Hlina: Z Kisku sa vytvára nový mesiáš. Hrozí nezdar jeho projektu. Potom sa nečudujme ľuďom, že to dajú Kotlebovi

10.9.2018 0:00

ROZHOVOR Andrej Kiska je budúcim premiérom, ktorý by vyriešil zložitú situáciu na Slovensku. Povedal to ešte v máji predseda KDH Alojz Hlina. Dnes je všetko inak a Hlina o ňom hovorí ako o rozbíjačovi politickej scény. Čím to je? Nie je dôvodom zmeny rétoriky aj to, že by Kiskova strana mohla zobrať voličov kresťanským demokratom? A nie je to znak poddajnosti hovoriť o Kiskovi ako o premiérovi? "Mám pocit, že sa vytvára ďalší mesiáš a ľudia mu veria," tvrdí Hlina.

Hlina: Z Kisku sa vytvára nový mesiáš. Hrozí nezdar jeho projektu. Potom sa nečudujme ľuďom, že to dajú Kotlebovi
Foto: Dominik Foldes
Popis: Líder KDH Alojz Hlina

V máji ste uviedli, že silná Kiskova strana by bola riešením pre zložitú situáciu, pričom by znormalizovala percentá SaS a OĽaNO a odstavila by ´exotov´ zo Sme rodina a ĽSNS. Zároveň ste dodali, že Kiska je podľa vás budúcim premiérom. Teraz hovoríte, že jeho strana by rozbila politickú scénu. Čo sa odvtedy zmenilo?

Nič sa nezmenilo. Ja som aj vtedy povedal, že pokiaľ Kiska spojí Spolu a Progresívne Slovensko, tak je vítaný a jeho prínos môže byť pozitívny. Mňa však mrzí, že to vyzerá tak, že jeho ambícia sa netýka tohto spájania, ale naopak, že by mala vzniknúť tretia strana. To je šialenstvo, pri všetkej úcte k úradu prezidenta.

Ak bývalý prezident vstúpi do politického ringu a nedokáže spojiť dva satelity, ktoré vznikli ako jeho predvoj, tak nie je líder.

Keby išlo teda Progresívne Slovensko do volieb samostatne a Kiska by ho iba podporil, tak by ste vnímali jeho rolu ako?

Vždy sme na Slovensku čakali mesiáša, ktorý to tu všetko vyrieši. Teraz mám pocit, že sa vytvára ďalší mesiáš a ľudia mu veria. Mrzí ma, že to podporujú elity, ktoré by mali mať záujem, aby sa tu situácia stabilizovala. Novým mesiášom má byť pán Kiska a všetkým je v zásade jedno, ako bude programovo uchopená jeho strana. Pýtať sa na to je pomaly neslušná otázka. Nikomu neprekáža, že vznikne tretia strana, ale ja sa logicky pýtam, kto nás bude voliť?

Vy ste ale sám hovorili o Kiskovi ako o budúcom premiérovi, ktorý by bol riešením pre zložitú situáciu. Vtedy ste v ňom nevideli mesiáša?

Nie, videl som v ňom lídra, ktorý niečo dokáže. Schopnosť lídra je niečo urobiť. Rozbíjať dokáže každý. Keď ako bývalý prezident nedokážete spojiť dve strany, ktoré vznikli ako váš predvoj, tak asi nie ste líder. V máji som vychádzal z toho, že je prirodzené a normálne, že Kiska spojí progresívcov a Spolu.

Takže, ak ich spojí, tak bude tým spomínaným mesiášom, ktorý vyrieši zložitú situáciu na Slovensku?

Pomôže ju vyriešiť, pretože vytvorí predpoklad na to, aby sa vyriešila.

Budete ho vnímať ako svojho konkurenta?

Samozrejme, veď politika je zápas.

Nazývate ako - budúci premiér -, neznie to poddajne?

Nie je to poddajné, to je realita. Po voľbách si lídri politických strán sadnú, položia na stôl, čo majú, a nech sa páči, kto má percentá alebo sa vie dohodnúť, tak je premiér. Viete, orol muchy nechytá.

Podľa mňa by si mal bývalý prezident vytvoriť knižnicu a chodiť prednášať. Ak však ide do politického zápasu, tak by asi nemal mať ambíciu byť primátorom Popradu.

Ľudia okolo Richarda Sulíka hovoria o ňom ako o budúcom premiérovi. Igor Matovič hovorí o Veronike Remišovej ako o budúcej premiérke. Nezaznievajú tu hlasy, že Alojz Hlina je budúci premiér, ale naopak vy hovoríte o Kiskovi ako o budúcom premiérovi. Nie je to signál poddajnosti?

To je realita. KDH na to, aby bola teraz premiérska strana, má o niečo ďalej ako bližšie. Kresťanskí demokrati na Slovensku majú mať ambíciu, aby boli premiérskou stranou. Nasledujúce voľby 2020 to ale asi ešte nebudú.

A ktoré voľby by to mohli byť, aby sme sa dočkali premiéra Alojza Hlinu?

KDH už dalo veľa premiérov, takže to nie je až také zložité. Kresťanskí demokrati by mali byť silní. Po voľbách v roku 2016 sme dostali tvrdú ranu, z ktorej sa postupne zviechame. Náš potenciál je však veľký.

Predseda KDH Alojz Hlina Autor: Dominik Foldes

Spomínali ste neznáme programové ukotvenie Kiskovej strany, vieme však, že Kiska ráta do budúcna so spoluprácou s jeho poradcom Radom Baťom a hovorcom Romanom Krpelanom. Baťo sa pritom veľakrát veľmi kriticky vyjadril voči kresťanom, či už voči denníku Postoj, alebo voči Mariánovi Kuffovi. Vedeli by ste si teda predstaviť s Kiskovou stranou spoluprácu aj v hodnotových otázkach?

Mám pocit, že sa bude opäť vytvárať predajňa so zmiešaným tovarom. Bude to tak naširoko rozkročené, že hoci neviem, čo povedal Rado Baťo, tak tam okrem neho určite bude aj niekto, kto sa bude biť do pŕs, aký je kresťan. Hrozí nezdar a nezdar posilňuje extrém. Potom sa ale nečudujme ľuďom, že to dajú Kotlebovi.

Strana Andreja Babiša v Čechách je v tomto podobná, keďže ide o catch-all party, a dokonca sa jej veľmi dobre darí.

Sú to fenomény dnešnej doby. Keď Trump vyhral voľby, tak ste mohli hodiť všetky knižky o politickom marketingu do koša. Otázka stojí, čo chceme? Či budeme pokračovať v únave z demokracie, alebo ju budeme chrániť.

Nezmenila sa však vaša rétorika v prípade Andreja Kisku aj preto, že si uvedomujete, že by vám mohla jeho strana zobrať voličov?

Samozrejme, že by bola jeho strana pre nás aj konkurenciou. Ale čo urobíte, keď máte konkurenciu? Núti vás to byť lepším a robiť viac. To presne robíme. Nás nikto nedobehne v terénnej práci, pričom sme za dva roky predstavili dva programové dokumenty. Ak chce niekto vojsť do ringu, tak nech sa páči, ale v ringu sa bojuje. Politika je o robote. Niekedy stačilo byť v televízii, dnes musíte byť aj na sociálnych sieťach, ale aj v teréne a tam sa mnohým politikom nechce.

Nie je teda Kiskova strana pre vás ohrozením? Podľa prieskumu Focus pre denník Postoj si až 26 percent voličov KDH vie predstaviť voľbu Kiskovej strany, čo by znamenalo, že by ste sa nemuseli dostať do parlamentu.

Projekt pána Kisku má potenciál nám zastaviť rast. Otvorene hovorím, že nie sme imúnni voči tomu, aby nám aj niečo zobral, obzlvášť keď ich liberálnu podstatu sa budú snažiť maskovať, prekrývať niekým, kto sa bude byť do hrude, aký je kresťan. Korektne dopredu však hovorím, že budeme zápasiť. Nech sa pán Kiska pripraví na zápas. Pokiaľ chce ponúkať otrávené cukríky, tak budeme hovoriť, pozor, toto sú otrávené cukríky. My sme kresťanskí demokrati. Keď Kiska skončí ako prezident, tak stratí aureolu a bude s nami v ringu.

Protesty Za slušné Slovensko v podstate skončili po stretnutí organizátorov s prezidentom. Vy ste sa rozhodli protestovať s Igorom Matovičom za odstúpenie ministerky vnútra Denisy Sakovej, pričom stále trváte na predčasných voľbách. Pomohli by vám predčasné voľby?

Pomohli by krajine. Každý kúsok, o čo bude kratšia táto vláda, pomôže Slovensku. Teraz sme vystavení bezbrehému populizmu a pomaly aj štátnemu terorizmu.

Požiadavka predčasných volieb však ako keby od iných strán už ustála. Vyznieva to preto tak, že Kiskov projekt  by vás mohol ohroziť, tak chcete predčasné voľby. Je toto jedna z možných kalkulácií?

Myslím si, že politika je služba, ktorá sa robí pre ľudí a pre krajinu. Predčasné voľby pomôžu krajine, lebo je vysoký predpoklad, že vymeníme túto vládu a prestane sa diať to, čo sa deje. V tom, že chceme predčasné voľby, sa nedá identifikovať nejaký úzky stranícky záujem. My sami nevieme, či by nám predčasné voľby pomohli. Môžu nám aj ublížiť. Čo má prevážiť viac? Hrubý kalkul, čo vyhovuje KDH alebo to, čo pomôže krajine?

Politická strana má, samozrejme, ambíciu získať moc.

Neviem však, odkiaľ sa berie istota, že by nám predčasné voľby pomohli. Mohli by nám aj uškodiť. Jednoznačne by ale pomohli krajine a preto do toho rizika ideme. Stále má zmysel protestovať. My musíme protestovať – opozícia a aj ľudia. Pretože ak ľudia neprotestujú, tak im orú na chrbtoch. Politik sa bojí ľudí v uliciach, pred ničím iným nemá rešpekt.

Nechceli ste váš protest konzultovať aj s organizátormi iniciatívy Za slušné Slovensko?

Ponúkli sme im spoluprácu s tým, či protesty nespojíme, ale neprišla nám žiadna odozva. Možno to vnímať všelijako, ale ja na krásu netrpím. Ak si niekto myslí, že si sprivatizoval námestia, tak ho treba vyviesť z omylu. Podľa môjho názoru má zmysel robiť protesty. My sme mali ambíciu a preto sme ich oslovili. Bohužiaľ, odpoveď nám neprišla. Nemôžeme skončiť tak, že protesty na Slovensku robí iba niekto. Takto to nemôže fungovať.

Viete, nemali by sme sa tváriť, že ide o občiansky protest a nakoniec zistíme, že ide o kryptovano-stranícky protest. My korektne hovoríme, že opozičné strany robia protest. Sme však pripravení robiť ho aj s občianskym sektorom a aktivistami. Ale ak má niekto tendenciu vylučovať, s kým robiť protesty a s kým nie, tak tomu nerozumiem. Čo máme lepru či čo? Opozícia robila úspešné CT protesty a nikoho nevyčleňovala.

Predseda KDH Alojz Hlina Autor: Dominik Foldes

Protest organizujete s Igorom Matovičom, s ktorým ste sa dohodli na primárkach v Bratislave, ktoré majú rozhodnúť, kto bude spoločným kandidátom opozície na primátora. Nemohla prísť táto dohoda skôr? Predtým ste sa navzájom obviňovali. Richard Sulík pre Parlamentné Listy hovoril, že robíte opičky. Vy naopak, že OĽaNO zakázalo vytvárať koalície s KDH. Už ste sa teda s Matovičom udobrili?

Politika je zápas. Keď sa skončí zápas, ošetríte ranených a dodržiavate podmienky mieru.

Zápas sa ale neskončil. Kampaň pred komunálnymi voľbami je v plnom prúde.

Musíte vedieť s niekým spolupracovať a dokázať sa spojiť. Rozbiť dokáže každý. Hrdé silné národy majú v povedomí, že v spojení je sila. U nás je ťažké sa k tomu dopracovať, keď je polovica dediny s komunistami a druhá s fašistami. My máme naozaj v sebe vnútorný rozpor. Teraz je hrdina Kiska, pretože zakladá tretiu stranu. Keby také reálie, ako sú teraz u nás, boli v Anglicku a našiel by sa tam niekto, kto by v takej situácií zakladal tretiu stranu, tak ho vysmejú.

Hovoríte, že rozbiť dokáže každý, ale vy ste sa nemohli spojiť a dohodnúť na spoločnom kandidátovi na primátora Bratislavy už pred pár mesiacmi?

Som rád, že sme sa dohodli. Nemá zmysel sa v tom rýpať, čo by bolo keby. My sme od začiatku deklarovali, že má zmysel sa spojiť, pretože Bratislava potrebuje veľký príbeh. Práve víťaz primárok získa silu toho druhého a stane sa jasným vyzývateľom do boja o primátora. Som rád, že sme sa nakoniec dohodli.

Povedali ste, že táto dohoda nebola zadarmo, lebo sa očakáva, že ten, kto vyhrá primátora, toho druhého bude nominovať za viceprimátora. Je to jediná podmienka dohody alebo sú ešte aj iné?

Áno, to je tajný dodatok, ktorý som ľahkovážne prezradil (úsmev). Nie je to podmienka, ale je to normálny logický krok. Ten, kto vyhrá primátora, bude toho druhého nominovať za viceprimátora, ak sa stane poslancom. Žiadne iné dohody však neboli.

Keď ohlásili tlačovku Matoviča s vami, týkajúcu sa spomínaných primárok, Boris Kollár pre aktuality.sk reagoval prekvapene s tým, že ako si to predstavujete a že jemu nikto nič nepovedal. Nekonzultovali ste to s ním?

Procesný postup sa zachoval a podľa mojich informácií tri dni pred tlačovkou rozhodovali na predsedníctve SaS, že ak by vyhrala primárky Caroline Líšková, tak ju podporia. SaS o tom tri dni dopredu vedela a či o tom vedela Sme rodina, ja neviem. V podstate my sme pristúpili k ich dohode.

Takže teraz môžeme očakávať zlepšenie vzťahov medzi Sme rodina a KDH?

Mrzí ma, že sa vykrádajú pojmy slov. KDH schvaľovalo dokument Oslava rodiny a niekto chce vykradnúť význam slova rodina. Pokiaľ sa Sme rodina premenuje, tak môžeme teoreticky uvažovať, že sa môžu naše vzťahy čiastočne upraviť. Ale ak bude niekto dávať ľuďom otrávené cukríky, tak budeme ľudí na to upozorňovať.

Stále sa čaká na to, koho KDH podporí v prezidentských voľbách. Bude to František Mikloško?

Čoskoro zverejníme v tejto veci naše stanovisko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ako chápať slová Pellegriniho? Ekonóm upozornil aj na to, čo zmizlo zo stránky rezortu financií

9:50 Ako chápať slová Pellegriniho? Ekonóm upozornil aj na to, čo zmizlo zo stránky rezortu financií

ROZHOVOR Koalícia Smer – SD, SNS a Most-Híd nedokáže hospodáriť vyrovnane ani v roku, keď sa slovens…