Hrnko nastavil zrkadlo Trubanovi, Beblavému aj Leškovi: Národniar to takto dal bez servítky

27. 7. 2019 13:41

ROZHOVOR Za vysvetlením prezidentky Zuzany Čaputovej, prečo krajiny V4 nemajú zastúpenie vo vrcholných orgánoch Európskej únie, vidím stalinský rukopis jej poradcu Mariána Leška, hovorí podpredseda SNS Anton Hrnko. Obsadenie Námestia SNP v Bratislave Igorom Matovičom na šesť novembrových dní považuje za snahu odčiniť jeho veľkú politickú chybu. Ktorá to je? A čo je podľa neho zaujímavé na minulosti Miroslava Beblavého a Michala Trubana?

Hrnko nastavil zrkadlo Trubanovi, Beblavému aj Leškovi: Národniar to takto dal bez servítky
Foto: TASR
Popis: Anton Hrnko
reklama

Pred nedávnou návštevou slovenskej prezidentky vo Francúzsku ste Zuzanu Čaputovú vyzvali, aby na stretnutí tlmočila znepokojenie v súvislosti s obsadzovaním hlavných postov v orgánoch Európskej únie, keď podľa vás nebol braný na zreteľ geografický princíp a rozhodujúce pozície si rozdelili najsilnejšie štáty. Ona na to reagovala tvrdením, že si za to región strednej Európy môže sám, že nemá svojho zástupcu na vrcholných postoch orgánov Európskej únie preto, lebo tieto krajiny pri rokovaniach v Európskej rade na prelome júna a júla blokovali iných kandidátov. Ako hodnotíte jej reakciu?

V jej reakcii vidím rukopis bývalého šéfredaktora Nového slova, orgánu ÚV KSS, Mariána Leška, pretože za všetko sme si boli vinní my sami, Moskva nemohla byť vinná za nič.

Krajiny vyšehradskej štvorky majú viac ako 60 miliónov obyvateľov, čo je porovnateľné číslo s Francúzskom. Sme (krajiny V4 - pozn. PL) najväčším obchodným partnerom Nemecka. Myslím si, že máme právo podieľať sa na organizácii a vedení Európskej únie.

Na snimke Marián Leško. (zdroj: TASR)

Je to také leškovské, Stalin má vždy pravdu, my ju nemáme nikdy. Takže nemôžem s jej slovami súhlasiť. 

A názor na jej tvrdenie o blokovaní iných kandidátov?

My sme blokovali ľudí, ktorí sa verejne niekoľkokrát veľmi hanlivo vyjadrovali na adresu V4. A aj my máme právo mať vlastný názor, nielen pán Macron, a pani Čaputová mu to mala povedať.

Máte teda pocit, že v tejto veci Zuzana Čaputová nedostatočne hájila záujmy V4, respektíve záujmy Slovenskej republiky?

Myslím si, že submisivita slovenskej zahraničnej politiky má určitú stupňujúcu gradáciu a niektoré politické kruhy, ktoré krúžia okolo prezidentky Čaputovej, majú záujem rozbiť jednotu V4. A toto je jeden z takých výsledkov.

Okrem toho ste inak spokojný s jej doterajšími zahraničnými cestami do Bruselu, do Česka, Poľska, Maďarska či práve do Paríža?

Ťažko sa to hodnotí jednoznačne. V niektorých otázkach, ktoré rokovala napríklad v Česku, Maďarsku či Poľsku sa dá s ňou súhlasiť, s niektorými nie, čiže hodnotím to ambivalentne.

Anton Hrnko so svojím straníckym šéfom, predsedom SNS Andrejom Dankom (zdroj: TASR).

Keby viac zohľadňovala názory všetkých ľudí na Slovensku, nielen bývalých vysokých straníckych funkcionárov akým bol Leško, tak by mohla byť celkom úspešná.

Slovenskou politickou scénou nedávno zarezonovala iniciatíva OĽaNO, keď si matovičovci rezervovali na šesť novembrových dní Námestie SNP v Bratislave. Budete si od Igora Matoviča pýtať povolenie na spoluúčasť na spomienkových akciách k 30. výročiu Novembra 1989?

Všetko, čo robí Igor Matovič, súvisí vždy s jednou vecou, s ktorou tu morí slovenský národ od roku 2010, keď sa dostal do parlamentu. Sú to všetko pózy.

A navyše, keď niekto hovorí o zaslúžilých osobnostiach Novembra, tak tými neboli len predstavitelia VPN, ale aj mnohí iní aktivisti. Napríklad aj ja osobne.

Bojoval som proti centralizácii od roku 1985, podieľal som sa na revolúcii, eliminovali sme minimálne schopnosť KSČ zasiahnuť do procesov brachiálnou mocou.

Na jeho aktivitu nervózne reagovala aj opozícia. Myslíte si, že sa Matovičovi takýmito ťahmi podarí zastaviť pád preferencií? Podľa reakcií niektorých strán i médií sa zdá, že sa s ním ako keby prestáva počítať.

On si neuvedomil jednu zásadnú vec a to, že svojou podporou Andrejovi Kiskovi si pripravil vlastný pád. Momentálne tí, ktorí stoja za Progresívnym Slovenskom a tí, ktorí sa grupujú okolo Kisku, doslova vykosťujú jeho OĽaNO.

A toto sú také záchvevy vedomia, že urobil politickú chybu.

Ako hodnote celkovú snahu opozičných strán o predvolebnú spoluprácu? Ich stretnutia, ktoré boli hlavne v júni pomerne časté?

Niekedy sa na tom smejem. Možno by bolo dobré pozrieť sa do minulosti Michala Trubana, keď bol vysokoškolák či stredoškolák, a možno by sa našli niektoré zaujímavé veci. Nie je to taká nová tvár. Myslím si, že niektoré orgány dobre vedia, ako sa správal v tých rokoch.

Ale to je jeho vec. V každom prípade tu sa vytvoril nejaký opar, že oni sú slušní a ostatní sú neslušní. Sám sa pokladám za oveľa slušnejšieho človeka, ako je Miroslav Beblavý, ktorého otec bol mečiarovský privatizér, sprivatizoval Palmu, priviedol ju do krachu.

Alebo by možno bolo zaujímavé sa pozrieť na to, ako sa privatizoval Výskumný ústav zváračský, keď pán Beblavý bol súčasťou vlády, ktorá ho privatizovala.

Ja som nič neprivatizoval, nič som neukradol, okrem čerešní zo susedovej záhrady, keď som bol mladý chlapec, ale títo ľudia, ktorí sa vyhlasujú za slušných, napríklad pán Kiska, ktorého kauzy sú všeobecne známe, by mali patriť inde ako do politického života.

Ale to je len môj súkromný názor.

Majú tieto opozičné aktivity aj dlhodobejšiu perspektívu? Napríklad dohoda konzervatívneho KDH s liberálmi z PS a SPOLU? 

Hlavne si nemyslím, že KDH je konzervatívna alebo kresťanská strana. Najlepšie to vyjadril zakladateľ KDH Ján Čarnogurský, ktorý povedal, že za týchto okolností nebude voliť KDH. To považujem za vyjadrenie, ktoré hovorí za seba.

Keď kresťanský politik ide s liberálmi rokovať o záležitostiach aj ako LGBT agenda, tak možno by mu bolo treba pripomenúť, že napríklad (nemecká kancelárka, v tom čase predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka CDU - pozn. PLAngela Merkelová za takéto návrhy, keď prišli do parlamentu, tak za ne nehlasovala.

Takto sa správajú kresťanskí politici a nie ako Alojz Hlina, ktorý hádže flintu do žita len preto, aby sa dostal k moci.

Koalícia PS-SPOLU už dávnejšie zverejnila svoje nominačné priority v prípade ich úspechu vo voľbách - Michal Truban chce ašpirovať na post premiéra, Miroslav Beblavý na post ministra financií. Ako hodnotíte takúto perspektívu?

Ja by som to ešte nehodnotil, momentálne si delia kožu z medveďa, ktorý ešte behá v hore.

Neznervózňuje vás to, že opozičné strany, niektoré viac úspešne, niektoré menej, sa snažia o spoluprácu? Oslovuje aj SNS na spoluprácu iné strany?

Predovšetkým Slovenská národná strana je vyprofilovaná strana. Možno premýšľame, ako by sme posilnili kresťanský pilier, ktorý je jedným z našich troch pilierov, a to sú sociálny, kresťanský a národný.

A keďže KDH už nemôžeme považovať za kresťanskú stranu, tak rozmýšľame, ako by sme posilnili práve túto našu profiláciu. Stále však ostaneme konzistentnou stranou, tak ako sme boli v minulosti.

Aj keď niektorí ľudia, ktorí boli na nás kedysi nalepení, nám niekedy riadne "zakúrili", ale taká je politika. Ale stále sme spoluzodpovední za všetko, čo sa tu od roku 1990 udialo.

Povedzte mi, kde sú HZDS, SDKÚ, ANO a ďalšie strany, ktoré tu urobili paseku a zmizli, keď sa nabalili.

My sme strana, ktorá má svoju históriu, ktorá má aj svoje tienisté etapy, má aj svetlé stránky, ale momentálne podľa mňa reprezentujeme to lepšie, čo je v slovenskej politike. 

Je pravdou, že SNS a Smer chystajú sprísnenie potratovej legislatívy? Vaši poslanci priznali, že sa niečo pripravuje, ale neboli konkrétni. Médiá priniesli informáciu, že môže ísť o skrátenie lehoty z 12 na približne osem či šesť týždňov, kedy je ešte potrat prípustný...

To sa spýtajte poslanca Bernaťáka, ja v týchto veciach nefigurujem.

Spýtam sa inak, nebojíte sa, že sa vám táto agenda tesne pred voľbami nevyplatí, že prebehne mediálna hystéria k tejto téme, ktorá vám môže ubrať percentá?

Všetko je možné, ale všetko je možné aj opačne. Osobne som bol vždy umiernenejší vo všetkých záležitostiach.

Rokujete o podpore aj s opozičnými stranami, napríklad so Sme rodina či nezaradenými poslancami?

Opakujem, musíte sa na to spýtať pána Bernaťáka.

Aký vývoj na našej politickej scéne ešte predpokladáte do volieb? Vzniknú ešte ďalšie politické strany? Vstúpi do straníckeho ringu napríklad Štefan Harabin?

Myslím si, že ďalšie a ďalšie strany budú ešte vznikať. Je to otázka toho, že je tu veľa neupokojených ľudí, ktorí si nevedia predstaviť svoju inú pozíciu ako byť predseda strany. 

Myslím si, že najhoršia vec, ktorá sa Slovensku prihodila, bolo vytvorenie jedného volebného obvodu, ktorý umožňuje vznik strán jedného muža a tie deštruujú našu poltickú situáciu.

Čiže by ste podporili prebiehajúcu petíciu za zrušenie jedného volebného obvodu a jeho nahradenie napríklad ôsmimi podľa existujúcich krajov?

Osobne by som bol veľmi za to, aby tých obvodov bolo viac a nie jeden.

Autor: Ľudovít Kusal

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prichádza skrytá cenzúra od Facebooku? To bude problém s Ústavou ČR, tuší Markéta Šichtařová

0:05 Prichádza skrytá cenzúra od Facebooku? To bude problém s Ústavou ČR, tuší Markéta Šichtařová

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je iróniou pomenovať komisiu „pre spravodlivé dôchodky“, keď vymyslí n…