Hovorila s pašerákmi z Líbye! A ten súd... Tomáš Zdechovský má ťažko uveriteľné informácie o kapitánke lode plnej utečencov

27. 7. 2019 17:16

ROZHOVOR „Tento týždeň som mal v Európskom parlamente stretnutie s ľuďmi z Europolu, ktorí bojujú proti pašerákom ľudí. Bohužiaľ, jej meno a mená niektorých neziskových organizácií...“ hovorí český europoslanec Tomáš Zdechovský, ktorý má jasné informácie o pôsobení kapitánky Racketeovej. „Bola to jej loď, pri ktorej je zachytená komunikácia s pašeráckymi skupinami z Líbye,“ uvádza a pokračuje: „Celý čas systematicky bojovala proti tomu, aby bola loď pod kontrolou.“ V rozhovore pre Parlamentné listy opisuje jej prácu, ktorú považuje za neprípustnú. A aký padne na súde verdikt? „Keď vidíte, aké esá si platí z vybraných peňazí, ktoré ju budú obhajovať...“

Hovorila s pašerákmi z Líbye! A ten súd... Tomáš Zdechovský má ťažko uveriteľné informácie o kapitánke lode plnej utečencov
Foto: TASR
Popis: Tomáš Zdechovský.
reklama

Kapitánka Carola Racketeová vyvolala diskusiu po celej Európe, keď napriek zákazu vplávala loďou s africkými migrantmi do talianskych vôd. Je podozrivá z napomáhania nelegálnej migrácii. Niektorí ju však považujú za hrdinku a vo verejnom priestore padli aj slová o Nobelovej cene za mier. Vy ste v súvislosti s prípadom Jiřího Sagana, ktorý bol odsúdený za pašovanie migrantov, poukazovali na dvojaký prístup k právu. V čom vidíte najväčší problém?

Vina Jiřího Sagana spočívala v tom, že údajne nekontroloval svoj náklad a tí ľudia mu dovnútra prenikli. Na tom je postavená celá obžaloba.

Pani Racketeová a celá skupina z lode Sea-Watch 3 systematicky porušujú medzinárodné právo. Bola to jej loď, pri ktorej je zachytená komunikácia s pašeráckymi skupinami z Líbye. Ona odmietala podpísať dohodu s Talianskom o tom, že na palube lode budú oficiálne pôsobiť policajti z pohraničnej stráže, aby sa predišlo prevážaniu ľudí od líbyjských hraníc do Talianska.

Celý čas systematicky bojovala proti tomu, aby bola loď pod kontrolou. Teraz je oslavovaná ako hrdinka. Podľa mňa žiadna hrdinka nie je. Jej správanie je zbabelé. Je netransparentné. Ukazuje, ako sa dá pomerne jednoducho zneužiť pozícia tzv. záchranára a akým spôsobom sa zaobchádza s bojom proti organizovanému zločinu.

Tento týždeň som mal v Európskom parlamente stretnutie s ľuďmi z Europolu, ktorí bojujú proti pašerákom ľudí. Bohužiaľ, jej meno a mená niektorých neziskových organizácií sa opakovane spomínajú ako tie, ktoré systematickým spôsobom a porušovaním pravidiel daných Talianskom napomáhajú nelegálnej migrácii.

Carola Racketeová

Carola Racketeová. Zdroj: TASR

V médiách sa objavila informácia, že Racketeová bude ocenená najvyšším vyznamenaním francúzskej metropoly Paríž. Strana európskej ľavice ju navyše pozvala na pôdu Európskeho parlamentu. Máte informácie, ako bude stretnutie prebiehať?

Každý si môže do Európskeho parlamentu pozvať, koho chce. Pokiaľ to nie je terorista, je vítaný. Je to otvorená diskusia. Určite bude počuť kritiku svojho konania. Nezaznieva len od Zdechovského. Zaznieva od expertov na bezpečnosť a migráciu.

Jej práca často vyzerá tak, že príde na nejaké miesto, zakotví tam a potom sú k tomu miestu dopravení ľudia na člnoch z líbyjského pobrežia. Takú činnosť považujem za neprípustnú.

Chceli by ste sa s ňou stretnúť a hovoriť? Je niečo, na čo by ste sa jej chceli opýtať?

Keby išlo o oficiálne stretnutie, pozvali ju na výbor... Samozrejme, skonfrontujem ju. Veľa ľudí nemá prístup k materiálom Europolu alebo Frontexu. Ja sa dlhodobo touto problematikou zaoberám a nie je to pekný pohľad. Viaceré organizácie sa v snahe odôvodniť svoju činnosť nesprávajú eticky a morálne, ako sa prezentujú.

Rád by som sa jej opýtal na to, či jej to príde normálne. Či jej príde normálne, že niekto je odsúdený do väzenia ako pán Sagan a ona, ktorá sa systematicky nechce podrobiť akejkoľvek spolupráci s oficiálnymi úradmi, je oslavovaná ako hrdinka.

Názory na nemeckú kapitánku, ktorá sa aj napriek zákazu vylodila s migrantmi na Lampeduse, sa rôznia. Podľa Jana Zahradila, europoslanca ODS, spáchala zločin a podľa Martina Rozumka z Organizácie pre pomoc utečencom by jej podobu mali tesať do kameňa ako sira Nicholasa Wintona. Vyjadril sa tak v Českom rozhlase. Čo hovoríte na návrh, že Racketeová by mala mať sochu? A čo si myslíte o porovnaní s Nicholasom Wintonom?

Toto ja nebudem komentovať. Martina Rozumka si vážim za jeho prácu, ale tak, ako sa vyjadril k môjmu twitteru, keď v prípade pána Sagana tvrdí informácie, ktoré sú úplne preukázateľná nehorázna lož... U mňa sa tým zhodil.

Rád by som si zachoval čistú hlavu a nebudem sa k tomu ďalej vyjadrovať. Kto chce vidieť dôkazy, tak ich vidí. Kto chce podporovať porušovanie zákonov, tak dôkazy nevidí.

Myslím si, že najviac pravicoví extrémisti silnejú na základe toho, že elity klamali dlhé mesiace a roky a vydávali nelegálnych migrantov za utečencov.

Študujem túto problematiku päť rokov. Aj tento rok strávim časť svojej tzv. dovolenky cestami po utečeneckých táboroch, zisťovaním informácií o aktuálnej situácii spojenej s migráciou. Keď sa do nejakej diskusie púšťam, snažím sa informácie niekoľkokrát overiť.

Podľa Racketeovej by sme ľuďom v utečeneckých táboroch mali pomôcť už len preto, že máme zodpovednosť pre koloniálnu minulosť. Čo hovoríte na tento argument?

Myslím si, že to povedal krásne Radek Pelikán. Koloniálna minulosť tiež znamená, že sa vo viacerých štátoch urobila infraštruktúra, ale štáty nevedia hospodáriť. Tento týždeň som hovoril s niekoľkými expertmi napríklad z Maroka a jednoznačne ukazovali, že projekty, ktoré sa za posledných dvadsať rokov realizujú vo viacerých afrických krajinách, vedú k tomu, že bohatne pár predstaviteľov štátov a ostatní chudobnejú.

Pani Racketeová by sa mala zamerať na to, aby predstavitelia štátov nekradli, začali niečo s krajinami robiť, a nie, že budú po päťdesiatich rokoch zvádzať všetko na kolonializmus. Samozrejme, že kolonializmus nikto neospravedlňuje, ale, hovoril som o tom na konferencii v Afrike už pred dvomi rokmi, je neprijateľné hľadať po päťdesiatich rokoch chybu inde.

Štáty ako Maroko ukázali, že je možné postaviť sa na vlastné nohy. Dá sa žiť, tvoriť štát, rozvíjať ho a môžu to dokázať aj ďalšie štáty. Toto ľavicové videnie sveta považujem za scestné.

Racketeová podala na talianskeho ministra vnútra žalobu. Tvrdí, že proti nej na sociálnych sieťach rozdúchaval nenávisť. Sama sa pre vyhrážky smrťou skrýva. Salvini označil kapitánku napríklad za „bohatú bielu Nemku“, ktorej čin je porovnateľný s vojnovým aktom. Nepripadá vám reakcia Salviniho neprimeraná? Má Racketeová so žalobou šancu?

So žalobou šancu nemá, Salvini má predvolebnú rétoriku. Klasický mediálny boj, keď je každý zameraný na svoje publikum. Pravda je, samozrejme, niekde uprostred.

Matteo Salvini

Matteo Salvini. Zdroj: TASR

V Nemecku sa už na ňu vybrali milióny, je z nej v podstate celebrita. Sudca to iste nebude mať jednoduché. Ako si myslíte, že celá záležitosť dopadne?

Nebude odsúdená. Snaha ľavicových aktivistov bude neodsúdiť ju. To sa bude tiahnuť celým súdom. Keď vidíte, aké esá si platí z vybraných peňazí, ktoré ju budú obhajovať... Zrejme súd vyhrá.

Francúzsky prezident oznámil, že sa štrnásť krajín Európskej únie dohodlo na novom systéme prerozdeľovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori. Plánovaný mechanizmus by mal podľa zdroja agentúry AFP umožniť čo najrýchlejšie prerozdelenie migrantov medzi krajiny Únie výmenou za to, že Taliansko a Malta otvoria utečencom svoje prístavy. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť v septembri na Malte. Čo z toho vyplýva a čo máme očakávať?

Princíp musí byť dobrovoľný. Počkám si na definitívnu podobu. V súčasnosti Európa nerieši masívny príliv ľudí z Afriky, ale otvorenie prístavov by bol ďalší problémový bod.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Daniela Černá
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jarjabek o konflikte v strane: Likviduje nás to. Mám teraz spraviť tlačovku ja a po mne trebárs Blaha?

21:15 Jarjabek o konflikte v strane: Likviduje nás to. Mám teraz spraviť tlačovku ja a po mne trebárs Blaha?

Likviduje nás to. Nerozumiem tomu, veď preferenčne rastieme, hodnotí výzvu podpredsedu Smeru a expre…