Izraelský expert Bohbot: Irán dostal jednoznačný odkaz, že šerif je stále nažive

8. 1. 2020 0:02

ROZHOVOR Šerif je tu a v plnej sile. To je odkaz Spojených štátov nielen Iránu. Čakajme tvrdé reakcie Teheránu, ale neobávajme sa eskalácie napätia do nejakého svetového konfliktu – Čína aj Rusko ostanú bokom. To hovorí v rozhovore pre Parlamentné listy izraelský bezpečnostný elitný expert, žijúci v ČR, David Bohbot. A reakcia Európskej únie? Síce nulová, ale nikto od nej nič iné nečaká – je veľmociam aj samému Iránu len na smiech.

Izraelský expert Bohbot: Irán dostal jednoznačný odkaz, že šerif je stále nažive
Foto: Jan Rychetský
Popis: Bezpečnostný expert David Bohbot
reklama

Prečo došlo k pacifikácii iránskeho generála až na letisku v Bagdade? Prečo ho napríklad Američania „nedostali“ pri lete z Libanonu, ale až v hlavnom irackom meste?

Američania v prvom rade reagovali na útok z 27. 12., pri ktorom zahynul americký podnikateľ. Dali jasne najavo, že sú stále najsilnejší, reagujú rázne a nebudú tolerovať prelievanie americkej krvi.

A prečo pri letisku v Iraku? Pravdepodobne zo spravodajských dôvodov. Taká zložitá akcia, zameraná na natoľko dôležitého človeka, vyžaduje veľmi presné informácie, jej účastníci musia presne vedieť, kedy a kde majú zasiahnuť, musia vedieť, kde sa v momente útoku hlavný cieľ skutočne nachádza. To všetko si vyžaduje veľa práce na zemi, musí byť jasné, že nejde o klamnú operáciu.

Aká je v tom rola Izraela?

Na rozdiel od iných útokov tentoraz Trump okamžite oznámil, že za útokom stoja USA. Hlavným dôvodom, samozrejme, bolo, že očakávajú odvetu. Irán neriadia hlupáci a každý vie, že keď ide o informácie, a zvlášť o také zložité, USA nemajú dostatok schopností získať ich samostatne.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

Ako prognózujete ďalší vývoj? Nastane zhoršenie bezpečnostnej situácie?

To, že Irán musí reagovať na zabitie druhého najdôležitejšieho muža, je jasné.

Ale Trump ukázal, že je nepredvídateľný. Tým, že ani počas útoku, ani bezprostredne po ňom nebol vo vojenskej miestnosti Bieleho domu, ukazuje, že sa nebojí a že je pripravený a celá akcia bola starostlivo naplánovaná. Navyše mŕtvym pri tejto akcii je ten, ktorý mal na starosti odvetné údery a útoky mimo územia Iránu.

Hovorí sa, že každý človek je nahraditeľný. Ale takého kvalitného vodcu, ako bol Solejmání, ktorý od roku 1998 ovládal totálne vojenské kroky Iránu po celom svete, nemožno nahradiť tak ľahko. Jeho zástupca Káání nie je ani zďaleka na rovnakej úrovni.

Preto je možné, že Irán bude útočiť na strategické záujmy a spojencov USA vrátane Izraela. Musíme vnímať, že aj vedenie Iránu koná nepredvídateľne a jeho kroky môžu spôsobiť vojnu obom krajinám.

Zdá sa, že Irak sa viac prikláňa k Iránu.

Nejde o celý Irak, ide o šiítske milície vedené Kajsom Chazalím. Fársí sú jednou z najväčších etnických skupín v Iraku, tvoria väčšinu medzi moslimami a vďaka intenzívnej činnosti Solejmáního sa veľmi zblížili s Iránom, najmä ideologicky.

Iránom napriek všetkým stabilizačným faktorom zmietajú demonštrácie, manifestácie, a to nielen protiamerické.

Už rok a pol demonštrujú predovšetkým iránski podnikatelia, a to pre ekonomickú situáciu a pokles lokálnej meny. Vysoká inflácia, nezamestnanosť a zložitá ekonomická situácia vedú ľudí do ulíc.

Odstúpenie Trumpa od zmluvy o jadrovom programe viedlo k tomu, že mnohí ľudia, ktorí dnes protestujú, tlačia na vládu a prezidenta Rúháního, aby sa Irán prestal angažovať v zahraničí.

Hasan Rúhání

Hasan Rúhání. Zdroj: TASR

Akú tu vidíte úlohu Číny a Ruska? Budú vtiahnuté do prípadného konfliktu?

Čína a Rusko sú síce ekonomickými a vojenskými spojencami Iránu, ale nikto z nich nemá záujem ani silu bojovať s USA. Američania, samozrejme, túto akciu s nikým nekonzultovali ani nikoho neinformovali, aby nestratili moment prekvapenia. Som si istý, že aj Vladimir Putin bol Trumpovou akciou veľmi prekvapený.

A čo Európska únia? A reakcia Českej republiky?

Na reakcie alebo názor vedenia EÚ nikto nečaká a ani ich neberie vážne.

Zatiaľ čo USA, Rusko, Čína, Izrael a dokonca aj Irán sú riadené silnými politikmi, vedenie Európy je riadené bezcharakternými úradníkmi. Okamžité obchodné záujmy sú pre nich dôležitejšie ako záujmy občanov európskych krajín, ideológia a strategické myslenie.

Čo sa týka Českej republiky, už predtým som spomenul, že pomáhame týmto teroristom v ich ambíciách získať jadrové zbrane. Nevidím tu žiadnu zmenu. Naši vedci stále navštevujú Teherán a naopak.

Môžem sa spýtať, odkiaľ máte tieto informácie?

Som český občan, ale stále mám izraelské uši.

Vráťme sa na začiatok rozhovoru. Vidíte akciu ako úspech alebo ako chybu?

Je to vážny strategický krok, ktorý hovorí: Chcete vojnu? Sme pripravení! Definitívne je to neuveriteľný spravodajský a vojenský úspech.

Očakávam tvrdé reakcie zo strany Iránu, ale dôležitý odkaz bol poslaný, a ak niekto cítil, že Američania sú tolerantní, čo dlhý čas boli, dostal pripomenutie, že šerif je nažive a stále nebezpečný.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Václav Fiala
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…