Kam dospejeme, keď nejakí kreténi po skončení G20 vyhlásia, že vyvinú ešte dokonalejšiu stíhačku na ďalšie vojny? Odborník sa rozohnil aj pre Macrona a Merkelovú

17.7.2017 11:00

ROZHOVOR „Kam dospejeme, keď nejakí kreténi patriaci do G20 pár dní po ukončení schôdzky vyhlásili, že Európa vyvinie ešte dokonalejšiu stíhačku na ďalšie vojny?“ pýta sa v rozhovore pre Parlamentné listy český biológ žijúci v Kanade Jiří Jírovec.

Kam dospejeme, keď nejakí kreténi po skončení G20 vyhlásia, že vyvinú ešte dokonalejšiu stíhačku na ďalšie vojny? Odborník sa rozohnil aj pre Macrona a Merkelovú
Foto: Hans Štembera
Popis: Jiří Jírovec

Ako ste vnímali protesty proti rokovaniam G20 v Hamburgu a to, že rozhovory k ničomu neviedli, zato v uliciach sa konali dosť vypäté protesty?

Dovolím si malú odbočku. V šesťdesiatych rokoch bola na pôde právnickej fakulty v Prahe učebňa, kde sa odohrávala predvojenská výchova študentov prírodných vied a práv. Jej súčasťou bola maketa krajiny s maketami tankov. Okolo boli stoličky a z nich sa dalo v bezpečí fantazírovať o bitkách a víťazstvách.

Fotogaléria: - Pouličný konflikt v prvý deň summitu G20

Prvý deň summitu G20 v Hamburgu.
Prvý deň summitu G20 v Hamburgu.
Prvý deň summitu G20 v Hamburgu.
Prvý deň summitu G20 v Hamburgu.
Prvý deň summitu G20 v Hamburgu.
Prvý deň summitu G20 v Hamburgu.

Takéto pieskovisko by mali mať papaláši z G20. Mám tým na mysli ľudí typu poručíka Duba (postava z románu Osudy dobrého vojaka Švejka za svetovej vojny od Jaroslava Haška). Ako on sa oháňajú tým, že sú v obraze, pretože o všetkom už predsa pred vojnou diskutovali s hajtmanmi a inými hlupákmi. A rovnako ako on sú za svoje (zlo)činy nepostihnuteľní. Je ťažké mať v obľube Dubov, ktorí sa správajú, ako keby bol svet ich pieskovisko. Sú oddelení od reality. Ľudia, národy, štáty a možno celý svet je pod ich rozlišovacou schopnosťou.

Ulicu, respektíve protestujúcich, od mocných nepriedušne oddeľujú polícia a armáda, vodné delá a obušky a vôbec všetko potrebné na činnosť, ktorej sa hovorí „crowd control“, čiže zvládnutie davu. Je veľmi pravdepodobné, že takzvané protiteroristické opatrenia, teda ešte viac polície, kamier na uliciach, špicľovania sociálnych sietí a internetu sú len prípravou na deň, keď, ako povedal Villon, „vlky z lesov poženie hlad“.

Fotogaléria: - Peklo v Hamburgu

Demonštrácia ľavicových radikálov proti samitu G20...
V Hamburgu bolo poriadne rušno
Demonštrácia ľavicových radikálov proti samitu G20...
Demonštrácia ľavicových radikálov proti samitu G20...
Demonštrácia ľavicových radikálov proti samitu G20...
Demonštrácia ľavicových radikálov proti samitu G20...

ČT24 sa takisto zaoberala protestami proti G20. Moderátor Dolanský sa snažil odviesť pozornosť od klišé, že išlo o výtržnosti radikálov, oportunistov a opilcov, ale diskutujúci sa ani vzdialene nedotkli toho, čo vlastne mladú generáciu ťaží. Za zaznamenanie stojí pohľad, ktorý naznačuje, že mnohí miestni občania s protestujúcimi sympatizovali.

Protesty sú vraj zamerané proti liberálnej demokracii. To je zjavný nezmysel. V hre je existenčná neistota nastupujúcej generácie. Súčasný kapitalizmus neponúka žiadne riešenie, pretože Dubovia nebudú spolupracovať s filozofmi.

Fotogaléria: - Masový protest na záver summitu

Záverečné rokovania v Hamburgu sprevádzala demonšt...
Sobotňajšia demonštrácia v Hamburgu proti summitu ...
Sobotňajšia demonštrácia v Hamburgu proti summitu ...
Záverečné rokovania v Hamburgu sprevádzala demonšt...
Sobotňajšia demonštrácia v Hamburgu proti summitu ...
Sobotňajšia demonštrácia v Hamburgu proti summitu ...

G20 je extrémne nákladná záležitosť, ktorej výsledok je až na fotografie a pár fráz nulový. Bezpečnostné opatrenia pre G20 v Toronte v roku 2010 stáli skoro miliardu kanadských dolárov. V Kanade a Spojených štátoch existuje fígeľ na protestujúcich. Volá sa Protest Area, čo je priestor, ideálne vzdialené parkovisko alebo park, kam sa môžu protestujúci uchýliť so svojimi transparentmi a megafónmi.

Tohtoročná schôdzka G20 bola nepochybne významná v tom, že sa tam stretli Putin a Trump. Otázka je, do akej miery sa podarí reštaurovať vzťahy medzi Ruskom a USA. Obrovský rozdiel medzi výdavkami NATO a Ruska na zbrojenie silne ochromuje nádej v tomto smere. O samotnom rokovaní sa toho občan veľa nedozvedel. Špekulácie médií, ako kto komu podáva ruku, sú o ničom.

Vladimir Putin a Donald Trump na samite G20 v Hamburgu

Vladimir Putin a Donald Trump na summite G20 v Hamburgu Zdroj: TASR

Pete Seeger spieval v šesťdesiatych rokoch pieseň Last Night I Had the Strangest Dream. Je v nej táto sloha: „Snívalo sa mi o obrovskej miestnosti plnej ozajstných chlapov, ktorí podpisovali zmluvu, že už nikdy nebudú bojovať.“ To je pieseň z čias, keď umelci za niečím stáli.

Lenže kam dospejeme, keď nejakí kreténi patriaci do G20 pár dní po ukončení schôdzky vyhlásili, že Európa vyvinie ešte dokonalejšiu stíhačku na ďalšie vojny?

Trump začal chodiť po svete, ale zatiaľ to vyzerá ako pokoj pred búrkou, keď sa jednopolárny svet roztrhne na mnohopolárny. Nemyslíte?

Trump zatiaľ nevie, čo mu americký establishment dovolí. Svet je mnohopolárny už dnes. Je tu EÚ, Rusko, ktoré Putin nepochybne zachránil pred jeľcinovskou devastáciou, a Čína, ktorá urobila neuveriteľný technologický pokrok.

Český expremiér Jiří Paroubek kedysi vyhlásil, že dlhy sa nemusia platiť. Mal pravdu, s tým rozdielom, že presnejšia formulácia je: dlhy už nemožno splatiť. Je ťažké vedieť, aké krehké sú rovnováhy medzi dlhmi a schopnosťou platiť úroky. To je otázka pre ekonómov.

Nezavládne v mnohopolárnom svete bez jedného oporného bodu chaos?

Monopolárnosť sveta nič nezaručovala. USA boli oporným bodom samy pre seba. Chaos vyvolávali kedykoľvek a kdekoľvek sa im zachcelo. Keď sa skončila studená vojna, poklesli americké náklady na obranu na nejakých dvesto miliárd dolárov ročne. To bolo vojensko-priemyselnému komplexu proti mysli a republikáni začali obviňovať demokratov, že ohrozujú bezpečnosť USA. Teraz sú náklady USA na zbrojenie nejakých šesťsto miliárd ročne. Ospravedlnenie takých súm umožňuje chaos a ešte lepšie pocit smrteľného ohrozenia.

V Európskej únii začal Emmanuel Macron hlasno presadzovať svoju vlastnú politiku. Čo to môže urobiť s líderstvom Francúzska a Nemecka?

EÚ je pod tlakom, ktorý môže viesť k jej čiastočnej likvidácii. Nesmieme zabúdať, že brexit bol pôvodne Cameronovou fintou, ako oslabiť opozíciu vo voľbách. Tá žiadala referendum, tak ho dostala, pretože David Cameron bol presvedčený, že vyhrá a opozícia sa pre neúspech rozvadí. Stal sa pravý opak a oslabená bola Konzervatívna strana. Lenže referendum sa aj tak nepodarilo, pretože voliči nevedeli, čo bude brexit znamenať, a nevedia to ani politici.

Odpor proti dohode TTIP naznačuje, že existovala obava, že zmluva má oslabiť EÚ. Aj keby sa EÚ čiastočne rozpadla, Nemecko a Francúzsko budú s najväčšou pravdepodobnosťou spolupracovať na tom, aby zvyšok Únie udržali v konkurencieschopnej podobe voči USA. Je ťažké vidieť do zákulisia nemecko-francúzskych vzťahov. Merkelová mala k Hollandovi zjavne dobrý vzťah a je pravdepodobné, že ak ju opäť zvolia, bude mať Nemecko dobré vzťahy aj s Macronom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron Zdroj: TASR

Nie je však táto až slepá dôvera k biznismenom ako Trump či bankárom ako Macron slepou uličkou?

Trump predstavoval istú nádej, že sa urovnajú vzťahy s Ruskom, a teda nebude vojna. Na domácej pôde musí čeliť pokusom establishmentu, ktorý podporoval Clintonov klan a snaží sa zablokovať čo najviac z toho, čo chce Trump urobiť. Trump bude mať veľké problémy s obnovou niektorých pracovných miest. Outsourcing vyhovoval snahám o maximálny zisk, ale to, čo odišlo inam, sa bude ťažko vracať. Podnikom by sa museli dať veľké daňové úľavy a na to zjavne rozpočet nemá. To je dôvod, prečo sa Trump zameral na fosílne palivá a ich vývoz. A na predaj zbraní. Určitý problém je výroba automobilov, pretože existuje veľká konkurencia japonských a kórejských značiek a koniec koncov aj nemeckých.

O Macronovi sa vie, že tá jeho je stará a že by rád narušil ochranu pracovných miest, takže by bolo jednoduchšie ľudí prepúšťať. Či uspeje, je ťažké predvídať.

Ako by sa mohli z tohto pohľadu skončiť voľby v Nemecku?

Ak sa Nemci naozaj obávajú migrantov, je pravdepodobné, že Merkelová opäť vyhrá, pretože je schopná obrusovať hrany. Ľudia, ktorí do omrzenia opakujú, že pozvala migrantov do Nemecka, nehovoria pravdu. Merkelová totiž povedala niečo úplne iné: „Utečenci zo Sýrie, ktorí získajú v Nemecku povolenie na pobyt, budú v Nemecku vítaní.“ To je silné politické gesto, nie otvorenie hraníc.

V sedemdesiatych rokoch prišli do Nemecka viac ako tri milióny Turkov a nebolo okolo toho žiadne vzrušenie. Základným predpokladom integrácie je ochota danej spoločnosti prichádzajúce osoby prijať. Keď nebudeme ochotní prijať pár ľudí v núdzi, bude nám zaťažko podporovať vlastných, ktorých máme doma. Napríklad dôchodcov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jan Rychetský
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Víťazia „elity“, ktoré tvoria naleštení panáci. Produkty politického marketingu. Je to desivá prázdnota, hovorí politológ Zálešák

0:01 Víťazia „elity“, ktoré tvoria naleštení panáci. Produkty politického marketingu. Je to desivá prázdnota, hovorí politológ Zálešák

ROZHOVOR Čo znamenali protesty Za slušné Slovensko pre stav demokracie u nás? Aké máme na Slovensku …