Hnus v ČR, robte niečo. Masaker v Ostrave: Generál Šándor o príčine, akčných filmoch a nezmysloch, ktoré padajú

12. 12. 2019 0:02

ROZHOVOR „Poviem jednu vec – my sme si mysleli, že sa to k nám nepresunie, lenže to tu už máme,“ hovorí generál Andor Šándor, bezpečnostný expert, k tragédii z ostravskej nemocnice, kde strelec zavraždil šesť ľudí a ďalších zranil. Poukazuje tak na fenomén šialených strelcov, s ktorým zápasia napríklad v USA. Podľa Šándora polícia nemá kapacity na to, aby mohla chrániť všetky „mäkké“ ciele. Rovnako však neverí, že by útočníka v nemocničnej čakárni zvládol zastaviť netrénovaný držiteľ zbrojného preukazu. „Vytiahne 9-milimetrovú pištoľ, má v nej 17, 18 nábojov a urobí: ,Raz, dva, tri, štyri, päť, šesť...‘ Takto rýchlo to ide!“ opisuje Šándor realitu podobných útokov. Útok je vraj prejavom rastúcej miery násilia a hrubosti v spoločnosti, ku ktorej veľkou mierou prispievajú politici. Šándor sa pozastavil aj nad tým, že niektorí kritici legálnych zbraní začali ihneď po prvých správach o ostravskom útoku volať po sprísňovaní ich držania, hoci sa čoskoro ukázalo, že útočník použil nelegálne držanú zbraň.

Hnus v ČR, robte niečo. Masaker v Ostrave: Generál Šándor o príčine, akčných filmoch a nezmysloch, ktoré padajú
Foto: Hans Štembera
Popis: Generál Andor Šándor
reklama

V ostravskej nemocnici vraždil nelegálne ozbrojený strelec. Domnievate sa v súvislosti s týmto útokom, že sa do Česka presúva fenomén šialených strelcov, ktorý poznáme napríklad z USA?

Poviem jednu vec – my sme si mysleli, že sa to k nám nepresunie, lenže to tu už máme. Chcem vyjadriť pevné presvedčenie, že sa to tu nerozšíri tak, ako je to v Spojených štátoch, kde k nejakej streľbe dochádza prinajmenšom každý týždeň, keď nie rovno denne.

U nás je to ojedinelé, nikto zatiaľ nevie, či sa tým nemôže niekto ďalší inšpirovať, to nemožno vylúčiť, ale dúfam, že tu na rozmach tejto činnosti nie sú také podmienky ako v USA.

Policajti stoja pred Fakultnou nemocnicou Ostrava po streľbe 10. decembra 2019

Policajti stoja pred Fakultnou nemocnicou Ostrava po streľbe 10. decembra 2019. Zdroj: TASR

Je správne, že v súvislosti s týmto útokom polícia zosilnila ochranu ďalších tzv. mäkkých cieľov na území Českej republiky?

Správne to je, ale povedzme si, že polícia určite nemá kapacitu na to, aby ich ochránila.

Keď vám pripomeniem tie dve falošné vyhrážky streľbou v školách (dva prípady z júna, v jednom išlo o školu v Prahe, v druhom prípade nebola lokalita špecifikovaná – pozn. red.), tak ku každej škole poslali dvoch policajtov. To, samozrejme, nie je ochrana, to je len symbolická ukážka v štýle „sme tu“. Na to sa asi napadnutý objekt môže ťažko spoľahnúť.

Na druhej strane, polícia má limitované sily a prostriedky a robí jednoducho to, čo v danej chvíli robiť môže. Ale že by sme mohli hovoriť o tom, že všetky mäkké ciele sú v tejto chvíli chránené, to asi sám uznáte, že je absurdné. Medzi mäkké ciele môžeme zaraďovať napríklad aj autobusy.

Rastie všeobecne v spoločnosti miera násilia?

Áno, to nepochybne. Ľudia sú k sebe hnusní, agresívni, brutálni, urážajú sa, sú nenávistní. Rozdeľuje sa spoločnosť, to vidieť napríklad na sociálnych sieťach, kde sú prejavy nenávisti jasne badateľné.

Mal som tú možnosť sa mnohokrát baviť so zdravotníckym personálom v nemocniciach a tí vám povedia, že vidia priamu úmeru medzi všeobecnou agresivitou v spoločnosti a agresivitou pacientov voči nim.

Domnievam sa, že ide o veľmi nebezpečný trend, ktorého riešenie sa musí začať u politikov, ktorí by sami mali prestať s tou plejádou verejných urážok, dokonca by som to označil za verejný hnus, ktorý nám dennodenne servírujú. Mali by uvažovať aj v intenciách toho, že nám svojím správaním dávajú príklad.

Ľudia si povedia: „Keď to takto robia oni, tak je to asi norma, teda my môžeme tiež.“ Treba veľmi pribrzdiť a premýšľať, čo to v tej spoločnosti vyvoláva. Ide o veľmi nebezpečný trend, ktorý sa nám nemôže vyplatiť.

Príčinu teda v krátkosti vidíte v tom, že hrubne politická kultúra.

Tam sa to začína. Nie som sociológ, určite to má širší podtext, je to kultúrou zisku, mamony a peňazí. Dnes nikoho nezaujíma nič iné ako peniaze. Ten pohľad je celkovo nepekný. Ale niektorí politici tomu svojím vystupovaním, bohužiaľ, dosť napomáhajú.

Pokiaľ sa vrátime k tomu útoku z Ostravy, prebieha debata, či by takému útočníkovi v čine zabránil človek s legálne držanou zbraňou. Mal by šancu?

To sú tí statoční Jamesovia Bondovia, ktorí na sociálnych sieťach vykladajú, ako by tasili. Lenže si predstavte, že je 7 hodín 19 minút (približný čas útoku – pozn. red.), ste chorý, nie je vám dobre a príde chlap, ktorého vy vôbec nečakáte. Vytiahne deväťmilimetrovú pištoľ, má v nej 17, 18 nábojov a urobí: „Raz, dva, tri, štyri, päť, šesť...“ Takto rýchlo to ide!

Ja si to jednoducho nemyslím. Jedna vec je vedieť s tou zbraňou dobre zaobchádzať, ale druhá mať tie „gule“, že to dokážete, že ju zvládnete použiť. A tretia, že s ňou počas toho nezastrelíte ešte niekoho nevinného. Nemyslím si, že toto je riešenie. Áno, v nejakom inom prípade by to možno mohlo pomôcť. Nemocnica by podľa mňa mala byť jednoznačne zónou bez zbraní.

Urobil by teda v takomto prípade netrénovaný držiteľ zbrojného preukazu skôr viac škody ako úžitku?

Nepochybne. Tí chlapci pozerajú americké filmy, ako tam tie zbrane ťahajú od pásu. Ako hovorím: „Arizona, ostrých mužov pešia zóna.“ Strieľajú, to je rán! Oni si neuvedomujú, čo tie guľky robia, ako sa v miestnostiach odrážajú, že potom ešte dokážu zabíjať, a podobne. To sú jednoducho amatéri, ktorí majú nejaké predstavy spojené s ich niekedy možno nedocenenými osobnými pohnútkami a predstavami piatich minút slávy niekde v reflektoroch médií, ale tak to skutočne nefunguje, zbraň, to nie sú žiadne žarty. Je dôležité, aby si to ľudia naozaj uvedomili.

Krajský policajný riaditeľ povedal Českej televízii, že muž strieľal nelegálne držanou zbraňou. Medzitým sa však už rozprúdili živé debaty, či by sa malo sprísniť držanie legálnych zbraní. Pokiaľ tu nie je súvislosť, má taká debata zmysel? A čo o českej spoločnosti hovorí toto vynášanie predčasných súdov?

To je úplne nezmyselné. Strieľal nelegálne držanou zbraňou, tak sprísnime držanie legálnych? To je predsa hlúposť, nie? To nemôže vymyslieť ani úplný idiot!

Nelegálna zbraň, to je jednoducho iná vec. To, že je tu trh s nelegálnymi zbraňami, to je pravda, ale nie je to tak, že zájdete do Tesca len tak po pušku.

Spomeňte si, od roku 2000 pamätám tri zbraňové amnestie, počas ktorých sa na polícii zišli tisíce nelegálne držaných zbraní. A neverím tomu, že vtedy ľudia odovzdali všetky. Takže nelegálne zbrane tu jednoducho sú.

Čo sa týka legálne držaných zbraní, som presvedčený, že náš zákon o zbraniach a strelive je dobrý a netreba ho sprísňovať a je nutné ho len regulárne dodržiavať.

Za čo by som sa prihovoril, to je väčšia spolupráca lekárov, pokiaľ ide o psychický stav držiteľov zbraní. Pretože ja sa teraz stanem majiteľom zbrojného preukazu a o desať rokov, až si ho budem musieť ísť obnoviť, sa môžem nachádzať v úplne inej psychickej kondícii. Ale podmienky na jeho získanie považujem za dostatočné.

Špekuluje sa, že útočník bol psychicky narušený. Nedávno sa hovorilo, ako odhaľovať jedincov, u ktorých dochádza k nebezpečným zmenám osobnosti – môže to systém zdravotnej starostlivosti nejako zachytiť alebo ide o výnimočné prípady, kde prevencia nemá šancu?

To by sme museli mať spoločnosť ako v Severnej Kórei, kde jeden kontroluje druhého, a myslím si, že ani tam to nemajú úplne pod kontrolou.

V slobodnej spoločnosti, pokiaľ ten človek s niekým o problémoch nekomunikuje, neprejavuje sa ako pomätený alebo to nezvládneme správne vyhodnotiť, sa také prípady budú stávať. Vnímam to ako daň za slobodnú spoločnosť. Aby sme to mali všetko pod kontrolou, tak by sme museli byť policajným štátom plným udavačov. To asi nikto nechce, že nie?

Možno sa takému útoku, ako sa stal v nemocnici v Ostrave, vôbec účinne brániť? Môžu napríklad nemocnice, školy či iné inštitúcie prijať efektívne opatrenia?

Hovorím to stále – nemocnica je klasický mäkký cieľ, ktorý pokiaľ má slúžiť svojmu účelu, nemôže byť stopercentne bezpečný. A ak by stopercentne bezpečný bol, tak nebude poskytovať adekvátnu starostlivosť.

Pokiaľ budete mať nejakú malú plastickú chirurgiu, kde budete dámam upravovať poprsie, tak tam pokojne môžete umiestniť bezpečnostný rám. Ale to nie je nemocnica, o ktorej sa bavíme. V zariadení, v ktorom je veľký pohyb pacientov a zdravotníckeho personálu, toho asi z prevencie príliš mnoho neurobíme.

Iste, môžeme racionalizovať vstupy do nemocníc, mať adekvátne bezpečnostné agentúry, nejakú vnútornú zásahovú jednotku, ale to všetko je reakcia. Ale prevencia... Keď sa jednoducho niekto rozhodne, že tam pôjde zabíjať, a nebude to vopred nikde komunikovať, tak mu jednoducho nezabránime.

Autor: Marek Korejs

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jarjabek o konflikte v strane: Likviduje nás to. Mám teraz spraviť tlačovku ja a po mne trebárs Blaha?

21:15 Jarjabek o konflikte v strane: Likviduje nás to. Mám teraz spraviť tlačovku ja a po mne trebárs Blaha?

Likviduje nás to. Nerozumiem tomu, veď preferenčne rastieme, hodnotí výzvu podpredsedu Smeru a expre…