Hlina pred snemom KDH: Nedáva logiku v polovici zápasu meniť trénera. Chceme referendum o Smere. Stabilitu máme vykúpenú krvou dvoch mladých ľudí

17.3.2018 0:00

ROZHOVOR Dnes sa v Ružomberku koná snem KDH, kde sa o post predsedu hnutia pobijú Alojz Hlina a Richard Vašečka. Vašečku tesne pred snemom podporila primátora Prešova Andrea Turčanová. Ako to vníma Hlina a čo hovorí na súčasnú politickú situáciu? Bola by skutočne opozícia alternatívou?

Hlina pred snemom KDH: Nedáva logiku v polovici zápasu meniť trénera. Chceme referendum o Smere. Stabilitu máme vykúpenú krvou dvoch mladých ľudí
Foto: TASR
Popis: Líder KDH Alojz Hlina

Robert Fico vo štvrtok podal do rúk prezidenta Andreja Kisku svoju demisiu, pričom poverenie zostaviť novú vládu dostal Peter Pellegrini. Ako tento krok vnímate? Očakávali ste predčasné voľby?

Predčasné voľby sú poctivým riešením pre Slovensko. Slovenská republika má hanbu vo svete, pretože vláda Roberta Fica nestratila dôveru len u nás, ale stratila ju aj vo svete. Smejú sa z nás už aj v Kolumbii. Obrovský problém s tým ma Európska únia a my sa tomu nemôžeme čudovať. Poctivým riešením teda nie je rekonštrukcia vlády, ale predčasné voľby.

Čakali ste teda, že k ním príde? Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič dokonca vyzýval na spoločný postup s tým, že dozrel čas na nové SDK. Richard Sulík predkladal dohodu o povolebnej spolupráci.

Samozrejme, že sme ich vyhodnocovali ako jednu z alternatív. Skutočne to vyzeralo už ako hotová vec, ale ako sa hovorí – predané je, až keď sú peniaze na účte.

Myslím si, že po demisii Fica súčasná koalícia dovládne zvyšné dva roky, lebo ich ekonomické záujmy sú obrovské. Ak by však chceli politici naplniť požiadavku Slovenska, aby sa vymenila vládnuca garnitúra, tak existuje už iba jeden ústavný inštitút, a to je referendum. Referendum na skrátenie volebného obdobia. Nehovoríme, že treba ho za každú cenu uskutočniť, ale mali by sme sa o ňom rozprávať. Je celkom šanca, že by referendum mohlo byť úspešné, pretože atmosféra v spoločnosti na to je. Aby to tak bolo, musí to byť referendum o slušnom Slovensku a predkladať ho musí opozícia.

Rovnaké referendum na Slovensku bolo v apríli 2004 s prvým kolom prezidentským volieb, pričom ho inicioval Fico. Nebolo vtedy úspešné, ale ja si myslím, že vzhľadom na to, čo vieme o Smere, tak toto referendum môže byť úspešné.

Rozprávali ste sa aj inými opozičnými stranami na túto tému?

Áno, diskutujeme o tom. Možností, ako sa zbaviť Smeru, nie je veľa. V zásade je to táto jediná. Otázka je, či do toho ideme alebo nie. Možno však bude stačiť len postrašiť tým, že sme pripravení ako opozícia také referendum spustiť a vládna koalícia si to uvedomí, a tak to radšej vzdajú.

Béla Bugár dostal v pondelok na republikovej rade Most-Híd mandát, aby rokoval o predčasných voľbách, inak vystúpia z koalície. Následne to, že ostávajú vo vláde so Smerom a SNS, veľa ľudí prekvapilo. Bugár to však obhajoval treťou vetou uznesenia republikovej rady, že predsedníctvo má mandát v prípade ďalšieho vývoja konať bez nutnosti zvolať republikovú radu. Čo si o tom myslíte?

Ekonomické záujmy sú veľké a silné. Prečo by sa Most-Híd vzdával moci, keď má teraz pomaly všetko. Majú v moci dopravu. Maďarské tabule môžu vešať aj na Orave a SNS im bude držať skrutkovač. Zažívajú hviezdnu chvíľu, ktorá sa nemusí zopakovať. Tie tančeky okolo, ktoré urobili, bola jasná zrada. Predpokladám, že to bola zrada aj dovnútra voči ich straníkom a voličom, ale ako sa s tým vyrovnajú, je už na nich. Určite sa báli aj predčasných volieb, pretože by boli najohrozenejší.

Keď sme pri tých ekonomických záujmoch, tak Ľuboš Blaha zo Smeru pre PL povedal, že koalíciu nedrží pokope biznis, ale hodnoty a súčasná vláda je jediná možná cesta na Slovensku, pretože opozícia by priniesla iba nestabilitu.

Aké hodnoty? Strana Smer nie je sociálnodemokratická strana, to už vedia aj oni. Národniari nie sú národniari a Most-Híd je Most-Híd. Politologicky sú to všetko excesy, ktoré sa nedajú kategorizovať. Je to ad hoc zoskupenie, ktoré vie, že potrebuje vydržať ešte ďalšie dva roky na to, aby dokončilo biznis a pozametalo všetko, čo má byť pozametané.

Kritika však smeruje aj na opozíciu tiež za to, že politicky zneužíva vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Zaznievajú tiež hlasy a pochybnosti, či by ste boli schopní vládnuť. Je skutočne opozícia alternatívou?

Koalícia straší opozíciou a tým, čo by bolo, keby vládla. Funguje to, ale je to nepoctivé. Smer vždy vyvolával strach aj s utečencami to tak bolo. Vyvolať strach je najľahšie. Robili to aj komunisti, keď strácali moc.

Slovensko je členom Európskej únie a NATO. Bielorusko z nás nebude. Samozrejme, aj my si vieme predstaviť s niekým lepšiu a s niekým horšiu spoluprácu. Pravdou je, že v opozícii je vždy čo robiť. Horšie ako teraz tu však byť nemôže, pretože tú ich neustále opakovanú akože stabilitu máme vykúpenú krvou dvoch mladých ľudí.

Igor Matovič, keď sa ešte uvažovalo o predčasných voľbách, spomenul, že je čas na nové SDK, ako spoločný postup strán do volieb. Vedeli by ste si to predstaviť?

O takomto kroku by musela u nás rozhodnúť Rada KDH, čo je zhruba 120-členný orgán. To ako Igor Matovič predstavil svoj návrh, sa v politike takto nerobí. Najskôr sa to malo prediskutovať a až potom predstaviť. Novinári mi volali, či vstupujeme do SDK, a ja som ani nevedel, kto to povedal.

KDH je najsilnejšia mimoparlamentná strana v súčasnosti. Sme jediná konzervatívna a kresťanskodemokratická strana na Slovensku. Sme hodnotovo ukotvená strana. Sme maják. Nedáva to preto logiku, prečo by sme išli strácať svoju identitu do nejakej predajne so zmiešaným tovarom. Matovičova ponuka sa mi preto zdá skôr aktuálna pre NOVU či OKS.

Nie je problém aj to, za čo vás kritizoval Richard Vašečka, keď vystúpil z OĽaNO, aby kandidoval za predsedu KDH, že si neviete podať ruku s Richardom Sulíkom či s Borisom Kollárom nedokážete byť v jednej miestnosti?

Ja nemám osobnú animozitu voči nikomu. Som oprostený dvoch emócií, a to závisti a nenávisti. Samozrejme, že existuje spor, ale otázka je, ako sa rieši, či prevládne zodpovednosť, alebo ego. Vyjednávania sú ťažké a falošné usmievanie sa na každého nefunguje.

Parlamentná opozícia mala v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a následnej politickej krízy skoro každý deň niekoľko tlačoviek. Ako by postupovala mimoparlamentná KDH?

Tiež si myslím, že niekedy príliš veľká kadencia začne byť kontraproduktívna. Politici by zároveň mali prinášať politické riešenia. Takto sme k tomu pristupovali. KDH reagovalo naozaj najkonštruktívnejšie. Boli sme prví, ktorí hovorili, že má odstúpiť Fico a Kaliňák, a že predčasné voľby sú riešením. Ako prví navrhujeme aj spomínanú diskusiu o referende. Toto je podľa mňa konštruktívny postup politickej strany, ktorá si uvedomuje svoju úlohu v spoločnosti.

Nechcem však kritizovať prácu kolegov v parlamente. Vážim si každú energiu, ktorá je vydaná. Pravdou ale je, že niekedy je menej viac.

A čo si myslíte o protestoch, ktoré sú na námestiach? Je dosť silný tlak ulice, aby sa niečo zmenilo?

Je škoda, že až taká hrozná udalosť dostala ľudí do ulíc. Slovensko nemá históriu protestov. V iných krajinách, keby sa iba desatina urobila napríklad z pohľadu korupcie, tak davy sú už v uliciach dávno. Je teda smutné, že až smrť bola ventilom, ale na druhej strane, keby nás toto nezobudilo, tak je to tragické. Tieto protesty nás zaraďujú medzi normálne krajiny vo svete.

Predstavte si tú hanbu, ak by sme ani po tej hroznej udalosti nedokázali protestovať. Myslím si však, že sme mali už dávno predtým protestovať, keď sme sa dozvedeli, ako tu bujnie korupcia.

Podľa mňa je chybou, že my ako politici sme sa vzdali protestov. Je to jeden z nástrojov, ako sa môže robiť politická agenda. My sme na to ale rezignovali.

Nie je tam potom riziko, že každý jeden protest bude dehonestovaný, že je to protest s politickými ambíciami a s vlastnými podporovateľmi?

Nedá sa robiť nepolitická politika a nakoniec aj tak každé pódium vyprodukuje politika. Na pódium vstúpite ako nepolitik, ale keď ste tam relatívne dlho a viackrát, tak sa z vás stáva politik.

Vražda Jána Kuciaka sa riešila aj v Európskom parlamente. Váš europoslanec Ivan Štefanec spolu s Manfredom Weberom navrhli, aby bol v EP zriadení program stáži pre mladých novinárov pomenovaný práve po Jánovi Kuciakovi. Weber bol však dosť kritický voči Slovensku a dokonca odkazoval Ficovi, že má odvolať Kaliňáka, čo nahnevalo aj viacerých smerákov. Ako to vnímate?

Musíme si uvedomiť, že sme členom Európskej únie. Je prirodzené, že keď sme členom nejakého zoskupenia, tak sa o nás druhí zaujímajú. Napríklad KĽDR ani nie je súčasťou žiadneho spoločenstva a aj tak ju kritizujú iné štáty. Čakal azda niekto, že my budeme súčasťou Európskej únie, budú sa tu vraždiť novinári a nikto nič nepovie? A náhodou, ak to bude niekto kritizovať, tak budeme hovoriť, že sa nám vmiešavajú do vnútorných záležitostí? Keď nám dávala Európska únia eurofondy, tak nikto nekričal, čo sú to za peniaze a nehovoril, že ich nechce.

Čo očakávate od nového premiéra Petra Pellegriniho? Hovorí sa, že bude stále pod vplyvom Roberta Fica.

Bude to rovnaké duo ako Medvedev a Putin. Úrad vlády bude na Súmračnej, kde je sídlo strany Smer. Keď budete chcieť niečo vybaviť na vláde, tak nepôjdete na Námestie slobody, ale na Súmračnú.

V sobotu čaká KDH snem, na ktorom si budú delegáti voliť predsedu medzi vami a Richardom Vašečkom. Veríte si?

Snem KDH je oslavou demokracie. V KDH sa volí tajne, pričom rozhoduje skoro 350 delegátov. Budú hlasovať, koho vízia vízie ich oslovila a to treba rešpektovať.

Richard Vašečka a Alojz Hlina Zdroj: TASR

Primátorka Prešova Andrea Turčanová podporila Richarda Vašečku. Boli ste prekvapený, keďže v Prešovskom kraji vyhral váš kandidát na župana Milan Majerský aj vašou zásluhou?

Pani Turčanová nám v liste napísala: Prosím, aby moje rozhodnutie nebolo vnímané ako akt proti súčasnému predsedovi Alojzovi Hlinovi, ktorého si veľmi vážim za to, že sa postavil na čelo hnutia v ťažkých časoch. Ctím si demokratické voľby a priala by som si oboch kandidátov na predsedov vo vedení hnutia.

Je to jej vyjadrenie, ktoré rešpektujem.

Aj ste sa stretli s Richardom Vašečkom?

Prešiel som 54 snemov, čo je fyzicky veľmi náročné. Celkovo bolo 55 snemov, ale jeden som vynechal, pretože som išiel v Bratislave na pochod v súvislosti so spomienkou na Jána Kuciaka. Richard Vašečka bol približne na jednej štvrtine snemov. Tam sme sa teda stretli a primerane okolnostiam sa pozdravili.

Je asi málo politikov, ktorí by trávili toľko času v regiónoch medzi ľuďmi ako vy. Igor Matovič dokonca túto vašu prácu ocenil a povedal, že kandidatúru Vašečku chápe ako nôž do chrbta pre vás. Ak sa prípadne nestanete predsedom KDH, tak by to bol váš definitívny odchod z politiky?

Existuje určité vnímanie spravodlivosti. Myslím si, že je spravodlivé nechať doviesť vedenie do skúšky, ktorou sú parlamentné voľby. Keď chcete objektivizovať činnosť predsedu a strany, tak sa to dá jedine cez výsledok vo voľbách. Počas môjho dvojročného mandátu boli župné voľby, keď aj analytici a novinári hovorili, že KDH bolo víťazom týchto volieb. V polovici zápasu, ak vyhrávate, sa nemení kapitán ani tréner. Nedáva to logiku. Pripúšťam ale, že môj pohľad je subjektívny a aj moje chápanie spravodlivosti.

Na sneme KDH sa bude rozhodovať aj o zmene názvu. Je to nutné?

Jeden z návrhov je doplniť názov strany v skratke. Ak sa s tým delegáti stotožnia, tak skratka nebude len KDH, ale KDH-Kresťanskí demokrati. Návrh je o tom, aby sme sa nazvali tým, čím sme. Sme kresťanskí demokrati a len hovoríme, aby sme sa tak nazvali. Možno bude ťažšie odôvodňovať, prečo sme sa tak nenazvali.

Nevyplýva to aj z názvu – Kresťanskodemokratické hnutie?

Áno aj. Doplnenie názvu má význam a som hlboko presvedčený, že nám to pomôže.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Určite príde k veľkému vyťaženiu dopravy. V Bratislave je však viac áut na obyvateľa ako vo Viedni, situáciu treba riešiť, hodnotí župan Droba

11:45 Určite príde k veľkému vyťaženiu dopravy. V Bratislave je však viac áut na obyvateľa ako vo Viedni, situáciu treba riešiť, hodnotí župan Droba

ROZHOVOR Naša ponuka je lepšia, ako bola doteraz, reaguje na kritiku verejnosti po zavedení nových g…