Hlina: Tu kábel, tam kábel. Sme v mori politologického šialenstva

29. 6. 2019 12:32

ROZHOVOR Pitoreskné zoskupenie Sme rodina by už mohlo skončiť, my za nimi slzu nevyroníme, hovorí o situácii v opozícii predseda KDH Alojz Hlina. A čo si myslí o nových stranách? Je to tu samý tu kábel, smeje sa šéf kresťanských demokratov, podľa ktorého Andrej Kiska nemá potenciál doniesť opozícii „nové“ hlasy...

Hlina: Tu kábel, tam kábel. Sme v mori politologického šialenstva
Foto: TASR
Popis: Líder KDH Alojz Hlina

Čelíme veľkej prívalovej liberálnej vlne," povedali ste v sobotu a v utorok vyšlo najavo vaše plánované stretnutie s Miroslavom Beblavým a Michalom Trubanom. Ako sa v tom vyznať?

No a v čom je problém? Čo je poctivé, keď viete, že ide veľká vlna? Poctivé je ľuďom to povedať a pripraviť opatrenia.

Ak sa vytvára veľká liberálna vlna, tak veľa ľudí zapína amygdalu- podvedomie a začnú vyvažovať .

Ľudia chcú držať rovnováhu. Niektorí ľudia budú chcieť voliť konzervatívcov, kresťanských demokratov, a to sme my.

Na snímke Alojz Hlina.

Poznáte niekoho iného? KDH je kresťansko- demokratickou stranou  tridsať rokov, sme majákom v mori politologického šialenstva, ktoré je momentálne na Slovensku. Musíme byť tam, musíme byť pri stole.

Ak nie ste pri stole, ste na jedálnom lístku aj s vašou agendou.

Nemala by konzervatívna strana vášho typu tak či tak postupovať vo voľbách úplne samostatne ako ste oznámili v sobotu, alebo prípadne s inými stranami?

KDH ide do volieb samostatne. Samozrejme.

Aký model spolupráce by ste si predstavovali?

Existuje predvolebné obdobie a povolebné obdobie. KDH ide do volieb samostatne. Po voľbách si sadneme za stôl, každý položí, čo má a bude sa rozprávať o koalícii. Lebo po voľbách bude určite nejaká koalícia.

Nik nevyhrá voľby tak, ako Smer v roku 2012.

KDH chce byt súčasťou zmeny, ktorá je nevyhnutná na Slovensku.

Pred voľbami má zmysel rozprávať aspoň o tom, že sa nebudeme ohadzovať paradajkami počas predvolebného zápasu a  môžeme prípadne predbežne začať modelovať, ako by mohla vyzerať koalícia po parlamentných voľbách.

Ľudia sa boja toho, čo nepoznajú. Ak zvládneme odkomunikovať, že alternatíva existuje a vyzerá približne takto, nemá to „rožky a chvost“, tak budeme bližšie k tomu, aby skutočná zmena nastala.

Na obed so Zlaticou Kušnírovou, ktorá spolu s Igorom Matovičom pozvala vás a lídrov ďalších strán, ste však nešli. Prečo? Prečo je podľa vás takáto akcia perfídna, ako ste ju už označili?

Pani Kušnírovej som odoslal list, v ktorom jej vysvetľujem dôvody, prečo som sa nezúčastnil obedu.

Alojz Hina s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom (zdroj: TA SR)

S pani Kušnírovou rád pôjdem na obed kedykoľvek a kamkoľvek, no bez kamier a vo formáte, ktorý nebude vytvárať potenciál na to, aby takéto stretnutie mohlo byť politicky zneužité.

Myslíte si, že snaha o zjednotenie opozície zo strany Igora Matoviča nie je úprimná? Povedali ste, že Matovič túto akciu zvolal tak, ako niekto kto ak chce, aby "sa niečo neuskutočnilo, urobí to presne tak, ako to urobil Igor. Pozvať siedmich či šiestich lídrov politických strán cez kamery je ako povedať, že to nechcem.“

Možno som v niečom stará škola, ale takto sa to naozaj nerobí. Pozvať šiestich lídrov politických strán cez kamery a tým vytvárať emočný tlak, či dokonca priam vkladanie pocitu viny, ak by tam ten-kto neprišiel, to nie je nič pre mňa.

To nefunguje. Stretnutia, ktoré končia výsledkom a nielen usmievaním sa pred kamerami sa zvolávajú inak. Zúčastnil som sa niekoľkých politických stretnutí, ktoré končili výsledkom a úspechom.

Boli však zvolávané úplne inak ako to urobil Matovič. Ale je to jeho právo, tak ako je mojim právom na to zareagovať. No poprosil by som nevťahovať do toho pani Kušnírovú.

Ako ste už zdôraznili, KDH pôjde do najbližších parlamentných volieb samostatne, rozhodla o tom víkendová Rada KDH. Prečo?

Hovorí sa, že Česko je najsekulárnejšia krajina v Európe, ale kresťanskí demokrati z KDU-ČSL sú v českom parlamente.

Na druhej strane sa hovorí, že Slovensko je jednou z najkresťanskejších krajín v Európe, ale kresťanskí demokrati sú aktuálne mimo parlamentu. Je to výzva, nemyslíte?

Ja kľačím iba pred Pánom Bohom, pred krížom. Chrbát ohnem len keď chcem niečo zdvihnúť zo zeme. Strana, ktorej som predsedom, má na to, aby išla sama do volieb.

Nekľačíme, neskláňame sa, nepotrebujeme sprievod, nepotrebujeme výťah do parlamentu.  KDH má na to, aby išlo do volieb samostatne. Kde inde, ak nie na Slovensku?  

Vaše rozhodnutie prichádza v čase, kedy časť opozičných strán hovorí o potrebe spolupráce už pred voľbami, o spoločnom postupe. Exprezident Andrej Kiska rovno aj pomenoval strany, ktoré by mali podľa neho spolupracovať. Nie je toto vaše víkendové rozhodnutie predčasné?

Neviem presne, ako to myslel pán Kiska s tým spoločným postupom. Po voľbách sa o tom môžeme rozprávať. Pred voľbami by mal pán Kiska spolupracovať a vytvoriť trojkoalíciu s PS a Spolu, to dáva logiku. Nič iné logiku nedáva.

Nemôžete spájať oheň s vodou. Spájať niečo, čo nie je hodnotovo kompatibilné len kvôli tomu, aby sme zmiatli voličov.

Rýchlosť vášho rozhodnutia kritizoval aj váš potenciálny koaličný partner OĽaNO. Jej líder Igor Matovič povedal, že považuje toto vaše rozhodnutie za nezodpovedný hazard s budúcnosťou Slovenska...

Skutočný víťaz v náhodu neuverí. Nehazarduje. My nehazardujeme. My robíme svet politologicky normálnejším. Už je toho politologického šialenstva priveľa. Extrém, antisystém, stále nové politické zoskupenia, nové platformy.

Tu kábel, tam kábel...

KDH je ostrov v mori politologického šialenstva. Naše rozhodnutie prijala Rada KDH, čo je 120-členný orgán. Neviem, ako sa prijímajú rozhodnutia v OĽaNO, ale u nás takto.

Ide o priamu odpoveď Kiskovi na jeho volanie o spolupráci?

Pán Kiska možno skôr volal po tom, aby sme zasunuli meče do pošiev a nechali ho v priestore, prípadne mu priestor odovzdali. Bez boja to však nepôjde. U nás určite nie. Dôležitá je však odpoveď na otázku: Aký je potenciál pána Kisku?

Má potenciál priniesť bývalého voliča Smeru, SNS alebo Most-Híd? Má alebo nemá? Podľa mňa, a nielen podľa mňa, nemá. Možno existuje potenciál  prebrať zopár bývalých voličov Mostu-Híd.

Hlina a Kollár v parlamente: "Môžete sa spoľahnúť, že my za nimi slzu nevyroníme," povedal o hnutí Sme rodina šéf KDH. (zroj: TA SR)

Jeho potenciál je však v tom, že dokáže zobrať hlasy opozičných strán. Legitímne sa pýtam:  Je to potrebné? Toto potrebujeme? Máme mu otvárať bráničku?

Ale ešte raz, pán Kiska sa rozhodol vstúpiť do priestoru, nevítame ho, netlieskame mu, budeme sa brániť. Ale áno, po voľbách sa môžeme rozprávať.

Ako vnímate jeho novú stranu Za ľudí? Je označovaná za skôr konzervatívnu, aj keď samotný Andrej Kiska ju chce profilovať ako stredovú.

Pán Kiska v pondelok dal rozhovor pre Postoj a povedal, že je proti registrovaným partnerstvám. Jeho spolustraník Miroslav Kollár zverejnil o deň neskôr komentár v Denníku N a uviedol: „ ... som liberál a som za registrované partnerstvá ...“.

Kto sa v tom má vyznať? Je to nepoctivá politika. Je to studený kalkul v tom, že Postoj má svojich čitateľov a Denník N má svojich čitateľov. A títo sa veľmi neprekrývajú.

Andrej Kiska na snímke TA SR. Hlina prirovnáva jeho stranu ku obchodu so zmiešaným tovarom.

Takže pán Kiska išiel osloviť kresťanov, konzervatívcov cez Postoj a pán Kollár zase šiel upokojiť liberálov cez Denník N, aby pre to mali pochopenie.

Veď Kiska len išiel zobrať nejakých tých konzervatívnejších voličov, ktorým stačí, keď povieš, že si proti registrovaným partnerstvám.

Predajňa so zmiešaným tovarom. Tento typ politiky sa mi nepáči a odmietam ju robiť. KDH je plnohodnotná kresťansko-demokratická strana. Nie je žiadna predajňa so zmiešaným tovarom. Nemôžete byť ráno konzervatívec a večer liberál.

Mám rád kone. Dokonca som v tomto roku vyhral furmanské preteky v Hriňovej, ale ani na kone nemôže jeden furman kričať „Čihí!“ a druhý „Hotá!“. Nie to ešte na ľudí. Ľudia majú právo na férovú poctivú politiku.

Či takú alebo onakú, no poctivú. Žiadne klamanie telom a slovom.

Cítite po vzniku jeho strany, ale aj po oznámení založenia platformy Odvážne v OĽaNO väčšiu nervozitu, že sa vám konkurencia "hrabe do kapusty"?

Znova, súvisí to s tým, že pán Kiska rovnako ako aj Igor Matovič zacítili potenciál v konzervatívnom priestore a vybrali sa na lov.

Odpoveďou bude možno to, či si ľudia vyberú predajňu so zmiešaným tovarom, v ktorej kúpite spodné prádlo vystavené hneď vedľa čerstvého pečiva a na to, aby ste si do jedného košíka dali aj slipy a aj chlieb vás presvedčí iba cena, alebo radšej zájdete do špecializovanej predajne.

Do predajne, v ktorej je možno menší výber, žiadna všehochuť, ale presne viete, čo kupujete a viete, že vám to aj vydrží.

Majú takéto všehochuťové strany vôbec zmysel? Nie je to len otázka času, kedy ich vlastná nevyprofilovanosť dobehne?

Zakladať, kupovať, premenuvávať takéto politické strany nie je nelegálne. Môžeme sa rozprávať, či je to etické. Ja som demokrat.

So Sulíkom: Sulíkovym liberálom vyrástla riadne silná konkurencia, hovorí Hlina. (zdroj: TA SR)

Kľudne nech vznikajú, nech si ich kupujú, premenuvávajú, ale nech sa pripravia na to, že v demokracii je rovnako dovolené to komentovať a upozorňovať na to. KDH si nespomenulo včera alebo predvčerom, že sme kresťania.

KDH je tu 30 rokov. A treba tu aj povedať, aby sme si to nemýlili. Keď dáte do googlu slovo kresťan, nevyhľadá Vám to, že je to človek, ktorý chce ísť do politiky. Kresťanom je človek, ktorý uveril v nášho spasiteľa Ježiša Krista.

Hovorím to aj preto, aby si tí, ktorí teraz zachytávajú „módnu vlnu“ uvedomili a aby v tom mali jasno.

Po zasadnutí rady ste nechceli konkretizovať stratégiu, ktorou by ste sa odlíšili od týchto nových strán. Do volieb však ostáva už len pár mesiacov, kedy ju chcete predstaviť?

Pre úspech stratégie je niekedy dôležité povedať o nej len toľko, koľko je nevyhnutné. Politika vždy bola, je a aj bude zápas. Nenahovárajme si niečo iné. Už nebojujeme v brneniach  s mečmi. 

Už bojujeme jazykom a perom, ponúkame vízie, programy, stratégie. Platidlom je dôvera. Chceme, aby kresťansko-demokratická strana na Slovensku bola silná a na to, aby to tak bolo, budeme mať stratégiu. Dobrú stratégiu.  

Čím si to vysvetľujete, že práve v tejto časti politického spektra prichádza takýto pretlak strán?

Ten pretlak nie je len na konzervatívnej strane spektra, je aj na liberálnej strane politického spektra. Sulíkovym liberálom vyrástla riadne silná konkurencia.

Z tohto pohľadu, to čo vyrástlo na konzervatívnej strane spektra nemá a ani to nebude mať parametre toho, čo vyrástlo v liberálnom priestore.   

Nebola by najlepšou odpoveďou na toto dianie spolupráca kresťanských strán, ako to proklamovala Anna Záborská?

Na spoluprácu potrebujete dvoch. KDH je pripravené spolupracovať. Máme veľký konzervatívny dom. Veľa ľudí v ňom. Máme dobrý domový poriadok. Ak chce ku nám prísť niekto s konzervatívnym videním sveta, je vítaný.

KDH je nespochybniteľným lídrom konzervatívneho priestoru. Je potrebné to rešpektovať. KDH nebude vytvárať žiadne účelové predvolebné koalície. Ideme do volieb sami.

O forme spolupráce sme pripravení rozprávať a takéto jednania prebiehajú bez kamery.  

Dostali ste už ponuku od KÚ na nejaké rokovania? Ak nie, ako by ste reagovali?

Nekomentujem.

Je možná vôbec spolupráca so Záborskou, ktorá odišla z KDH za verejne prepieraných okolností?

Myslím, že sa to bude dať prekonať, možné je však, že aj nie. Uvidíme.

A vôbec spolupráca s kresťanskými stranami ako taká? S ktorými by ste si spoluprácu a v akej podobe vedeli predstaviť?

Neviem,  presne koho tým pojmom, že kresťanské strany myslíte? KDŽP? Stranu, ktorá na FB radila Kotlebovcom, aby zažalovali novinárov po rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorý ĽSNS nerozpustil?

Na snímke TA SR Štefan Kuffa, na ktorého má Hlina ťažké srdce. 

Stranu, ktorej predseda ide do vysielania rádia Lumen a klame? V rádiu tvrdil, že som povedal, že KDH si berie hodnotové prázdniny. Nikdy a nikde som to nepovedal.

Štefan Kuffa klamal a je mi to ľúto, lebo ja som sa ho, kým bol ešte v parlamente, nie raz zastal. S takouto stranou máme spolupracovať? To naozaj?

S ľuďmi, ktorí sú v politickej strane, v ktorej sa v tomto čase angažuje pani Záborská, sa budeme rozprávať.

Avizujete, že tak ako v eurovoľbách, aj v parlamentných chcete postaviť silnú kandidátku. Nepôjde len o členov hnutia, ale aj o starostov, primátorov a regionálnych politikov. Môžete už prezradiť nejaké mená?

Budeme o tom priebežne informovať.

V eurovoľbách, v ktorých vždy volí menej Slovákov ako pri národných voľbách, ste obdržali takmer 96 tisíc hlasov. Viacerí vaši súperi zapochybovali o vašom možnom úspechu v parlamentných voľbách, kde volí 50 - 60 percent voličov a tento zisk môže znamenať úplne iný percentuálny výsledok. Na aké čísla sa cítite?

Napriek tomu, že bol silný atak na nášho voliča a časť voličov sa podarilo odídencom od nás aj zobrať, dokázali sme tento výpadok nahradiť a ešte aj získať nového voliča. Naša základná stratégia je udržať a získať.

Udržať jadrového voliča a získať nového voliča. Po eurovoľbách je jasné, že sa nám to darí.

Verím, že tá časť jadrového voliča, ktorá si od nás odskočila voliť v eurovoľbách projekty Štefana Kuffu a Anny Záborskej, sa k nám vráti a zároveň budeme pokračovať v získavaní nových voličov.

Permanentne sa opakuje otázka predčasných volieb. Naposledy ju opäť znovuotvoril predseda SNS. Prečo? Je to dôsledok jeho možného ohrozenia stranou Štefana Harabina, o ktorej sa dlhšie špekuluje? Harabína,  ale aj Druckera. Je vôbec dnešná koalícia schopná doklepať to až do parlamentných volieb?

Už pravdepodobne áno.

Vy ste za predčasné voľby? Počítate s touto alternatívou?

Naša politická pozícia v čase, keď to bolo aktuálne bola, že sme za predčasné voľby. Teraz sa však situácia rádovo posúva. Sú tam zákonné lehoty. Ak by boli predčasné voľby do novembra, ešte to aký-taký význam má.

Ak by však mali byť neskôr, význam to už nedáva. Voľby v decembri v adventnom období nie sú dobrým riešením. Rovnako aj v januári, kedy sa Slovensko do polovice mesiaca spamätáva z Vianoc, navyše gréckokatolíci a pravoslávni ich ešte v januárovom termíne slávia.  

Spoluprácu s Annou Záborskou (na snímke TA SR) si Hlina ešte stále vie predstaviť.

No a veď vo februári budú riadne parlamentné voľby. Vládna koalícia môže zo strachu pred Harabinom, v prípade, že by mu prijatá novela zákona nestačila na prehodnotenie kandidatúry a zo strachu pred Druckerom urobiť harakiri, možno by stihli termín október-november.

Každopádne, majú to ťažké. V novembri bude 30. výročie Novembra 1989 a to nebude ich sviatok. Robert Fico si November 1989 totižto nevšimol a v riadnom termíne volieb bude druhé výročie smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

Ako sa pozeráte na jednu z udalostí posledných dní a to je novela zákona o volebnej kampani, ktorá má zaviesť finančné limity pre strany či zrušiť tretie strany ako oprávnené subjekty viesť volebnú kampaň. Ide aj podľa vás podobne ako podľa Ondreja Dostála o ohrozenie základných ľudských práv?

Možno si ľudia uvedomia, že aký je parlament dôležitý a že poslanci v ňom naozaj prijímajú zákony a prijímajú ich tak ľahkovážne. V ústave už pomaly budeme mať cenu zemiakov.

V tomto čase sa zákony od nápadu, realizácie a s prijatím udejú do 48 hodín. Možno si to ľudia uvedomia.

Čiže keď sa politici na nejakej akcii pri vínečku v sobotu dohodnú, že zakážu zvonenie na kostolných zvonoch alebo sa začne jazdiť tak ako v Anglicku, tak v pondelok to schvália?  A viete, čo je na tom funny?

Že keďže to nie je protiústavné, tak to ani nemá kto zrušiť. Ba dokonca, ak by aj niečo prijali, čo by aj mohlo byť protiústavné, tak dnešný paralyzovaný Ústavný súd by to ani zrušiť nevedel.

Paradoxne, po tejto expresnej novele sa možno ľudia začnú viac zaujímať o to, kto je v parlamente a uvedomia si, aký je parlament dôležitý pre ich život.

Podľa posledného prieskumu preferencií máte 7 percent. Ste spokojný, aj keď je ešte niekoľko mesiacov pred voľbami?

Politika je aj fyzika. Koľko energie dáte, toľko aj dostanete. KDH je pripravené vydať veľa energie.

Bez Borisa Kollára a jeho Sme rodina by však dnešné opozičné strany väčšinu nemali, mali by „len“ 69 poslancov. Kollára však nikto nevolá, nie je to chyba týchto strán?

Piatok je len raz do týždňa. Každá žúrka raz skončí a táto „jazda“ na vlne populizmu ako predvádza pitoreskné zoskupenie Sme rodina, by už mohlo skončiť. Môžete sa spoľahnúť, že my za nimi slzu nevyroníme.

Autor: Ľudovít Kusal

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin naznačil, čo ukazujú jeho prieskumy: Nemám obavy, tvrdí. Vysvetľuje Kotlebu, hovorí aj o ultraliberálno-úchyláckom bloku

0:01 Harabin naznačil, čo ukazujú jeho prieskumy: Nemám obavy, tvrdí. Vysvetľuje Kotlebu, hovorí aj o ultraliberálno-úchyláckom bloku

Bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin zaznamenáva relatívne úspešné ťaženie so svojou poli…