Hlina? Dopadne to takto. Politológ Mesežnikov predpovedá výsledky bitky o post šéfa KDH

6. 6. 2016 18:30

ROZHOVOR O predsedovi KDH bude elektronicky rozhodovať na sneme v Ružomberku 11. júna 391 delegátov. Zatiaľ sú známi traja kandidáti – Alojz Hlina, Miroslav Kráľ, okresný predseda zo Zlatých Moraviec, a Eleonóra Porubcová, ktorá je mestskou poslankyňou v Prievidzi a poslankyňou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ako hodnotí ich šance prezident Inštitútu pre verejné otázky, politológ Grigorij Mesežnikov?

Hlina? Dopadne to takto. Politológ Mesežnikov predpovedá výsledky bitky o post šéfa KDH
Foto: SITA
Popis: Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov
reklama

Vo voľbách 2012 získalo Kresťanskodemokratické hnutie 8,82 % a 225 361 hlasov, vtedy to bolo o 10 000 hlasov viac ako vo voľbách v júni 2010. Dnes je KDH mimo parlamentu. Môže tento aktuálny prepad zastaviť ktorýkoľvek z troch kandidujúcich?

Nedá sa vylúčiť, že preferencie porastú, ale nielen v dôsledku nového predsedu, ale aj dôsledkom procesov v samotnom hnutí. V poslednom čase mu dochádzala vnútorná energia a ak chce premýšľať o návrate nad hranicu zvoliteľnosti, musí dôjsť k zmene programu i prístupu k voličom. KDH má výhodu, že hoci kleslo pod päť percent, stále má pevné voličské jadro. Ak spraví obnovu, môže získať aj nových voličov.

Kde by si malo KDH prirodzene hľadať svoj priestor a ktorý z týchto troch kandidátov doň najviac pasuje ako predseda?

Priznám sa, že lepšie poznám kandidáta, ktorý nebol členom KDH, ako členov. Celkovo by sa KDH malo profilovať ako umiernená konzervatívna strana. Malo by si brať príklad z nemeckej CDU, kde je tento model úspešný, a KDH má s nimi dobré kontakty.

Jeden z kandidátov je mediálne známy, zvyšní v tomto za ním zaostávajú. Môže tento fakt ovplyvniť rozhodovanie delegátov pri voľbe viac ako to, že druhý má prácu v hnutí „odmakanú“ od základov?

Neviem odhadnúť, ako prehra vo voľbách zmenila nastavenie ľudí v hnutí, ale mne sa zdá, že je to menej pravdepodobné. Alojz Hlina pri všetkých svojich zaujímavých črtách musí čeliť faktu, že dosiaľ dávali v KDH prednosť dlhoročným členom, takýto nový človek sa len tak do štruktúr nedostal. Dnes sú však vo výnimočnej situácii, sú mimo parlamentu, čo dosiaľ nepoznali. Možno časť členov dokáže presvedčiť, ale bol by som prekvapený. Hlina sa dosiaľ neprezentoval ako kresťanský demokrat a kresťanská demokracia je zvláštny druh konzervatívnej politickej sily. Svoje sympatie naznačoval, ale nie vo farbách KDH.

Je jeho imidž a imidž jeho výstupov zhodný s profilom konzervatívnej strany?

Medzi politikmi KDH sa dosiaľ takíto akcieaktivisti“ nevyskytovali, to máte pravdu. Je to niečo zvláštne, dosiaľ svoju kariéru staval na dynamických akciách. KDH dosiaľ nič také nepraktizovalo, ale nechajme sa prekvapiť.

Spomínali sme, že KDH je prvýkrát mimo parlamentu. Ako sa s tým popasuje? S menej peniazmi na réžiu, s menším prístupom do médií...?

Štátny príspevok za výsledok volieb získali, prekročili tri percentá, ale to len pokryje náklady na kampaň. No sú viaceré možnosti, buď sa vráti do parlamentu tak ako SNS, alebo bude dlhšie prežívať, nevytratí sa z politickej mapy, ale neskôr sa ako o život bude snažiť dostať do parlamentu podobne ako SMK, alebo bude nasledovať tie strany, ktoré po tom, ako sa do parlamentu nedostali, jednoducho zanikli.

Ako to teda v KDH dopadne?

Hlinu asi nezvolia, ale ktorého zo zvyšných dvoch kandidátov si vyberú, to nedokážem predvídať. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
reklama

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…