Ja tomu jednoducho neverím. Andor Šándor k vývoju v kauze Skripaľ: Nacvičovali si to na kľučke v hoteli? Briti nevyvážajú smetiaky?

12. 9. 2018 14:00

ROZHOVOR „Ten príbeh nemá logiku ani líniu dôkazov, podľa ktorých by sme mu mohli veriť,“ hovorí k pokračujúcej kauze Novičok vo Veľkej Británii bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby ČR a bezpečnostný analytik Andor Šándor. V rozhovore pre Parlamentné listy sa pýta, či sa v Anglicku nevyvážajú smetiaky, keď je možné nájsť v odpadkovom koši štyri mesiace starú vzorku parfumu. Podľa Šándora nie je Vladimir Putin natoľko hlúpy, aby si komplikoval život niečím takým, ako je otrava agenta Skripaľa, ktorého navyše mali predtým v ruskom väzení. Akcia však vraj mohla pochádzať z Ruska.

Ja tomu jednoducho neverím. Andor Šándor k vývoju v kauze Skripaľ: Nacvičovali si to na kľučke v hoteli? Briti nevyvážajú smetiaky?
Foto: Hans Štembera
Popis: Andor Šándor

Podľa britských úradov sa ukázalo, že otravu Novičokom v Británii v Salisbury má na svedomí dvojica Rusov. Zachytili ich kamery. My sme sa už o tom spolu zhovárali niekoľkokrát, vaše postoje sú známe, takže sa opýtam takto: Čo si myslíte o týchto nových skutočnostiach, pokiaľ sú pravdivé?

Teraz ste to povedali správne, pokiaľ sú pravdivé. To je prvá otázka. Vidíme nejaké nie veľmi kvalitné snímky dvoch ruských ľudí, ktorí podľa vyhlásenia britskej strany vystupovali pod krycími menami. Britská strana žiada Rusko o ďalšie údaje, ktoré by podľa mňa po procese žiadosti o vízum na vstup do Veľkej Británie predsa mali mať sami vrátane biometriky. Toto tam príliš nehrá. Nechápem, ako v hoteli, kde bývali, niekde vo východnom Londýne, sa našli stopy Novičoku – znamená to, že ho tam nejako používali? Ohrozovali seba? Človek by mohol aj vtipkovať, že si to azda nacvičovali na izbovej kľučke, keby to nebolo také vážne. Inými slovami, ako je možné, že neohrozili ďalších ľudí, ktorí tam bývali? Opäť zvláštne. A zrazu máme fľaštičku od parfumu, ktorú náhodou takmer po štyroch mesiacoch nájdu niekde v odpadkovom koši. Vo Veľkej Británii sa nevyvážajú smetiaky? Tak dlho? Neverím, že by ďalší otrávený čakal tak dlho, kým objavenú fľaštičku dal svojej milej rovnako ako on narkomanke až pri vhodnej príležitosti. Toto sa mi zdá veľmi podivné.

Od začiatku som sa držal aj tej možnosti, že to pokojne mohli byť bývalí príslušníci GRU, to sa vôbec nevylučuje, ale čo mi na celom príbehu nesedelo a nesedí, je z hľadiska Putina a Kremľa: Cui bono? Načo by mu to bolo? Tvrdiť, že Putin kontroluje celé Rusko, teda aj jeho tajné služby, potom o tom musel vedieť a povoliť to, sa mi naozaj javí ako prehnané tvrdenie. Verím, že ani Kim si nemôže byť istý, že všetko, čo sa prihodí v jeho krajine, má pod kontrolou. Čo Theresa Mayová, aj ona má všetko v Británii v tejto oblasti pod palcom?

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

Chýba vám teda motív?

Presne tak. Áno, motív, prečo? Načo by to robili. Šesť rokov ho mali vo väzení, pustili ho, osem rokov bol vo Veľkej Británii a zrazu ho chceli otráviť. Krátko pred majstrovstvami sveta vo futbale. Riskovať bojkot? Niekoľkokrát som hovoril, že Rusko, ale aj iné krajiny si vymieňajú zadržaných agentov s inými krajinami na základe často zložitých a dlhých rokovaní. Predsa niekoho takého nezabijete, pretože potom si s vami už nikto nikoho nevymení. To nemá vôbec žiadnu logiku. Rusko to pokojne mohlo byť, to ja vôbec nepopieram, ale prečo by to urobil Putin? O jeho osobe si nerobím žiadne ilúzie, ale nemyslím si, že je hlúpy a že by si takto komplikoval život niečím, čo nemá žiadny zmysel.

Podľa mňa kľúč k tomu pokusu vraždy, ktorý bol ohavný, je možno v živote Skripaľa po roku 2010, keď ho prepustili. Tam môže byť dôvod, prečo ho chcel niekto odpraviť. Prečo by to GRU robila takto zložito? Aj spôsob varovania je komplikovaný. Nič horšie by sa GRU nemohlo stať, keby sa samotní jej agenti Novičokom otrávili a zostali na mieste v kóme. Spomeňte si, ako Putin skrotil Chodorkovského a tým všetkých oligarchov, ktorí chceli v Rusku zostať. Likvidácia Jukosu a desať rokov za mrežami pre vlastníka. To mi naozaj nejde do hlavy a skutočne tomu nerozumiem. Zatiaľ máme vyjadrenia, ktoré nám tlmočia médiá, samozrejme, námestník ministra vnútra Veľkej Británie nedávno povedal, že s veľkou pravdepodobnosťou o tom rozhodol Putin. Neviem, odkiaľ tie informácie námestník ministra vnútra berie. Či pri tom bol, alebo kto mu to s absolútnou zárukou vierohodnosti povedal?

Takže tu máme zo strany Veľkej Británie obvinenie, ktoré má čosi ukazovať. Keď sa na vec pozrieme normálnym zdravým rozumom, musíme sa pýtať, či to skutočne niečo dokazuje. Že sú obaja takmer súčasne vyfotení pri prechode na letisku, pri odbavovaní, ako majú synchronizované kroky, všetko sa mi zdá už ako Jindřich Šimon Baar Pro kravičku z filmu Světáci. Zdá sa mi, že ten príbeh nie je najšťastnejší, je to pokračovanie pôvodného obvinenia, ale pre mňa mu chýba logika a hlavne dôvod.

Chcem sa opýtať aj na to obvinenie. Britská premiérka Theresa Mayová obvinila z otravy Novičokom ruských spravodajcov. Zároveň s tým sa objavujú obavy, že môže ísť o návrat do čias studenej vojny. Hrozí studená vojna?

Ja neviem, či hrozí návrat k studenej vojne, a vec dôjde až tak ďaleko. Faktom je, že Veľká Británia príliš skoro a príliš rýchlo prišla s obvinením po tom, ako sme sa dozvedeli, že otca a dcéru Škripaľovcov otrávili. Teraz podľa mňa nemá inú možnosť, než v tej oficiálnej línii pokračovať, lebo keď si spomínate, tak po nej nasledovalo niekoľko diplomatických krokov nielen členských štátov Európskej únie a podobne, ktoré vyhostili asi stopäťdesiat, teda veľký počet, ruských diplomatov, a teraz povedať sorry jako, nič sa nestalo... To sa skrátka nedá. Ja sa nezastávam Rusov. Ja si myslím, že to mohli byť ľudia z Ruskej federácie, ale neverím, že to bolo požehnané Putinom, ministrom obrany alebo predsedom vlády. Tomu jednoducho neverím.

Ale myslím si, že by sme si zaslúžili skutočné dôkazy, a obávam sa, že ich nemáme. Pretože stále k meritu veci: Pokiaľ išlo o Ten Novičok s veľkým T, tak Skripaľ aj jeho dcéra majú byť mŕtvi. Vďakabohu, nie sú. Ak to bol Ten Novičok, tak by aj ten policajt, ktorý ich našiel, mal byť zrejme mŕtvy. Vďakabohu, mŕtvy nie je. Zrazu máme Novičok, ktorý si Angličanka dala ako parfum na zápästie a je pomerne rýchlo mŕtva. Ten, kto s ňou bol a dal jej ho ako darček, mal byť otrávený Novičokom a, našťastie, mŕtvy nie je, hoci sa mu malo v nedávnej minulosti priťažiť. A znovu, nájsť parfum v smetiaku – to už je podľa mňa úroveň nula –, vzorku parfumu, hoci Nina Ricci, a dať ho priateľke...

Inými slovami, buď to nebol Novičok... Alebo ja jednoducho neviem. Chýbajú mi údaje, tak, aby sme tomu príbehu mohli veriť. Argument, že to nemohol byť nikto iný ako Rusi, tak to boli Rusi, sa mi zdá naozaj trošku krívajúci. Navyše s tým, že nikto iný Novičok vyrobiť nevie. Ajhľa, Novičok alebo plyn typu Novičok, mala aj česká armáda, nemecká rozviedka BND ho má už od roku 1995, dostali ho od Nemcov aj Briti a podobne. Nie je to tak, že by ho mali len Rusi. A zdá sa mi veľmi kostrbaté a veľmi zvláštne, aby niekoho takto popravili. Hoci sme to videli na bratovi Kim Čong-una v Malajzii, ktorého otrávili látkou VX, keď mu ju dostali do očí. To je všetko pravda, ale jednoducho pre tento príbeh necítim líniu dôkazov, ktoré by dokazovali, že to tak skutočne bolo. Medzi Britániou a Ruskou federáciou nie je žiadna dohoda o vydávaní podozrivých osôb, čo sme videli v prípade otráveného Litvinenka, jeho údajných vrahov Lugovoja a spol. Moskva nevydala.

A do Británie nevydajú ani týchto dvoch. Je na nich síce vystavený európsky zatykač, ale celkom iste nie sú ich uvedené mená pravé. Takže tento príbeh pokračuje. Ale že by všetko skutočne ukazovalo výhradne na Kremeľ – do Ruska prečo nie, ale na Kremeľ –, to si nemyslím.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Zuzana Koulová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Blaha vysoko na kandidátke Smeru? Beňová reaguje v rozhovore: Som členka a zakladateľka strany, takže...

10:04 Blaha vysoko na kandidátke Smeru? Beňová reaguje v rozhovore: Som členka a zakladateľka strany, takže...

ROZHOVOR Nechápe novinárov, presnejšie ich postoj k snemu strany Smer – SD. „Čo sa mal Peter Pellegr…