam, že to nie je úplne prvýkrát, čo sa v ňom chcelo rozhodovať o nás bez nás.

Uplynuli štyri roky od horúcej fázy Majdanu. Ako hodnotíte to, ako ukrajinská revolúcia zmenila svet? K čomu vývoj smeruje?

Majdan ukázal, že krvavý štátny prevrat spolufinancovaný zo zahraničia vedie ku všetkému možnému. Len nie k budovaniu demokracie. Žiadny z problémov Ukrajiny Majdan nevyriešil. Faktická vláda najmocnejších oligarchov sa len upevnila, životná úroveň klesla pre milióny ľudí pod hranicu biedy, výpredaj národného bohatstva sa urýchlil, závislosť od zahraničných pôžičiek stúpla atď., atď.

Navyše pribudli problémy nové. Strata časti územia, vojnový stav na východe krajiny, vzrast vplyvu fašistických bojových oddielov, národnostný útlak menšín, prudké zhoršenie vzťahov prakticky so všetkými susedmi vrátane Poľska, Rumunska a Maďarska. Takzvaná ukrajinská revolúcia nezmenila svet, len doviedla na samotný okraj priepasti existenciu celistvej Ukrajiny.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Ani v Zimbabwe by pre Lipšica nemenili zákon

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Ani v Zimbabwe by pre Lipšica nemenili zákon

„Buď ako buď, on je právoplatne odsúdený. To by sa nemohlo stať ani v Zimbabwe, aby taký človek bol …